Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023


Μηνύματα
620
Reaction score
479
Εντυπώσεις από την έκθεση:

Πολύ ανώτερη της περσινής.

Highlight της έκθεσης κατ'εμε για φέτος ήταν τα ηχεία του Thivan Labs στο υπόγειο.

Πολύ ωραία χροιά, απόκριση και διασπορά στο χώρο.

Εξαιρετικές παρουσίες σε πολλά περίπτερα.

Στο περίπτερο του Ορφέα, τα μικρά ηχεία Alumine 3 αν δεν απαντώνται, δε με ενθουσίασαν καθόλου.

Όταν μάλιστα έμαθα και την τιμή τους (35Κ), άρχισα να αναρωτιέμαι αν υπάρχει πρόβλημα με τα αυτιά μου, ή με μερικούς κατασκευαστές...

Μέχρι που άκουσα κι άλλα και φτηνότερα και ακριβότερα και βεβαιώθηκα ότι δεν είναι τα αυτιά μου...

Τα Acapella πολύ καλύτερα, αλλά 55Κ κόστος.

Τα Audio Solution του Chameleon, ενδιαφέροντα, αλλά σε καμία περίπτωση που να δικαιολογούν το κόστος των 12Κ κατ'εμε.

Εξαιρετικη παρουσία είχαν κάποια μικρά (δε συγκράτησα όνομα και μοντέλο δυστυχώς). Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι έμοιαζαν με τα Atalante 3.

Στον Κοσμά δε μπορέσαμε να ακούσουμε το KLH Model 5, που είναι ήδη στη λίστα μου για ακροάσεις (ειδικά για σύγκριση με τον ήχο από Klipsch heritage series και JBL classic series).

Τσακιριδης , σταθερή αξία σε λαμπατους προ/τελικους και όχι μόνο.

Τελος, άξιο αναφοράς είναι το ιδιαίτερο design των AKu, το οποίο είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση που ξεφεύγει από κουτιά. Τα παιδιά πολύ διαβασμενα, φιλικά και πρόθυμα να βοηθήσουν και να εξηγήσουν τη φιλοσοφία τους.

Integra που ήθελα να δω, δεν είδα ούτε με το καλό πουθενά.

Ο Ορφέας είχε κατεβάσει όλα τα Primare, εκτός από τον SPA25 Prisma (είχε μόνο το ταμπελακι) τον Pre 35 Prisma, και τον A35, άρα ακλαφτη έφυγε και η Primare.

Θετικη εντύπωση το οτι η Κινοτεχνικη κατέβηκε με τον AVR-A1H, δώρον αδωρον όμως, αφού δυστυχώς δε τον ειχε συνδεδεμένο σε κάποιο χώρο να τον αφουγκραστεις...

Αυτα :)
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.344
Reaction score
7.973
Καλα.
Διαφορετικα απο ολα τα αλλα.
Για μας που το εχουμε συνηθισει, καλυτερα.
 

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Και πως έπαιζαν?
Μπάσσο ειδικά ?
Αξιοπρεπέστατο μπάσο (κυρίως λόγω όγκου και τύπου του woofer, πάρα της καμπίνας), αλλά δεν έτυχε να τα ακούσω σε κάτι που να σκάει μόνο μπάσα.

Θυμησαν τον παλιο μεγάλο Ναυτιλο σε κάποιες χροιες (προσωπική εκτίμηση αυτό), παρόλα αυτά είχαν πιο ωραία σπιρτάδα, δεν ήταν "αργά" στις αποκρίσεις τους και η διασπορά τους ήταν εξαιρετική, για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Θυμησαν τον παλιο μεγάλο Ναυτιλο σε κάποιες χροιες (προσωπική εκτίμηση αυτό), παρόλα αυτά είχαν πιο ωραία σπιρτάδα, δεν ήταν "αργά" στις αποκρίσεις τους και η διασπορά τους ήταν εξαιρετική, για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον.
Σε ποιόν ναυτίλο αναφέρεσαι ?
Οχι στον κλασσικό υποθέτω , με το 12άρι woofer το ενεργό τετράδρομο ε ?
 



Μηνύματα
276
Reaction score
455
Πάντα στις εκθέσεις χαμηλά παίζνε. Ολοι.
Ελάχιστοι δίνουν γκάζια .
Ολοι φοβούνται μήν σκίσουν κανά tweeter .
Και στο μόναχο , το ίδιο έργο παίζ εδώ και χρόνια. Οσοι έχουν πάει το έχουν γράψει πολλάκις.
Στο Μόναχο το ψιλοκαταλαβαίνω. Πολλοί εκθέτες, κάποια δωμάτια είναι ανοιχτά, πολύ τζάμι ολούθε, είναι κάπως δύσκολο να ρίξεις γκάζια. Εδώ όμως, έχεις δικό σου δωμάτιο. Κλείνεις πόρτα και ανεβάζεις. Όχι συνέχεια, αλλά παίξε κάτι να δείξεις τι πουλάς.
Αλλά τι να λέμε; Τα ίδια ξανά και ξανά. Εδώ είπαμε αμάν να γλυτώσουμε από την Diana Krall που μας είχε φάει την ψυχή για μια περίοδο. Όπως και να το δει κάποιος, αποτελεί και αυτό μίαν κάποιαν πρόοδον.
 

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Το πλυντήριο λες το 801 Ν , το τρίδρομο που έβγαζε μπάσσο ,από εκεί που δεν υπήρχε και μάλιστα βαβουριάρικο .
Οκ κατάλαβα .
Αυτό ακριβώς. Αυτούς τους ήχους μου θύμησε, αλλά όχι σε τόσο ψοφιο σε ζωντάνια.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Το 2018 , 2019 στο PARK που πήγαινα στα περίπτερα με το dvd της chihiro yamanaka , το live από το iridium με κοιτούσαν σαν εξωγήινο.
Και ας ήταν ένα trio , μόνο που γ@μούσε και έδερνε.
Είχα ξεμπροστιάσει πολλά συστήματα τότε.
Αν το κάνω και φέτος στην επόμενη έκθεση θα με κυνηγάνε με το ντουφέκι , μερικοί μερικοί.
 


Μηνύματα
620
Reaction score
479
Στο Μόναχο το ψιλοκαταλαβαίνω. Πολλοί εκθέτες, κάποια δωμάτια είναι ανοιχτά, πολύ τζάμι ολούθε, είναι κάπως δύσκολο να ρίξεις γκάζια. Εδώ όμως, έχεις δικό σου δωμάτιο. Κλείνεις πόρτα και ανεβάζεις. Όχι συνέχεια, αλλά παίξε κάτι να δείξεις τι πουλάς.
Αλλά τι να λέμε; Τα ίδια ξανά και ξανά. Εδώ είπαμε αμάν να γλυτώσουμε από την Diana Krall που μας είχε φάει την ψυχή για μια περίοδο. Όπως και να το δει κάποιος, αποτελεί και αυτό μίαν κάποιαν πρόοδον.
Καλά μη φανταστείς, οι περισσότεροι Jazz παίζανε.

Λίγο σε London Grammar που δοκίμασα τα Acapella του Ορφέα, και δυνάμωσαν την ένταση, βγήκε βρώμικος ήχος. Αρχικά ακουγόταν σα βραχνιασμα, σε σημείο που να απορεις μήπως το κάποιο στάδιο προενισχυσης ή τελικού γίνεται με αστρωτη λάμπα...
Τώρα ίσως να ήταν χιλιοπαιγμενος ο δίσκος δε ξέρω και δε θέλω να πιστεύω ότι ήταν το ηχείο...
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Ο ναυτίλος ήταν καλό ηχείο ρε σεις. Τα μετέπειτα είναι ναυάγιο.
Γούστα είναι αυτά.
Ο Ναυτίλος , ο original , ο τετράδρομος ενεργός είναι γαμώ τα ηχεία .
Το άλλο που λες είναι πλυντήριο που βγάζει βαβούρα και άηντε να παίξει και λίγο μουσική , λίγο όμως.
Α ! ΚΑΙ ΘΈΛΕΙ ΚΑΙ ΚΆΤΙ ΚΙΛΟΒΑΤΙΚΆ ΑΠΌ ΠΊΣΩ ΓΙΑ ΣΥΝΟΔΕΊΑ .
 

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Ο ναυτίλος ήταν καλό ηχείο ρε σεις. Τα μετέπειτα είναι ναυάγιο.
Ισχύει, αλλά θέλει κι έναν υποσταθμό ΔΕΗ να το διεγείρεις σωστά.

Οι Advance μου είναι ανεπαρκείς να το οδηγήσουν στο λέω, γιατί το έκανα το πείραμα.
Είναι μεν καλό, αλλα ταυτοχρονα είναι και ενεργειακή καταβόθρα.
 


JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
ΗΧΕΊΟ που έχει αντιστάσεις 50w σε κάθε δρόμο , και όχι μόνο μία , φυσικά και είναι καταβόθρα.
Πως αλλοιώς θα έλεγε η b&w ότι τρώει μέχρι 1kw ?
Ασχετα με το τι μπορούν να φάνε τα μεγάφωνα.
Οχι ότι κάποιοι άλλοι είναι καλύτεροι . ΠΧ JBL .
 

TGD

Μηνύματα
8.450
Reaction score
8.453
Πόση ηχομόνωση λέτε να έχουν τα δωμάτια των ξενοδοχείων; Αν γκαζώσει ο ένας αχρηστεύει τα διπλανά, και με ανοιχτές πόρτες και τα απέναντι.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.134
Μηνύματα
2.930.118
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top