BLACKBOX Audio Video Show 2023


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.665
Reaction score
78.836
ένα περίεργο πράμα βρε παιδίμ....

από την μέρα που άρχισε δεν έχω πετύχει ούτε ένα ποστ που να αναφέρεται σε προβλήματα διοργάνωσης...χώρου..κλπ
διαβάζω μόνο για μηχανάκια και εντυπώσεις :hi::drinks:
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Εγώ ήμουν πίσω από την κλειστή πόρτα.

Γενικά, προτιμώ να βρίσκομαι πίσω από κλειστή πόρτα, και έτσι μ'αρεσει κιόλας, να μη μπορούν οι άλλοι να μπουν.

Πιο ωραίο είναι το να μη μπορούν να μπουν, από οτιδήποτε παίζει εκεί μέσα.


Μπα, δε μ'αρεσουν τα πρίμα του.


Πες πες.
Πες οπωσδήποτε.
Περιμένω.
Δεν είπα εγώ τίποτε για κλειστές πόρτες. Κάποιος άλλος είπε. Με μπερδεύεις με τον άλλον μάλλον ή λές κάτι που δεν καταλαβαίνω. :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Ναι βέβαια και άκουσα.

¨Ενα ήταν το καλύτερο, και μόνο πραγματικά καλό ... εάν εξαιρέσουμε τα μεγάλα Focal με τα γνωστά τους πλεονεκτήματα και τον ήχο τους και δυναμικά τους.

Το καλύτερο ήταν χειρότερο απο αυτό που ακούω εγώ αλλά το αναγνωρίσα τουλάχιστον ότι παίζει κάπως ΜΟΥΣΙΚΗ χα χα.

...
Είμαι σε θέση να γνωρίζω το setup που πρέπει να σου άρεσε περισσότερο... και με βρίσκεις σύμφωνο (άμα ήταν το κλασσικό του Μ.Φ.). :wink:

Για την προσέλευση να υποθέσουμε ότι ύστερα απ'όσα ανακοινώθηκαν πρόσφατα για τους ΕΕ έπεσε κοπή λάσπης ...και πίτας από αρκετές πλευρές.:sneaky:

O τίτλος του παρακάτω album προέρχεται από στίχους του πορτογάλου ποιητή Fernando Pesoa :
" ... Κανείς δεν κουράζεται με την ονειροπόληση, επειδή το να ονειρευόμαστε είναι να ξεχνάμε και η λησμονιά δεν μας βαραίνει, είναι ένας ύπνος χωρίς όνειρα όπου στη διάρκειά του παραμένουμε ξύπνιοι..."
(ΣΣ : Καλά, για το τελευταίο ειδικώς, άλλοι περισσότερο και άλλοι...λιγότερο, αλλά δεν κάνει ν'αφήνουμε την πραγματικότητα να χαλάσει το νόημα ωραίας στιχουργίας)

1699171830547.png



ΝΑΙ 60 ΜΑΙΩΝ το χρυσο μου :rofl: :p θελουμε στην παρεα εναν πριμιτιφ :smile:
Όχι μόνο πριμιτίφ αλλά και... απεριτίφ. :biggrin:
(καμία σχέση με...πορτατίφ)
...
νομιζα πως το hifi εινα για τους πλουσιους που δεν τους νοιαζει το vfm , αλλιως γιατι υπαρχουν ηχεια ενισχυτικα πηγες που κανουν 50.000€? - χιουμορ κανω φυσικα μην με πλακωσετε
Διότι η έννοια του ΄΄value΄΄ τείνει να διαφοροποιείται από άτομο σε άτομο. :sneaky:
Μπιεντάμπλεγιου δεν θαύμασε κανένας;

Να τα ακούσει και να μείνει καθηλωμένος, να δακρύσει;
Άμα συνοδεύονταν και από μεγάλους ανεμιστήρες να φυσούσαν ισχυρά ρεύματα ανέμου προς τη μεριά των επισκεπτών, κάτι μπορεί να γινόταν... :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Αισθητή η πλήρη απουσία του πολυκάναλου, όπως επίσης και η παντοδυναμία του δικάναλου. Το ίδιο αισθητή και η απουσία της μεγάλης εικόνας. Με φωτεινή εξαίρεση τον καθηλωτικό χώρο της Sony όπως πάντα, και τον UST της Leica με τον Βασίλη, οι υπόλοιποι που ήταν; Δηλαδή, αν δεν έρθουν οι Viewsonic, Optoma, Benq & Εpson στην Ελλάδα των 1000 euros μισθοδοσία, που θα πάνε; Δεν καταλαβαίνω πως σκέφτονται.
Εγώ επειδή δεν δίνω καμία σημασία σε οθόνες, προβολείς κλπ που έχουν σχέση με εικόνα ..... αυτός ο προβολέας που ήταν στο δωμάτιο με τα KEF που πήγα να ακούσω (αυτά τα μαύρα σαν γλυπτό που είναι) τι μάρκα ήταν ;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.673
Reaction score
29.369
Εγώ επειδή δεν δίνω καμία σημασία σε οθόνες, προβολείς κλπ που έχουν σχέση με εικόνα ..... αυτός ο προβολέας που ήταν στο δωμάτιο με τα KEF που πήγα να ακούσω (αυτά τα μαύρα σαν γλυπτό που είναι) τι μάρκα ήταν ;
Δεν ξέρω, δεν έδωσα σημασία. Όταν πήγαμε δεν έπαιζε κάτι.
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Για την προσέλευση να υποθέσουμε ότι ύστερα απ'όσα ανακοινώθηκαν πρόσφατα για τους ΕΕ έπεσε κοπή λάσπης ...και πίτας από αρκετές πλευρές
Απο αυτο δεν κατάλαβα τίποτε. Τι έναι οι ΕΕ ; (ελεύθεροι επαγγελματίες ?)

Εγώ νόμιζα ότι ήταν θέμα βροχης, γιατί οι Αθηναίοι μόνο με την πιθανότητα κιόλας βροχής ... δεν πάνε πουθενά. Εάν και σήμερα (που δεν θα πάω) η προσέλευση είναι επίσης τόσο ανάλογα μικρή .... τι να πω δεν ξέρω τι μπορεί να συνέβη.
ένα περίεργο πράμα βρε παιδίμ....

από την μέρα που άρχισε δεν έχω πετύχει ούτε ένα ποστ που να αναφέρεται σε προβλήματα διοργάνωσης...χώρου..κλπ
διαβάζω μόνο για μηχανάκια και εντυπώσεις :hi::drinks:
Δεν υπήρχε κανένα (υπήρχε δηλαδή αλλά δεν ήταν πρόβλημα διοργάνωσης ακριβώς).

Βέβαια ο Αλέξης κάτι θα βρεί να πει, δεν μπορεί. :D 😍
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Απο αυτο δεν κατάλαβα τίποτε. Τι έναι οι ΕΕ ; (ελεύθεροι επαγγελματίες ?)

Εγώ νόμιζα ότι ήταν θέμα βροχης, γιατί οι Αθηναίοι μόνο με την πιθανότητα κιόλας βροχής ... δεν πάνε πουθενά. Εάν και σήμερα (που δεν θα πάω) η προσεέλευση είναι επίσης τόσο ανάλογα μικρή .... τι να πω δεν ξέρω τι μπορεί να συνέβη.
Επιτηρούμενοι Επικήδειοι - για το ΄΄θάνατο΄΄ του χαϊενδικού αθλήματος και του ... δικαναλικού. :sneaky:
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Επικυρηγμένοι Επικήδειοι - για το ΄΄θάνατο΄΄ του χαϊενδικού αθλήματος και του ... δικαναλικού. :sneaky:
Και στην άλλη τότε (την προηγούμενη) γιατί είχε μια χαρά σχετικά κόσμο (απο ότι έμαθα χα χα) ; Αυτή και εάν δεν ήταν αποκλειστικά δικάναλη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Γιατί δε κάνετε ένα poll με ένα απλό ερώτημα:

Ποιό σετάπ στην έκθεση σας άρεσε περισσότερο ηχητικά; (ασχέτως εμφάνισης, και ανεξαρτήτως τιμής)

Έως 2 επιλογές ο καθένας.

Βάλτε ως επιλογές όλα όσα συμμετείχαν.

Νομίζω θα είχε πολύ ενδιαφέρον. 😎
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
το κλασσικό του Μ.Φ.)
Δεν τους ξέρω Bhutia , ποιός είναι ο Μ.Φ. ; Εάν τον ήξερα και καταλάβαινα ποιο σύστημα εννοείς .... μπορεί (λέω μπορεί) να απαντούσα κάτι έστω κρυπτογραφικό. :D
 

Μηνύματα
432
Reaction score
381
Επισκέφθηκα την έκθεση την παρασκευή το απόγευμα για τρείς ώρες και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
-κινήθηκε στα περσινά επίπεδα από θέματα οργάνωσης-συμμετοχής αντιπροσώπων.
-Δεν κατάφερα να ακούσω τα DD και τα Κii , λόγω κλειστής πόρτας(έφαγα πόρτα που λένε),αν και πέρασα δύο φορές, χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό(αν περνούσα αργότερα πιθανόν να τα άκουγα)
-παρακολούθησα την απονομή των βραβείων από τον κ.Σταματάκο.
-τα συστήματα που ξεχώρισα με τη μουσική που έπαιζαν εκείνη τη στιγμή ,ήταν για άλλη μία φορά οι συνήθεις ύποπτοι:
Εκτός συναγωνισμού με πελώριο live ήχο naim statement-focal και από τα υπόλοιπα , lamm-verity parcifal,pmc-bryston , musical fidelity A1-proac D2R και τα kef blade.
καλά έπαιζαν και τα μικρά παραδιγμ με τους Ανθεμ με μία μικρή επιφύλαξη.
Καλά να είμαστε να πάμε και του χρόνου.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.742
Reaction score
6.240
Εγώ επειδή δεν δίνω καμία σημασία σε οθόνες, προβολείς κλπ που έχουν σχέση με εικόνα ..... αυτός ο προβολέας που ήταν στο δωμάτιο με τα KEF που πήγα να ακούσω (αυτά τα μαύρα σαν γλυπτό που είναι) τι μάρκα ήταν ;
XGiMi.
The projector.
Επισκέφθηκα την έκθεση την παρασκευή το απόγευμα για τρείς ώρες και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
-κινήθηκε στα περσινά επίπεδα από θέματα οργάνωσης-συμμετοχής αντιπροσώπων.
-Δεν κατάφερα να ακούσω τα DD και τα Κii , λόγω κλειστής πόρτας(έφαγα πόρτα που λένε),αν και πέρασα δύο φορές, χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό(αν περνούσα αργότερα πιθανόν να τα άκουγα)
-παρακολούθησα την απονομή των βραβείων από τον κ.Σταματάκο.
-τα συστήματα που ξεχώρισα με τη μουσική που έπαιζαν εκείνη τη στιγμή ,ήταν για άλλη μία φορά οι συνήθεις ύποπτοι:
Εκτός συναγωνισμού με πελώριο live ήχο naim statement-focal και από τα υπόλοιπα , lamm-verity parcifal,pmc-bryston , musical fidelity A1-proac D2R και τα kef blade.
καλά έπαιζαν και τα μικρά παραδιγμ με τους Ανθεμ με μία μικρή επιφύλαξη.
Καλά να είμαστε να πάμε και του χρόνου.
Στα Dutch & Dutch δεν ήταν κλειστή η πόρτα για πριβέ, υπήρχε θέμα με το δίκτυο και δεν έπαιζαν. Το θέμα λύθηκε αργά την Παρασκευή μετά το τέλος της έκθεσης, και από εχθές και σήμερα είναι ανοικτό το δωμάτιο για ακροάσεις.
 


Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.860
[QUOTE="naskar, post: 3069047, member: 33413"-τα
Εκτός συναγωνισμού με πελώριο live ήχο naim statement-focal και από τα υπόλοιπα[/QUOTE]

Ααυτό!!
Όσοι έχετε τη δυνατότητα πηγαίνετε για την εμπειρία αυτού του εξωπραγματικού σεταπ!
 

Μηνύματα
432
Reaction score
381
Τι βραβεία ; Συστημάτων της έκθεσης ; Θυμάσαι τι δώσανε ;
Βραβεία-yellow box awards-σε όλες τις κατηγορίες δηλαδή ενισχυτές, ηχεία, ντακ,πικάπ κλπ,από τα τεστ που έχουν γίνει από το περιοδικό και το avmentor
όχι των συστημάτων της έκθεσης .
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Βραβεία-yellow box awards-σε όλες τις κατηγορίες δηλαδή ενισχυτές, ηχεία, ντακ,πικάπ κλπ,από τα τεστ που έχουν γίνει από το περιοδικό και το avmentor
όχι των συστημάτων της έκθεσης .
Α, ΟΚ thanks.
 


Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
Το πικάπ επανήλθε δριμύτερο.
Α ναι; Πού και δεν το πήρα χαμπάρι; Ένα που έπαιζε ένα συμφωνικό έργο, άδειο ήταν σε όγκο ήχου, ήπιο. Ακούστηκε και ένα σκράτς κάπου... Τα περισσότερα πλατό γύριζαν, αλλά δεν έπαιζαν.
Οι Ελληνες κατασκευαστές έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Από πλευράς οργάνωσης δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα και την θεώρησα σαφώς επιτυχημένη και τα εύσημα ανήκουν στους διοργανωτές.
Σε αυτά συμφωνώ μαζί σου και θα επανέλθω για τους Έλληνες κατασκευαστές.
τον UST της Leica με τον Βασίλη
Ωραίος αυτός, αλλά πολύ αλμυρός για την τσέπη μου.
Όχι ο Βασίλης. Ο UST!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.921
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top