BLACKBOX Audio Video Show 2023

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371
Βρε συ, σαμπ δεν είχε σε λέμε, θες και πολυκαναλο :biggrin:
Αυτά μόνον εξωτερικό :biggrin:
View attachment 311059
Έχω την τύχη να τα ακούσω πολλές φορές. Μάλιστα κάποτε τα άκουγα και όποτε ήθελα. Για ώρες. Ζούσα άνετα μαζί τους χωρίς sub ή subs και θα ήμουν και τρισευτυχισμένος.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
βάλε και κάνα streamer την επόμενη φορά να παίξουμε και τίποτα καφρίλες να γουστάρουμε.
το δωμάτιο είναι σταθερή αξία τα τελευταία (20) χρόνια, περνάμε ωραία
αυτό το "σχετικό" (όπως έγραψα)
το έβαλα για τήν …γάτα τής αυλής(!) πού …γέννησε και με κράτησε μακριά από τήν έκθεση
(έχασα τίποτα? :) )

σε ευχαριστώ! Πάνο
όπως και τόν Mike! (Tidal) και τα άλλα παιδιά
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.315
Reaction score
11.766
οι Lamm (M1.2 Ref μονο και ο προ L2.1 Ref) είναι τρέχοντα μοντέλα εδώ και …20 χρόνια (παίρνουν βραβεία μέχρι και σήμερα! /φέτος)
(αυτό φυσικά μπορεί να μήν αρέσει σε όσους αρέσκονται σε ετήσιες αλλαγές).
Κάπως έτσι :p
IMG_3691.png
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.917
Reaction score
2.109
Όχι, πουθενά, τίποτα.

Στημένο όχι.


Στα όνειρα μας.
Πρέπει να ζω και εγώ και οι φίλοι μου σε άλλη πραγματικότητα τότε.
Σε παράλληλο σύμπαν που λέει και ο αγαπητός bhutia :)

Καμμιά consumer electronics έκθεση είναι να γίνει μπας και έχουμε εκεί καμμιά ελπίδα?
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.361
Reaction score
13.371
Ένα σεταπ 7.5.4 με τρινοβ 16-αρη και με me geithain (ταληρο έκαστο) ή ανάλογα τζενελεκ, δε ξερπερναει συνολικά τα 100 χιλιάρικα.
Και που θα μπουνε αυτα τα 100κ σε διαμερισμα η μονοκατοικια Χερ Ντοκτορ;;;;;;;; :drinks: :rofl:
 


Μηνύματα
13.015
Reaction score
10.245
Στο δωμάτιο που ήταν ο Βασίλης Πέππας είχε 5.1 στημένο και βαρούσε δυνατά. Εκεί με τον UST με φακό Leica.
Α, είχε κι άλλο ένα με μεγάλη TV και ηχομπάρα με ηχεία, αλλά όταν μπήκα είχε την Adele σε συναυλία να μιλάει και να μιλάει και βαρέθηκα κι έφυγα. Δυστυχώς άλλες 2 φορές που πέρασα απ' έξω, δε με τράβηξε να μπω.
 

Μηνύματα
638
Reaction score
767
Εκτός απο τα JBL που δεν τα άκουσα γιατί δεν παίζανε εκείνη τη στιγμή... μου έδωσες άπειρες ελπίδες (όχι μόνο ότι δεν μου πηρες).

Σε μικρά ηχεία δεν έμπαινα κιόλας ή έδινα μικρή σημασία καθώς εγώ έχω μεγάλα και ήθελα να δώ που "στεκομαι". Πάω κάθε κάποια χρόνια (5-10 χα χα) να κάνω ένα "τέστ'" να δώ άμα χάνω καμιά τρομερή ηχητική "εξέλιξη" απο αυτά που ήξερα χα χα.

Που ήσασταν κρυμμένοι εσεις οι δύο all my life χα χα . Ο Kostasqotsa έχει oooooops και δεν μπορώ να βρώ παλιά του πόστ με εκφρασμένες απόψεις. χα χα Εσύ ευτυχώς όχι.
τι ειναι oooops???
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371
Στο δωμάτιο που ήταν ο Βασίλης Πέππας είχε 5.1 στημένο και βαρούσε δυνατά. Εκεί με τον UST με φακό Leica.
Το ποιο έτσι και το άνοιγε λίγο έτριζαν οι αεραγωγοί του δωματίου. Οπότε το είχε σε στάθμη ψιθύρου ο άνθρωπος. Τι να κάνει. Πρακτικά δηλαδή δεν είχε. 😎
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371
Α, είχε κι άλλο ένα με μεγάλη TV και ηχομπάρα με ηχεία, αλλά όταν μπήκα είχε την Adele σε συναυλία να μιλάει και να μιλάει και βαρέθηκα κι έφυγα. Δυστυχώς άλλες 2 φορές που πέρασα απ' έξω, δε με τράβηξε να μπω.
Που λές; Στην B&O; Δεν ήταν πολυκάναλο αυτό. Δεν άκουσα απολύτως τίποτα πίσω. Αν είχε όντως ήταν ανύπαρκτο. Αν και δεν νομίζω να είχε.
 


Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Στο δωμάτιο που ήταν ο Βασίλης Πέππας είχε 5.1 στημένο και βαρούσε δυνατά. Εκεί με τον UST με φακό Leica.
Α, είχε κι άλλο ένα με μεγάλη TV και ηχομπάρα με ηχεία, αλλά όταν μπήκα είχε την Adele σε συναυλία να μιλάει και να μιλάει και βαρέθηκα κι έφυγα. Δυστυχώς άλλες 2 φορές που πέρασα απ' έξω, δε με τράβηξε να μπω.
Φώτο έχουμε?

Σε μικρά ηχεία δεν έμπαινα κιόλας ή έδινα μικρή σημασία καθώς εγώ έχω μεγάλα και ήθελα να δώ που "στεκομαι". Πάω κάθε κάποια χρόνια (5-10 χα χα) να κάνω ένα "τέστ'" να δώ άμα χάνω καμιά τρομερή ηχητική "εξέλιξη" απο αυτά που ήξερα χα χα.
Πως σε ξέφυγε εσένα το 5.1 για να διαπιστώσεις ότι στέκεσαι τόσα χρόνια στην αφετηρία? :roflmao::p
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.742
Reaction score
6.240
Να ρωτήσω,εγώ που δεν πήγα,κάτι ρε παιδιά εσάς που πήγατε?
Η έκθεση ονομαζόταν audio video.
Πολυκάναλο setup είχε μέσα ή μόνο έναν προβολέα της Sony που κόστιζε μια περιουσία,άντε και άλλον έναν χωρίς πολυκάναλο ήχο?

Κανα σύστημα ηχόμπαρας πολυκάναλο,αυτές τις 3-4 ναυαρχίδες είχε?
Κανα σύστημα ηχείων πολυκάναλο,ένα φθηνο ένα μεσαίου budget και 2-3 ακριβά είχε?
Καμμιά tv 85άρα 100άρα είχε?

Για να ξέρω τι έχασα δηλαδή και τί θα πω σε κανα δυο φίλους μου που θέλουν να στήσουν home cinema και δεν μπόρεσαν να πάνε και εκείνοι!
Μην έχοντας γυρίσει όλη την έκθεση:

Υπήρχε ένα 5.1 στο 719 στο δωμάτιο της Athens Pro Audio ( Marantz Cinema 60, Focal Vestia 2 FL/FR, Focal Vestia 1 SL/SR, Focal Vestia Center, Focal Sub 1000 F ) συνοδεύοντας τον προβολέα UST, Leica Cine 1 100.

Υπήρχε ένα ακόμα 5.1, WiSA υλοποίηση (ασύρματα ηχεία όλα) στο δωμάτιο της Audio Veterans.

Ηχομπάρα υπήρχε η JBL Bar 1300 στην WaveMotion φυσικά, δεν θυμάμαι αν είχε στηθεί με τα surround σε κάποιες βάσεις και όχι πάνω στην ηχομπάρα όμως για να μην πω ψέμματα.

Προσωπικά συνάντησα αρκετό κόσμο που όπου έβλεπαν εικόνα, με ή χωρίς ήχο, πέρναγαν δίχως να μπουν, ρωτώντας άκουγες το κλασικό "με νοιάζει μόνο ο ήχος" ή το "με νοιάζει το δικάναλο".
Μαζευτείτε περισσότεροι πολυκάναλοι, μην είστε σνομπ!

Λόγω μεγέθους, αριθμού κομματιών, και χωροταξικών περιορισμών δεν είναι εύκολο να στηθεί σωστό (ή έστω... μερικώς σωστό) πολυκάναλο σε έκθεση που δεν γίνεται σε εξειδικευμένο εκθεσιακό κέντρο όπως γίνεται σε μη... τριτοκοσμικές χώρες.
Θα πρέπει να τσιμπήσεις κάποια από τις μεγάλες αίθουσες. Και για να στηθεί αξιόλογο σύστημα και να μην ακούγεται σαν... να μην πω, θες μια μέρα στησίματος, ρυθμίσματος, τοποθέτηση κάμποσων acoustic panels καθώς και για να στηρίξεις Atmos/DTS:X/Auro-3D, και τράσες κλπ κλπ!
Πολλή δουλειά.

Εγω "πιέζω" προς την κατεύθυνση αυτή (να παίξουν αν όχι Atmos/DTS:X/Auro-3D setups, έστω απλά 5.1/7.1)... υπάρχει κάτι πολύ καλό στα σκαριά για του χρόνου ενδεχομένως... αλλά είναι πολύ νωρίς για να αποκαλυφθεί κάτι.
 

Μηνύματα
13.015
Reaction score
10.245
Υπήρχε ένα ακόμα 5.1, WiSA υλοποίηση (ασύρματα ηχεία όλα) στο δωμάτιο της Audio Veterans.
Α ναι και αυτό. Ακριβές οι μονάδες όμως...

Που λές; Στην B&O; Δεν ήταν πολυκάναλο αυτό. Δεν άκουσα απολύτως τίποτα πίσω. Αν είχε όντως ήταν ανύπαρκτο. Αν και δεν νομίζω να είχε.
Για την ύπαρξη μεγάλης TV που ρώτησαν το ανέφερα. Ναι μάλλον δεν είχε ηχεία πίσω, δε θυμάμαι κιόλας. Από τη μία η κοπέλα, από την άλλη η Adele να φλυαρεί, δεν είχα μυαλό να κοιτάξω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.675
Reaction score
29.371
Μόνο ο Λάμπρου και η PSA έχουν στήσει στο παρελθόν σωστό πολυκάναλο. Αίθουσα, τράσες, όλα μαύρα, ηχεία με τοποθέτηση στον πόντο από software, ηχοπερατή οθονάρα, προβολέα.

Μαγεία.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.903.971
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top