Barista Corner

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση βοήθησε πολύ,. Αμα είναι να ξοδέψω κ αλλα χρήματα ξεφύγω απο το μπάτζετ αρκετα. Ειχα βάλει ταβάνι 350-400€ οπότε Eureka
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Υπαρχουν σε αγγελιες αρκετοι mazzer super jolly θα τους βρεις περιπου στα 300 και ειναι πολυ καλυτεροι και απο eureka και απο fiorenzato
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Παντως στο manual αναφερει οτι παιρνει απο 5 εως 16 γραμμαρια καφε. Εχεις ζυγισει στεγνο pack και ηταν 20 γραμμαρια;
Όχι. Αλλά έχω ζυγίσει με τη ζυγαριά 18-21 γραμμάρια και τα έχω ρίξει μέσα. Προφανώς είναι εκτός προδιαγραφών, αλλά καφέ κάνει. Σπάνια το έκανα αυτό. Όταν δεν βάζω κόκκους και βάζω σκόνη, πάντα 16 βάζω. Σπάνια 18.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Υπαρχουν σε αγγελιες αρκετοι mazzer super jolly θα τους βρεις περιπου στα 300 και ειναι πολυ καλυτεροι και απο eureka και απο fiorenzato
Σε ευχαριστώ, θα τους κοιτάξω
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Υπαρχουν σε αγγελιες αρκετοι mazzer super jolly θα τους βρεις περιπου στα 300 και ειναι πολυ καλυτεροι και απο eureka και απο fiorenzato
Σε ευχαριστώ, θα τους κοιτάξω
Δεν γνωρίζω με ποια κριτήρια θεωρείται καλύτερος ο super jolly από τον evo, αφού πρόκειται για παρόμοιας φιλοσοφίας προϊόντα, επαγγελματικοί μύλοι με επίπεδα μαχαίρια 64mm δηλαδή, όμως και στον super jolly, που παρεπιπτόντως τον έχει ένας φίλος μου, για οικιακή χρήση χρειάζεσαι πάλι single dose bellow.
Φυσικά ο Eureka, ως μηχάνημα, είναι σαφώς υποδεέστερο, αλλά δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης αφού απευθύνεται ως προϊόν αποκλειστικά για οικιακή χρήση.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Δεν γνωρίζω με ποια κριτήρια θεωρείται καλύτερος ο super jolly από τον evo, αφού πρόκειται για παρόμοιας φιλοσοφίας προϊόντα, επαγγελματικοί μύλοι με επίπεδα μαχαίρια 64mm δηλαδή, όμως και στον super jolly, που παρεπιπτόντως τον έχει ένας φίλος μου, για οικιακή χρήση χρειάζεσαι πάλι single dose bellow.
Φυσικά ο Eureka, ως μηχάνημα, είναι σαφώς υποδεέστερο, αλλά δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης αφού απευθύνεται ως προϊόν αποκλειστικά για οικιακή χρήση.
Οι super jolly δεν εχουν τοση κατακράτηση ,εγω εχω mazzer mini doserless, και ειχα και θελω να ξαναπάρω major doserless. Ο mini εχει κατακράτηση 1 gr ο major ειχε περιπου 2 με 3,αρα καπου εκει αναμεσα ειναι ο super jolly. Η ποιοτητα κατασκευης των mazzer δεν εχει καμια σχεση με τους fiorenzato γι αυτο και η διαφορα τιμης τους,και λογο του οτι τους εχουν δουλεψει πολλοι φιλοι και σε μαγαζια αλλα και σε σπιτια δεν ειναι καλοι μυλοι οπως πλασαρονται.Παρουσιάζουν ασταθειες στα γραμμαρια και στην ποιότητα κοπης ,και οσοι θελουν να βελτιωσουν την κοπη βαζουν μαχαιρια απο mazzer.
Όχι. Αλλά έχω ζυγίσει με τη ζυγαριά 18-21 γραμμάρια και τα έχω ρίξει μέσα. Προφανώς είναι εκτός προδιαγραφών, αλλά καφέ κάνει. Σπάνια το έκανα αυτό. Όταν δεν βάζω κόκκους και βάζω σκόνη, πάντα 16 βάζω. Σπάνια 18.
Βγάλε μερικα απο τα pack που πανε για πέταμα,τοποθέτησετα σε χαρτι κουζινας για μερικες ημερες ωσπου να στεγνωσουν και ζυγισε τα ενα ενα.Ετσι θα καταλάβεις ποσα γραμμαρια χρησιμοποιει η μηχανη σου για να βγαλει καφε, ανεξαστητα απο το ποσο βαζεις εσυ.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Οι super jolly δεν εχουν τοση κατακράτηση ,εγω εχω mazzer mini doserless, και ειχα και θελω να ξαναπάρω major doserless. Ο mini εχει κατακράτηση 1 gr ο major ειχε περιπου 2 με 3,αρα καπου εκει αναμεσα ειναι ο super jolly. Η ποιοτητα κατασκευης των mazzer δεν εχει καμια σχεση με τους fiorenzato γι αυτο και η διαφορα τιμης τους,και λογο του οτι τους εχουν δουλεψει πολλοι φιλοι και σε μαγαζια αλλα και σε σπιτια δεν ειναι καλοι μυλοι οπως πλασαρονται.Παρουσιάζουν ασταθειες στα γραμμαρια και στην ποιότητα κοπης ,και οσοι θελουν να βελτιωσουν την κοπη βαζουν μαχαιρια απο mazzer.

Δεν θέλω να διαφωνήσω, ίσως πράγματι να έχεις δίκιο.
Αλλά και ο φίλος μου που έχει τον super jolly, χωρίς single dose bellow δεν μπορούσε να τον δουλέψει οικιακά.
Αυτά τα συγκεκριμένα μοντέλα κυκλοφορούν πολλά χρόνια στην αγορά και υπάρχουν πολλές-πολλές εκδόσεις και παραλλαγές, με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν στα μεταχειρισμένα πολλά κομμάτια, που έχουν υποστεί επαγγελματική χρήση και άρα είναι και σε τι κομμάτι θα πέσεις, λογικά πάντως ότι και να σου πει αυτός που το πουλάει μια αλλαγή μαχαιριών με καινούργια την θεωρώ απαραίτητη.
Σαν μοντέλα απευθύνονται στο ίδιο πελατολόγιο και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους
είναι παρόμοια, π.χ. ίδια watt μοτέρ(350W) και ίδιο συνολικό βάρος (14kg), επίσης και η δική μου προσωπική αίσθηση, από κοντά, ως μηχανήματα, μου δίνουν αίσθηση παρόμοιας ποιότητας κατασκευές.

Παραθέτω και τα link από κάθε μύλο που αναγράφονται τα κύρια χαρακτηριστικά, και τέλος ένα link από την lesbrew single dose bellow από την οποία και εγώ και ο φίλος μου προμηθευτήκαμε bellows, εγώ για τον evo ο φίλος για τον super jolly.



 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Βγάλε μερικα απο τα pack που πανε για πέταμα,τοποθέτησετα σε χαρτι κουζινας για μερικες ημερες ωσπου να στεγνωσουν και ζυγισε τα ενα ενα.Ετσι θα καταλάβεις ποσα γραμμαρια χρησιμοποιει η μηχανη σου για να βγαλει καφε, ανεξαστητα απο το ποσο βαζεις εσυ.
Αυτό είναι μια καλή ιδέα για κάποιον που δεν έχει οπτική πρόσβαση στο μηχανισμό. Όταν αποσυναρμολόγησα τη μηχανή πέρσι για καθαρισμό και λίπανση, τη λειτουργούσα για κάνα δίμηνο χωρίς καπάκια, οπότε τα έβλεπα όλα. Δεν έχω κάποια απορία πάνω σε αυτό.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Αυτό είναι μια καλή ιδέα για κάποιον που δεν έχει οπτική πρόσβαση στο μηχανισμό. Όταν αποσυναρμολόγησα τη μηχανή πέρσι για καθαρισμό και λίπανση, τη λειτουργούσα για κάνα δίμηνο χωρίς καπάκια, οπότε τα έβλεπα όλα. Δεν έχω κάποια απορία πάνω σε αυτό.
Να το θεσω λιγο ποιο απλα η μηχανη απο τον κατασκευαστη λεει οτι μπορει να παρει μεχρι 16 γραμμαρια καφε,και εσυ λες οτι εβαζες 18~21 .δεν ειναι καλο να δεις τι γινεται με τα επιπλεων γραμμαρια που βαζεις και αν τα χρησιμοποιει; τον καφε τον χρησιμοποιημενο δεν εχει καποιο καλαθι που τον πεταει μετα την χρηση;
 


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Μα βλέπω ότι τα χρησιμοποιεί. Δεν εξαφανίζονται.
Το οτι δεν βλεπεις υπολοιπο στο σημειο που βαζεις τον καφε αυτο δεν σημαινει οτι καταληγει στο pack.
Και στην gaggia που δοκιμάσαμε βαζαμε παραπάνω καφε αλλα το coffe pack μετα την εκχυλιση παρεμενε στα ιδια γραμμαρια 11.5 ,οποτε και 20 να βαζαμε παλι 11,5 θα χρησιμοποιουσε.Γι αυτο σου λεω να κανεις την δοκιμη για να δεις τι συμβαινει στην πραγματικοτητα. Αν θελεις να το ψαξεις ,αν δεν θελεις δεν υπαρχει θεμα.
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Αγαπητέ, οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα του καφέ είναι πολλές και θα ήθελα να μάθω από εσένα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου αναρτήσω ένα βίντεο να δεις αυτό που συμβαίνει και βλέπω και μετά το ξανασυζητάμε.
Αν θελεις να το ψαξεις ,αν δεν θελεις δεν υπαρχει θεμα.
Δεν τίθεται θέμα να το ψάξω. Το έχω ζήσει και το βλέπω. Εσύ μιλάς θεωρητικά.
Μάλιστα επειδή σήμερα το πρωί είχα την απορία, ξαναέβαλα 21 γραμμάρια και έκανα καφέ. Δεν τον προτιμώ τόσο βαρύ είναι η αλήθεια όμως. Στα 18 μου αρέσει περισσότερο.
(Lavazza κόκκινος κομμένος από το super marker)
Αυτόν πίνω τους τελευταίους 2 μήνες.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Μόλις άδειασα το καλαθάκι της Jura. Βρήκα τα 2 πρωινά pucks των 21 και 18 γραμμαρίων που έκανα καθώς και τα 2 χθεσινά των 16. Των 21 γρ. ζυγίζει 33 γρ. και των 18 ζυγίζει 29 γρ., αλλά δεν έχουν στεγνώσει τελείως. Δε θα περιμένω να στεγνώσουν, τα πέταξα.

000_5264.jpg


Και το ύψος του puck των 21 gr. είναι περίπου 3 εκατοστά.

000_5268.jpg


Αν μπορώ να κάνω κάτι ακόμα, μες μου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.637
Reaction score
86.426
Μόλις άδειασα το καλαθάκι της Jura. Βρήκα τα 2 πρωινά pucks των 21 και 18 γραμμαρίων που έκανα καθώς και τα 2 χθεσινά των 16. Των 21 γρ. ζυγίζει 33 γρ. και των 18 ζυγίζει 29 γρ., αλλά δεν έχουν στεγνώσει τελείως. Δε θα περιμένω να στεγνώσουν, τα πέταξα.

View attachment 308142

Και το ύψος του puck των 21 gr. είναι περίπου 3 εκατοστά.

View attachment 308144

Αν μπορώ να κάνω κάτι ακόμα, μες μου.

Πέτρο, αν δεν ξεραθούν εντελώς τα pucks οι υπολογισμοί είναι λάθος.

Αυτό που θέλουμε είναι να βρούμε ποιο είναι το ποσοστό του καφέ που πέρασε στο ρόφημα.
Τα διαλυτά στοιχεία του αλεσμένου καφέ είναι γύρω στο 30%. Στον εσπρέσο, μία σωστή εκχύλιση θεωρείται αυτή που παρασύρει το 18-22% (θεωρητικά) με τη βοήθεια του ζεστού νερού. Ζυγίζοντας το στεγνό βάρος πριν και μετά, βρίσκουμε την ποσότητα που μπήκε στο φλιτζάνι.

Αν δηλαδή ξεκινήσαμε με 20γρ. θα πρέπει να "περίσσεψαν" ~16γρ.
 


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Αγαπητέ, οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα του καφέ είναι πολλές και θα ήθελα να μάθω από εσένα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου αναρτήσω ένα βίντεο να δεις αυτό που συμβαίνει και βλέπω και μετά το ξανασυζητάμε.

Δεν τίθεται θέμα να το ψάξω. Το έχω ζήσει και το βλέπω. Εσύ μιλάς θεωρητικά.
Μάλιστα επειδή σήμερα το πρωί είχα την απορία, ξαναέβαλα 21 γραμμάρια και έκανα καφέ. Δεν τον προτιμώ τόσο βαρύ είναι η αλήθεια όμως. Στα 18 μου αρέσει περισσότερο.
(Lavazza κόκκινος κομμένος από το super marker)
Αυτόν πίνω τους τελευταίους 2 μήνες.
Σε ευχαριστω ,απο βιντεο δεν μπορω να καταλαβω κατι εκτος απο τα πολυ βασικα που σε αρκετες περιπτωσεις δεν φτανουν.
Δεν μιλαω ποτε θεωρητικα, σε κανεναν τομεα που ασχολουμαι.
Βαση του αποτελεσματος ,στην περιπτωση σου εξεταζω δυο θεματα,το ενα ειναι πως γινεται ο κατασκευαστης να λεει αλλα και να συμβαινουν αλλα τα οποια ειναι εκτος προδιαγραφων της μηχανης,και το δευτερο ειναι αυτο που ανεφερε ο φιλτατος για να δουμε την αναλογια του ροφηματος που πινεις,και τι αυτο περιεχει.
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Πήπως είδες την προδιαγραφή που λέει ότι ο μύλος της κόβει από 5 μέχρι 16 γραμμάρια; Μάλλον αυτό είδες. Πράγματι, ο μύλος της έχει 3 επιλογές, ανάλογα το πάτημα του κουμπιού και όπως μου είπε ο εδώ αντιπρόσωπος, στην μεγάλη διάρκεια κόβει 16 γραμμάρια, όταν τα μαχαίρια είναι σε καλή κατάσταση. Γιατί υπολογίζει χρόνο που δίνει ρεύμα στο μύλο.
Αλλά όταν βάζω εγώ με το κουταλάκι από την τρύπα πάνω, δεν με εμποδίζει κανείς να ξεπεράσω τα 16.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Πήπως είδες την προδιαγραφή που λέει ότι ο μύλος της κόβει από 5 μέχρι 16 γραμμάρια; Μάλλον αυτό είδες. Πράγματι, ο μύλος της έχει 3 επιλογές, ανάλογα το πάτημα του κουμπιού και όπως μου είπε ο εδώ αντιπρόσωπος, στην μεγάλη διάρκεια κόβει 16 γραμμάρια, όταν τα μαχαίρια είναι σε καλή κατάσταση. Γιατί υπολογίζει χρόνο που δίνει ρεύμα στο μύλο.
Αλλά όταν βάζω εγώ με το κουταλάκι από την τρύπα πάνω, δεν με εμποδίζει κανείς να ξεπεράσω τα 16.
Τι αλλο να δω,αυτο ειδα,ομως αυτος ο χρονος δεν ειναι τυχαιος καθολου.Ο κατασκευαστης εχει υπολογισει οτι αναλογα με τους διαφορετικους καφεδες που μπορεις να βαλεις εχει επιλεξει οτι αυτο ειναι το μεγιστο του ογκου καφε που μπορει να διαχειριστει αυτος ο μηχανισμος που διαθετει η μηχανη. Αν υποθεσουμε οτι η μηχανη σου εχει ενα καλαθι που μπορει να παρει περιπου 16 γραμμαρια, μολις αλλαξεις αλεση σε ποιο χοντρη η ποιο ψιλη αυτο παει περιπατο,και τα 16 γινονται 17 η 14. Και ολα αυτα στο περιπου γιατι με χρονο το κανει δεν ζυγιζει.
Ολες οι εταιριες που κατασκευαζουν καλαθακια καφε σου δινουν ενα περιθωριο ενα γραμμαριο πανω-κατω δεν μπορεις να αναφερει 17 και να βαλεις 20 γιατι και δεν θα μπει σωστα στην θεση του το portafilter ουτε μπορεις να πατησεις σωστα. Οταν ξεπερασει ενα υψος το pack αρχιζει και καιει τον καφε λογο του οτι το νερο μενει για περισσοτερη ωρα σε επαφη με τον καφε. Επισης οι καφεδες ευρειας καταναλωσης δεν χρειαζονται πανω απο αυτον τον ογκο καφε για να βγαλουν ενα σωστο αποτελεσμα, χειροτεροι γινονται οσο προσθετεις.
Αυτο λοιπον που πρωτεινω ειναι να δεις πρωτα απο ολα αυτα τα 16 που λεει ποσα ειναι στην πραγματικοτητα στεγνα,οπως επισης και απο τα 18 δικα σου τι εκμεταλευεται σωστα στην πραγματικοτητα.
Και κατι τελευταιο ο μηχανισμος που εχει για να παταει τον καφε μπορει να ζοριζεται πολυ απο τον επιπλεον καφε που βαζεις,συνηθως ειναι με ελατηρια και μια προκαθορισμενη διαδρομη.
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Τι αλλο να δω,αυτο ειδα,ομως αυτος ο χρονος δεν ειναι τυχαιος καθολου.Ο κατασκευαστης εχει υπολογισει οτι αναλογα με τους διαφορετικους καφεδες που μπορεις να βαλεις εχει επιλεξει οτι αυτο ειναι το μεγιστο του ογκου καφε που μπορει να διαχειριστει αυτος ο μηχανισμος που διαθετει η μηχανη. Αν υποθεσουμε οτι η μηχανη σου εχει ενα καλαθι που μπορει να παρει περιπου 16 γραμμαρια, μολις αλλαξεις αλεση σε ποιο χοντρη η ποιο ψιλη αυτο παει περιπατο,και τα 16 γινονται 17 η 14. Και ολα αυτα στο περιπου γιατι με χρονο το κανει δεν ζυγιζει.
Αυτό ακριβώς. Ανάλογα το μέγεθος της άλεσης γίνεται αυτό που λες. Για αυτό πρέπει τα μαχαίρια να είναι σε καλή κατάσταση. Αν φθαρούν μου είπε ο αντιρόσωπος, θα κόβει μικρότερη ποσόσητα.

Ολες οι εταιριες που κατασκευαζουν καλαθακια καφε σου δινουν ενα περιθωριο ενα γραμμαριο πανω-κατω δεν μπορεις να αναφερει 17 και να βαλεις 20 γιατι και δεν θα μπει σωστα στην θεση του το portafilter ουτε μπορεις να πατησεις σωστα. Οταν ξεπερασει ενα υψος το pack αρχιζει και καιει τον καφε λογο του οτι το νερο μενει για περισσοτερη ωρα σε επαφη με τον καφε.
Οι έννοιες καλαθάκι και portafilter στις αυτόματες δεν έχουν έννοια. Ένας κύλινδρος κάποιου μήκους είναι που πιέζεται από πιστόνια με λάστιχα από πάνω και από κάτω ταυτόχρονα.

Επισης οι καφεδες ευρειας καταναλωσης δεν χρειαζονται πανω απο αυτον τον ογκο καφε για να βγαλουν ενα σωστο αποτελεσμα, χειροτεροι γινονται οσο προσθετεις.
Για αυτό δεν μου αρέσει η πολλή ποσότητα.

Αυτο λοιπον που προτεινω ειναι να δεις πρωτα απο ολα αυτα τα 16 που λεει ποσα ειναι στην πραγματικοτητα στεγνα
Αυτό το έκανα πριν 3 χρόνια, συνέλεξα την ποσότητα που έκοψε και τη ζύγισα. Ήταν λιγότερο από 16, 14 αν θυμάμαι καλά, για αυτό είναι στο μυαλό μου μήπως θέλει μαχαίρια.

ο μηχανισμος που εχει για να παταει τον καφε μπορει να ζοριζεται πολυ απο τον επιπλεον καφε που βαζεις,συνηθως ειναι με ελατηρια και μια προκαθορισμενη διαδρομη.
Ο μηχανισμός δεν είναι με ελατήρια, ούτε προκαθορισμένης διαδρομής. Είναι προκαθορισμένης πίεσης και διαδρομή όση του επιτρέψει ο καφές που είναι μέσα.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Αυτό ακριβώς. Ανάλογα το μέγεθος της άλεσης γίνεται αυτό που λες. Για αυτό πρέπει τα μαχαίρια να είναι σε καλή κατάσταση. Αν φθαρούν μου είπε ο αντιρόσωπος, θα κόβει μικρότερη ποσόσητα.

Οι έννοιες καλαθάκι και portafilter στις αυτόματες δεν έχουν έννοια. Ένας κύλινδρος κάποιου μήκους είναι που πιέζεται από πιστόνια με λάστιχα από πάνω και από κάτω ταυτόχρονα.

Για αυτό δεν μου αρέσει η πολλή ποσότητα.

Αυτό το έκανα πριν 3 χρόνια, συνέλεξα την ποσότητα που έκοψε και τη ζύγισα. Ήταν λιγότερο από 16, 14 αν θυμάμαι καλά, για αυτό είναι στο μυαλό μου μήπως θέλει μαχαίρια.

Ο μηχανισμός δεν είναι με ελατήρια, ούτε προκαθορισμένης διαδρομής. Είναι προκαθορισμένης πίεσης και διαδρομή όση του επιτρέψει ο καφές που είναι μέσα.
Οχι δεν θα κοβει μικροτερη ποσοτητα απλα θα την κοβει με μεγαλη ανομοιογένοια με αποτέλεσμα να μην μπορει να βγεί σωστο ροφημα.

και πως γινεται η εκχειληση αν δεν υπαρχει καπου καλαθακι;
Σε αυτες που εχω ανοιξει υπαρχει μια σωληνα οπως την λες και στην βαση υπάρχει μια σιτα,οποτε αυτο ειναι το καλαθακι.Το πατημα διαφέρει σε καποιες ειναι μια πλαστικη επιφανεια με μια αρθρωση και ελατηρια και σε καποιες νεοτερες ενα πιστονι.

το 18 ειναι πολλη ποσοτητα αλλα αν σου αρεσει εσενα η γεύση που βγάζει ειναι δικο σου θέμα,και μπραβο σου.

Στα ποσα κιλα καφε πρεπει να αλλαξεις τα μαχαιρια του μυλου σου γνωρίζεις;

τα pack πρεπει να εχουν μια αναλογια διαμετρου με υψος, γι αυτο και το 58 ειναι οτι καλυτερο εχει βγει γιατι την σωστοτερη αναλογια.

θα ψαξω να βρω βιντεο απο την μηχανη σου ανοικτη για να δω τον τροπο λειτουργίας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.294
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top