BLACKBOX Audio Video Show 2023

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Καλά τώρα, κάποιοι παραπονιέστε για το εισιτήριο; για όνομα..

Με 15€ για τις 3 ημέρες μπορούσατε..

-να ακούσετε σε καμιά 30αριά δωμάτια
-να παρακολουθήσετε καμιά 10άριά live
-να δείτε ταινία
-να αγοράσετε συσκευές με 15-20% έκπτωση λόγω έκθεσης
-να αγοράτε φθηνά βινυλια και.cd από τους καλλιτέχνες που έπαιζαν στα live
κλπ

Α, κλειστές πόρτες δεν υπήρχαν, τραβηγμένες μόνο, για τους λόγους που εγραψε ο Αλέξης, απλά ανοίγατε και μπαίνατε.
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
ο bruno και είχαν τα FIM ή FET από Gallium Nitride
Τι ; Είχε (έχει) κάνει ο Πουτζέυς GaN ; Δε νομίζω. ¨Ενας συνάδελφός του είχε κάνει που δουλεύανε μαζί και έκανε δική του εταιρία ήξερα ότι έκανε (κάτι ακριβά). Ο Bruno δεν πίστευε σε αυτά τόσο ότι είχε έρθει η ώρα τους ή/και δεν σηκώνανε το τόσο μεγάλο feedback που έκανε στα άλλα σχέδια του (μεγαλύτερα και απο το frequency bandwidth, το μυστικό του για τον ¨καλό" ήχο).
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
ειναι λιγο ασχετο και σχετικο αυτο που θα πω, συμφωνω μαζι σου αλλα
αν και δεν ειμαι πολυ του βινυλιου ακουσα ενα michell gyro (επιτελους) σε ενα μαγαζι και επαθα πλακα. Δεν νομιζω οτι ηταν καλυτερο απο ψηφιακο αλλα ηταν παρα πολυ καλο. Ηταν μεγαλη εκπληξη , αλλα παλι κανει 6κ οποτε δεν ειναι και τοσο εκπληξη. Αμα ειναι να δωσω 6κ για να εχω επιτελους καλο βινυλιο να μου λειπει. Επισης στην εκθεση τα πικαπ acoustic signature μου φανηκαν πολυ decent. (Αλλα κοστιζαν 2x και 3x απο το michell) τα υπολοιπα δεν μου αρεσαν (εκτος απο το sme στα focal που δεν το ακουσα)
Το Orbe έχει τόσο, τα μπέρδεψες, συγκεκριμένα € 5.890,00.
 


Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Last edited:

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Να ρωτήσω,εγώ που δεν πήγα,κάτι ρε παιδιά εσάς που πήγατε?
Η έκθεση ονομαζόταν audio video.
Πολυκάναλο setup είχε μέσα ή μόνο έναν προβολέα της Sony που κόστιζε μια περιουσία,άντε και άλλον έναν χωρίς πολυκάναλο ήχο?

Κανα σύστημα ηχόμπαρας πολυκάναλο,αυτές τις 3-4 ναυαρχίδες είχε?
Κανα σύστημα ηχείων πολυκάναλο,ένα φθηνο ένα μεσαίου budget και 2-3 ακριβά είχε?
Καμμιά tv 85άρα 100άρα είχε?

Για να ξέρω τι έχασα δηλαδή και τί θα πω σε κανα δυο φίλους μου που θέλουν να στήσουν home cinema και δεν μπόρεσαν να πάνε και εκείνοι!
5.1 Focal στον Leica
Πολυκάναλη soundbar στην Bang & Olufsen
Και τα δύο έπαιζαν.
 


Μηνύματα
345
Reaction score
452
Το Orbe έχει τόσο, τα μπέρδεψες, συγκεκριμένα € 5.890,00.
Μου ειπε 6κ ειναι μαζι με τον βραχιονα sme 309
Τι ; Είχε (έχει) κάνει ο Πουτζέυς GaN ; Δε νομίζω. ¨Ενας συνάδελφός του είχε κάνει που δουλεύανε μαζί και έκανε δική του εταιρία ήξερα ότι έκανε (κάτι ακριβά). Ο Bruno δεν πίστευε σε αυτά τόσο ότι είχε έρθει η ώρα τους ή/και δεν σηκώνανε το τόσο μεγάλο feedback που έκανε στα άλλα σχέδια του (μεγαλύτερα και απο το frequency bandwidth, το μυστικό του για τον ¨καλό" ήχο).
οχι οχι αυτος δεν εχει GaN αλλοι εχουν
Μόνο οι δύο μας ακούμε ραδιόφωνο FM ακόμη.
και εγω ακουω ραδιοφωνο αλλα δεν εχω tuner, τι ωρα ειναι;
 



Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν, και του χρόνου να καταφέρετε να στήσετε κάτι πραγματικά σοβαρό, να δει και να ακούσει ο κόσμος σε ποιο σημείο βρίσκεται πλέον η τεχνολογία του audio, ποιες είναι οι δυνατότητες των νέων φορμά και των σύγχρονων προηγμένων σοφτγουερ. 💥
Για νέες τεχνολογίες σε επίπεδο software μπορείς να επισκεφτείς την επόμενη έκθεση με υπολογιστές :roflmao:

Στα του ήχου τώρα, στο μεγαλύτερο σύστημα της έκθεσης φάνηκε ποιός εξακολουθεί να είναι ο βασιλιάς της αναπαραγωγής :king:
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
και εγω ακουω ραδιοφωνο αλλα δεν εχω tuner, τι ωρα ειναι;
Τεελίωσε κιόλας , τίποτε ένα πέρασμα ήτανε μάλλον για διαφήμιση του νέου άλμπουμ, πρότεινε να μπούν δυο τρία αγαπημένα του ταγούδια απο Σινεμά ο Παράδεισος, απο το The mission και είπε και δυο ιστορίες. ¨Οταν καλούνε άλλες φορές μουσικούς που παίζουν ζωντανά στα στούντιο που έχει η Ερτ και ιδίως στο studio 3 ο ήχος είναι καταπληκτικός. Απο εκεί να δείς πόσο χάλια είναι οι ηχογραφήσεις και απο την επεξεργασία που τρώνε. χα χα Το 3D του ραδιοφώνου των FM είναι φοβερό, υπερτερεί και των cd και του βινυλίου και όλων. Κανένας όμως οντιοφίλ ούτε το έχει παρατηρήσει, ούτε το έχει κάνει ποτέ θέμα πως και γιατί. Ε, τι θα πούμε τώρα για ραδιόφωνο ; Μπανάλ και αρχαιολογία χα χα. Δεν πάει και 20 KHZ ή 100 Khz χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
28.167
Reaction score
26.625
T

¨Οποιος έχει καλό tuner και σύστημα παίζει και δίνει συνέντευξη στο Kosmos σε λίγο.

@Μ.Φ. εσύ που διάβασα ότι ακούς και το έχασες. Μόνο οι δύο μας ακούμε ραδιόφωνο FM ακόμη. 😍
Τι ώρα είναι ? και γω ακούω ραδιόφωνο.
 

Μηνύματα
345
Reaction score
452
Τεελίωσε κιόλας , τίποτε ένα πέρασμα ήτανε μάλλον για διαφήμιση του νέου άλμπουμ, πρότεινε να μπούν δυο τρία αγαπημένα του ταγούδια απο Σινεμά ο Παράδεισος, απο το The mission και είπε και δυο ιστορίες. ¨οταν καλούνε άλλες φορές μουσικόυς που παίζουν ζωντανά στα στούντιο που έχει η Ερτ και ιδίως στο studio 3 ο ήχος είναι καταπληκτικός. Απο εκεί να δείς πόσο χάλια είναι οι ηχογραφήσεις και απο την επεξεργασία που τρώνε. χα χα
ακουσα λιγο το τελος 15 λεπτα
 


Μηνύματα
345
Reaction score
452
Το έχασα γμτ .
Θα το εχει το ertecho archive
εκτος απο το sme στα focal που δεν το ακουσα
Και το πικαπ στο δωματιο hArt δεν ακουσα επισης αλλα μου φανηκε ομορφο γενικα ηταν ομορφο δωματιο εκεινο
 

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
Επισης το δωματιο με τα lab 12 αν και στην προηγουμενη εκθεση μου αρεσαν περισσοτερο που παιζανε με κατι κορνες
Τα Avantgarde Duo
Τι κοινό καλέ έρχεται.. αόματοι..? :rolleyes:
Μια χαρά θα είν' η tv σε κάποια περίπτερα..
Υπάρχουν αρκετοί απ' ότι έχω καταλάβει που ενδιαφέρονται για ήχο - εικόνα συνδυαστικά.. :idk:
Απλά ο λαός θέλει να υπάρχουν και consumer προτάσεις όμορφα στημένες όπως τ' άλλα τα ακριβά παραδίπλα.. ;)
Με τα πολυκάναλά τους και με τα ούλα τους..
Υπήρχαν όπως και στην προηγούμενη, μην γράφετε άσχετα αν δεν είσασταν εκεί, sorry κι' όλας αλλά..
 

Μηνύματα
345
Reaction score
452
Επισης το δωματιο με τα lab 12 αν και στην προηγουμενη εκθεση μου αρεσαν περισσοτερο που παιζανε με κατι κορνες
και εμενα η αληθεια ειναι δεν μου πολυ αρεσαν αυτα τα ηχεια που ειχαν φετος στο Blackbox περσυ στην αλλη εκθεση ειχαν κατι ξυλινες ντουλαπες που ειχαν πολυ ωραιο ηχο
νομιζω visaton τα λεγανε? δεν θυμαμαι δεν μου ακουγονταν σαν τυπικες κορνες απο οτι θυμαμαι
visaton monitor 890 το λεγανε. ντουλαπα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
και εμενα η αληθεια ειναι δεν μου πολυ αρεσαν αυτα τα ηχεια που ειχαν φετος στο Blackbox περσυ στην αλλη εκθεση ειχαν κατι ξυλινες ντουλαπες που ειχαν πολυ ωραιο ηχο
νομιζω visaton τα λεγανε? δεν θυμαμαι δεν μου ακουγονταν σαν τυπικες κορνες απο οτι θυμαμαι
visaton monitor 890 το λεγανε. ντουλαπα.
Correct, τα δεξιά.
1699382908979.png
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
σε αυτό θα συμφωνήσω δεν είναι class D με διάφορες μοντέρνες υλοποιήσεις πχ οι Purifi που κάνει ο bruno και είχαν τα FIM ή FET από Gallium Nitride, αυτή η τεχνολογία που είναι τα lamm και πολλοί αλλοι ενισχυτές έχει μείνει στο παρελθόν και το μόνο που μετράει ποιά είναι η σχεδίαση αλλά για το άλλο που λέτε "μόνο λόγια από όσους πονάνε καμία σύγκριση" δηλαδή τι δεν δικαιούμαστε να έχουμε άποψη; και τα άλλο, πως "καμία σύγκριση" η έκθεση για έχει πολλούς εκθέτες δηλαδή; νομίζω εσείς πονέσατε και θιχτήκατε επειδή μίλησα άσχημα για αυτό που πουλάτε αλλά εγώ δεν είπα πως είναι κακό προιόν, νομίζω ήμουν ξεκάθαρος όταν είπα ότι "δεν μου άρεσε" αυτό είναι προσωπική γνώμη σε άλλους αρέσει τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά και δεν έχω κανένα θέμα ούτε με εσάς ούτε με την lamm για να είμαι ειλικρινής όταν έγραψα ο,τι έγραψα δεν σκέφτηκα ότι θα συμμετείχαν στην συζήτηση και εκθέτες οπότε είπα ειλικρινά τι πίστευα, τώρα άμα δεν συμφωνεί κάποιος δεν είναι και το τέλος του κόσμου
"…τώρα άμα δεν συμφωνεί κάποιος δεν είναι και το τέλος του κόσμου"
εννοείται!
όπως εννοείται και το ότι: "ο καθένας έχει την άποψη του"
είπα κάτι το αντίθετο σε αυτά?
και όπως εννοείται να αρέσει σε κάποιον μία "παχουλή" (sic), ή "ανεμική", μία με στραβά πόδια, ή δεν ξέρω τί άλλο
γούστα είναι αυτά. Και αυτό (τα γούστα) είναι σε όλες τίς εκφάνσεις τής ζωής μας (σύντροφος, αυτοκίνητο, ντύσιμο, κλπ)
και, προσωπικά, δεν θα προσπαθήσω να φτιάξω ή να πείσω, ή να αλλάξω, σε κανέναν! τα γούστα του.

Για το :"νομίζω εσείς πονέσατε" πού λές. Εγώ γιατί να πονέσω? επειδή χαμογέλασα?
Γίνεται να πονάω εγώ με τόν κάθε πονεμένο? (πού δεν ξέρω και τί κουβαλάει μέσα του...)
Θα είχα πεθάνει από τούς πόνους τώρα, τόσα χρόνια..
ή μήπως σε ενόχλησε πού -την 1η φορά- δεν σού απάντησα?

Όσο για τόν bruno, ΔΕΝ είναι εκτός σύγκρισης! Ιδού η Ρόδος.. (αν έχεις "bruno")




Για τα FIM πού αναφέρεις, συμπαθώ πολύ τόν κατασκευαστή τους (όπως συμπαθώ και τόν Μπακλαβά τής ΥΨΙΛΟΝ /κ.α.) και μού αρέσουν τα αναλογικά του.
Τα ψηφιακά του δεν τα γνωρίζω
(ίσως γιατί δεν μού αρέσουν -γενικώς όχι για τήν fim- τα ψηφιακά? δέν τα καταλαβαίνω? -δηλ. δεν θέλησα να τα καταλάβω. ποιός ξέρει..)

Όμως (και δεν μιλάω για τήν FIM!)
είναι άλλο να κάτσεις να σχεδιάσεις έναν ενισχυτή ή ένα κύκλωμα (είτε αναλογικό είτε ψηφιακό) και άλλο να συνθέτεις.
Παίρνοντας από εδώ και από εκεί (αυτό νομίζω -το να συνθέτεις- είναι πιό εύκολο στά ψηφιακά)

καλή συνέχεια
Προφανώς και όχι, μιλάω για την ουσία, μιλάω για τις επιστήμες που επηρρεάζουν το audio, φυσική, ηλεκτρονική, ηλεκτροακουστική, ψυχοακουστική, μεταλλειολογία, οικονομία. Βέβαια μου απάντησες παρακάτω με την ερώτησή σου τι είναι το streamer, οπότε καλύφθηκα.
και χρειάζονται όλες αυτές οι επιστήμες πού αναφέρεις για να φτάσουμε να ακούμε από streamer (από το διαδίκτυο) και να κυκλοφορούμε με "ψείρες" στά αυτιά ??
φοβερή εξέλιξη! : p

-
με τη φωτ., καλύφθηκα και εγώ
 

Attachments

Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.925
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top