Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

Μηνύματα
14.226
Reaction score
16.046
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα..
Τι σημαίνει ξεμπροστιάζουν ? :idk:
Μια μέτρια - κακή ηχογράφηση θα φανεί σε όλα τα ηχεία (αν τη συγκρίνεις με κάποια άλλη καλύτερη).
Τα Spendor είναι πιο ''ευγενικά'' σε ότι παίζουν αλλά και εκεί οι κακές ακούγονται - υστερούν.
Και τα ενεργά μονιτοράκια που έχω ποτέ δεν με ενόχλησαν, ούτε τα ATC που λένε πως κι αυτά ''ξεμπροστιάζουν,'' το αντίθετο..
Μερικά ηχεία που είχα με ενοχλούσαν λίγο ορισμένες φορές αλλά ήταν η τονική ισορροπία των ηχείων που είχε κάποιες ''ιδιαιτερότητες.''
Ρωτάω και τον Πέτρο.. ;)
Τα "καλά" συστήματα μπορεί να ξεμπροστιάζουν αλλά α) ποτε δεν ενοχλούν αλλά και β) τις κακές ηχογραφήσεις τις παίζουν καλύτερα απο τα ¨κακά" συστήματα. Πάντα θα βρείς κάποιο απο τα aspect που επέλεξε ο ηχολήπτης να δώσει για τον χ ή ψ λόγο δικό του ... καποια στοιχεία που θα σε κερδίζουν ή θα σε αποζημιώνουν Εάν δε, είναι τονικά λάθος πάλι δεν θα σε ενοχλεί. Το θέμα είναι να έχει πετύχει την μουσική ισορροπία γενικότερα, όχι μόνο τονικά. Αυτό που ενοχλέι είναι συνηθως η παραμόρφωση. Επίσης δεν ξεμπροστιάζουν με την έννοια που εννοεί ο κόσμος όταν λέει ξεμπροστιάζουν (ότι είναι κακές δηλαδή, έχουν κάτι κακό η ηχογράφηση). ¨Εχουν δηλαδή , το ακούς αλλά δεν σε ενοχλεί χα χα .

Αυτοί που λένε αυτά τα πράγματα είναι για να δικαιολογήσουν ότι έχουν "κακό" σύστημα ενώ α) οι ριβιούερ και οι φίλοι τους και τα pdf, τα χρηματα ήταν πολλά που δώσανε χα χα ή δεν ξέρω γω ποιός άλλος απο τους audio people κροκανθρώπους του λένε ότι είναι τρελός και έπρεπε να του αρέσουν. χα χα

Εάν τα Spendor κλπ είναι "φιλοσοφικά" και λεκτικά όπως λές .... αυτά είναι πρός τον καλό δρόμο (καλά) ηχεία. Μουσική παίζουν ; χα χα.

Γνώμη μου. Τα πράγματα είναι πιο απλά απο ότι τα κάνουμε.
 
Last edited:


Μηνύματα
14.226
Reaction score
16.046
Επιτηδες το πέταξα μέσα χα χα χα

Μου αρέσει να δίνω δικαιώματα. Απο τις αντιδράσεις καταλαβαίνω με τι ανθρώπους έχω να κάνω. χα χα.

Edit @Δημητρης 777 Το "μουσική παίζουν" ; .... σου ξέφυγε ; :D
 
Last edited:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.280
Reaction score
21.123
γ) Τα πιο μικρά που δεν είχαν ενέργεια χαμηλά και που δεν διήγειραν τα δωμάτιο τους .... έπρεπε να τσιρίζουν περισσότερο.
... και φυσικά τσίριζαν. Με την εξής σημείωση: Το εν λόγω τσίριγμα αποτελεί συμπέρασμα βασισμένο στη συνήθεια του ακούειν. ΠΑΝ-ΤΟ-ΤΕ και άνευ εξαιρέσεων. ΑΝΕΥ.

Δηλαδή, αν κάποιος επισκέπτης αποφανθεί πως δεν τσίριζαν, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τσίριζαν, αλλ' ότι αυτός δεν ενοχλήθηκε απ' αυτό το τσίριγμα, διότι έτσι ακούει συνεχώς, οπότε αυτό ο εγκέφαλός του εκλαμβάνει ως σωστό. Αντιθέτως, αν ο ίδιος επισκέπτης προσέλαβε σε άλλο δωμάτιο ένα ισορροπημένο άκουσμα, πιθανότατα θα το χαρακτήρισε "σκοτεινό", "υπερτονισμένο χαμηλά", "μπασάτο", "βαρύ", κ.ο.κ. Τα αντίστοιχα συμπεράσματα θα εξήγαγε κάποιος άλλος, συνηθισμένος σε ισορροπημένο ήχο επισκέπτης. Η σπηλιά του Πλάτωνα είναι μια αλληγορική περιγραφή της αιτιολογίας που διέπει την ανθρώπινη συμπεριφορά.

Πού είδα μια καταπληκτική φωτό από κάποια εκ των εφετεινών εκθέσεων που ανέβασε κάποιο παιδί, όπου ο φωστήρας εκθέτης έχει στήσει ένα ζεύγος ηχειάκια με ένα τοσοδούλι -κατ' ευφημισμόν- γουφεράκι, σε απόσταση κάπου μεταξύ από-μακριά-κι-αγαπημένοι και υπερπέραν; Τί εντύπωση έδωσε το άκουσμα αυτών των ηχείων;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Εμένα πάντως, ο,τι δεν έχει σοβαρά σαμπ και σωστά ενσωματωμένα, μου ακούγεται σα τσιριχτός ντεκεκές ξεγάνωτος. Απορώ πως τα αντέχετε ρε, σας θαυμάζω ώρες ώρες.

Τώρα (θεός φυλάξει) πιθανώς για πρώτη φορά, αναγκάζομαι να συμφωνήσω με τον thva (φτου σκόρδα, πίσω μου σ'εχω σατανά) για τις παλιές κακής ποιότητας (αντικειμενικά) ηχογραφήσεις.
Στο σοβαρό σεταπ, δε σε ενοχλούν καθόλου.

Το "ενοχλούν" είναι η λέξη κλειδί.
Είναι μια λέξη που θα έπρεπε να τη λατρεύουν οι απανταχού audiophiles, αλλά που μυαλό. Δράμι.

Δυστυχώς, οι πτωχοί τω πνεύματι audiophiles, κυνηγάνε αυτό που τους ακούγεται "καλύτερο", αυτό που τους "αρέσει" περισσότερο, κι όχι αυτό που τους "ενοχλεί" λιγότερο.
Κακώς ακολουθούν αυτή την τακτική, διότι "καλύτερο" είναι πάντα αυτό που τους "ενοχλεί" λιγότερο, κι όχι αυτό που τους "αρέσει" περισσότερο. Αλλά είπαμε, που μυαλό. Κουκούτσι.

Ντιπ. Ούτε τον δρ.Τουλ δε διαβάζουν, που το λέει ξεκάθαρα. Αλλά άμα διάβαζαν, δε θα ήταν τέτοιοι τενεκέδες κι αυτοί...


Τες πα, επί του θέματος, σε κακής ποιότητας παλιές ηχογραφήσεις, εάν έχεις σοβαρό σεταπ κι όχι φρουφρού κι αρώματα, ακούς ωραιότατα τη δουλειά που έκανε ο μαστεράς, ξεχωρίζεις εύκολα τις διαφορές ανάμεσα σε διαφορετικά μάστερ, αλλά κανένα δεν σε "ενοχλεί", όλα ακούγονται ευχάριστα, ακόμα και αυτά τα κακής (αντικειμενικά) ποιότητας, που μάλιστα, μερικές φορές, παραείναι ευχάριστα στο άκουσμα, κάτι σχεδόν ύποπτο.

Ο γνωστός χαϊενδικός μύθος πως σε καλά στέρεα ξεβρακώνονται και δεν ακούγονται (γιατί ενοχλούν) οι "κακές" ηχογραφήσεις, είναι μια προσπάθεια (αρκετά πετυχημένη) να πουλάνε οι επιτήδειοι τα χρέπια τους, και να δικαιολογούν γιατί παίζουν σκατά πατημένα τις περισσότερες μουσικές. Γιατί δε κάνει να βάλεις Wiz khalifa επειδή δεν είναι καλή ηχογράφηση κι αυτό το κομοδίνο το λουστραρισμένο είναι γαλαζοαίματο, παίζει μόνο χρυσούς δίσκους της mobile fidelity κυρίως τζαζ με 2-3 όργανα, το ένα ..καμπανάκια.

Βάλτε λίγο Wiz khalifa, παιζ θαυμάσια.
Και τέρμα τα γκάζια, μη ξεχνιόμαστε.
Να γουστάρουμε.


Και γ@μώ τις ηχογραφήσεις.

Όπως κι ο Ξυλούρης, τα παλιά. Υπέροχες.
Τι φωνάρα ο φούστης, Ε;
Βέβαια τον Νταλάρα δεν τον φτάνει, ούτε τον Μητροπάνο. Δατ'ς λάιφ, λάιφ σακς. Τι α κάεις;
 



Μηνύματα
1.858
Reaction score
2.726
... και φυσικά τσίριζαν. Με την εξής σημείωση: Το εν λόγω τσίριγμα αποτελεί συμπέρασμα βασισμένο στη συνήθεια του ακούειν. ΠΑΝ-ΤΟ-ΤΕ και άνευ εξαιρέσεων. ΑΝΕΥ.

Δηλαδή, αν κάποιος επισκέπτης αποφανθεί πως δεν τσίριζαν, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τσίριζαν, αλλ' ότι αυτός δεν ενοχλήθηκε απ' αυτό το τσίριγμα, διότι έτσι ακούει συνεχώς, οπότε αυτό ο εγκέφαλός του εκλαμβάνει ως σωστό. Αντιθέτως, αν ο ίδιος επισκέπτης προσέλαβε σε άλλο δωμάτιο ένα ισορροπημένο άκουσμα, πιθανότατα θα το χαρακτήρισε "σκοτεινό", "υπερτονισμένο χαμηλά", "μπασάτο", "βαρύ", κ.ο.κ. Τα αντίστοιχα συμπεράσματα θα εξήγαγε κάποιος άλλος, συνηθισμένος σε ισορροπημένο ήχο επισκέπτης. Η σπηλιά του Πλάτωνα είναι μια αλληγορική περιγραφή της αιτιολογίας που διέπει την ανθρώπινη συμπεριφορά.

Πού είδα μια καταπληκτική φωτό από κάποια εκ των εφετεινών εκθέσεων που ανέβασε κάποιο παιδί, όπου ο φωστήρας εκθέτης έχει στήσει ένα ζεύγος ηχειάκια με ένα τοσοδούλι -κατ' ευφημισμόν- γουφεράκι, σε απόσταση κάπου μεταξύ από-μακριά-κι-αγαπημένοι και υπερπέραν; Τί εντύπωση έδωσε το άκουσμα αυτών των ηχείων;
Παραπληροφόρηση εξ' αποστάσεως ως συνήθως.
Ο συγκεκριμένος εκθέτης (στην έκθεση του Ήχου), πούλαγε άλλα πράγματα. Το σύστημα ήταν ιδιωτικό και υπήρχε για να ακούγεται κάτι στο δωμάτιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Στο καλό το σετάπ, πρέπει να μπορεί ο καθένας να φχαριστιέται τις μουσικές του, όποιες κι αν είναι αυτές, και σε ο,τι στάθμες θέλει.

Να μπαίνει ο γουίζι, και να φχαριστιέται εκείνες τις πριονοκορδέλες, που το λέει μέταλ ή ντεθ ή δεξερωγωπως.

Να μπαίνει ο ντιμιφουτ, και να ευχαριστιέται κλασσική.

Να μπαίνω γω, να γουστάρω Μόμπι.

Να μπαίνει ο εξ, να χώνει ραπ να γουστάρει.

Να μπαίνει η μαϊμού, και να φχαριστιέται όλη τη δισκογραφία του πλανήτη.

Και όλους, να μη τους "ενοχλεί" κάτι, να ευχαριστιουνται τις μουσικές τους.

Τώρα, πάμε στα ψιλά γράμματα. Εάν κάποιος θέλει λιγότερο ή περισσότερο μπάσο, λιγότερα ή περισσότερα πρίμα, κλπ, αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Αυτά ευκολάκια είναι, τα φέρνεις εύκολα στα γούστα του καθενός, αλλά αυτά δεν "ενοχλούν", άλλο είναι αυτό που "ενοχλεί".

Μια χαρά θα ακούσω Μόμπι σε καλοστημένο σοβαρό σεταπ με φλατ ρύθμιση στο EQ, ξέρω τι ακούω, άμα ήταν δικό μου, θα έδινα λίγο μπάσο παραπάνω να γουστάρω. Αλλά δεν με "ενοχλεί".

Είναι σημαντικό να κατανοήσει κάποτε ο κάθε audiophile τι πραγματικά σημαίνει "με ενοχλεί" και να το διακρίνει από το τι του "αρέσει" και τι τον "παραπλανεί" με τμήματα του φάσματος πονηρά φτιαγμένα, για να τον ενθουσιάσουν, σα μαϊμού που της δείχνεις μπανάνα. Οι τονικές αλλοιώσεις, αργά ή γρήγορα, θα ενοχλήσουν, όπως και οι παραμορφώσεις, η δυναμική συμπίεση, η μειωμένη έκταση στο φάσμα, το κακό σπινοραμα, κλπ. Η κατά την κρίση του καθενός αύξηση στα μπάσα ή στα πρίμα ή αλλού για να γουστάρει, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, ένα σύντομο ήπιο EQ δουλειά. Κι όμως, οι περισσότεροι από κάτι τέτοια χαζά παρασύρονται, και δε κοιτάζουν τα βασικά, την απλή αλήθεια, που πάντα, είναι ..απλή.
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Διαβάζω αυτά που γράφει ο EAR και τι μου βγάζει ακριβώς από κάτω?
Κάποιοι μας κάνουν πλάκα, δεν εξηγείται :roflmao:
Screenshot_20231118_190818_com.android.chrome.jpg
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Εμένα πάντως, ο,τι δεν έχει σοβαρά σαμπ και σωστά ενσωματωμένα, μου ακούγεται σα τσιριχτός ντεκεκές ξεγάνωτος. Απορώ πως τα αντέχετε ρε, σας θαυμάζω ώρες ώρες.

Τώρα (θεός φυλάξει) πιθανώς για πρώτη φορά, αναγκάζομαι να συμφωνήσω με τον thva (φτου σκόρδα, πίσω μου σ'εχω σατανά) για τις παλιές κακής ποιότητας (αντικειμενικά) ηχογραφήσεις.
Στο σοβαρό σεταπ, δε σε ενοχλούν καθόλου.

Το "ενοχλούν" είναι η λέξη κλειδί.
Είναι μια λέξη που θα έπρεπε να τη λατρεύουν οι απανταχού audiophiles, αλλά που μυαλό. Δράμι.

Δυστυχώς, οι πτωχοί τω πνεύματι audiophiles, κυνηγάνε αυτό που τους ακούγεται "καλύτερο", αυτό που τους "αρέσει" περισσότερο, κι όχι αυτό που τους "ενοχλεί" λιγότερο.
Κακώς ακολουθούν αυτή την τακτική, διότι "καλύτερο" είναι πάντα αυτό που τους "ενοχλεί" λιγότερο, κι όχι αυτό που τους "αρέσει" περισσότερο. Αλλά είπαμε, που μυαλό. Κουκούτσι.

Ντιπ. Ούτε τον δρ.Τουλ δε διαβάζουν, που το λέει ξεκάθαρα. Αλλά άμα διάβαζαν, δε θα ήταν τέτοιοι τενεκέδες κι αυτοί...


Τες πα, επί του θέματος, σε κακής ποιότητας παλιές ηχογραφήσεις, εάν έχεις σοβαρό σεταπ κι όχι φρουφρού κι αρώματα, ακούς ωραιότατα τη δουλειά που έκανε ο μαστεράς, ξεχωρίζεις εύκολα τις διαφορές ανάμεσα σε διαφορετικά μάστερ, αλλά κανένα δεν σε "ενοχλεί", όλα ακούγονται ευχάριστα, ακόμα και αυτά τα κακής (αντικειμενικά) ποιότητας, που μάλιστα, μερικές φορές, παραείναι ευχάριστα στο άκουσμα, κάτι σχεδόν ύποπτο.

Ο γνωστός χαϊενδικός μύθος πως σε καλά στέρεα ξεβρακώνονται και δεν ακούγονται (γιατί ενοχλούν) οι "κακές" ηχογραφήσεις, είναι μια προσπάθεια (αρκετά πετυχημένη) να πουλάνε οι επιτήδειοι τα χρέπια τους, και να δικαιολογούν γιατί παίζουν σκατά πατημένα τις περισσότερες μουσικές. Γιατί δε κάνει να βάλεις Wiz khalifa επειδή δεν είναι καλή ηχογράφηση κι αυτό το κομοδίνο το λουστραρισμένο είναι γαλαζοαίματο, παίζει μόνο χρυσούς δίσκους της mobile fidelity κυρίως τζαζ με 2-3 όργανα, το ένα ..καμπανάκια.

Βάλτε λίγο Wiz khalifa, παιζ θαυμάσια.
Και τέρμα τα γκάζια, μη ξεχνιόμαστε.
Να γουστάρουμε.


Και γ@μώ τις ηχογραφήσεις.

Όπως κι ο Ξυλούρης, τα παλιά. Υπέροχες.
Τι φωνάρα ο φούστης, Ε;
Βέβαια τον Νταλάρα δεν τον φτάνει, ούτε τον Μητροπάνο. Δατ'ς λάιφ, λάιφ σακς. Τι α κάεις;
Δεν ξερω αν διαβαζοντας κανεις αυτο το κειμενο θα γελασει ή θα λυπηθει για τα γραφομενα απο καποιον που θεωρει τον εαυτο του ειδικο σε θεματα ηχου, δριμυ κατηγορο των High end συστηματων και υπερμαχο των Sub woofers.

Η αγαπη σου για τα Sub woofers ξεκινησε απ' οτι εχω δει οταν εφτιαξες ενα κουτι, εβαλες ενα μεγαφωνο της JBL, του κοτσαρες και εναν μονοκαναλο στην πλατη και το ταιριαξες σε κατι Magnepan.

Ολοι απο καπου ξεκιναμε και τιποτα κακο δεν υπαρχει σε αυτο, κακο ηταν που το πουλαγες σαν JBL. Φανταζομαι τι θα ελεγες αν ειχες κανενα Sub woofer της προκοπης.

Αν με το συστημα που εχεις νομιζεις πως ακους καλα χαιρομαι αλλα απο εκει μεχρι να υποτιμας συστηματα High end περιγραφοντας τα με προσβλητικα λογια υπαρχει μεγαλη αποσταση.

Αληθεια γιατι δεν πας μεχρι τα Abbey Road Sτudios να τους πεις αυτες τις θεωριες που πουλας εδω μεσα να παθουν συγκοπη απο τα γελια ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.659
Reaction score
78.834
Δεν ξερω αν διαβαζοντας κανεις αυτο το κειμενο θα γελασει ή θα λυπηθει για τα γραφομενα απο καποιον που θεωρει τον εαυτο του ειδικο σε θεματα ηχου, δριμυ κατηγορο των High end συστηματων και υπερμαχο των Sub woofers.

Η αγαπη σου για τα Sub woofers ξεκινησε απ' οτι εχω δει οταν εφτιαξες ενα κουτι, εβαλες ενα μεγαφωνο της JBL, του κοτσαρες και εναν μονοκαναλο στην πλατη και το ταιριαξες σε κατι Magnepan.

Ολοι απο καπου ξεκιναμε και τιποτα κακο δεν υπαρχει σε αυτο, κακο ηταν που το πουλαγες σαν JBL. Φανταζομαι τι θα ελεγες αν ειχες κανενα Sub woofer της προκοπης.

Αν με το συστημα που εχεις νομιζεις πως ακους καλα χαιρομαι αλλα απο εκει μεχρι να υποτιμας συστηματα High end περιγραφοντας τα με προσβλητικα λογια υπαρχει μεγαλη αποσταση.

Αληθεια γιατι δεν πας μεχρι τα Abbey Road Sτudios να τους πεις αυτες τις θεωριες που πουλας εδω μεσα να παθουν συγκοπη απο τα γελια ?
μετά από καιρό πετάγεσαι σαν κατσαρίδα μόνο κ μόνο για να επιτεθεις επι προσωπικου…

μπαχτσέ δεν εχεις ;
 





Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
Εγω δεν είπα αυτο ακριβώς. Είπα αυτό που λές τώρα. Δεν διαφωνούμε. Θυμάμαι πολύ καλά ότι απλώς κάτι σου ξίνισε ή έστω αναγνωρίσες ότι ξίνισε σε άλλους. Μην κάνουμε θέμα τώρα επειδή ανακατεύθηκαν και άλλοι στην ερωτησή μου που αναγκάστηκα να απαντήσω. ¨Ασε που είπα α) δεν υπάρχει τετοιο θέμα β) έκανα πλάκα στον Ear.

Τώρα στο θέμα μας που στην ουσία δεν μου απαντάς. Ανέπτυξες μια λογική και πρέπει αυτή να έχει κάποια λογική (χα χα.), Και μάλιστα δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι βιαστική γιατί είχες γράψει : "Εγω θα τοποθετηθώ συνολικά στο τέλος και αφού θα διάβασω και τι είπαν όλοι οι υπόλοιποι.¨ or something along these lines. Και η τοποθέτηση σου παρήγαγε αυτην την ανάλυση.

Σε αυτά που λές τώρα : α) Ανακλάσεις που λές έχουν όλα τα δωμάτια και πάνω κάτω αυτά έχουν όλα την ίδια σύνθεση υλικών μέχρι και διαστάσεις. β) Τα άλλα με καμπύλη με πιο πολλά χαμηλά έπρεπε να βρωμίζουν περισσότερο . γ) Τα πιο μικρά που δεν είχαν ενέργεια χαμηλά και που δεν διήγειραν τα δωμάτιο τους .... έπρεπε να τσιρίζουν περισσότερο. δ) Τα σε μεγαλύτερους χώρους δεν ξέρεις αλλά θεωρητικά πρέπει να το εξετασεις και αυτό το θέμα. Όχι δεν "πηγα". Πήγαν οι άλλοι όλοι όμως. Και επίσης δεν πήγες σε όλα και εσύ φαντάζομαι. Τελικά τώρα που βλέπω που λές δηλαδή μόνο με τα Ντατς έκανες αυτήν την "σύγκριση" (Kii - Ντατς) και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Γιατί δεν θυμάμαι να το λές στην αρχική σου ανάλυση αλλά άφησες να εννοηθεί με την γραφή σου ότι ισχύει για όλα τα ηχεία λίγο πολύ (μπορεί να θυμάμαι λάθος, καθώς με τις λέξεις μπορεί να στρέψει κάποιος το νόημα όπου θέλει).

Υ.Γ. : Σε αυτά που έλεγες τότε (σκεπτικό ) στην ανάλυση σου στο αρχικό πόστ αυτό της έκθεσης (ή έστω εγώ κατάλαβα) : Σου έγραψα στο αρχικό πόστ μου.
Έχεις τρυκυμία στον εγκέφαλο. Σου απάντησα. Ίσως όχι όπως θα ήθελες, αλλά τί να κάνουμε. Σε όλα τα δωμάτια πήγα και μάλιστα πάνω από μία φορά και αφιέρωσα και πολλά λεπτά στο καθένα. Φυσικά, δεν κράτησα σημειώσεις ώστε να έρθω εδώ και να αναλύσω, δεν με ενδιαφέρει. Είπα 4 εντυπώσεις και τέρμα. Δεν περίμενα να γράψουν όλοι για να αποφασίσω τί θα γράψω, απλά το γράψιμο μου προκαλεί πλήξη, οπότε το έκανα αποσπασματικά απαντώντας σε άλλους και ένα τελικό post και τέρμα. Τώρα πια ούτε θυμάμαι μάρκες και μοντέλα, δε με ενδιαφέρει. Δεν αφήνω να εννοηθεί τίποτα, είναι όλα μέσα στο κεφάλι σου.
Το συμπέρασμα γ) το έβγαλες εσύ, όχι εγώ. Δεν συνέβαινε έτσι όπως το περιγράφεις.
Στο συμπέρασμα δ) απαντώ: "και πού ξέρεις εσύ τί ξέρω εγώ;"
 

Μηνύματα
14.226
Reaction score
16.046
Έχεις τρυκυμία στον εγκέφαλο. Σου απάντησα. Ίσως όχι όπως θα ήθελες, αλλά τί να κάνουμε. Σε όλα τα δωμάτια πήγα και μάλιστα πάνω από μία φορά και αφιέρωσα και πολλά λεπτά στο καθένα. Φυσικά, δεν κράτησα σημειώσεις ώστε να έρθω εδώ και να αναλύσω, δεν με ενδιαφέρει. Είπα 4 εντυπώσεις και τέρμα. Δεν περίμενα να γράψουν όλοι για να αποφασίσω τί θα γράψω, απλά το γράψιμο μου προκαλεί πλήξη, οπότε το έκανα αποσπασματικά απαντώντας σε άλλους και ένα τελικό post και τέρμα. Τώρα πια ούτε θυμάμαι μάρκες και μοντέλα, δε με ενδιαφέρει. Δεν αφήνω να εννοηθεί τίποτα, είναι όλα μέσα στο κεφάλι σου.
Το συμπέρασμα γ) το έβγαλες εσύ, όχι εγώ. Δεν συνέβαινε έτσι όπως το περιγράφεις.
Στο συμπέρασμα δ) απαντώ: "και πού ξέρεις εσύ τί ξέρω εγώ;"
ΟΚ τότε η λογική σου είναι όλη λάθος που έβγαλες τα συμπεράσματα σου. Για ποιό λόγο εξήγησα.

Να μιλάς πιο όμορφα.
 

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Δεν ξέρω για σας αλλά διαβάζοντας όλα αυτά μου ήρθε στο μυαλό η φράση του Αριστοτέλη
Φίλος μεν Πλάτων, φιλτέρα δ’ αλήθεια :biggrin:
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.872
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top