Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023

Μηνύματα
276
Reaction score
455
Θα συμφωνήσω για τον chameleon.
Μακράν ο καλύτερος ήχος και ίσως το μοναδικό δωμάτιο που είχε ακουστική περιποίηση.
 


Μηνύματα
606
Reaction score
562
Ωραιότατη και καλύτερη από πέρυσι για εμένα η έκθεση, όλο και κάτι νέο ακούσα και είδα. Δεν είμαι τόσο αυστηρός με τον ήχο αφού η συνθήκες δεν είναι τέλειες λόγο χώρου, κόσμου κτλ πέρασα σούπερ μπράβο στην προσπάθεια.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.737
Αυτό να το πεις σε έναν γραφικοτατο εκθέτη που ήταν και στις δύο εκθέσεις πέρυσι και όταν πετάχτηκε σαν την πορδή στον διάδρομο όταν συζητούσα με τον μφ για το χάλι του συγκεκριμένου χώρου επέμενε ότι ο χώρος δεν είχε σημασία και κάτι άλλες χοντρές χοντρές χαζαμαρες, αλλά αυτοί είστε (κάποιοι του χώρου) .
Μαύρο με δύο χέρια σε αυτούς που νομίζουν ότι θα μας συμπεριφέρονται σαν πρόβατα και εμείς θα ακολουθούμε.
Μη σωσει και ξαναγίνει έκθεση αν δεν μπορεί να γίνει σωστά
Ήμουν μπροστά. Ήταν το λιγότερο θλιβερό.
 

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Θα συμφωνήσω για τον chameleon.
Μακράν ο καλύτερος ήχος και ίσως το μοναδικό δωμάτιο που είχε ακουστική περιποίηση.
Ο Chameleon ήταν ο μόνος με σοβαρή παρουσία, σωστό στήσιμο και room treatement και πέρσυ κατά τη γνώμη μου.

Αν δεν είχα ήδη τα Cornwall III, αυτά τα Atalante 5 θα ήταν εξαιρετικό δέλεαρ μπορώ να πώ...
Αν τα έχει και φέτος σε προσφορά εκθεσιακή ίδια με πέρσυ, για μένα παίζουν απλά χωρίς αντίπαλο.

Από τα χειρότερα περίπτερα θυμάμαι ήταν η Κινοτεχνική.
Μεγάλη ντροπή γιατί φέρνουν την Denon και την DALI κι ένα σοβαρό έκθεμα δεν είχαν, ούτε που γνώριζαν αν σε Ελλάδα ή Εξωτερικό μπορώ να δω/ακούσω σε Demo τη σειρά Epicon για παράδειγμα. Μπακάλικο απλά... Ελπίζω αν είναι στους εκθέτες, να έχει αλλάξει αυτό φέτος...
 

Μηνύματα
276
Reaction score
455
Ο Chameleon ήταν ο μόνος με σοβαρή παρουσία, σωστό στήσιμο και room treatement και πέρσυ κατά τη γνώμη μου.

Αν δεν είχα ήδη τα Cornwall III, αυτά τα Atalante 5 θα ήταν εξαιρετικό δέλεαρ μπορώ να πώ...
Αν τα έχει και φέτος σε προσφορά εκθεσιακή ίδια με πέρσυ, για μένα παίζουν απλά χωρίς αντίπαλο.

Από τα χειρότερα περίπτερα θυμάμαι ήταν η Κινοτεχνική.
Μεγάλη ντροπή γιατί φέρνουν την Denon και την DALI κι ένα σοβαρό έκθεμα δεν είχαν, ούτε που γνώριζαν αν σε Ελλάδα ή Εξωτερικό μπορώ να δω/ακούσω σε Demo τη σειρά Epicon για παράδειγμα. Μπακάλικο απλά... Ελπίζω αν είναι στους εκθέτες, να έχει αλλάξει αυτό φέτος...
Ναι, τα atalante τα θυμάμαι κι εγώ από την περσινή έκθεση. Φέτος κατέβασε ένα ζευγάρι audio solution τα οποία επίσης έπαιζαν καταπληκτικά. Έχει ασχοληθεί με το άθλημα ο άνθρωπος και το κατέχει, τι να λέμε τώρα;
Μπράβο του!
Αύριο θα ξαναπάω μόνο και μόνο για να τα ξανακούσω.
 


Μηνύματα
604
Reaction score
890
Τόσο πολύ σας άρεσαν τα atalante ?
ετσι φαίνεται
οι άλλοι εκθέτες δεν έλεγαν; δεν κρίνω αλλά πρέπει να ήταν πολλοί.
ενωω τοσο κακα ήταν τα εκθέματα που δεν τα βγαλατε ουτε μια φωτογραφία;
 


Μηνύματα
620
Reaction score
479
ετσι φαίνεται
οι άλλοι εκθέτες δεν έλεγαν; δεν κρίνω αλλά πρέπει να ήταν πολλοί.
ενωω τοσο κακα ήταν τα εκθέματα που δεν τα βγαλατε ουτε μια φωτογραφία;
Αρκετά περίπτερα από την προηγούμενη έκθεση θυμίζαν ένα τσίρκο για διάφορους λόγους, αλλά σαφώς και υπήρχαν κι άλλες εξαιρετικές παρουσίες.

Βγήκαν τότε αρκετές φωτογραφίες, αλλά το highlight της περσυνής έκθεσης για μένα, ήταν τα Atalante.

Στην φετινή, θα πάω αύριο με το καλό για να έχω προσωπική εικόνα.
Για αγορά δε νομίζω να με δελεάσει κάτι, εκτός αν δώ κάνεναν Integra DRX-8.4, ή κανένα pre-production Primare SP35 Prisma (αν και μάλλον πιο εύκολα θα κέρδιζα το τζόκερ παρά να ψάχνω μονόκερους σε φάρμα)...

Ορισμένοι εκθέτες, ξέρω ότι πάντως ότι είναι παραπάνω από ικανοί για ευχάριστες και θετικές εκπλήξεις.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
45
Πολυ καλυτερα απο περυσι ,κυριως απο θεμα συνωστισμου ,οποτε σου εδινε τη δυνατοτητα να δεις ,να ακουσεις ποιο ανετα κ να το ευχαριστηθεις περισσοτερο.
Ισως επαιξε ρολο κ η ωρα που πηγα 3 με 5 .
 

Μηνύματα
9
Reaction score
6
Γεια σας καλησπέρα, θα συμφωνήσω για τον χώρο του chameleon, εξαιρετικό στήσιμο και πολύ ωραία μηχανήματα, αλλά και στο υπόγειο υπήρχε ένας χώρος απο την Ακουστική Κρήτης με πολύ καλά μηχανήματα της Thivan Labs , και Μavis master audio. Επίσης υπήρχε ένας ακόμα χωρος δωματίου για ακρόαση, με κάποιους Anthem ενισχυτές Str ( τελικός
και προ ) και έπαιζαν με τα ηχεια της Golden ear και το αποτέλεσμα ήταν μαγικό.
 

Μηνύματα
2.496
Reaction score
5.374
Τόσο πολύ σας άρεσαν τα atalante ?
Πέρισυ πάντως ήταν από τα λίγα ηχεία που μου άρεσαν πολύ σε αυτό το πρόγραμμα που έπαιζε στον χώρο (μικρά σύνολα jazz κ.λ.π). Έχω μια επιφύλαξη για το πως αποδίδουν και σε άλλα είδη μουσικής (ροκ, κλασική). Τα Atalante 5 λοιπόν και θυμάμαι και κάποια μαγικά KEF XQ One (παλιό μοντέλο βάσης) σε δωμάτιο όμως που πούλαγε καλώδια!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.525
Reaction score
21.311
7χιλιαρικα μου ακουγονται πολλα για τα t66...
Γιατί το λες αυτό; Τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα; (από ενδιαφέρον ρωτάω)
 

TGD

Μηνύματα
8.450
Reaction score
8.453
7 μεγάφωνα και 2 παθητικά σε κάθε ηχείο. Για 7 χιλιάρικα δεν είναι άσχημο part count.
 


Μηνύματα
276
Reaction score
455
Μου κάνει πάντως τρομερή εντύπωση πόσο αδικούν τα συστήματά τους οι περισσότεροι εκθέτες με το να μη δίνουν την πρέπουσα προσοχή στη φροντίδα του χώρου.
Δηλαδή ρε φίλε, αποφασίζεις να συμμετάσχεις σε μια έκθεση, μια φορά το χρόνο, μπαίνεις σ’ένα σκασμό έξοδα για να υποστηρίξεις ό,τι αντιπροσωπεύεις και δε δίνεις ένα χιλιάρικο να πάρεις 3-4 πάνελ και δυο μπασοπαγίδες;
Ενώ ζητάς 10,20,30+ χιλιάρικα για ένα σύστημα που δεν αποδίδει όπως θα μπορούσε;

Επίσης, το άλλο που μου δημιούργησε αρνητική αίσθηση είναι οι πολύ χαμηλές στάθμες που έπαιζαν οι περισσότεροι και το πολύ «εύκολο» ρεπερτόριο που επέλεγαν. Παίξε ρε μάστορα Steely Dan, Joy Division, Fleetwood Mac, Duke Ellington στα 95db να δούμε τι ψάρια πιάνει το εργαλείο.
Φωνή-κιθάρα, φωνή-πιάνο, φωνή-φωνή, άντε και κανένας Leonard cohen στα τσακίρ κέφια.
Μπορεί να έπεσα στην ώρα, αλλά Κυριακή πρωί στις 11 και άρχισα να χασμουριέμαι.
Ευτυχώς πέρασα από το Kosmas audio που δίνανε πόνο και ξύπνησα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Πάντα στις εκθέσεις χαμηλά παίζνε. Ολοι.
Ελάχιστοι δίνουν γκάζια .
Ολοι φοβούνται μήν σκίσουν κανά tweeter .
Και στο μόναχο , το ίδιο έργο παίζ εδώ και χρόνια. Οσοι έχουν πάει το έχουν γράψει πολλάκις.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.134
Μηνύματα
2.930.118
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top