BLACKBOX Audio Video Show 2023

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
καθεμία πλευρά
Τι έχουμε "πλευρές" ; Εγώ νόμιζα θα έπρεπε να πεις ο ¨καθένας".

Και ναι κάτι πετυχημένο τετοιο αποτέλεσμα έχει. Πάλι βέβαια αυτό ενισχύει ακόμη περισσότερο το point που θέλει να καταδείξει ο Δημήτριος ... όχι λιγότερο. Μόνο σε στημένα και ελεγχόμενα περιβάλλοντα έκφρασης οι άνθρωποι συνήθως "συμμορφώνονται" στο να είναι conditioned στην ουσία και να συμφωνούνε.
 

Μηνύματα
242
Reaction score
290
My 2 cents......
Δεν ειμαι ουτε χαι ....εντας....ουτε χαι φαιας ...γενικα τιποτα σε χαι:p
Να πω οτι και περσι ειχα επισκεφτει την εκθεση
Ξεκιναω με το athens audio pro με μια παρατηρηση το ειχα γραψει και στην περσινη εκθεση νομιζω
Στηνεις ενα συστημα πανακριβο το οποιο επαιζε καιι σχετικα δυνατα,,,, στον απεναντι τοιχο στηνεις 6-7 naim headphone edition με ολα τα ακουστικα της focal απο 300 ευρω εως και εγω δεν ξερω ποσο κανει το utopia.
Τι ακριβως να ακουσει ο μελλοντικος ισως αγοραστης σε open ακουστικα οταν στην ιδια αιθουσα παιζουν τα utopia ηχεια ?
Στα υπολοιπα τωρα απο τα λιγα που θυμαμαι
Στα δικα μου αυτια μου αρεσε το συστημα με τα mcintosh και τα ηχεια της sonus? αν δεν απατωμαι
Επισης το δωματιο με τα lab 12 αν και στην προηγουμενη εκθεση μου αρεσαν περισσοτερο που παιζανε με κατι κορνες
Κατι ενεργα kii νομιζω? μαυρα χαλια στα αυτια μου
ωραια ακουγονταν και τα kef
Ενα ακομα δωματιο μου αρεσε αλλα δεν θυμαμαι με τι επαιζε:p
Πριν κατεβω να δω τον λαντσια δοκιμασα και τα grado 225x...πολυ συμπαθητικα για την τιμη τους
 

Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
με έξυπνες λύσεις όπως το wisa
Αυτά τα wisa που λες, ξεκίνησε ο τιμοκατάλογος (στο περίπου, ό,τι θυμάμαι) μεγάφωνο με πλακέτα ενισχυτή 2 επί 30 βατ + πλακετάκι ασύρματης δικτύωσης καμιά 800αριά ευρώ. Κάλυμα από πίσω που δημιουργεί αεροστεγές κουτί για μέσα από την ψευδοροφή 70 ευρώ. Καπάκι grid για μπροστά 25 ευρώ. Κομμάτι και τιμολόγιο.
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Για τηλεοράσεις στον Κωτσόβολο. Εγώ αυτό ήξερα. Έκλεισε ; :D :D
Το να βάλεις τιβι σε τέτοιους χώρους που ξέρεις τι κοινό έρχεται, είναι σαν να πυροβολείς τα πόδια σου :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
Το να βάλεις τιβι σε τέτοιους χώρους που ξέρεις τι κοινό έρχεται,
Τι κοινό καλέ έρχεται.. αόματοι..? :rolleyes:
Μια χαρά θα είν' η tv σε κάποια περίπτερα..
Υπάρχουν αρκετοί απ' ότι έχω καταλάβει που ενδιαφέρονται για ήχο - εικόνα συνδυαστικά.. :idk:
Απλά ο λαός θέλει να υπάρχουν και consumer προτάσεις όμορφα στημένες όπως τ' άλλα τα ακριβά παραδίπλα.. ;)
Με τα πολυκάναλά τους και με τα ούλα τους..
 
Last edited:

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Τι κοινό καλέ, αόματοι..? :rolleyes:
Μια χαρά θα είν' η tv σε κάποια περίπτερα..
Υπάρχουν αρκετοί απ' ότι έχω καταλάβει που ενδιαφέρονται για ήχο - εικόνα συνδυαστικά.. :idk:
Απλά ο λαός θέλει να υπάρχουν και consumer προτάσεις όμορφα στημένες όπως τ' άλλα τα ακριβά παραδίπλα.. ;)
Με τα πολυκάναλά τους και με τα ούλα τους..
Ναι αυτό εννοεί και ο Ν.Κ. Τους άλλους "κοροιδεύει". Απλώς ειρωνεύεται. :) Εγώ δεν συμφωνώ αλλά δεν με επηρρεαζει η άποψή μου για να μπορώ να τον καταλαβαίνω. χα χα. Κάθε μέρα που περνάει γίνεται σε εμένα όλο και πιο εμφανής η αρχική μου εντύπωση οτι το πρόβλημα των audio people δεν είναι ο ήχος. Είναι άλλα πράγματα ιδεολογικά, ψυχολογικά και λοιπά σε -ικα και τελευταίο είναι ο ήχος.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Εννοώ ότι τέτοιου είδους εκθέσεις είναι δομημένες πάνω σε ένα ειδικό κοινό που δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Άμα δούνε σε δωμάτιο εικόνα θα στραβώσουν.
Γι αυτό πιστεύω ότι ένα πολυκαναλο σε τέτοιους χώρους είναι προτιμότερο να μην έχει εικόνα. Θα πρέπει να παίξεις μπάλα στο γήπεδο τους:biggrin:
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.296
Reaction score
1.656
Πάμε άλλη μια φορά, η τονική πληρότητα δεν χρειάζεται αποκλειστικά για drum & bass ιδιώματα , κανονιοβολισμούς και μεγάλα ορχηστρικά σύνολα ή για ν'απολαμβάναμε τακτικά album εξειδικευμένα όπως το Sheffield Drum Record.Ωφελεί και παραγωγές λιγότερο ΄΄σεσημασμένες΄΄ ως προς το περιεχόμενο στις χαμηλές οκτάβες, όπως λ.χ. τα Blue Note jazz album που είχε παραγάγει ο αείμνηστος μηχανικός ήχου Rudy Van Gelder όπου χάρη σε ορθά ενσωματωμένα sub διακρίνεται επιτέλους με σαφήνεια το μήνυμα του μπασίστα από καθένα σύνολο.
Δεν διαφωνώ καθόλου…..άλλο λέω εγώ….. θεωρώντας ότι η απόδοση στο χαμηλό αποτελεί το ζητούμενο των καιρών πολλοί έμποροι (και οχι κατ´ανάγκη γνωστες μουσικής) βάζαν ακούσματα με έμφαση η μόνο ντραμς και ακόμα χειρότερα υπόκωφων ήχων… και μάλιστα κάποιοι τα ίδια κομμάτια που σημαίνει ότι ήταν απο χέρι σε χέρι οι επιλογές. Επειδή στο χώρο της ρέιβ είναι κυρίαρχα τέτοια ακούσματα που προσωπικά δεν θεωρώ μουσική αλλά βασανιστήριο ωτων τύπου κουρδιστό πορτοκαλί, ερωτώ πιστεύει κάποιος έμπορος ότι κάποιος που ακούει ρέιβ θα δώσει 30000 ευρώ για να ακούσει σπιτι του ήχους διασκευές ´´μουσικης ´´ πρωτόγονων φυλων της ωκεανιας;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
Εννοώ ότι τέτοιου είδους εκθέσεις είναι δομημένες πάνω σε ένα ειδικό κοινό που δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Άμα δούνε σε δωμάτιο εικόνα θα στραβώσουν.
Γι αυτό πιστεύω ότι ένα πολυκαναλο σε τέτοιους χώρους είναι προτιμότερο να μην έχει εικόνα. Θα πρέπει να παίξεις μπάλα στο γήπεδο τους:biggrin:
Δεν τίθεται πιστεύω θέμα ''στραβώματος'' μωρέ..
Είναι θέμα προτίμησης..
Κάποιοι θέλουν να δουν και τηλεοράσεις με κάπως πιο Γήινες τιμές + στημένα πολυκάναλα και υπάρχουν άλλοι που η εικόνα τους ''αποπροσανατολίζει'' απ' τον ήχο και δεν την προτιμούν στον ίδιο χώρο.. :idk:
Λύνεται αυτό εύκολα φτάνει να μην υπάρχει μόνο ένα περίπτερο.. :biggrin:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.917
Reaction score
2.109
Αυτά τα wisa που λες, ξεκίνησε ο τιμοκατάλογος (στο περίπου, ό,τι θυμάμαι) μεγάφωνο με πλακέτα ενισχυτή 2 επί 30 βατ + πλακετάκι ασύρματης δικτύωσης καμιά 800αριά ευρώ. Κάλυμα από πίσω που δημιουργεί αεροστεγές κουτί για μέσα από την ψευδοροφή 70 ευρώ. Καπάκι grid για μπροστά 25 ευρώ. Κομμάτι και τιμολόγιο.
Ναι,όντως,ακριβά είναι
 

Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
κάποιος που ακούει ρέιβ θα δώσει 30000 ευρώ για να ακούσει σπιτι του ήχους διασκευές ´´μουσικης ´´ πρωτόγονων φυλων της ωκεανιας;
Όχι φυσικά! Γίνεται και πολύ φτηνότερα η δουλειά.
 



Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Δεν τίθεται πιστεύω θέμα ''στραβώματος'' μωρέ..
Είναι θέμα προτίμησης..
Κάποιοι θέλουν να δουν και τηλεοράσεις με κάπως πιο Γήινες τιμές + στημένα πολυκάναλα και υπάρχουν άλλοι που η εικόνα τους ''αποπροσανατολίζει'' απ' τον ήχο και δεν την προτιμούν στον ίδιο χώρο.. :idk:
Λύνεται αυτό εύκολα φτάνει να μην υπάρχει μόνο ένα περίπτερο.. :biggrin:
Ως Στραβωμα εννοώ ότι στην θέα της τηλεόρασης θα γίνουν όλοι εκείνοι οι γνωστοί συνειρμοί.
Ο λαός είναι γνωστό τι θέλει.

@thva το σύστημα που σ άρεσε πιο πολύ απ όλα είχε και πικάπ?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
θα γίνουν όλοι εκείνοι οι γνωστοί συνειρμοί.
Ναι οκ, παίζει.. 8-)
Αλλά και πάλι.. δεν χρειάζεται να μπουν εκεί οι ''άλλοι'' που δεν, και είναι καχύποπτοι ή αρνητικοί σε αυτό..
Όπως δεν μπαίνουν κάποιοι στο περίπτερο των Harbeth γιατί είναι ''καυσόξυλα'' κλπ, κλπ.. :biggrin:
Ποικιλία είναι το θέμα να υπάρχει..
Αυτό δεν ξέρω αν είναι εφικτό..
Anyway, δεν με αφορά κιόλας.. :cry:
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Ναι οκ, παίζει.. 8-)
Αλλά και πάλι.. δεν χρειάζεται να μπουν εκεί οι ''άλλοι'' που δεν, και είναι καχύποπτοι ή αρνητικοί σε αυτό..
Όπως δεν μπαίνουν κάποιοι στο περίπτερο των Harbeth γιατί είναι ''καυσόξυλα'' κλπ, κλπ.. :biggrin:
Ποικιλία είναι το θέμα να υπάρχει..
Αυτό δεν ξέρω αν είναι εφικτό..
Anyway, δεν με αφορά κιόλας.. :cry:
Το θέμα είναι ότι τέτοιου είδους εκθέσεις γίνονται για αυτούς τους '' άλλους'' :sneaky:
Αυτοί είναι το target group.
 



Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Ως Στραβωμα εννοώ ότι στην θέα της τηλεόρασης θα γίνουν όλοι εκείνοι οι γνωστοί συνειρμοί.
Ο λαός είναι γνωστό τι θέλει.

@thva το σύστημα που σ άρεσε πιο πολύ απ όλα είχε και πικάπ?
Όχι. Γιατί ;

Εξάλλου οι παρατηρήσεις μου και σχόλια ειναι γαι ολόκληρα συστήματα, είναι γενικές , δηλαδή πρώτης εντύπωσης με σκοπό κιόλας μόνο την ύπαρξη "μουσικότητας" στο σύστημα ή όχι. Αυτό το κάνει κάποιος για εκπαιδευτικούς σκοπούς για να μπορέσει να ανακαλύψει τι θεωρεί "σωστό" για αυτόν ήχο (εάν δεν έχει εμπειρία και έχει κατασταλάξει ήδη) και για να αποκλείσει κάποια μηχανήματα καθώς δεν μπορεί να πάει να τα ακούσει όλα σε δεύτερο χρόνο μετά π.χ. απο μια έκθεση. Επίσης τον βοηθάει να κατανοήσει και τον προσανατολισμό του κάθε αντιπροσώπου και κατά πόσον ταιριάζουν οι επιδιώξεις του με τις δικές του αλλά και να διακρίνει ότι αυτός μπορεί να έχει μια άποψη στον ήχο που μπορεί να τον βοηθήσει να διαλέξει κάτι που να του ταιριάζει ή να του προτείνει απο την γκάμα του κα΄τι άλλο π.χ. οικονομικότερο κλπ. Εγώ δεν είμαι έμπορος και δεν με νοιάζουν πολλά απο τα οποία βλέπω να απασχολούν τον κόσμο που γράφει σε forums π.χ. και δεν ξέρω με τι προθέσεις. Σίγουρα δίνω πάντως μεγαλύτερη αξία στην γνώμη και άποψη απλών ανθρώπων που δεν έχουν και τόσο μεγάλη σχέση με το audio και σίγουρα μεγαλύτερη αξία απο τους όποιους γκουρού.

Το σύστημα δεν συνηθίζετια να το κρίνουμε με πικάπ, εκτός εάν είναι η μόνη πηγή μας ή χτίζουμε πάνω και μόνο σε αυτό. Εγώ επειδή δεν ακούω μόνο πικάπ έχω στήσει σύμφωνα με ένα "ενδιάμεσο" τρόπο ώστε να ανδεικνύονται τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα και των δύο (όσο έιναι δυνατόν αυτό). Επίσης έχω φrοντίσει οι digital πηγές μου να έχουν αυτά που εγώ θεωρώ τα καλά απο το βινύλιο. Οπότε να κλείσω και απο εκεί το όποιο gap.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.048
Εννοώ ότι τέτοιου είδους εκθέσεις είναι δομημένες πάνω σε ένα ειδικό κοινό που δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Άμα δούνε σε δωμάτιο εικόνα θα στραβώσουν.
Γι αυτό πιστεύω ότι ένα πολυκαναλο σε τέτοιους χώρους είναι προτιμότερο να μην έχει εικόνα. Θα πρέπει να παίξεις μπάλα στο γήπεδο τους:biggrin:
Εγώ εάν διέβλεπα τέτοια "προβλήματα" θα έκανα δική μου έκθεση με όλο πολυκάναλα. Για να συγκρίνει ο αγοραστής μεταξύ τους. Δεν έχει νόημα να συγκρίνει με δικάναλα. Εϊναι άλλο πράγμα εντελώς. Να κάνετε δικιά σας έκθεση χα χα και τότε όλοι θα ανταποκριθούν (είτε δικάναλοι είτε πολυκάναλοι) όσοι ενδιαφέρονται. Δεν κάνετε όμως γιατί είστε τρεις και ο κούκος χα χα και θέλετε απλώς να τσιμπήσετε αγορά απο το δικαναλο. Και για αυτό η φαγωμάρα. Τον απλό αγοραστή δεν τον ενδιαφέρουν τέτοια θέματα. Αυτά να ενδιαφερουν τους επαγγελματίες ή αυτούς που ενδιαφέρονται γενικά για την πορεία του audio. Αλλά αυτοί δεν ενδιαφερονται .... τρώγονται προφανώς για κομμάτια απο την πίτα. Και με αυτό και μάλιστα δημόσια εκφραζόμενο τελικά κάνει κακό γαιτί ο κόσμος δεν μπορεί να βλέπει και να ακούει τέτοιες ανοησίες. Εάν νομίζουν κάποιοι ότι το αγοραστικό κοινό είναι χαζό είναι σε μεγάλη φούσκα μέσα. Και όταν είσαι σε φούσκα , αυτή η φούσκα σκάει στα μούτρα σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.438
Μηνύματα
2.903.938
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top