BLACKBOX Audio Video Show 2023

Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
Είναι λίγο περίεργο το Kii
Αδιαφορεί για τον χώρο και φέρνει πληροφορία χαμηλού που σε άλλες συνθήκες θα προβλημάτιζε, στάθμες έχει αλλά δεν είναι μπάσο μηχανή, όχι όπως παρουσιάστηκε δηλαδή σήμερα, στα γούστα μου θα ήθελα περισσότερο μεσοχαμηλό , έτσι έχω συνηθίσει να ακούω τεσπά. Rammstein όταν ακούω το μεσοχαμηλό το έχω συναυλιακων προδιαγραφών, σε αυτό ήταν μαζεμένο. Μπορεί να είναι πιο σωστό (χέστηκα) αλλά μπορεί και όχι γιατί θεωρήσανε ότι περίσσευε μπάσο.
Το εντυπωσιακό παραμενει ότι αδιαφορεί για τον χώρο το ηχείο , έχει δυνατότητα να κάνει τα δικά του και το δείχνει εμφατικά
Αφού το είπε ο άνθρωπος, flat το έχουν στήσει. Χωρίς κατηφόρα.
 



Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.860
Ωραία η έκθεση, υπήρχε χαμόγελο από αρκετούς, κάποιες συναντήσεις, γνωριμίες επί ποδός, ανταλλαγή σχολίων, καφεδάκι, ποτακι στον 9ο δίπλα στην πισίνα, όμορφα.
Καλώς εχόντων των καταστάσεων και αύριο θα επαναληφθεί η επίσκεψη, με νέους στόχους!
Οι εκθέτες κουβάλησαν μπόλικη πραμάτεια, τα μικρά δωμάτια παρουσίαζαν αρκετά θέματα στο μεσοχαμηλό, αλλά οκ, όρεξη νάχεις!
Το καλύτερο και το χειρότερο σύστημα ξεχώριζαν εύκολα για τα γούστα μου, υπήρχαν και αρκετές εκπλήξεις ωραίων σεταρισμάτων, μια Ελληνική εταιρεία κατασκευής μεγαφώνων και ηχείων με πολύ λογική τιμολόγηση, ένας Sony με υπέροχη εικόνα και πολύ δυναμικό ( 2.1)!! ήχο, εκδηλώσεις κλπ κλπ.
 


Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Τα άκουσα όλα αυτά τα "ενεργά¨ με τα οποία όλοι ασχολείστε χα χα. Από άποψη ΜΟΥΣΙΚΗΣ που εγω θεωρώ το σημαντικότερο και μετά ΟΚ όλα τα άλλα εσεις τα ξέρετε πολύ καλύτερα απο εμένα αλλά και τα "βρίσκει" κάποιος εύκολα (την μουσικότητα δεν βρίσκεις πλέον) :

Κατά την γνώμη μου τα "καλύτερα" είναι τα Περλίσεν, μετά όπως είπα πιθανόν - μόνο απο την απόδοση του μικρού και εάν έχουν ισορροπία τα μεγάλα - τα Παραδίγμ , μετά είναι τα Ντατς , μετά τα Γκόλντεν Ιάρ. Τα Γκόλντεν Ιαρ σε μερικά πράγματa είναι καλύτερα ή πάρα πολύ καλά που τα άλλα δεν το "εχουν". Ξέρω τι είναι αλλά βαριέμαι να γράφω. Θέλει λογοτεχνία να γράφω χα χα. Μπορέι να ήταν και τα ενισχυτικά καθώς δεν είναι πλήρως ενεργά (τώρα που το σκέφτομαι ούτε τα Παραδιγμ ; δε ξέρω) Tα υπόλοιπα είναι πιο HI FI και πιο κλινική παρουσίαση. Και όταν δεν είναι κλινική perse, είναι βαρετή.

Κανένα όμως δεν κάνει βάθος σκηνής. Για αυτό και κοροιδεύετε μάλλον όταν ακούτε για βάθος. Όλα μπροστά και ¨Αγιος ο Θεός χα χα. ΟΚ το βάθος δεν είναι κάτι τόσο deal breaker για όλους. Just saying.

Πολλά απο αυτά , έχουν και μια περίεργη παρουσίαση σαν να εχουν φασικά θέματα ; δεν έχω ιδέα γιατί ; ... συγκριτκά με τα παραδοσιακά ακούσματα που ξέρω εγώ ... δεν έχουν καλό και pin point imaging (όχι το Γκόλντεν Ιαρ) είναι σαν τα όργανα να έρχονται απο παντού και πουθενά. Κάτι σαν να σου προκαλεί αποπροσανατολισμό. Εμένα δεν μου αρέσει πάντως αυτό καθόλου.

Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια γιατί τα άκουσα πολυ λίγο και με περιορισμένο "προγραμμα".
 
Last edited:

Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.860
ναι αλλα ειχε 12 ευρω το καφεδακι; χαι φαι καφεδακι..
Καφεδάκι σούπερ, από κοριτσάκι όμορφο,15 μέτρα πιό κάτω από το park, 2,20 με το νεράκι. Ανά χείρας σουλάτσο σε όλη την έκθεση.

Τέλος έκθεσης, 9ος, Αττικός
ουρανός, πισίνα, 11ευρα το κοκτέιλ.

Προσεχουμε και δίνουμε τα ευρουδάκια μας με vfm σκεπτικό.
 

Μηνύματα
345
Reaction score
452
Τα άκουσα όλα αυτά τα "ενεργά¨ με τα οποία όλοι ασχολείστε χα χα. Από άποψη ΜΟΥΣΙΚΗΣ που εγω θεωρώ το σημαντικότερο και μετά ΟΚ όλα τα άλλα εσεις τα ξέρετε πολύ καλύτερα απο εμένα αλλά και τα "βρίσκει" κάποιος εύκολα (την μουσικότητα δεν βρίσκεις πλέον) :

Κατά την γνώμη μου τα "καλύτερα" είναι τα Περλίσεν, μετά όπως είπα πιθανόν - μόνο απο την απόδοση του μικρού και εάν έχουν ισορροπία τα μεγάλα - τα Παραδίγμ , μετά είναι τα Ντατς , μετά τα Γκόλντεν Ιάρ. Τα Γκόλντεν Ιαρ σε μερικά πράγματa είναι καλύτερα ή πάρα πολύ καλά που τα άλλα δεν το "εχουν". Ξέρω τι είναι αλλά βαριέμαι να γράφω. Θέλει λογοτεχνία να γράφω χα χα. Μπορέι να ήταν και τα ενισχυτικά καθώς δεν είναι πλήρως ενεργά (τώρα που το σκέφτομαι ούτε τα Παραδιγμ ; δε ξέρω) Tα υπόλοιπα είναι πιο HI FI και πιο κλινική παρουσίαση. Και όταν δεν είναι κλινική perse, είναι βαρετή.

Κανένα όμως δεν κάνει βάθος σκηνής. Για αυτό και κοροιδεύετε μάλλον όταν ακούτε για βάθος. Όλα μπροστά και ¨Αγιος ο Θεός χα χα. ΟΚ το βάθος δεν είναι κάτι τόσο deal breaker για όλους. Just saying.

Πολλά απο αυτά , έχουν και μια περίεργη παρουσίαση σαν να εχουν φασικά θέματα ; δεν έχω ιδέα γιατί ; ... συγκριτκά με τα παραδοσιακά ακούσματα που ξέρω εγώ ... δεν έχουν καλό και pin point imaging (όχι το Γκόλντεν Ιαρ) είναι σαν τα όργανα να έρχονται απο παντού και πουθενά. Κάτι σαν να σου προκαλεί αποπροσανατολισμό. Εμένα δεν μου αρέσει πάντως αυτό καθόλου.

Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια γιατί τα άκουσα πολυ λίγο και με περιορισμένο "προγραμμα".
βασισμενος ο thva
(https://www.urbandictionary.com/define.php?term=based)
Προσεχουμε και δίνουμε τα ευρουδάκια μας με vfm σκεπτικό.
νομιζα πως το hifi εινα για τους πλουσιους που δεν τους νοιαζει το vfm , αλλιως γιατι υπαρχουν ηχεια ενισχυτικα πηγες που κανουν 50.000€? - χιουμορ κανω φυσικα μην με πλακωσετε
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
Εγώ πάντως με βάση αυτά που άκουσα σήμερα, το τέλειο ηχείο είναι ένα ηχείο με τις μέσο-υψηλές των estellon και το μπάσο του kii. Α κ να είναι κ ενεργό. Πόσο θα κοστίζει μη με ρωτάτε. 😂
 


Μηνύματα
62
Reaction score
42
Εκτός από τα τέλεια ηχεία, πρέπει να έχουμε και τον τέλειο χώρο. Ακόμα και τα Kii, όσο καλά και αν έπαιζαν, ο χώρος ακουγόταν.
Τα μαγικά που έχουν κάνει με το καρδιοειδες λαμβάνει χώρο απ' τα 100 hz και πάνω , οπότε χαμηλότερα θα ακούσεις κ δωμάτιο. Η γροθιά στο στήθος όμως που άκουγες στα kii τα δικά μου τα αυτιά τα εντυπωσίασε σε σχέση με άλλα ηχεία αντίστοιχου κόστους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.673
Reaction score
29.369
Μπορέι να ήταν και τα ενισχυτικά καθώς δεν είναι πλήρως ενεργά (τώρα που το σκέφτομαι ούτε τα Παραδιγμ ; δε ξέρω)
Στα μεγάλα Paradigm Founder 120H ενεργά είναι μόνο τα 3x8" woofers. Στα οποία τρέχεις ARC Genesis ακόμα και αν δεν έχεις Anthem. Τα υπόλοιπα πάνω στον STR PRO & STR POWER AMP της Anthem. Ηχείο ευαισθησίας 95db. Αλλά και τα Paradigm Anthem έχουν μέσα, οπότε.....

Ηχειάρες και μηχανηματάρες, και Made in Canada.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.352
Reaction score
672
Αποδεικνύεται κάθε χρόνο ότι οι εποχές 2007, 2008......2010, που όλοι κατέβαιναν με τις ναυαρχίδες τους πέρασαν ανεπιστρεπτί, ο κ. Χατζηστάμου φέτος ήταν η φωτεινή εξαίρεση και ευκαιρία για να ακούσουμε τις ναυαρχίδες της naim και τα μεγάλα focal.
Για ακόμη μία χρονιά έλλειπε κάποια σοβαρή προσπάθεια στον πολυκάναλο ήχο. Δεν ενδιαφέρει κανέναν στην Ελλάδα?
Μου έκανε φοβερή εντύπωση το πόσο διαφορετικά έπαιζαν τα estelon στα δύο δωμάτια που ήταν στημένα.
Τα Κιι με τα ΒΧΤ, απέδειξαν ότι μάλλον κάπου εκεί ειναι το όριο του καλού πιστά αναπαραγόμενου ήχου τα 30.000€, μπαίνουν σε όλα τα σπίτια μικρά, μεγάλα, μεσαία, δεν σου κάνουν το σαλόνι ανω κατω με αποτελεσμα να τα αγαπούνε όλοι στην οικογένεια και όχι οι μισοί να τα αγαπάνε και οι άλλοι μισοί να τα μισούνε. Για κάτι παραπάνω μετά χρειάζεται dedicated χώρος προφανώς τουλάχιστον μια 5αδα Κιι με ΒΧΤ και πάνω οπότε είναι για ειδικό κοινό.
Το πικάπ επανήλθε δριμύτερο.
Οι ηχομπάρα δεν είναι κακή λύση τελικά (μετά την επίδειξη της jbl).
Κάποιοι εκθέτες ήταν καλλίτερα να μην μιλούσαν γιατί εδειχναν την κακή φιλοσοφία τους.
Οι Ελληνες κατασκευαστές έκαναν αισθητή την παρουσία τους.
Ελλειπαν μεγάλοι παίκτες του χώρου................................. έστω και έτσι υπήρχαν αξιόλογες λύσεις.
Από πλευράς οργάνωσης δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα και την θεώρησα σαφώς επιτυχημένη και τα εύσημα ανήκουν στους διοργανωτές.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.673
Reaction score
29.369
Αισθητή η πλήρη απουσία του πολυκάναλου, όπως επίσης και η παντοδυναμία του δικάναλου. Το ίδιο αισθητή και η απουσία της μεγάλης εικόνας. Με φωτεινή εξαίρεση τον καθηλωτικό χώρο της Sony όπως πάντα, και τον UST της Leica με τον Βασίλη, οι υπόλοιποι που ήταν; Δηλαδή, αν δεν έρθουν οι Viewsonic, Optoma, Benq & Εpson στην Ελλάδα των 1000 euros μισθοδοσία, που θα πάνε; Δεν καταλαβαίνω πως σκέφτονται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Εγώ που πήγα το μεσημέρι ...
Εγώ ήμουν πίσω από την κλειστή πόρτα.

Γενικά, προτιμώ να βρίσκομαι πίσω από κλειστή πόρτα, και έτσι μ'αρεσει κιόλας, να μη μπορούν οι άλλοι να μπουν.

Πιο ωραίο είναι το να μη μπορούν να μπουν, από οτιδήποτε παίζει εκεί μέσα.

απο αυτά όλα τα ενεργά που λέτε ότι είναι φανταστικά, καλό είναι μόνο το Ντατς
Μπα, δε μ'αρεσουν τα πρίμα του.

Μη πω τί μου είπε για τα D&D.
Πες πες.
Πες οπωσδήποτε.
Περιμένω.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.673
Reaction score
29.369
Α και εγώ μπήκα σε ¨κλειστά δωμάτια¨. Σε κάποια η πόρτα έκλεισε όταν μπήκα. Δεν το ζήτησα αλλά ούτε με χάλασε καθώς είχε πολύ φασαρία. Ας είναι όλες κλειστές, no problem here. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Οσοι πάτε αυριο ακούστε τα Χαρβπεθ 40.Έψαχνα το σαμπo_O
Αυτά τα λένε όσοι δε ξέρουν να ακούν ρε!

Όσοι ξέρουν να ακούν, όταν ακούν τα καυσόξυλα, ακούν κατευθείαν τον εύηχο συντονισμό στους κατονκάτι, το one note bass.

Μα τίποτα δεν έχετε μάθει τόσα χρόνια; τζάμπα τα λεφτά στα φροντιστήρια..

ΥΓ. Μόνον εαν με απειλούσαν με τη γερμανική μάσκα βασανιστηρίων θα καθόμουν να ακούω με χαρμπεθ στο σετάπ μου.
"Soyjack" Torture Mask, καμία σχέση με τον έλον μασκ.

1000009230.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
353
Reaction score
240
προσωπική άποψη απο τον λίγο χρόνο που είχα στην έκθεση.

εντυπωσιάστηκα απο

το Dutch & Dutch
to sonus faber
το μικρό Dali σε συνδυασμό με lavardin
τα απίστευτα δυναμικά και όγκο του naim statement και utopia'

Τα kii καλά αλλά άκουγα το ηχείο δεν "εξαφανιζόταν" μου άρεσαν περισσότερο τα dutch

Ποτέ δεν έχω εντυπωσιασθεί απο τα Harbeth σε έκθεση, Αυτή ήταν μια επιπλέον επιβεβαίωση. Ο ήχος των 40αριών με ενισχυτές BAT το διάστημα που ήμουν εκεί ήταν πολύ χαμηλότερο των προσδοκιών μου και σχετικά δισδιάστατος .

Επαναλαμβάνω, προσωπική άποψη και σε σχέση με την μουσική που τροφοδοτούσαν τα συστήματά τους οι εκθέτες.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.921
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top