Barista Corner


TGD

Μηνύματα
7.885
Reaction score
7.858
Παραγγελία από τη Νεσπρεσσο να δοκιμάσω τα νέα Limited. Τους είχε πρήξει στα email γιατί το Peru έπαψε να είναι διαθέσιμο στην παλιά σειρά και υπάρχει μόνο σε Vertuo. Οπότε χθες μου έκαναν μια δεκάδα δώρο!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.638
Reaction score
86.426
χθες παγκόσμια μέρα καφέ, πήρατε τίποτα;
Πήρα 3-4 πακέτα από το KUDU. Πήγα να τα παραλάβω από την αποθήκη τους και γινόταν χαμός από τσάντες. Μου είπαν ότι δούλεψαν και την Κυριακή για να προλάβουν να ετοιμάσουν τις παραγγελίες λόγω προσφορών.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.202
Reaction score
33.610
Εγώ περιμένω να παραλάβω μερικά από Ντελμόκκα, είχαν 1+1, όχι σε όλα, πάντως ίσχυε για αρκετούς μονοποικιλιακούς.
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Πήρα 3-4 πακέτα από το KUDU. Πήγα να τα παραλάβω από την αποθήκη τους και γινόταν χαμός από τσάντες. Μου είπαν ότι δούλεψαν και την Κυριακή για να προλάβουν να ετοιμάσουν τις παραγγελίες λόγω προσφορών.
Για πες μας τι πήρες
 


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Το προηγουμενο Σ.Κ ηρθαν στο σπιτι φιλοι για καφε ,και βοηθεια καθαρισμα συντηρηση μιας υπεραυτοματης gaggia anima class, με την προοπτική δοκιμης στο τέλος με αλεση απο τον δικο μου μυλο. Μετα τον καφε αρχισαμε το πλυσιμο ,το οποιο το καναμε βυθιζοντας ολο το module που εχει η συγκεκριμενη μηχανη σε μερικα λιτρα ζεστου νερου με την προσθηκη cafiza. Μετα το καθαρισμα εγινε λιπανση με γρασσο τροφιμων στις αρθρώσεις που εχει το module και ακολουθησε δοκιμη καφε,με τον καφε που είχαμε δοκιμασει πριν απο τον δικο μου εξοπλισμο. Η συγκεκριμενη υπεραυτοματη εχει δυνατοτητα να λαβει αλεσμενο καφε ,οποτε και ετσι εγινε και το αποτέλεσμα με εξεπληξε πολυ θετικα. Γευστικα ο καφες ηταν κοντα με αυτο που ειχα φτιάξει εγω, του ελειπε σωμα και αρωμα ναι μεν αλλα δεν ειχε καμια σχεση με τα ξεπλιματα-ροφηματα απο τις καψουλες,και η ευκολια στην παρασκευη ουαου. Εχει κοπο στην συντηρηση, αλλα αξιζει για γρήγορη διαδικασια με πολυ καλο για τα δεδομενα αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
15.569
Reaction score
21.773
εγώ πάλι σκέφτομαι μήπως πάρω μια πιο σωστή αυτόματη από τη Brera , δηλαδή καλαθάκι 18γρ, καλύτερο μύλο κλπ , αυτόματη όμως να μπορεί και το κορίτσι να πατάει το κουμπί και να βγάζει καφέ, γιατί τι_την_πήρες_αυτήν_την_γκουμούτσα_λες_και_πίνουμε_καφέ_στο_σπίτι αλλά ως δια μαγείας οι κόκκοι του καφέ λιγοστεύουν αναντίστοιχα με τους καφέδες που φτιάχνω εγώ.
sage χαζεύω άλλα ότι πέσει στην αντίληψη το αναφέρουμε, είδικα αν μιλάμε για μτχ που αγαπάμε την ανακύκλωση συσκευών.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
εγώ πάλι σκέφτομαι μήπως πάρω μια πιο σωστή αυτόματη από τη Brera , δηλαδή καλαθάκι 18γρ, καλύτερο μύλο κλπ , αυτόματη όμως να μπορεί και το κορίτσι να πατάει το κουμπί και να βγάζει καφέ, γιατί τι_την_πήρες_αυτήν_την_γκουμούτσα_λες_και_πίνουμε_καφέ_στο_σπίτι αλλά ως δια μαγείας οι κόκκοι του καφέ λιγοστεύουν αναντίστοιχα με τους καφέδες που φτιάχνω εγώ.
sage χαζεύω άλλα ότι πέσει στην αντίληψη το αναφέρουμε, είδικα αν μιλάμε για μτχ που αγαπάμε την ανακύκλωση συσκευών.
Λεπτομέριες που δεν ανεφερα αλλα εκει που παει τωρα(λογο pankrok)πρεπει. Δεν υπαρχει περιπτωση με τα μεχρι τωρα δεδομενα να βγαλει αυτοματη μηχανη κανονικο καφε σαν να βγηκε απο χερι barista και σοβαρα μηχανηματα.
Εγω βαζω περιπου 18,5 γραμμαρια καφε και παιρνω 40 με 45 ml ροφημα. Η gaggia παιρνει max 11.5 γραμμαρια καφε και βγαζει οτι της ρυθμίσεις σε ml(με δοσομετρικο η ζυγαρια)και το κανει με φοβερη συνεπεια(μετρησα δυο φορες βαρος και ηταν το ιδιο 19,8 με 19,9).Το ratio οπως καταλαβαινεται ειναι πολυ κοντα με τα αποτελέσματα που σας ειπα ποιο πανω. Στην Brera τι εχεις κανει απο ρυθμισεις;
 

Μηνύματα
15.569
Reaction score
21.773
η brera είναι σε αντίστοιχο επίπεδο , μέχρι 10.5 γρ καφέ στην "ένταση 3" , λεπτό άλεσμα όσο πάει αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπερβαίνει η εκχύλιση τα 15δευτερόλπετα (στα 10.5 γρ καφέ) οπότε σε γενικές γραμμές είναι σταθερή στο αποτέλεσμα αλλά στις ποικιλίες του kudu πχ είναι σχεδόν όλα κοντινά σε γεύση ενώ κάποια από αυτά δεν θα έπρεπε.

θεωρώ οτι μια αυτόματη με δυνατότητα να διαχειριστεί 18γρ , θα μπορούσε να ρυθμιστεί στα 28-30 δευτερόλεπτα και πιθανότατα να αναδείξει τις διαφορές των ποικιλιών.

Αυτή τη στιγμή γευστικά , ότι και να πάρω από το kudu πάντως βγάζει ανώτερο αποτέλεσμα από οτιδήποτε καθιστό/delivery έχω δοκιμάσει με ελαχιστότατες εξαιρέσεις (στο ίδιο το kudu πχ αν πιείς καφέ ακόμα και στο χάρτινο το κυπελλάκι)

δεν αλλάζω όμως την ευκολία. Το πρωί (που δεν το πίστευα γιατί γενικά δεν πίνω καφέ το πρωί) το δυσκολότερο κομμάτι του καφέ είναι - αν τύχει - να πατήσω το κουμπί και να μου πει οτι δεν έχει νερό για να ξεκινήσει και πρέπει να το γεμίσω , μπελάς λέμε, βαβούρα ωχουυυυ.

εγώ ίσως τελικά να έμπαινα στην διαδικασία μύλου κλπ , αλλά το κορίτσι με τίποτα οπότε ενώ πλέον την χρησιμοποιεί αν παω σε φουλ manual θα με βρίσει.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.202
Reaction score
33.610
15 δεύτερα εκχύλιση μου φαίνεται πολύ λίγο. 30 (καμιά φορά το πάω μέχρι 35).
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
η brera είναι σε αντίστοιχο επίπεδο , μέχρι 10.5 γρ καφέ στην "ένταση 3" , λεπτό άλεσμα όσο πάει αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπερβαίνει η εκχύλιση τα 15δευτερόλπετα (στα 10.5 γρ καφέ) οπότε σε γενικές γραμμές είναι σταθερή στο αποτέλεσμα αλλά στις ποικιλίες του kudu πχ είναι σχεδόν όλα κοντινά σε γεύση ενώ κάποια από αυτά δεν θα έπρεπε.

θεωρώ οτι μια αυτόματη με δυνατότητα να διαχειριστεί 18γρ , θα μπορούσε να ρυθμιστεί στα 28-30 δευτερόλεπτα και πιθανότατα να αναδείξει τις διαφορές των ποικιλιών.

Αυτή τη στιγμή γευστικά , ότι και να πάρω από το kudu πάντως βγάζει ανώτερο αποτέλεσμα από οτιδήποτε καθιστό/delivery έχω δοκιμάσει με ελαχιστότατες εξαιρέσεις (στο ίδιο το kudu πχ αν πιείς καφέ ακόμα και στο χάρτινο το κυπελλάκι)

δεν αλλάζω όμως την ευκολία. Το πρωί (που δεν το πίστευα γιατί γενικά δεν πίνω καφέ το πρωί) το δυσκολότερο κομμάτι του καφέ είναι - αν τύχει - να πατήσω το κουμπί και να μου πει οτι δεν έχει νερό για να ξεκινήσει και πρέπει να το γεμίσω , μπελάς λέμε, βαβούρα ωχουυυυ.

εγώ ίσως τελικά να έμπαινα στην διαδικασία μύλου κλπ , αλλά το κορίτσι με τίποτα οπότε ενώ πλέον την χρησιμοποιεί αν παω σε φουλ manual θα με βρίσει.
Και η gaggia τα ιδια κανει σε πολυ συντομο χρονο κανει την εκχειληση αλλα βγαζει γευση η αναθεματισμενη,δεν αμφιβάλω οτι το ιδιο θα κανει και η δικη σου.Ποσα γραμμαρια καφε παιρνεις στο φλιτζανι;
 

Μηνύματα
15.569
Reaction score
21.773
42-45 δε θυμάμαι ακριβώς (στη διπλή δόση πάντα, 2 αλέσματα + 2 εκχυλίσεις) , ζυγίστηκε άπαξ και είναι πάντα το ίδιο.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Αρα στο ιδιο εισαστε ρυθμισμενοι και πολυ καλα κανετε, για να είσαστε κοντα στο 1 προς 2.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.202
Reaction score
33.610
Τώρα αυτό δύο εκχυλίσεις, είναι δλδ πιο εύκολο από το να έχεις τον μύλο δίπλα στη μηχανή και να πηγαίνεις μια κι έξω;

Χώρια που 21 γραμμάρια δεν το λες διπλή δόση αλλά μάλλον τριπλή (ακριβώς με τα τυπικά, η δόση νομίζω είναι 7 γραμμάρια).
 

Μηνύματα
15.569
Reaction score
21.773
δεν παίρνει παραπάνω καφε το ρημάδι λέμε , είναι αυτοματέξ, δεν έχεις το πορτφιλτερ να το κάνεις κάτι.
πατάς κουμπι, κάνει γρου γρου, γεμίζει το κεσεδάκι που δεν το βλέπεις, κάνει γκρρρρρρρ και βγάζεει καφέ.
έχει και δυνατότητα να πάρει κομμένο καφέ από μύλο αλλά θέλει ακριβή δοσολογία γιατί αν βάλεις λιγότερο ή παραπάνω θα απορρίψει την δόση κατά το πάτημα (αν φτάσει σε σημείο που δεν του αρέσει)
άρα τέλος, μονός εσπρέσος 7 , 9 η 10.5 γρ ή διπλός 2χ τα προηγούμενα.

 


Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
δεν παίρνει παραπάνω καφε το ρημάδι λέμε , είναι αυτοματέξ, δεν έχεις το πορτφιλτερ να το κάνεις κάτι.
πατάς κουμπι, κάνει γρου γρου, γεμίζει το κεσεδάκι που δεν το βλέπεις, κάνει γκρρρρρρρ και βγάζεει καφέ.
έχει και δυνατότητα να πάρει κομμένο καφέ από μύλο αλλά θέλει ακριβή δοσολογία γιατί αν βάλεις λιγότερο ή παραπάνω θα απορρίψει την δόση κατά το πάτημα (αν φτάσει σε σημείο που δεν του αρέσει)
άρα τέλος, μονός εσπρέσος 7 , 9 η 10.5 γρ ή διπλός 2χ τα προηγούμενα.

Ευτυχώς η δικιά μου, όσο και να της βάλω από το πορτάκι, βγάζει καφέ. Απλά αν βάλω πολύ λίγο βγάζει μήνυμα, αν βάλω πάρα πολύ, στάζει πολύ αργά το ρόφημα.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Ευτυχώς η δικιά μου, όσο και να της βάλω από το πορτάκι, βγάζει καφέ. Απλά αν βάλω πολύ λίγο βγάζει μήνυμα, αν βάλω πάρα πολύ, στάζει πολύ αργά το ρόφημα.
Λογικα αν της βαλεις παρα πολυ πεταει αυτο που δεν μπορει να διαχειριστει και με το υπολοιπο βγαζει καφε,το οτι σταζει ποιο αργα ειναι θεμα κοψιματος,το οποιο πρεπει να γινει ποιο χοντρο.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Εχω βαλει ζυγαρια στο τραπεζι για να δω ποσο ηταν το πατημα των 20 κιλων και τρομαξα,ποτε δεν πατησα τοσο δυνατα,και λογω σωστων δασκάλων εμαθα πολυ νωρις οτι αν το μεταφρασεις σε κιλα πατας απο τρια μεχρι οκτω το πολυ,αναλογα με την ημερα και το κοψιμο του καφε.Ναι η πιεση της εκχειλησης παιζει τον ρολο της γιατι οριζει και την ταχυτητα αλλα αν ρυθμισεις την μηχανη σου στα εξι η επτα bar που λεει ο μουσιου καφε δεν θα πιεις για κανεναν λογο,και εχει διαφορα στην γευση.Το πανω απο τα δεκα ειναι επισης θεμα,και βοηθησε παρα πολυ η κατασκευη των portafilter απο γυαλι η plexiglass σε αυτο για να μπορει καποιος να δει τι επιδραση εχει και η πιεση και το κοψιμο,και το πατημα(συνδιαστικά).Σε ακραίες περιπτωσεις το pack πεταγεται επανω πρωτα και μετα κολλαει στο κατω μερος του portafilter τις περισσοτερες φορες με channeling η crack. Η θερμοκρασια εχει διαφορα και καιει τον καφε πανω απο τους 95 και αυτο φαινεται με την μια στην γευση(μια σωστη περιοχη θερμοκρασιας ειναι απο 92,5 μεχρι 94,5),και οσο ποιο λιγη ολισθηση θερμοκρασιας υπαρχει τοσο καλυτερο γευστικο αποτέλεσμα εχουμε(αυτο αφορα μονοποικιλιακους καφεδες,στα blend με την προσθήκη robusta η παραπανω θερμοκρασία απομακρύνει το πολυ εντονο αρωμα των ξηρων καρπων της συγκεκριμένης ποικιλιας καφε).Και για την φρεσκαδα αυτο που αναφερει εγω που εχω θεμα με αυτο αν κοψεις ποιο fine τον καφε για να εχεις μικρότερα σωματιδια καφε και ουσιαστικα να επιταχύνεις το degausing ,και πατησεις σαν γατα οπως λεμε,αυτο που θα παρεις σαν γευστικο αποτέλεσμα ειναι απιστευτα εθιστικο σαν γευση.Επισης δεν εχω μυρισει ποτε αυτο το ασχημο που λεει,και οι καφεδες που παιζω τα τελευταια χρονια ειναι ολοι το πολυ πεντε εξι ημερων.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.294
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top