Ποδήλατο

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
αμα ο άνθρωπος είναι...
τεσπα αντί για L04C-MF πήρα J04C-MF και φυσικά δεν χωράνε.
κάνουν σε κανέναν αυτά;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.237
Reaction score
20.851
Τέλεια... Αυτό που έχω ήδη στο ποδήλατο είναι στα επηρεαζόμενα crankset. Αυτό που πήρα για να το αντικαταστήσω, ανήκει στη σειρά που επηρεάζεται, αλλά κατασκευάστηκε μετά το 2019 - οπότε μάλλον την γλίτωσα (για το συγκεκριμένο).

Όσον αφορά στο πρώτο, θα περιμένω την ανακοίνωση της Shimano για αγορές εκτός ΗΠΑ και Καναδά.
 

Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Κι εγώ πρέπει να έχω της ίδιας παρτίδας (δηλαδή μία εξ αυτών), αλλά δεν τον έχω στο ποδήλατο εδώ και καιρό, γιατί είναι αυτός με τα 175mm μήκος. Τον άλλαξα με 105 και 165mm, αυτόν έχω εδώ και καιρό. Η όλη διαδικασία πάντως, είναι αρκετά χρονοβόρα (να ελεχθεί στον dealer, και αν βρεθεί ελαττωματικός, τότε... περίμενε...) , άσε που δεν ξέρω όταν λέει dealer, αν εννοεί το μαγαζί που αγοράστηκε ο δισκοβραχίονας ή γενικώς όλοι; Γιατί εγώ τον είχα πάρει από Γερμανία (bike24) οπότε τρέχα γύρευε... ούτε θα ασχοληθώ...
αμα ο άνθρωπος είναι...
τεσπα αντί για L04C-MF πήρα J04C-MF και φυσικά δεν χωράνε.
κάνουν σε κανέναν αυτά;
Νομίζω σου είχα πει ποια κάνουν, αυτά με το J όχι...
 



Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
...και μόνο ΗΠΑ και Καναδά, δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για άλλες περιοχές του κόσμου (αυτό επειδή τους έβαλαν χέρι οι τοπικές οργανώσεις προστασίας καταναλωτών, δηλαδή πρέπει να περιμένουμε κάτι αντίστοιχο εδώ, αλλιώς τίποτα). Παρεμπιπτόντως, κι ο δικός μου είναι μέσα στη λίστα, έχει κωδικό RA (βέβαια όπως έγραψα δεν τον χρησιμοποιώ, και δεν έχει κάποια σημάδια ως τώρα πάντως ότι έχει πρόβλημα).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.496
Reaction score
45.184
Ο θκόσμ δεν είναι στη λίστα, έχω RG κωδικό στη μεριά με τα φύλλα και RI στη άλλη επειδή έχω βάλει βατόμετρο
 

Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Στην άλλη δεν πρόσεξα τι έχει, γιατί κι εγώ είχα βάλει βατόμετρο (δηλαδή και στον 175 και μετά στον 165). Αλλά έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα είναι στη δεξιά μεριά, στους δίσκους και στην 'αράχνη' (ή πως το λένε αυτό που βιδώνονται).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.496
Reaction score
45.184
Διαβάζω πως ο διαχωρισμός της αράχνης οφείλεται στη διείσδυση νερού, στη συσσώρευση αλάτων που αυτό ασκεί πίεση στα δύο τμήματα και σε συνδυασμό με τα βάτ του αναβάτη γίνεται η αποκόλληση.
Πριν όμως αυτό συμβεί, υπάρχει μηχανικός θόρυβος, άρα μπορεί να αποφευχθεί ο τραυματισμός.
 
Last edited:


Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Είμαι περίεργος τι ισχύει για τα ποδήλατα που βρίσκονται προς πώληση και είναι εξοπλισμένα με αυτούς τους δισκοβραχίονες! Εκτός αν έχει πωληθεί όλο το στοκ με τους δισκοβραχίονες που έχουν πρόβλημα, και τώρα στα μαγαζιά βρίσκονται μόνο νεώτερες παρτίδες, πράγμα βέβαια που δεν μπορεί να ξέρουν εκ των προτέρων οι πελάτες, οπότε θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση κι γι αυτό, διότι διαφορετικά τα βλέπω τα ποδήλατα αυτά να μένουν στα ράφια...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Wow, πως το καταφέρανε? Πρέπει να ασχοληθώ και εγώ να δω τι παίζει με τη δίκη μου περίπτωση. Κοιτά να δεις..

Σωτο, μου έκανε εντύπωση ότι με τον 165 βραχίονα είσαι καλύτερα. Τι ύψος έχεις? Το είχαμε συζητήσει κάποια στιγμή αλλά βρε φίλε το ξέχασα :frown:

Και θέλω με περηφάνια να αναφερω πως επιτέλους πέρα από το άθλιο μάρκετινγκ που παίζει με τα gravel, γιατί είναι ακατάλληλα γενικα για χώμα (θέλουν πολύ πολύ ειδικές συνθήκες αλλιώς Αστα…) και πολύ ειδικά για την Ελλάδα..

my man!
 

Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Καλησπέρα Μάριε! Ξέχασα να σου απαντήσω και στο viber κάτι που μου είχες γράψει πριν μερικές ημέρες (δεν το πολυπαρακολουθώ! ). 172 - 173, εκεί περίπου είμαι... κοντούλης με τα δεδομένα της εποχής! :party: :roflmao:

ΥΓ. Το είδα χθες το βίντεο του Leo, το παίδεψε το πράγμα, αλλά ΟΚ! 8-):geek:

Ναι, προσπαθώ να σκεφτώ με ποιο τρόπο θα ήταν καλύτερο ένα gravel, σε κάτι κακοτράχαλους δρόμους, με πετρούκλες και βότσαλα και χαλίκια, και κάτι κλίσεις "τοίχους"! Να είχαμε μεγάλους αγροτικούς δρόμους χιλιομέτρων, χωρίς τέτοια, ΟΚ (όπως έχουν στις ΗΠΑ πχ).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Και θέλω με περηφάνια να αναφερω πως επιτέλους πέρα από το άθλιο μάρκετινγκ που παίζει με τα gravel, γιατί είναι ακατάλληλα γενικα για χώμα (θέλουν πολύ πολύ ειδικές συνθήκες αλλιώς Αστα…) και πολύ ειδικά για την Ελλάδα..

my man!
Δηλαδή εσύ λες ότι νιώθεις περήφανος επειδή κάποιος ανέβασε ένα βίντεο στο YouTube που λέει ότι δεν του αρέσουν τα gravel;

:idk:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Όταν έχω δει τέτοιο hype για τα gravel χωρίς ιδιαίτερο αντίλογο.. ναι το χαίρομαι όταν καποιος λέει το αυτονόητο. Πειράζει? :drinks:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Όταν έχω δει τέτοιο hype για τα gravel χωρίς ιδιαίτερο αντίλογο.. ναι το χαίρομαι όταν καποιος λέει το αυτονόητο. Πειράζει? :drinks:
Όχι, δεν πειράζει να χαίρεσαι, η περηφάνια μου χτύπησε λίγο περίεργα.

Κατά τα άλλα το να περιμένεις να βρεθεί ένας να πει αυτό που πιστεύεις κι εσύ (ενώ όλοι αυτοί που λένε το αντίθετο είναι "marketing" και "hype") δεν είναι confirmation της άποψής σου, αλλά καραμπινάτο confirmation bias.

Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να σου πω γιατί εγώ (όπως πολλοί άλλοι) αγόρασα gravel και δεν το μετάνιωσα (άρα μάλλον δεν είναι τόσο "αυτονόητο" αυτό που πιστεύεις), μπορώ. Αν και τα έχουμε ξαναπεί.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.496
Reaction score
45.184
Μάριε στο έρωτα θα μιλάς πχιο όμορφα γιατί είναι ευέξαπτο το μανάριμ και αρπάζει εύκολα...
Τώρα όσον αφορά τα gravel είμαι της ίδιας ακριβώς άποψης από τότε που πρώτο εμφανίστηκαν, το θέμα είναι πως πλέον έχουν βρει μεγάλο κοινό, η βιομηχανία βγάζει συνέχεια τεχνολογίες και το άρμεγμα συνεχίζεται.
Έχει κερδίσει κυρίως τους κουρσάδες η κατηγορία, τα έχουν βρει όμως μπαστούνια στο χώμα...
Τεσπα ότι γουστάρει ο καθένας καβαλάει και ότι τον ευχαριστεί.

Εχω πάθει ζημιά με τους καρδιακούς παλμούς, σήμερα ενώ δεν πίεζα καθόλου φλέρταρα στο όριο που είχα ως γαλάκτωμα
Κοίτα εδώ χάλια...
Screenshot_2023-09-24-19-27-05-081_com.strava-edit.jpg


Δεν έχει καθόλου πλάκα έτσι... Ελπίζω να επανέλθω :(
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Μάριε στο έρωτα θα μιλάς πχιο όμορφα γιατί είναι ευέξαπτο το μανάριμ και αρπάζει εύκολα...
Μπα, δεν ισχύει. Τα συνωμοσιολογικά fake news ναι, μου ανάβουν τα λαμπάκια, αλλά γενικά δεν είμαι ευέξαπτος.

Να, για τα gravel ας πούμε, πείτε ό,τι θέλετε, δεν θα βγω απ'τα ρούχα μου. Θα πω απλά την άποψή μου πολιτισμένα.

Συναντάω αρκετούς γκραβελάδες στον δρόμο που μου λένε ότι είναι πρώην κουρσάδες αλλά βαρέθηκαν με τις λακούβες και γενικά την κακή ποιότητα των δρόμων και το γύρισαν σε gravel. Φαντάζομαι κάποιοι προτιμάνε και την λίγο πιο χαλαρή στάση. Δεν είναι κακό, δεν είναι όλοι επίδοξοι αθλητές. Οπότε να, αυτή είναι μια χρησιμότητα του gravel και ειδικά για τις ελληνικές συνθήκες. Δεν βγαίνει κανείς να πει ότι πήρε gravel γιατί πάει πιο γρήγορα από την κούρσα.

Εγώ όπως έχω πει πήρα gravel γιατί οι διαδρομές που κάνω συνήθως είναι μεικτές. Μπορεί να είναι ας πούμε 50-50 άσφαλτος και χώμα. Ούτε στην άσφαλτο θα ένιωθα ωραία να κάνω τόσα χιλιόμετρα με mountain, ούτε το χώμα που μπαίνω είναι τόσο απαιτητικό που να απαιτεί mountain (αλλά δεν μπαίνεις και με κούρσα προφανώς). Οπότε; Γιατί όχι gravel;

Το ότι το gravel δεν είναι τόσο καλό στον δρόμο όσο η κούρσα και τόσο καλό στο χώμα όσο το mountain, είναι προφανές και δεν το αμφισβητεί κανείς. Αλλά αυτό δεν το κάνει άχρηστο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.259
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top