Προενισχυτης vs τελικος....ποιός παιζει τον κυριο ρολο στην ποιοτητα του ηχου

Μηνύματα
314
Reaction score
318
Η άρθρωση ενός συστήματος είναι: πηγή>προενισχυτής> τελικός>ηχείο, κατ' αυτή την έννοια, ξεκινώντας από την πηγή, αυτή πρέπει να έχει την επάρκεια να οδηγήσει τον προ, ο προ τον τελικό και ο τελικός το ηχείο.
Είναι άραγε κάποιος από αυτούς του κρίκους πιο σημαντικός; ή κάποιος πιο αδύναμος;
Υπάρχει φυσικά πληθώρα απόψεων και προτιμήσεων σχετικά με αυτό το ζήτημα.
Άλλοι θα πουν η πηγή είναι το σημαντικότερο, το θεμελιώνουν μάλιστα με την γνωστή επωδό "garbage in, garbage out", άλλοι (η πλειοψηφία μάλλον) θεωρούν το ηχείο ως σημαντικότερο κρίκο, διότι στο τέλος-τέλος, αυτό είναι που ακούς, (το εργαλείο που μετατρέπει την ηλεκτρική ενέργεια σε ηχητική), γι' αυτό όπου δεις προτάσεις κατανομής budget για αγορά στερεοφωνικού συστήματος, αυτές προτείνουν το μεγαλύτερο ποσοστό του budget να πάει στα ηχεία.
Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, μιας και μιλάμε για σύστημα, το ουσιώδες είναι να υπάρχει ορθή συνέργεια μεταξύ των κρίκων του συστήματος, εάν εστιάσουμε λοιπόν τώρα ειδικά στον ρόλο του προενισχυτή που έχει στο σύστημα, μπορούμε να δούμε ότι αυτός βρίσκεται ακριβώς στο μέσον, μιας τον τελικό και το ηχείο ο προ τα "βλέπει" ως μια "μονάδα", έτσι το σύστημα παίρνει πιο απλοποιημένα την μορφή: πηγή>προ>τελικός+ ηχείο, κατ' αυτή την έννοια ο προ είναι η "καρδιά" του συστήματος, ο "μαέστρος" που πρέπει να διευθετήσει την ισορροπία μεταξύ της πηγής (συνήθως πληθώρα πηγών) και ηχείου-τελικού.
Έρχομαι έτσι τώρα, στο ερώτημα που έθεσες προ vs τελικού ... ποιος παίζει τον κύριο ρόλο;
όπως θα κατάλαβες από τα παραπάνω, "παίζουν" διαφορετικούς ρόλους οπότε δεν μπορεί να γίνει σύγκριση, αλλά τον ρόλο του οδηγού τον έχει ο προενισχυτής με ότι αυτό συνεπάγεται...
 

Μηνύματα
7.324
Reaction score
11.903
Με βάση τη πρόσφατη εμπειρία μου απο τη μετατροπή των ηχείων μου σε "ενεργά", πλέον πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία το ματσάρισμα του τελικού με τα ηχεία, αν κάποιος δεν είναι διατεθειμένος να προμηθευτεί ενεργά ηχεία. Ένας καλοκατασκευασμένος προενισχυτής θα κάνει τη δουλειά του κουτσά στραβά, ενώ υπάρχουν και εναλλακτικές που ειπώθηκαν παραπάνω ( π.χ. οδήγηση του τελικού απο την έξοδο ενός dac, δοκιμασμένη συνταγή με το SMSL M500 που είχα ). Η συμπεριφορά όμως του ηχείου, είναι αυτή που μπορεί να κάνει απο εύκολο έως δύσκολο το έργο του ενισχυτή και έχει σημαντικότατη επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο και δεν θα έπαιρνα ξανά παθητικά ηχεία, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα είχα στην αλυσίδα ένα dsp να κάνει κουμάντο.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Αυτό παρατηρώ και εγώ. Τρομερό μηχάνημα. Με έχει βάλει στα αίματα και για μεταχειρισμένο τελικό (Α21 ή Α23) αλλά σκεφτόμουν και δύο ενεργά πιο advance όπως Genelec ή Neumann για παράδειγμα.
Αυτό παρατηρώ και εγώ. Τρομερό μηχάνημα. Με έχει βάλει στα αίματα και για μεταχειρισμένο τελικό (Α21 ή Α23) αλλά σκεφτόμουν και δύο ενεργά πιο advance όπως Genelec ή Neumann για παράδειγμα.
Για τελικο αναλογα με το βαλαντιο που θελεις να διαθέσεις πηγαινε σε rotel και μετα σε bryston.
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Εγώ έχω κλασσικό τραπεζάκι ξύλινο με τζάμι στο κέντρο το οποίο όχι δεν βγαίνει απο μπροστά αλλά είναι και αιτία χωρισμού χαχαχα. Ωστόσο καθαρά δοκιμαστικά και με την απουσία της γυναίκας μου έχω δει διαφορές στο πως ακούγεται με και χωρίς. Όλα παίζουν ρόλο.
Το γυάλινο δεν έχει σωτηρία γιατί δεν βαζουνε συνήθως και κάποιο σεμεδάκι ή "κάτι άλλο" , οι γυναίκες. Εάν βάζει κάτι αγόρασε μια τσόχα (μάλλινη καλύτερα ή έστω Κινέζικη συνθετική) 2, 3 mm κόψε την ίδια διάσταση με το "κάτι άλλο" γιατί σε σεμεδάκι πάλι δεν θα σε αφήσει να το κάνεις και πείσε την να το βάλετε απο κάτω απο το "κάτι άλλο". 😀

Αλλέως δες εάν μπορείς να κάνεις το β). Πιο συγκεκριμένα βρές γεωμετρικά την πρώτη ανάκλαση στο πάτωμα απο το τουίτερ σου ..... συνέχισέ την απο το πάτωμα πρός τα αυτιά σου .... και φρόντισε ιδανικά αυτή να "βρίσκει¨στην έξω (όχι αυτή που είναι στα πόδια σου) ακμή του τραπεζακιίου. Ή και λίγο πιο μέσα δεν πειράζει.

Αυτά που σου είπε ο Bhutia είναι γενικά σωστά στο στάδιο που κινείσαι και ιδίως εάν εμμείνεις σε ενεργά κλπ γνωστές και έτοιμες λύσεις.

Εγώ σου έγραψα σε περίπτωση που καταλήξεις στο μέλλον ότι πιο "παραδοσιακές" λύσεις στο δικάναλο σε εξυπηρετούν καλύτερα ηχητικά.

Αυτά τα Τανόυ είναι κάτι μικρά ενεργά ηχεία που βλέπω που κάνουν 300 ευρώ και έναν 300 W ΑΒ ενισχυτή μέσα ; Είδα στο Τόμμαν ότι με τα stands τους κάνουν 640 ; Δηλαδή 300 ευρώ τα ηχεία και 340 οι βάσεις τους ; Κουφό αλλά λογικό χα χα. Πιο φθηνά απο κάτι σιδερένια μέταλλα περασμένα με μίνιο. 🙂 Εάν ακούς διαφορές με αυτά φαντάσου με άλλα τι θα γίνεται που μας λένε ότι δεν ακούνε τίποτε.😀
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.027
Reaction score
3.025
Με βάση τη πρόσφατη εμπειρία μου απο τη μετατροπή των ηχείων μου σε "ενεργά", πλέον πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία το ματσάρισμα του τελικού με τα ηχεία, αν κάποιος δεν είναι διατεθειμένος να προμηθευτεί ενεργά ηχεία. Ένας καλοκατασκευασμένος προενισχυτής θα κάνει τη δουλειά του κουτσά στραβά, ενώ υπάρχουν και εναλλακτικές που ειπώθηκαν παραπάνω ( π.χ. οδήγηση του τελικού απο την έξοδο ενός dac, δοκιμασμένη συνταγή με το SMSL M500 που είχα ). Η συμπεριφορά όμως του ηχείου, είναι αυτή που μπορεί να κάνει απο εύκολο έως δύσκολο το έργο του ενισχυτή και έχει σημαντικότατη επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο και δεν θα έπαιρνα ξανά παθητικά ηχεία, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα είχα στην αλυσίδα ένα dsp να κάνει κουμάντο.
Φίλε καλημέρα. Το M500 εκτελεί χρέη dac και όχι το dac του Ρ5. Συνδεδεμένο στον Ρ5 με xlr καλωδιο belden με neutrik βύσματα που έχω φτιάξει εγώ.
 

Μηνύματα
7.324
Reaction score
11.903
Για τελικο αναλογα με το βαλαντιο που θελεις να διαθέσεις πηγαινε σε rotel και μετα σε bryston.
Για Bryston θα πρέπει να σκάσει τουλάχιστον χιλιάρικο ( αν βρει καμία καλή ευκαιρία και αυτό με προσοχή και έλεγχο στον αντιπρόσωπο ) γιατί καλά μηχανάκια τα Bryston, αλλά αν είναι να κάνει το βήμα θα πρέπει να πάει στον 4Β για να έχει αποθέματα ισχύος. Προσωπικά, θα αγόραζα subs για τα ενεργά.
Αυτά τα Τανόυ είναι κάτι μικρά ενεργά ηχεία που βλέπω που κάνουν 300 ευρώ και έναν 300 W ΑΒ ενισχυτή μέσα ; Είδα στο Τόμμαν ότι με τα stands τους κάνουν 640 ; Δηλαδή 300 ευρώ τα ηχεία και 340 οι βάσεις τους ; Κουφό αλλά λογικό χα χα. Πιο φθηνά απο κάτι σιδερένια μέταλλα περασμένα με μίνιο. 🙂 Εάν ακούς δοαφορές με αυτά φαντάσου με άλλα τι θα γίνεται που μας λένε ότι δεν ακούνε τίποτε.😀
Αυτά τα tannoy είναι ενεργά και έχουν ομοαξονικα ( πως το λεν ) μεγάφωνα, όμως...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.027
Reaction score
3.025
Το γυάλινο δεν έχει σωτηρία γιατί δεν βαζουνε συνήθως και κάποιο σεμεδάκι ή "κάτι άλλο" , οι γυναίκες. Εάν βάζει κάτι αγόρασε μια τσόχα (μάλλινη καλύτερα ή έστω Κινέζικη συνθετική) 2, 3 mm κόψε την ίδια διάσταση με το "κάτι άλλο" γιατί σε σεμεδάκι πάλι δεν θα σε αφήσει να το κάνεις και πείσε την να το βάλετε απο κάτω απο το "κάτι άλλο". 😀

Αλλέως δες εάν μπορείς να κάνεις το β). Πιο συγκεκριμένα βρές γεωμετρικά την πρώτη ανάκλαση στο πάτωμα απο το τουίτερ σου ..... συνέχισέ την απο το πάτωμα πρός τα αυτιά σου .... και φρόντισε ιδανικά αυτή να "βρίσκει¨στην έξω (όχι αυτή που είναι στα πόδια σου) ακμή του τραπεζακιίου. Ή και λίγο πιο μέσα δεν πειράζει.

Αυτά που σου είπε ο Bhutia είναι γενικά σωστά στο στάδιο που κινείσαι και ιδίως εάν εμμείνεις σε ενεργά κλπ γνωστές και έτοιμες λύσεις.

Εγώ σου έγραψα σε περίπτωση που καταλήξεις στο μέλλον ότι πιο "παραδοσιακές" λύσεις στο δικάναλο σε εξυπηρετούν καλύτερα ηχητικά.

Αυτά τα Τανόυ είναι κάτι μικρά ενεργά ηχεία που βλέπω που κάνουν 300 ευρώ και έναν 300 W ΑΒ ενισχυτή μέσα ; Είδα στο Τόμμαν ότι με τα stands τους κάνουν 640 ; Δηλαδή 300 ευρώ τα ηχεία και 340 οι βάσεις τους ; Κουφό αλλά λογικό χα χα. Πιο φθηνά απο κάτι σιδερένια μέταλλα περασμένα με μίνιο. 🙂 Εάν ακούς διαφορές με αυτά φαντάσου με άλλα τι θα γίνεται που μας λένε ότι δεν ακούνε τίποτε.😀
Τα tannoy gold 8 δεν είναι μικρούλια είναι αρκετά μεγάλα για βάσης με βάρος 14 κιλά το ένα και 8ιντσο woofer με ομοκεντρικό tweeter στο κέντρο. Είναι value for money για την αξία τους αλλά τα λυπάμαι να τα βγάλω απο το surround σύστημα εκτός αν παίξω με το home cinema pass through που έχει ο ενισχυτής και όταν θέλω να ακούσω στέρεο να ανοιγω μόνο τον P5.
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Για Bryston θα πρέπει να σκάσει τουλάχιστον χιλιάρικο ( αν βρει καμία καλή ευκαιρία και αυτό με προσοχή και έλεγχο στον αντιπρόσωπο ) γιατί καλά μηχανάκια τα Bryston, αλλά αν είναι να κάνει το βήμα θα πρέπει να πάει στον 4Β για να έχει αποθέματα ισχύος. Προσωπικά, θα αγόραζα subs για τα ενεργά.


Αυτά τα tannoy είναι ενεργά και έχουν ομοαξονικα ( πως το λεν ) μεγάφωνα, όμως...
Ε, ναι το είδα. Αλλά το 8 άρι είναι για όλα τα άλλα.
Τα tannoy gold 8 δεν είναι μικρούλια είναι αρκετά μεγάλα για βάσης με βάρος 14 κιλά το ένα και 8ιντσο woofer με ομοκεντρικό tweeter στο κέντρο. Είναι value for money για την αξία τους αλλά τα λυπάμαι να τα βγάλω απο το surround σύστημα εκτός αν παίξω με το home cinema pass through που έχει ο ενισχυτής και όταν θέλω να ακούσω στέρεο να ανοιγω μόνο τον P5.
Ναι τα είδα και αυτά (διαστάσεις και βάρος). Καλά πρεπει να είναι, απο ότι λενε όλοι είναι ευχαριστημένοι που έχω διαβάσει.

Μικρά είπα ... όχι μικρούλια χα χα.

Λογικά εάν κάνεις τέτοια κόλπα θα παίζει χειρότερα. Τι να σου πω, δεν ξέρω απο αυτά. Θέλει φαντάζομαι να ξέρεις καλά τι κάνει κάποιος.
 


Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Λογικά εάν κάνεις τέτοια κόλπα θα παίζει χειρότερα. Τι να σου πω, δεν ξέρω απο αυτά. Θέλει φαντάζομαι να ξέρεις καλά τι κάνει κάποιος.
Α, όχι άλλο κατάλαβα (νόμισα) ότι θές να κάνεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.405
Reaction score
19.818
ναι εγώ ακούω και το τραπεζάκι που έχω δίπλα μου στην κάθε του μετακίνηση
η ιστορία με το τραπεζάκι
Έλα σας πειράζω. Σιγά μην ακούγεται το τραπεζάκι😉
Ακούγεται αλλά ας μην το κάνουμε θέμα.
Σχετικά με το τραπεζάκι που ακούγεται, ίσως να θυμάσαι που στα έλεγα παλιά ότι κι εγώ το άκουγα.
παιδιά αν μιλάμε για το τραπεζάκι εμπρόσθεν του ακροατή και ενδιάμεσα με το σύστημα....
ε ναι, ακούγεται πως να το κάνωμεν δηλαδή....
Εγώ έχω κλασσικό τραπεζάκι ξύλινο με τζάμι στο κέντρο το οποίο όχι δεν βγαίνει απο μπροστά αλλά είναι και αιτία χωρισμού χαχαχα. Ωστόσο καθαρά δοκιμαστικά και με την απουσία της γυναίκας μου έχω δει διαφορές στο πως ακούγεται με και χωρίς.
συνέχισέ την απο το πάτωμα πρός τα αυτιά σου .... και φρόντισε ιδανικά αυτή να "βρίσκει¨στην έξω (όχι αυτή που είναι στα πόδια σου) ακμή του τραπεζακιίου.
Τι έγινε μ' αυτό το τραπεζάκ' βρε παιδιά? :idk:
Έχει ''χαλάσει'' συστήματα ε? :tongue:
Γκουρού μας έχεις δημιουργήσει ψυχολογικά.. :lolsign:

Εγώ έχω φτιάξει ένα ''καγκούρικο'' 25Χ25 για τσι βασικές ανάγκεσμ' και δεν ''κόβει'' πολύ 8-)
(για άλλο λόγο το είχα, δεν το έφτιαξα επί τούτου για το audio έτσι?)
Τώρα αν θες μεγάλο να απλώνεις τις μπριζολάρεσ' και τα μπυρόνιασ' το.. 🐥

:biggrin:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.027
Reaction score
3.025
Ερχόμενοι πάλι πίσω σ
Περίεργο βίτσιο. Γιατί να θέλεις να ακούς στέρεο;
Γιατι είμαι βιτσιόζος χαχαχα γιατρέ μου.
Και ακούω και surround. Οπώς λέει και ο Γκλέτσος το ψήνω το ψάρι και απο τις δυο πλεύρες, προς Θεού μόνο στο hifi, μην παρεξηγηθούμε κιόλλας.
Ε, ναι το είδα. Αλλά το 8 άρι είναι για όλα τα άλλα.

Ναι τα είδα και αυτά (διαστάσεις και βάρος). Καλά πρεπει να είναι, απο ότι λενε όλοι είναι ευχαριστημένοι που έχω διαβάσει.

Μικρά είπα ... όχι μικρούλια χα χα.

Λογικά εάν κάνεις τέτοια κόλπα θα παίζει χειρότερα. Τι να σου πω, δεν ξέρω απο αυτά. Θέλει φαντάζομαι να ξέρεις καλά τι κάνει κάποιος.
Το Pass Through στον Ρ5 είναι για home cinema οπότε απλά όταν το επιλέγεις ο AVR δίνει το σήμα και ο P5 το περνάει χωρίς να του προσθέτει κάποια επεξεργασία. Ειναι απλά pass through οπως λέει και η λέξη.
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Τι έγινε μ' αυτό το τραπεζάκ' βρε παιδιά? :idk:
Έχει ''χαλάσει'' συστήματα ε? :tongue:
Γκουρού μας έχεις δημιουργήσει ψυχολογικά.. :lolsign:

Εγώ έχω φτιάξει ένα ''καγκούρικο'' 25Χ25 για τσι βασικές ανάγκεσμ' και δεν ''κόβει'' πολύ 8-)
(για άλλο λόγο το είχα, δεν το έφτιαξα επί τούτου για το audio έτσι?)
Τώρα αν θες μεγάλο να απλώνεις τις μπριζολάρεσ' και τα μπυρόνιασ' το.. 🐥

:biggrin:
Ναι μωρέ .... το τραπεζάκι μας μάρανε. Να τζερτελές να γίνεται να λέμε θεωρίες. 😀
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.732
Γιατι είμαι βιτσιόζος χαχαχα γιατρέ μου.
Και ακούω και surround. Οπώς λέει και ο Γκλέτσος το ψήνω το ψάρι και απο τις δυο πλεύρες, προς Θεού μόνο στο hifi, μην παρεξηγηθούμε κιόλας.
Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο...
 


Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.251
Η δικη μου εμπειρια λεει οτι οι πιο σημαντικοι κρικοι της αλυσσιδας ειναι ο προενισχυτης και τα ηχεια. Σε αυτα εχω παρατηρησει τις πιο εμφανεις (και για κωφους) διαφορες απο αλλαγη σε αλλαγη. Οι τελικοι και οι πηγες (ειδικα οι ψηφιακες) κανουν τη μικροτερη διαφορα.
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Η δικη μου εμπειρια λεει οτι οι πιο σημαντικοι κρικοι της αλυσσιδας ειναι ο προενισχυτης και τα ηχεια. Σε αυτα εχω παρατηρησει τις πιο εμφανεις (και για κωφους) διαφορες απο αλλαγη σε αλλαγη. Οι τελικοι και οι πηγες (ειδικα οι ψηφιακες) κανουν τη μικροτερη διαφορα.
Αυτό, θέλουν η βιομηχανία του audio να σε κάνουν να πιστεύεις. Και όλοι οι άλλοι "ειδικοί" όλοι χα χα στο ίντερνετ που ανπαράγουν τον "χορό" που στήνει. Και εγώ αυτό πίστευα παλιότερα. Όπως κάποτε και άλλες ανοησίες θεωρητικές αυτές για το perfect wire ή εάν φύγει εντελώς απο την αλυσίδα ο προενισχυτής (ή οτιδήποτε/κάτι άλλο) είναι σίγουρα για καλύτερο. 😀
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.468
Reaction score
15.261
Όπως κάποτε και άλλες ανοησίες θεωρητικές αυτές για το perfect wire ή εάν φύγει εντελώς απο την αλυσίδα ο προενισχυτής (ή οτιδήποτε/κάτι άλλο) είναι σίγουρα για καλύτερο. 😀
παίζω με παθητικό :p
πρόβλημα;;; :p

 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Για εδώ στο forum έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου χαχαχα.
Κορυφαίο σχόλιο και απάντηση σε ακόμη μια κακοήθη ανοησία αηδία πόστ. 😍

Και εγώ κάτι έχω ψιλιαστεί αλλά δεν είχα τα αρ@δια ποτέ να απαντήσω έτσι, εάν και το έχω φυσικά σκεφθεί να το έκανα. 😀

Έχω και εγώ κανά δυο τέτοιους εξυπνάκηδες, θα απαντάς για εμένα ; 😀
 

Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.251
Εγω δεν μιλησα καθολου θεωρητικα, αλλα καθαρα πρακτικα (δικη μου εμπειρια, αλλα οχι απο πολλες συσκευες). Και αυτο που εχω ζησει δεν το αλλαζει καμια θεωρια!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.224
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top