Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
273
Reaction score
449
Σα να βάρυνε λίγο το κλίμα. Αφήνω εδώ αυτό το βιντεάκι από μια συνέντευξη του Βαγγέλη Παπαθανασίου. Σε κάποια στιγμή απαντά στη δημοσιογράφο για ποιο λόγο έχει παντού τζάμι στο στούντιό του στο Παρίσι.

Δεν είναι όλα στη ζωή pdf και papers. Χρήσιμα είναι στην κατανόηση και εξήγηση των νόμων της φύσης αλλά εν τέλει, ό,τι ευχαριστεί τον καθένα και τον βοηθά να αισθανθεί βαθύτερα αυτό που ακούει ή δημιουργεί.
Δεν έχει νόημα, να προσπαθεί κάποιος να πείσει κάποιον συνομιλητή του για την τεχνολογική ανωτερότητα των επιλογών του. Πόσο μάλλον να εκφέρει τόσο ακραίες απόψεις που συχνά μετατρέπονται σε ειρωνικά, δήθεν χιουμοριστικά σχόλια, εννίοτε με προσωπικές επιθέσεις.
Ας ακούσει ο καθένας ό,τι θέλει, όπως θέλει, ας ξοδέψει όσα θέλει, αλλά ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Κόσμια και ευγενικά. Το ζητούμενο είναι η μουσική. Πάντα.
Τώρα, οι αναφορές για χρέπια, κουβάδες, στόκους και λοιπά οικοδομικά υλικά, μάλλον είναι στη λάθος κατεύθηνση.

 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.799
Reaction score
133.285

Μηνύματα
4.740
Reaction score
8.262
εχει γουστο @Bhutia :lolsign: Tο στερεο ειναι το γραμμοφωνο του αυριο

Jarre: In ten years we will look back on the stereo system with the same nostalgia as our grandparents' gramophone.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.843
εχει γουστο @Bhutia :lolsign: Tο στερεο ειναι το γραμμοφωνο του αυριο

Jarre: In ten years we will look back on the stereo system with the same nostalgia as our grandparents' gramophone.

Είσαι πίσω... Ο ίδιος αντιμετωπίζω έτσι μέχρι και τα immersive setup με τα πολλαπλά διακριτά κανάλια...
 


Μηνύματα
455
Reaction score
1.569
εχει γουστο @Bhutia :lolsign: Tο στερεο ειναι το γραμμοφωνο του αυριο

Jarre: In ten years we will look back on the stereo system with the same nostalgia as our grandparents' gramophone.

Τι περιμενες αληθεια να πει ο Michel Jarre ο οποιος παιζει ηλεκτρονικη μουσικη μεσω synthesizers ?

Στην ψηφιακη μουσικη που παιζει μπορει να μοιρασει τα οργανα οπως θελει και οπου θελει στον τρισδυαστατο χωρο χωρις κανεναν περιορισμο. Αυτον λογικα τον συμφερει ενα πολυκαναλο συστημα.

Αν ακουσουμε ομως πχ κλασσικη μουσικη εκει ενα καλα στημενο δικαναλο συστημα ειναι οτι πρεπει και δεν υπαρχει λογος υπαρξης ενος πολυκαναλου συστηματος μιας και οι θεσεις ορχηστρας - ακροατη ειναι δεδομενες.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Υπάρχουν και νέες ηχογραφήσεις κλασσικής σε imersive μορφή , και από ότι ακούω είναι πολύ καλές.
Το λένε άνθρωποι οι οποίοι είναι γνώστες , όχι απλοί χρήστες.
(και όχι ναρκωτικών)
 

Μηνύματα
455
Reaction score
1.569
Υπάρχουν και νέες ηχογραφήσεις κλασσικής σε imersive μορφή , και από ότι ακούω είναι πολύ καλές.
Το λένε άνθρωποι οι οποίοι είναι γνώστες , όχι απλοί χρήστες.
(και όχι ναρκωτικών)
Δεν μπορω να διοαφωνησω γιατι δεν τις εχω ακουσει και δεν μπορω να εχω αποψη εκεινο που ξερω ομως ειναι πως η σκηνη μιας κλασσικης ηχογραφησης αναπαρισταται μια χαρα με δικαναλο.

Τα οργανα εναι μπροστα σου και οχι γυρω σου αν ομως θεωρει κανεις πως σε αυτες τις εκτλεσεις μεταφερεται και ο ηχος της αιθουσας αυτο δεν ειναι κατι νεο, γινοταν απο τα Home cinema εδω και 40 χρονια αλλα δεν ηταν αποδεκτα απο εκεινους που ηξεραν τι ακουνε.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Το πλάτος μίας πλήρους ορχήστρας 120 μουσικών , χρειάζεται τουλάχιστον 3 κανάλια , μην πω και 5 , μπροστά.
Τα πλα"ινά και πίσω surrounds μόνο ανακλάσεις του χώρου παρέχουν όπως και τα atmos.
Τίποτε περισσότερο.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
1.569
Καποτε η Lyric και η αφεντια μου καναμε μια παρουσιαση, ηλθαν τα μεγαλα Genesis που τοτε εκαναν μια περιουσια (αν θυμαμαι καλα γυρω στις 30.000.000 δρχ) με Mark Levinson προ, τελικους, το μεγαλο της CD και αναλογα καλωδια, τα οργανα χορευαν μπροστα μας και ολα ηταν ευχαριστα μεχρις που συνδεθηκαν τα B&W 801 seρies III και ακουσαμε οπως επρεπε την οχρηστρα και σε κλασσικα αλλα και σε πιο συγχρονα εργα .
 
Last edited:

Μηνύματα
13.249
Reaction score
10.565
Χόρευαν; Δηλαδή δεν υπήρχε σταθερό κεντρικό είδωλο. Να πού χρειάζεται το κεντρικό κανάλι.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.138
Reaction score
29.860
Αυτό το πράγμα δεν πρόκειται να αλλάξει εύκολα, και δεν θα αλλάξει για όλους.

Υπάρχουν αυτοί που δεν τους αρέσει το πολυκάναλο, και αυτοί που δεν το μπορούν. Πρόσφατα διάβασα πως υπάρχουν και αυτοί που τους κουράζει, μέχρι και ότι τους ζαλίζει μερικούς.

Τους καταλαβαίνω απόλυτα, καθώς όλα αυτά συμβαίνουν σε μένα αλλά στην στερεοσκοπική εικόνα. Για αρχή δεν μου αρέσει. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα και ας είναι εξέλιξη. Όσες ταινίες είδα τις είδα στα Village. Σε κάποιες κουράστηκα και έβγαζα τα γυαλιά, σε μια μεγάλη ταινία από ένα σημείο και μετά δεν αισθανόμουν καλά και φύγαμε στη μέση της ταινίας.
 

Μηνύματα
13.249
Reaction score
10.565
Πιάσε κι εμένα μια μερίδα, δε μου έφτασαν οι φακές για βραδινό.
Τους καταλαβαίνω απόλυτα, καθώς όλα αυτά συμβαίνουν σε μένα αλλά στην στερεοσκοπική εικόνα. Για αρχή δεν μου αρέσει.
Τις πρώτες φορές που έπαιξα οδήγηση με VR στο PS5 κι εγώ ζαλίστηκα. Μετά συνήθισα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.138
Reaction score
29.860
Καποτε η Lyric και η αφεντια μου καναμε μια παρουσιαση, ηλθαν τα μεγαλα Genesis που τοτε εκαναν μια περιουσια (αν θυμαμαι καλα γυρω στις 30.000.000 δρχ) με Mark Levinson προ, τελικους, το μεγαλο της CD και αναλογα καλωδια, τα οργανα χορευαν μπροστα μας και ολα ηταν ευχαριστα μεχρις που συνδεθηκαν τα B&W 801 seρies III και ακουσαμε οπως επρεπε την οχρηστρα και σε κλασσικα αλλα και σε πιο συγχρονα εργα .
Αν δεν έχεις ακούσει Genesis δεν θα καταλάβεις ποτέ την τεράστια εικόνα τους. Έχω ακούσει και τα μικρά (λέμε τώρα, 30.000€ ηχεία), και τα μεσαία και τα μεγάλα. Δεν υπάρχει αυτό που ζεις. Αν δεν έχεις ακούσει Genesis "δεν έχεις ακούσει τίποτα", θα μπορούσα να πω.

Αυτός ο ήχος και αυτή η εικόνα με οδήγησαν τότε να πάρω τα κοντινότερα σε ότι μπορούσα να πληρώσω, τα Mirage. Ακόμα αυτά έχω και δεν θα τα αλλάξω εύκολα καθώς ότι πέρασε από δω αν και καλύτερο σε κάποια θέματα από θέμα εικόνας ήταν σαν μονοφωνικό ηχειάκη του κατοστάρικου μπροστά στα Mirage.

Aυτά βέβαια δεν είναι για οσους δεν αρέσουν οι καραμπόλες.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.993
Μηνύματα
2.924.846
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top