Προενισχυτης vs τελικος....ποιός παιζει τον κυριο ρολο στην ποιοτητα του ηχου

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Sorry, δεν διαθέτω τόσο βάθος στο σκεπτικόμ'.. (ή καλή μνήμη..)
Π.χ. δεν κατάλαβα (και ακόμα δεν έχω καταλάβει :idk:) αν και γιατί το σχόλιο με τα σοκολατάκια ήταν κακοπροαίρετο..

Όπως και να'χει παρακαλώ να μου επιτρέπεται να είμαι ''ανθρώπινος'' όσο αφορά τις αντιδράσεις μου με ότι αυτό συνεπάγεται.. ;)
Συμβουλευτικά μίλησα. Δεν έχω κάνει detect καμιά άλλη (ούτε μία) δική σου .. λοξοδρόμηση απο το πραγματικά σωστό και σε σωστά πλαίσια χιούμορ, καυστικό μέν αλλά χιούμορ με καλή προαίρεση.

Υ.Γ. : Δεν μας χ@ζουν με τα σοκολατάκια και όλα αυτά.
To nvidia sheild μέχρι στιγμής παίζει ικανοποιητικά σαν streamer του tidal. Αν και δεν έχει διγματοληψιά mqa δεν έχω παράπονο. Σε ταινίες επίσης νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερο αυτή την στιγμή στην αγορά σε έτοιμη λύση. Overall είναι top. Θα συμφωνήσω με τον @kanakiani για το στέρεο. Ωστόσο άκομα δεν έχω πιστεί για το τι θα ακολούθησω στην στερεοφωνική μου αναζήτση με βάση τον P5 αν και τείνω προς την αγορά τελικού.
Θα ακούς τι θα σου λέει ο Bhutia , θα ακούς τι θα σου λέει ο Κανακιάνι ... θα τα μοιράσεις ... θα διαλέξεις την μέση ... θα τα δοκιμάζεις και οι πιθανότητες σου για καλό αποτέλεσμα μεγαλώνουν δραματικά. 😀
 
Last edited:

Μηνύματα
1.796
Reaction score
2.587
Πάμε άλλη μια φορά. Εκεί που μας αρέσει να βάζουμε τα ηχεία, είναι πολύ πιθανό να μην αρέσει στο χώρο και αυτός να κάνει τα δικά του κόλπα ( ακυρώσεις ). Γι'αυτό κρίνεται απαραίτητη η χρήση subs, όχι μόνο για να υπάρχει αρκετή ενέργεια σε αυτή τη συχνοτική περιοχή, αλλά και για να αναπαράγεται απο σημείο που ο χώρος επιτρέπει / οφελεί. Αν κάποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει να κάνει χρήση subs, τότε αρχίζουν τα γλέντια και είναι συνήθως απαραίτητη η τοποθέτηση των ηχείων κολλητά στον πίσω τοίχο.
Σχετικά με το τραπεζάκι που ακούγεται, ίσως να θυμάσαι που στα έλεγα παλιά ότι κι εγώ το άκουγα. Όπως σωστά ανέλυσε ο @thva , εξαρτάται απο τη θέση του μέσα στο χώρο. Δίπλα σου, είναι ίσως λίγο δύσκολο να το καταλάβεις. Μπροστά σου όμως, είναι πολύ πιθανό να το ακούσεις.
Το' χω..
Με την χρήση subs δηλαδή ξεπερνάμε ούλα τα προβλήματα, μάλιστα.
Αλλιώς, αυτόλλητα στον τοίχο, ξανά μάλιστα.
Άκουγες το τραπεζάκι και όχι τα καβλώδια, ξανά μανά μάλιστα.
Νταξ, εμαθα κάποια νέα πράγματα σήμερις.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.412
Reaction score
19.830
Για να ρίξω λίγο στάχτη στα μάτια των κυνηγών off topic.. :biggrin:

hawkwind78
να χαίρεσαι το φρέσκο μηχανηματάκ' σου.. :party:
Εγώ θα έβαζα ενεργά σε όλο το σύστημα για να μην τα μπλέκω πολύ τα πράματα..
Το θέμα με τα τελικά στάδια εξαρτάται φαντάζομαι από αρκετά πραγματάκια, εγώ στην θέση σου θα έριχνα το βάρος στην απλότητα.
Τώρα αν αυτό σημαίνει να αντικαταστήσεις όλα τα παθητικά και τους τελικούς που έχεις είναι άλλη κουβέντα και δεν παίρνω θέση..
Εσύ ξέρεις καλύτερα..
Εγώ τις ''αντίκεσμ'' δεν τις δίνω.. :whistling:
Δεν βοήθησα πολύ το ξέρω αλλά.. :idk:
 

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Κάτστε βρε παιδιά, είπα να ρίξω μια ματιά. Αυτός ο καινούργιος είναι ;


¨Εχει και dac και μάλιστα έχει ΒΒ chip και όχι Sabre ? Χμμ (δύο μ).

Είναι High bias Class A / AB ? Χμμμμμμ (έξι μ).

Ε, τι να συγκρίνουμε τώρα ;

Πόσο κάνει αυτό καινούργιο ; Anyone ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Για να ρίξω λίγο στάχτη στα μάτια των κυνηγών off topic.. :biggrin:

hawkwind78
να χαίρεσαι το φρέσκο μηχανηματάκ' σου.. :party:
Εγώ θα έβαζα ενεργά σε όλο το σύστημα για να μην τα μπλέκω πολύ τα πράματα..
Το θέμα με τα τελικά στάδια εξαρτάται φαντάζομαι από αρκετά πραγματάκια, εγώ στην θέση σου θα έριχνα το βάρος στην απλότητα.
Τώρα αν αυτό σημαίνει να αντικαταστήσεις όλα τα παθητικά και τους τελικούς που έχεις είναι άλλη κουβέντα και δεν παίρνω θέση..
Εσύ ξέρεις καλύτερα..
Εγώ τις ''αντίκεσμ'' δεν τις δίνω.. :whistling:
Δεν βοήθησα πολύ το ξέρω αλλά.. :idk:
Ίσως δεν ξέρεις πόσο βοηθάς (άλλους εννοείται) ... με το να μη τις δίνεις. :sneaky:
Δεν γίνεται να ήξερα σε τι θα έχει καταλήξει ο νηματοθέτης... Σίγουρο είναι ότι οι δοκιμές με όσα ήδη έχει μπορεί να είναι διαφωτιστικές πάνω σε όποιο προβληματισμό έχει έως και διασκεδαστικές.
Κάτστε βρε παιδιά, είπα να ρίξω μια ματιά. Αυτός ο καινούργιος είναι ;


¨Εχει και dac και μάλιστα έχει ΒΒ chip και όχι Sabre ? Χμμ (δύο μ).

Είναι High bias Class A / AB ? Χμμμμμμ (έξι μ).
Από τη στιγμή που παρέχει κροσάρισμα main με sub με φίλτρα 12dB ανά οκτάβα και χωρίς εφαρμογή delays είναι υπερβολικά αισιόδοξη η σήμανση .1
 

Μηνύματα
1.796
Reaction score
2.587
Κάτστε βρε παιδιά, είπα να ρίξω μια ματιά. Αυτός ο καινούργιος είναι ;


¨Εχει και dac και μάλιστα έχει ΒΒ chip και όχι Sabre ? Χμμ (δύο μ).

Είναι High bias Class A / AB ? Χμμμμμμ (έξι μ).

Ε, τι να συγκρίνουμε τώρα ;

Πόσο κάνει αυτό καινούργιο ; Anyone ?
Ο προηγούμενος..
 

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Ίσως δεν ξέρεις πόσο βοηθάς (άλλους εννοείται) ... με το να μη τις δίνεις. :sneaky:

Δεν γίνεται να ήξερα σε τι θα έχει καταλήξει ο νηματοθέτης... Σίγουρο είναι ότι οι δοκιμές με όσα ήδη έχει μπορεί να είναι διαφωτιστικές πάνω σε όποιο προβληματισμό έχει έως και διασκεδαστικές.
Οκ αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω το γεγονός ότι μπορεί αυτά τα ηχεία να είναι πολυ αποκαλυπτικά και αναλυτικά. (άσχετα π.χ. εάν δεν διαθέτουν όλες τις άλλες αρετές). Απο την εμεπιρία μου ένα αποκαλυπτικό πολύ ηχείο δείχνει τις διαφορές (πάλι ξαναλέω άσχετα εάν δεν έχουμε εμπειρία να κρίνουμε έαν έχει όλες τις άλλες αρετές ή και όντως να μην τις έχει). Αυτό που εκλαμβάνει πρώτα κάποιος και συνήθως του φτάνει ή μένει σε αυτό είναι αυτό το πράγμα. Για αυτό τα φτιάχνουν όλοι αποκαλυπτικά σε αυτό το επίπεδο. Χαζοί νομίζεις είναι στις εταιρίες και στο μαρκετινγκ ;

Λέω εγώ τώρα μια υπόθεση.
 

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
To nvidia sheild μέχρι στιγμής παίζει ικανοποιητικά σαν streamer του tidal. Αν και δεν έχει διγματοληψιά mqa δεν έχω παράπονο. Σε ταινίες επίσης νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερο αυτή την στιγμή στην αγορά σε έτοιμη λύση. Overall είναι top. Θα συμφωνήσω με τον @kanakiani για το στέρεο. Ωστόσο άκομα δεν έχω πιστεί για το τι θα ακολούθησω στην στερεοφωνική μου αναζήτση με βάση τον P5 αν και τείνω προς την αγορά τελικού.
Εύγε παιδί μου.
Είσαι στον σωστό δρόμο του Θεού!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.469
Reaction score
15.263
Λοιπόν αγόρασα μεταχειρισμένο έναν Parasound P5 από Γερμανία σε κατάσταση καινούργιου γιατί τον είχα καημό.
όταν τον πρωτοείδα, ένα "έρωτα" τον ένιωσα....

Με 2 ενεργά και 2 sub ζούσα μαζί του χωρίς να μπαίνω σε τέτοια διλήμματα αν αξίζει πιο πολύ ο τελικός ή ο pro....
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.412
Reaction score
19.830
Ίσως δεν ξέρεις πόσο βοηθάς (άλλους εννοείται) ... με το να μη τις δίνεις. :sneaky:
:rolleyes:

Μα γι' αυτό το κάμω..
Τι, επειδή έπεσα εγώ στο λάκκο πρέπει να παρασύρω και κοζμάκη? :tongue:

Όχι γκουρού μ΄αρέσνε κα τις κρατάω..
Και αν τις έδινα θα είχα την ελπίδα αυτός που θα τις πάρει να τις εκτιμήσει όπως εγώ.. ;)
Ακόμα κι αν αυτό είχε ως προυπόθεση να είναι κι αυτός ρομαντικός.. 8-)


Υ.Γ. Λίγα με τα Spendor λέμεεεε.. :O_o:
 
Last edited:

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Ίσως δεν ξέρεις πόσο βοηθάς (άλλους εννοείται) ... με το να μη τις δίνεις. :sneaky:

Δεν γίνεται να ήξερα σε τι θα έχει καταλήξει ο νηματοθέτης... Σίγουρο είναι ότι οι δοκιμές με όσα ήδη έχει μπορεί να είναι διαφωτιστικές πάνω σε όποιο προβληματισμό έχει έως και διασκεδαστικές.

Από τη στιγμή που παρέχει κροσάρισμα main με sub με φίλτρα 12dB ανά οκτάβα και χωρίς εφαρμογή delays είναι υπερβολικά αισιόδοξη η σήμανση .1
Όχι εντάξει... γενικά ρωτάω για το μηχάνημα και τις επιλογές τους. Για να δω και λίγο τι πορεία έχει αυτή η εταιρία. Εγώ ξέρω τον παλιό σχεδιαστή τους (τον γέρο, τον δεινόσαυρο που ακούει τις διαφορές στους πυκνωτές χι χι) και τον παραδέχομαι. Αυτός ήταν πίσω απο τον ήχο τους (μη σου πω και από τον άλλο τον διάσημο που του έκανε τον σχεδιασμό τον λεβισνον ? νομίζω). Αυτός έφυγε και δεν ξέρω τι "πορεία" ακολουθήσανε και με τους D τους και με όλα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.030
Reaction score
3.031
Μιας και στο θέμα αναφέρθηκε το θέμα πηγή, σε στερεοφωνικό σύστημα ποιο streamer
όταν τον πρωτοείδα, ένα "έρωτα" τον ένιωσα....

Με 2 ενεργά και 2 sub ζούσα μαζί του χωρίς να μπαίνω σε τέτοια διλήμματα αν αξίζει πιο πολύ ο τελικός ή ο pro....
Αχ πως με καταλαβαίνεις. Εγώ είχα και την ευκαιρία να τον ακούσω πριν τον πάρω καθότι το έχει ένας φίλος. Πολύ καλό μηχάνημα πεντακάθαορς ήχος. Ακόμα και το SMSL M500 συνδεδεμένο πάνω στα Tannoy απευθείας δεν έδινε τόσο καθαρό ήχο.
 

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Αυτός είναι class D ενώ ο άλλος ΑΒ ;
Α, σόρρυ δεν ειναι και τελικοί αυτοί ; χα χα .

Και λέω και εγω γιατί δεν μου κάνουν λογική αυτά όλα χα χα.

Σόρρυ Χοκουιντ , δεν τα είχα κοιτάξει ούτε κατάλαβα καλά. Ας σταματήσω εδώ...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.030
Reaction score
3.031
Κάτστε βρε παιδιά, είπα να ρίξω μια ματιά. Αυτός ο καινούργιος είναι ;


¨Εχει και dac και μάλιστα έχει ΒΒ chip και όχι Sabre ? Χμμ (δύο μ).

Είναι High bias Class A / AB ? Χμμμμμμ (έξι μ).

Ε, τι να συγκρίνουμε τώρα ;

Πόσο κάνει αυτό καινούργιο ; Anyone ?
Υπάρχει ο Parasound P6 που είναι ο καινούργιος αλλά απο τεστ που έχουν γίνει απο χρήστες υπάρχει μια προτίμηση στον παλιό. Και οι δύο είναι προενισχυτές. Οι τελικοί έχουν το πρόθεμα Α μπροστά (Α21, Α23, Α21+, Α23+)
 

Μηνύματα
13.517
Reaction score
15.528
Υπάρχει ο Parasound P6 που είναι ο καινούργιος αλλά απο τεστ που έχουν γίνει απο χρήστες υπάρχει μια προτίμηση στον παλιό. Και οι δύο είναι προενισχυτές. Οι τελικοί έχουν το πρόθεμα Α μπροστά (Α21, Α23, Α21+, Α23+)
Χαζή άσχετου ερώτηση .... Μπορείς να παίξεις με το dac του το ΒΒ αντί του Σαμπρε του SMSL ? (πως το λένε ; χα χα)
 

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
Μιας και στο θέμα αναφέρθηκε το θέμα πηγή, σε στερεοφωνικό σύστημα ποιο streamer

Αχ πως με καταλαβαίνεις. Εγώ είχα και την ευκαιρία να τον ακούσω πριν τον πάρω καθότι το έχει ένας φίλος. Πολύ καλό μηχάνημα πεντακάθαορς ήχος. Ακόμα και το SMSL M500 συνδεδεμένο πάνω στα Tannoy απευθείας δεν έδινε τόσο καθαρό ήχο.
Αν ακούς μέσω roon είναι μονόδρομος το ifi zen με τροφοδοσία σε αυτή την κατηγορία τιμής η οποία είναι υπερβολικά τίμια αλλά δεν έχω καμία άποψη για το dac που έχεις.
Αν θεωρείς ότι πρέπει να αλλάξεις dac για τους λόγους σου το ifi neo που είναι streamer - dac θεωρείται μία πολύ καλή λύση.
Τεσπα, το ψηφιακό είναι χειρότερο από το πικάπ , πίστεψε με. Οι λύσεις είναι χιλιάδες και όσο την ψάχνεις μπερδεύεσαι περισσότερο :)

Άλλα ακούς με τον έναν driver άλλα με τον άλλον κ.ο.κ.
Μην σου πω με ένα στρίμερ που σηκώνει σκάλισμα τις επιλογές έχεις.
Αυτά δεν τα λέμε κοινή θέα:p

Φτιάξε στέρεο γρήγορα και θα είσαι άρχοντας8-)8-)
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.030
Reaction score
3.031
Χαζή άσχετου ερώτηση .... Μπορείς να παίξεις με το dac του το ΒΒ αντί του Σαμπρε του SMSL ? (πως το λένε ; χα χα)
Μπορώ. Εχει usb in, optical kai coaxial για το εσωτερικό dac.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.109
Μηνύματα
2.888.885
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top