Barista Corner

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.201
Σε αυτες που εχω ανοιξει υπαρχει μια σωληνα οπως την λες και στην βαση υπάρχει μια σιτα,οποτε αυτο ειναι το καλαθακι.Το πατημα διαφέρει σε καποιες ειναι μια πλαστικη επιφανεια με μια αρθρωση και ελατηρια και σε καποιες νεοτερες ενα πιστονι.

το 18 ειναι πολλη ποσοτητα αλλα αν σου αρεσει εσενα η γεύση που βγάζει ειναι δικο σου θέμα,και μπραβο σου.

Στα ποσα κιλα καφε πρεπει να αλλαξεις τα μαχαιρια του μυλου σου γνωρίζεις;

τα pack πρεπει να εχουν μια αναλογια διαμετρου με υψος, γι αυτο και το 58 ειναι οτι καλυτερο εχει βγει γιατι την σωστοτερη αναλογια.

θα ψαξω να βρω βιντεο απο την μηχανη σου ανοικτη για να δω τον τροπο λειτουργίας.
Έτσι είναι, στο πάνω μέρος υπάρχει η σίτα με τις τρυπίτσες και από κάτω πιστόνι. Και τα 2 άκρα είναι κινούμενα και πιέζουν μέσα στον κύλινδρο. Αυτός έχει διάμετρο 43 σε εμένα.

Καθημερινά πίνω στα 16 γραμμάρια, εκεί έχω βρει την ισορροπία μου.

Τα κιλά για αλλαγή, δεν τα γνωρίζω.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Πέτρο, αν δεν ξεραθούν εντελώς τα pucks οι υπολογισμοί είναι λάθος.

Αυτό που θέλουμε είναι να βρούμε ποιο είναι το ποσοστό του καφέ που πέρασε στο ρόφημα.
Τα διαλυτά στοιχεία του αλεσμένου καφέ είναι γύρω στο 30%. Στον εσπρέσο, μία σωστή εκχύλιση θεωρείται αυτή που παρασύρει το 18-22% (θεωρητικά) με τη βοήθεια του ζεστού νερού. Ζυγίζοντας το στεγνό βάρος πριν και μετά, βρίσκουμε την ποσότητα που μπήκε στο φλιτζάνι.

Αν δηλαδή ξεκινήσαμε με 20γρ. θα πρέπει να "περίσσεψαν" ~16γρ.
Να και κατι που δεν ειχα κανει ποτε.
Στο καφε παμε με την γευση και στον ηχο με τα αυτια ,αλλα εχει ενδιαφερον να βλεπουμε και τι εχουμε κανει με ολα αυτα που βελτιωνουμε κ.λ.π με μια μετρηση. Ετσι λοιπον για 19 γραμμαρια αρχικη δοση η οποια μετα την εκχειλιση ανεβηκε στα 37,5 ,και μετα απο τεσσερις ημερες με διαλυση του pack και συχνη αναδευση για επιταχυνθει η εξατμιση εχουν μεινει 15,4 ,αλλα θα πεσει λιγο ακομη. Ευχαριστω Mr Xfader για την ιδεα.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Το pack παρέμεινε στα 15.5 οπότε και εκεί κλείσαμε.

Στους διαγωνισμούς barista παρουσιάζονται ,ένα εσπρέσσο,ένα ρόφημα γάλακτος,και ένα προσωπικό ρόφημα,στο οποίο θα χρησιμοποιήσεις τον καφέ που έχεις και κάποια άλλη πρόσμιξη η τεχνική για να παρουσιάσεις κάτι δικό σου. Ό πολυ καλός μου φίλος Νίκος Μπουρμπακης(σεφ με απίστευτο χάρισμα σε συνδιασμούς γεύσεων)που είχε το δύο γουλιες και δύο μπουκιες, σε μια από τις φορές που συμμετείχε παρουσίασε το απίστευτο προσωπικό του ρόφημα , εσπρέσσο με χυμό ρόδι. Αυτό προέκυψε από την παρατήρηση του ιδίου ότι το ρόδι έχει κοινά γευστικα χαρακτηριστικά με τον εσπρέσσο(γλυκα,στυφαδα ,και λίγη πίκρα). Το αποτέλεσμα είναι κάτι το απίστευτο και σας προτείνω να το δοκιμάσετε.
IMG_20231015_144104.jpg
 


Μηνύματα
268
Reaction score
30
Παιδια αν εχει καποιος μυλο της eureka μπορει να μου πει εαν το σημειο (0) ειναι στον αριθμο 5 προς ποια κατευθυνση πρεπει να γυρισω το ρυθμιστικο για fine, αριστερα η δεξια ;
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Απο οτι ειδα σε ενα βιντεο στο ρυθμιστικο αναγράφει αριστεροστροφα coarse και δεξιοστροφα fine,οποτε ετσι πρεπει να ειναι και στον δικο σου. Το μηδεν τι ρολο παιζει; αν δεν μπορει να κοψει αρκετα ψιλα,ετσι ωστε να φρεναρει την ροη του καφε χωρις να ακουμπάνε τα μαχαιρια τοτε χρειαζεσαι καινουργια μαχαιρια.
Τι καφέδες χρησιμοποιεις και σε τι ποσοτητες; με τι ratio;
 



Μηνύματα
268
Reaction score
30
Απο οτι ειδα σε ενα βιντεο στο ρυθμιστικο αναγράφει αριστεροστροφα coarse και δεξιοστροφα fine,οποτε ετσι πρεπει να ειναι και στον δικο σου. Το μηδεν τι ρολο παιζει; αν δεν μπορει να κοψει αρκετα ψιλα,ετσι ωστε να φρεναρει την ροη του καφε χωρις να ακουμπάνε τα μαχαιρια τοτε χρειαζεσαι καινουργια μαχαιρια.
Τι καφέδες χρησιμοποιεις και σε τι ποσοτητες; με τι ratio;
Σημείο 0 εννοώ όταν αρχίσουν να εφάπτονται τα μαχαίρια στην αρχική ρύθμιση. Από καφέδες Hausbrand Danesi και Illy Ethiopia. στα 17με 18 γρ. Αναλογία 1 προς 2.
Όσο για την φορά από εκεί που πήρα τον μύλο μου είπαν ότι για το fine γυρίζω αριστεροστροφα. Και εκεί έχω μπερδευτεί γιατί το μανουαλ γράφει δεξιά για το fine.
Η μηχανή είναι η Silenzio
 


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Στους καφεδες αυτους το 18 ειναι το ανω οριο και αναφερομαι μονο στον illy ,οι υπολοιποι θελουν λιγοτερο,μετα αρχιζουν και μπουκώνουν. Κρατα σταθερα γραμμαρια με ακριβεια δηλαδη παντα 18 και παιξε με το κοψιμο ωσπου να ρθει ο χρονος 25 δευτερολεπτα περιπου 40 ml ροφημα. Ποιας εταιριας ειναι η μηχανη σου; γιατι με το Silenzio δεν βρήκα κατι. Μαλλον τον μυλο λες.
 

TGD

Μηνύματα
7.883
Reaction score
7.853
Που -μόνο όποιος όποιος κάνει φυσικό ξέρει- ότι η φορά των δεικτών του ρολογιού ονομάζεται αριστερόστροφη...
 


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Που -μόνο όποιος όποιος κάνει φυσικό ξέρει- ότι η φορά των δεικτών του ρολογιού ονομάζεται αριστερόστροφη...
Κοιτα σε ορολογια το clockwise ειναι δεξιοστροφο και το counterclockwise που ειναι το χρονομετρο των ρολογιων ειναι αριστεροστροφο.

 

Μηνύματα
268
Reaction score
30
Στους καφεδες αυτους το 18 ειναι το ανω οριο και αναφερομαι μονο στον illy ,οι υπολοιποι θελουν λιγοτερο,μετα αρχιζουν και μπουκώνουν. Κρατα σταθερα γραμμαρια με ακριβεια δηλαδη παντα 18 και παιξε με το κοψιμο ωσπου να ρθει ο χρονος 25 δευτερολεπτα περιπου 40 ml ροφημα. Ποιας εταιριας ειναι η μηχανη σου; γιατι με το Silenzio δεν βρήκα κατι. Μαλλον τον μυλο λες.
Έχεις δίκιο φίλε μου τον μύλο έγραψα. Την Gaggia classic έχω.
 

TGD

Μηνύματα
7.883
Reaction score
7.853

Με το δεξί χέρι στρίβεις ανάποδα από τη φορά του ρολογιού, με το αριστερό στρίβεις με τη φορά των δεικτών.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Έχεις δίκιο φίλε μου τον μύλο έγραψα. Την Gaggia classic έχω.
Εχεις αλλαξει καλαθακι η εισαι με το δικο της; Απο πιεση την εχεις πειράξει; ειναι παλαιο μοντελο η καινουργιο;

Με το δεξί χέρι στρίβεις ανάποδα από τη φορά του ρολογιού, με το αριστερό στρίβεις με τη φορά των δεικτών.
Κοιτα μπερδευεις τον ανθρωπο χειροτερα με αυτο αλλα δεν εχει λογικη αυτο που ανεβασες; και με τα δυο χερια ανοιγεις η κλεινεις διαφορετικα στην βρυση του νερου;
 

Μηνύματα
268
Reaction score
30
Eureka Mignon Silenzio, ναι είναι ο μύλος. Αυτόν ακριβώς έχω.


Εγώ τον έχω σε χρώμα Ferrari Red. Το αυτοκίνητο μου έπεφτε λίγο σκριβουτσικο και έτσι πήρα τον μύλο. Δεν κατάλαβα ιταλικά ειναι και τα δύο
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.195
Reaction score
33.601
Πήρα άσπρο λόγω του μαύρου γρανίτη στον οποίο κάθεται. Τίμιος μύλος πάντως. Στο περίπου βέβαια ο χρονοδιακοπτης της κοπής και με αρκετό τζόγο αλλά σιγά
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.201
Κοιτα μπερδευεις τον ανθρωπο χειροτερα με αυτο αλλα δεν εχει λογικη αυτο που ανεβασες; και με τα δυο χερια ανοιγεις η κλεινεις διαφορετικα στην βρυση του νερου;
Ορίστε, είναι δυνατόν να μη φορτώνω μετά, που με ρώτησες στην έκθεση; Θα ξαναμάθουμε τη φορά των δεικτών του ρολογιού και τι σημαίνει δεξιόστροφα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.152
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top