Ποδήλατο

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Γιατί καλέ, θα σε πάρω τη μπουκιά από το στόμα?
Με αυτά που τρώω κι αυτά που τρως μόνο τέτοιος κίνδυνος δεν υπάρχει.


Σε άλλα νέα, έπαθα φούιτ ακόμα και στο τιούμπλες, δε λέει να κλείσει η τρύπα με τίποτα. Μέχρι 40psi αντέχει, μετά αρχίζει να ξερνάει.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Σε ακούω, για πες;

Έβαλα την τρύπα κάτω και μάλλον είναι καλύτερα το πράγματα, θα το βγάλω και μια αστική το βράδυ να δω συμπεριφορά. Θα χρειαστεί όμως μπάλωμα, δεν το ρισκάρω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Σε ακούω, για πες;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Τι διαφορά έχει αυτό από το να βάλεις ένα απλό μπάλωμα στο 1/10 της τιμής;

Το βασικό πρόβλημα βέβαια είναι πως θα πρέπει να βγάλω, να πλύνω, να μπαλώσω, να ξαναβάλω που δεν είναι και εύκολο κτλ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Συνδυάζει το κορδόνι και το εσωτερικό μπάλωμα μαζί, για κούρσα με υψηλές πιέσεις είναι μόνιμη επισκευή και μονόδρομος.
Εφόσον δεν έχει κοπή λινό, σε αυτή τη περίπτωση πετάς το ελαστικό.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Στο γκράβελ είναι, δε θέλω υψηλές πιέσεις (60psi παίζω). Η τρύπα είναι στην επιφάνεια επαφής με το οδόστρωμα και είναι υπό γωνία, αυτός υποθέτω είναι και ο λόγος που δεν έκλεισε απόλυτα από την αρχή. Δεν ήταν ακριβώς τρύπα, ήταν σκισιματάκι. Το έξυσα λίγο έβγαλα κάποια κομματάκια ελαστικού και μάλλον έφτιαξε. Θα δείξει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Μόνο από τη δεξιά μεριά σήμερα νερά, μάντεψε γιατί...
IMG_20231026_202149.jpg


εργαλείο σοβαρό, κάνει φασαρία επειδή είναι μικρό, δεν μας νοιάζει όμως την ώρα τούτη γιατί όλα τα υπόλοιπα κάνουν περισσότερη φασαρία, εξαιρετικός ανεμιστήρας και φθηνός, 25 φράγκα μαναχά
IMG_20231026_202212.jpg
 


Μηνύματα
21.129
Reaction score
15.140
Μόνο από τη δεξιά μεριά σήμερα νερά, μάντεψε γιατί... View attachment 309879

εργαλείο σοβαρό, κάνει φασαρία επειδή είναι μικρό, δεν μας νοιάζει όμως την ώρα τούτη γιατί όλα τα υπόλοιπα κάνουν περισσότερη φασαρία, εξαιρετικός ανεμιστήρας και φθηνός, 25 φράγκα μαναχά View attachment 309880
Είπα κι εγώ, μπας και έβαλες... υδρορροή στην αριστερή πλευρά για να μαζεύει τα νερά... :geek: :roflmao:
Αυτά θα ήταν πιο χρήσιμα (στον δρόμο τουλάχιστον, γιατί στο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα) αν έμπαιναν από έξω προς τα μέσα, χωρίς να βγάλεις το λάστιχο, και να άνοιγαν σαν κόντρα. Βέβαια δεν θα κολλούσαν, τουλάχιστον με τη συνηθισμένη κόλλα, κάτι άλλο θα έπρεπε να έχουν για να μείνουν στη θέση μόνιμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Και εγώ νόμιζα κατρηθηκς

Λογικά παν στη προσπάθεια κάτι ψιλά πρέπει να φεύγουν :biggrin:
Είπα κι εγώ, μπας και έβαλες... υδρορροή στην αριστερή πλευρά για να μαζεύει τα νερά... :geek: :roflmao:


Αυτά θα ήταν πιο χρήσιμα (στον δρόμο τουλάχιστον, γιατί στο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα) αν έμπαιναν από έξω προς τα μέσα, χωρίς να βγάλεις το λάστιχο, και να άνοιγαν σαν κόντρα. Βέβαια δεν θα κολλούσαν, τουλάχιστον με τη συνηθισμένη κόλλα, κάτι άλλο θα έπρεπε να έχουν για να μείνουν στη θέση μόνιμα.

Σε αυτη τη περίπτωση Σωτο υπάρχει το κορδόνι, δεν είναι όμως μόνιμη επισκευή, πρέπει μετά στο σπίτι να το σιάξεις
 

Μηνύματα
21.129
Reaction score
15.140
Το ξέρω για το κορδονάκι, έχω πάρει κι ένα τέτοιο σετάκι για το MTB. Που παρεμπιπτόντως, τώρα ως tubeless και με το υγρό που πρότεινες σχεδόν δεν χρειάζονται συμπλήρωμα αέρα τα λάστιχα, μια εβδομάδα τα έχω και ελάχιστα έχει μειωθεί η πίεση 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Πρότεινα αυτό της lezyne ως μόνιμη λύση, λύσεις υπάρχουν πολλές. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει.
Το ζουμί όντως είναι πολύ καλή περίπτωση, σήμερα πέρασα από ένα σημείο στη δλειά και πάτσα 6-7 τριβόλια (ζτρουβόλια) τα έβγαλα αμέσως και σε δευτερόλεπτα σφάγισαν όλες οι τρούπες. Προσοχή όμως, άμα στεγνώσει το ζουμί, τον πούλο!!
Πρέπει κάθε 2-3 μήνες το πολύ να προσθέτεις 30-40ml και με τη πρώτη ευκαιρία που θα βγάλεις ελαστικό να καθαρίζεις, αυτό είναι επίπονη δλειά...
Όσο για τη απώλεια πίεσης, άμα δλέψει το ζουμί και σφραγίσει δεν χάνει αέρα, εγώ προσθέτω κάθε 3-4 μέρες 2-3 psi ~
 

Μηνύματα
21.129
Reaction score
15.140
Από το να αλλάζω κάθε λίγο σαμπρέλες ή να τις μπαλώνω, όπως είχε γίνει συνήθεια, είναι μάλλον πολύ μικρότερη η φασαρία! 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.906
Reaction score
46.172
Κοίτα, τη τελευταία φορά που έβγαλα τροχό για να κουρδισω ακτίνες, αγανάκτησα με το καθαρισμό από τη κόλλα, είχαν σχεδόν στεγνώσει μέσα στο τροχό γύρω στα 120 ml, βαρέθκα να τρίβω μέχρι να φυγουν όλα τα υπολείμματα. Αλλά όπως και να έχει αξίζει, χαρακτηριστικό παράδειγμα το σήμερα που έπαθα.
 

Μηνύματα
21.129
Reaction score
15.140
Θα σου πω κι εγώ όταν έρθει η ώρα να κάνω την ίδια δουλειά... αν θα είναι ΟΚ 8-) ή θα είναι :headbang:

:roflmao:
 






Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.152
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top