Wilson Audio WATT2/PUPPY1 γνώμες?

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Ύστερα από δεκαετίες με μεγάλα πάνελ και αρκετά ενισχυτικά, είδα τον συγκεκριμένο συνδυασμό σε ανάρτηση του εξωτερικού και δεν το κρύβω πως έχω μπει στον πειρασμό, φυσικά ένα ζήτημα είναι κατά πόσο μπορεί κανείς να εμπιστευτεί τέτοια αγορά από το εξωτερικό κάτι που την κάνει πιο επίφοβη και από την ηλικία του.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες, αν τυχόν έχει κανείς ακούσει το συγκεκριμένο συνδυασμό ή κάποιο παρόμοιο αλλά και ποιο είναι ένα λογικό αντίτιμο για μια τέτοια αγορά?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.704
Reaction score
12.415
Δεν θα προχωρούσα με τίποτα σε μια τέτοια αγορά. Τα θέματα είναι αρκετά και σοβαρά.

Η ανάρτηση των woofers είναι foam. Στα +30 έτη του ηχείου θα έχει χρειαστεί τουλάχιστον μία αντικατάσταση, ίσως και δεύτερη. Να βρεθεί η ίδια είναι εντελώς απίθανο, άρα τα woofers θα διαφέρουν λίγο, ενώ δεν γνωρίζεις το επίπεδο της εργασίας που έγινε.

Το κυριότερο θέμα είναι τα ανεστραμμένου θόλου tweeters της Focal που φορούσε το ηχείο.
Αυτά είχαν μια αραχνοΰφαντη ανάρτηση, κάτι μεταξύ foam και αφρολέξ. Στα 20 κάτι χρόνια θέλει αντικατάσταση γιατί πολυμερίζεται. Αν και υπάρχουν ανταλλακτικά(?), το να πετύχεις σωστό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά απίθανο.
 

Μηνύματα
27.989
Reaction score
26.364
@Nikospi
Μην κάνεις τίποτα . Ούτως ή άλλως ο ήχος του συγκεκριμένου συνδυασμού δεν λέει τίποτα.
Απαράδεκτα μεσαία , μουντά μπάσσα άστο ένα χάλι είναι .
Βρές κάτιιάλλο να πάρεις.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
41
Ηχεία αναφοράς και πενήντα χρονια μετά ! Άσε όσους λένε τα αντίθετα ή δεν τα έχουν ακούσει ποτε σωστά στημενα ή δεν θα τα αποκτήσουν ποτε ! Καλορίζικα και endpoint στο παιχνίδι των εναλλαγών και δήθεν αναβαθμίσεων φίλε μου
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.542
Reaction score
78.649
Ηχεία αναφοράς και πενήντα χρονια μετά ! Άσε όσους λένε τα αντίθετα ή δεν τα έχουν ακούσει ποτε σωστά στημενα ή δεν θα τα αποκτήσουν ποτε ! Καλορίζικα και endpoint στο παιχνίδι των εναλλαγών και δήθεν αναβαθμίσεων φίλε μου
στους ''άσε τους άλλους να λένε'' συγκαταλέγεται και ένας γνώστης-κατασκευαστής, ο Πέτρος, που τοποθετήθηκε αντικειμενικότατα από τεχνικής πλευράς ως προς την φυσιολογική φθορά των ηχείων

είσαι κάτι αντίστοιχο ώστε να του εγγυηθείς την σωστή λειτουργία των αρχαίων αυτών ηχείων...από όπου και αν τα βρει σε όποια κατάσταση ή απλά yolo?
 

Μηνύματα
336
Reaction score
428
Αχ ναι μωρέ ζηλεύουν, για αυτό σε συμβουλεύουν! Αφού δεν μπορούν να τα πάρουν οι ίδιοι.
ε τι πως θα εχουν το καλυτερο συστημα απλα φοβουνται πως θα εχει καλυτερα ηχεια
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.064
Προφανώς ο κόσμος πιστεύει ότι ένα μεγάφωνο είναι ίδιο μετά από 10, 15, 20 χρόνια χρήσης ή αχρηστίας. Ή ότι επειδή είναι ακριβό ή πανάκριβο ένα ηχείο αντέχει.

Εννοείται πως δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.025
Υπάρχει στο car.gr ένα ζευγάρι watt puppy 7 λίγο τσιμπημενα αλλά αν τα ρίξει λίγο για εμένα αξίζει. ανταλλακτικά από ότι ξέρω δίνει η Wilson audio και για τα παλιά τις μοντέλα οπότε είσαι καλυμμένος
 




D

Deleted member 50795

Guest
Τα παλιότερα Wilson με foam στην ανάρτηση των μεγαφώνων (woofers) και το τουιτερ με το «αφρολέξ» είναι πεταμένα λεφτά, μην ασχολείστε.
τα είπαν πιο πάνω και άλλοι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.542
Reaction score
78.649
View attachment 314150
Νομίζω φαίνεται και χωρίς μεγέθυνση η ζημιά στα tweeters. Ο πολυμερισμός είναι μια κατάσταση που συνδέεται με το χρόνο και όχι με τη χρήση.
ευκαιρία φαίνεται.... :laugh:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.704
Reaction score
12.415
Αυτά τα tweeters φορούσαν τα wilson Αλεξάνδρια των περασμένων δεκαετιών... (μιας και έγινε αναφορά)
s-l1600.png


και αυτά τα tweeters φοράνε τα σύγχρονα...
113wilson.2.jpg


Και για να έχουμε μια αίσθηση του χρόνου...
Ο παρακάτω κεφάλας ήταν η αιχμή της τεχνολογίας όταν βγήκε το ηχείο που συζητάμε:
Ibm_pc_5150.jpg
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Ηχεία αναφοράς και πενήντα χρονια μετά ! Άσε όσους λένε τα αντίθετα ή δεν τα έχουν ακούσει ποτε σωστά στημενα ή δεν θα τα αποκτήσουν ποτε ! Καλορίζικα και endpoint στο παιχνίδι των εναλλαγών και δήθεν αναβαθμίσεων φίλε μου
Ανεξάρτητα από ακροαματικές εκτιμήσεις, όσα κατασκευαστικά θέματα έθιξε ο Petermeni δυστυχώς ισχύουν.
Τα Watt/Puppy είχαν δημιουργήσει φήμη από τη δεκαετία του 90 με διθυραμβικά reviews τα οποία ουδέποτε κάλυπταν την ουσία των πραγμάτων, παπαγαλίζοντας συνήθη ευνοϊκά σχόλια σε διαδοχικές ανανεωμένες εκδόσεις του ηχείου.

Γενικώς έχει καταντήσει αηδιαστική η προώθηση φημισμένων ηχείων του παρελθόντος σε τιμές αδικαιολόγητες κι ενίοτε υπό συστηματική αποσιώπηση προβληματικών θεμάτων που αφορούν σε φθορές από την πάροδο του χρόνου.
 

Μηνύματα
336
Reaction score
428
Αλλο με τα surround, καπου διαβασα οτι η wilson βαζει ρυτινη στα crossover για να μην τα αντιγραφουν λεει, οποτε ουτε ανανεωση κροσοβερ δεν μπορεις να κανεις
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.064


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Θέλετε να δείτε τι λέει για τον ήχο των Βαττ/Πάππυ ο ίδιος ο Αμερικάνος που τα πουλούσε στα νιάτα του, αλλά τώρα στη σύνταξη μιλάει ελεύθερα ; :wink: :wink:

Ψάξτε στο diyaudio (εγώ βαριέμαι) δεν είναι πολλά τα νήματα, αν θυμάμαι καλά ήταν ένα για πιθανή αναβάθμιση κροςςόβερ

και μη γράψει κανείς οτι η ορθογραφία του +over στα ελληνικά είναι διαφορετική, έ!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.423
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top