Wilson Audio WATT2/PUPPY1 γνώμες?

Μηνύματα
367
Reaction score
702
Αν ήμασταν στο 2005 ίσως να έπαιρνα το πεντάρι βατ πάπυ σε άριστη κατάσταση και το πολύ μέχρι 5 χιλιάρικα και για σαλόνι πάνω από 80 τετραγωνικά.
Μετά άκουσα το adam tensor beta mkii. Όσοι τρελλαίνονται για ηχεία με βατπαπιοειδές σχήμα, ας τα ψάξουν.
Τελική λύση στο στυλ αυτό θα έλεγα πως είναι τα 8351 πάνω στο σαμπγούφερ τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.524
Κατά τη γνώμη μου, ακόμα κι αυτό με 4 κατοσταρικα


Θα παίζει καλύτερα από οτιδήποτε που σχεδιάστηκε:

τέλος δεκαετίας 1960, αρχές 1970
Πόσο μάλλον εάν δώσεις και περισσότερα λεφτά για ένα ηχείο σημερινής σχεδίασης και κυκλοφορίας.

Έχει προχωρήσει πολύ η τεχνολογία υλικών από τότε, όπως και οι δυνατότητες σχεδίασης, οι δυνατότητες των υπολογιστών, το σοφτγουερ, οι γνώση γενικώς.

Ταυτόχρονα, τα 3+ χιλιάρικα χωρίς εγγύηση τη σήμερον ημέρα, είναι πολύ κοντά στο να θεωρηθούν πεταμένα λεφτά.

Βεβαίως ο καθένας μπορεί να πετάει τα λεφτά του για τα γούστα του, κι αυτό δε θα αλλάξει ποτέ.
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
1.656
Αν τα Wilson αποτελούν αντικείμενο πόθου τα λόγια είναι περιττά. Η χαρά και ευεξία που θα λαμβάνει και μόνο με την παρουσία τους στο χώρο δεν έρχεται ούτε με 1000 μετρήσεις.
συμφωνώ,
απλά μερικές φορές ο πόθος πάει μαζί με αυξημένες προσδοκίες που αν δεν επαληθευτούν, η απογοήτευση είναι ακόμη μεγαλύτερη

Αν ήμασταν στο 2005 ίσως να έπαιρνα το πεντάρι βατ πάπυ σε άριστη κατάσταση και το πολύ μέχρι 5 χιλιάρικα και για σαλόνι πάνω από 80 τετραγωνικά.
Μετά άκουσα το adam tensor beta mkii. Όσοι τρελλαίνονται για ηχεία με βατπαπιοειδές σχήμα, ας τα ψάξουν.
Τελική λύση στο στυλ αυτό θα έλεγα πως είναι τα 8351 πάνω στο σαμπγούφερ τους.
το W371 δεν είναι ακριβώς σαμπ, αλλά έχει διάφορα modes για την κατευθυντικότητα μεσοχαμηλών ( ; ) συχνοτήτων, 3η-4η οκτάβα κυρίως όπου υπάρχουν συχνά άλυτα θέματα με ακυρώσεις από το χώρο, πιθανότατα θέλει κάποιος και σαμπ
αλλά είναι πολλά τα λεφτά
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
3200 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
Από αυτά που έχω διαβάσει, το WATT TINY TOT το έφτιαξε αρχικά ο Wilson με στόχο ένα ακριβές monitor ως εργαλείο για τον μηχνικό ηχογράφησης σε χώρους εκτός του στούντιου, και μπορούσες να βάλεις όποια υπογούφερ ήθελες.
Σαν σχέδιο ήταν η πρώτη "πυραμίδα" ηχείο, που στην συνέχεια πολλοί σχεδιαστές μιμήθηκαν, (ακόμη και τα Genesis που αναφέρθηκαν), δηλαδή πρόκειται για ένα πρωτότυπο.
Τα PUPPY σχεδιάστηκαν σαν υπογούφερ πάνω στα οποία τοποθετούνται τα TINY TOT.
Από αυτά και μόνο μπορούμε να συμπεράνουμε ,το λιγότερο , πως πρόκειται για ένα ιδιαίτερο ηχείο με "προσωπικότητα" και κατά συνέπεια, όπως συμβαίνει με τις "προσωπικότητες" σε άλλους είναι αρεστές και γοητευτικές και σε άλλους αντιπαθέστατες.
Αν ζητούσα από τον πωλητή, φωτογραφίες των αναρτήσεων των μεγαφώνων υψηλής ανάλυσης, θα είχα άραγε την δυνατότητα να καταλάβω τη κατάσταση τους? ο ίδιος ισχυρίζεται ότι όλα λειτουργούν άψογα.
Μπορείς τότε να διερευνήσεις ως εναλλακτική επιλογή το παρακάτω ΄΄αντίγραφο΄΄ των Watt/Puppy :


Θυμάμαι τότε που είχε εισαγάγει την εταιρεία ο πάλαι ποτέ Musiclover και γινόταν ντόρος με την απομίμηση που απέδιδε υποτίθεται σαν το αυθεντικό... Τώρα αυτό το τελευταίο δεν είμαι βέβαιος πόσο... ενθαρρυντικό θα ήταν, προτιμότερο να υπερέβαλλαν για προωθητικούς λόγους. :sneaky:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Αν είναι να σκάσεις 3Κ+ για μεταχειρισμένο βρε παίδες, στείνεις καραούλι στις αγγελίες χωρίς να βιάζεσαι, και θα προκύψουν σαμπ, δορυφόροι, τρίδρομα, ενεργά, ανενεργά, υβρίδια, ο,τι θες, που φυσάνε και είναι πιο σύγχρονα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.704
Reaction score
12.415
Το Wilson Audio Cub φορούσε τα ίδια midwoofers της Seas με την <<δική μας>> Άρτεμη, της Audio Spectrum και διαφορετικό tweeter, Focal αντί Seas της Άρτεμης .
Η τιμή του ήταν τέσσερις φορές επάνω από την Άρτεμη!
Το πως απέδιδε η Άρτεμης είναι γνωστό. Η απόκριση του Wilson ήταν η παρακάτω:
wilCubfig2.jpg
 

D

Deleted member 50795

Guest
Από ο,τι θυμάμαι σχεδόν όλα τα Wilson έχουν «αμφισβητήσιμες» μετρήσεις, αλλά το κοινό δεν πτοείται με τίποτα.
Ή να το πω διαφορετικά υπάρχει πλήθος ηχείων με καλύτερες μετρήσεις και πολύ φθηνότερα , αλλά ο κόσμος αυτά θέλει.:confused:
γιατι..?

γιατί είναι Wilson..:biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Από ο,τι θυμάμαι σχεδόν όλα τα Wilson έχουν «αμφισβητήσιμες» μετρήσεις, αλλά το κοινό δεν πτοείται με τίποτα.
Ή να το πω διαφορετικά , υπάρχει πλήθος ηχείων με καλύτερες μετρήσεις και πολύ φθηνότερα , αλλά ο κόσμος αυτά θέλει.:confused:
γιατι..?

γιατί είναι Wilson..:biggrin:
Ένα τέτοιο φαινόμενο θα μπορούσε ν'αποκληθεί και... ομαδική παράκρουση.

Ας αναλογιστούμε λίγο και την κατάσταση πριν την πρόσβαση σε πληθώρα διαδικτυακών πληροφοριών... Ηχεία σε τιμές αυτοκινήτων με σοβαρή συσκευασία με συνοδά διθυραμβικά reviews απ'όλες τις μεριές του ειδικού τύπου - με έξτρα αποθέωση του Ken Kessler που ένιωθε τη χορωδία από τη ναζιστική νεολαία ("The World Belongs to Me"-"Cabaret" ) να ζωντανεύει στο σαλόνι του χάρη σε αυτά... Εντάξει, δε λέω, κάπως έτσι αλλά με αντικατάσταση των έντυπων μέσων από ηλεκτρονικά κάνουν καριέρα και διάφορα άλλα ηχεία στην εποχή όπου κυριαρχεί η διαδικτυακή πληροφορία.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.524
Πολλά πολλά χρόνια μετά τα εν λόγω Γουίλσον, το αγαπητό στερεοφιλ έγραψε τα εξής:
(2 χιλιάρικα το ζεύγος, ενεργά)

the Genelecs sounded almost shockingly real, with the kind of micro-detailing that is rarely heard outside of a live performance—barely perceptible finger squeaks, page turnings, valve clicks, and glottal sounds from vocals. This was detail of definitely high-end caliber. The Genelec has the best-sounding amplifier of any powered speaker I've heard, and delivered some of the most realistic, alive sound I've heard in my home.


Και βεβαίως κι ένα ακόμα τζενελεκ πέρασε από κει

 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.256
Reaction score
21.041
3200 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
Από αυτά που έχω διαβάσει, το WATT TINY TOT το έφτιαξε αρχικά ο Wilson με στόχο ένα ακριβές monitor ως εργαλείο για τον μηχνικό ηχογράφησης σε χώρους εκτός του στούντιου, και μπορούσες να βάλεις όποια υπογούφερ ήθελες.
Σαν σχέδιο ήταν η πρώτη "πυραμίδα" ηχείο, που στην συνέχεια πολλοί σχεδιαστές μιμήθηκαν, (ακόμη και τα Genesis που αναφέρθηκαν), δηλαδή πρόκειται για ένα πρωτότυπο.
Τα PUPPY σχεδιάστηκαν σαν υπογούφερ πάνω στα οποία τοποθετούνται τα TINY TOT.
Από αυτά και μόνο μπορούμε να συμπεράνουμε ,το λιγότερο , πως πρόκειται για ένα ιδιαίτερο ηχείο με "προσωπικότητα" και κατά συνέπεια, όπως συμβαίνει με τις "προσωπικότητες" σε άλλους είναι αρεστές και γοητευτικές και σε άλλους αντιπαθέστατες.
Αν ζητούσα από τον πωλητή, φωτογραφίες των αναρτήσεων των μεγαφώνων υψηλής ανάλυσης, θα είχα άραγε την δυνατότητα να καταλάβω τη κατάσταση τους? ο ίδιος ισχυρίζεται ότι όλα λειτουργούν άψογα.
Αυτά που σου γράφω στο παρόν μήνυμα ενδέχεται να είναι όλα σωστά, ή εν μέρει σωστά, ή και καθόλου σωστά. Εγώ νομίζω πως είναι όλα σωστά, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Αυτό που προτίθεσαι να αγοράσεις δεν είναι ηχεία, αλλά απωθημένο (το έχω κάνει κι εγώ, το έχω ζήσει). Αν κρίνεις πως αυτό το απωθημένο αξίζει 3200 ευρώ, αγόρασέ τα τα ηχεία, αλλά πάρε την απόφαση σύντομα, καθώς έρχονται ημέρες εργασιακά βαρυφορτωμένες για τον ταχυδρομικό κλάδο. Θα σου είναι μάλλον δυσάρεστο, να πληρώσεις μεθαύριο και να παραλάβεις τα ηχεία καθυστερημένα, μετά τις γιορτές.

Το πρόβλημα των αναρτήσεων των κώνων δεν είναι θέμα γνώμης, είναι πραγματικό και θα ανακύψει στο μέλλον - αν δεν έχει ήδη ανακύψει. Εάν συμβαίνει το πρώτο ενδεχόμενο, η μόνη αποδεκτή από εσένα λύση είναι, να τα στείλεις στον κατασκευαστή και να τα παραλάβεις επισκευασμένα, με τον ένα ή τον άλλον τρόπο, και έναντι αναλόγου τιμήματος, φυσικά.


Τα τρία συστατικά της ευτυχίας είναι η απόλαυση, η ικανοποίηση και το νόημα στη ζωή (το πόσο ευχάριστο, πόσο "γεμάτο" σου είναι το θέαμα, κοιτώντας πίσω απ 'τον ώμο σου, στο παρελθόν). Εδώ, μιλάμε για το πρώτο.

Λοιπόν, παράγγειλέ τα και καλοξόδευτα. Φρόντισε και τα άλλα δύο συστατικά όμως, ε;
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Αυτά που σου γράφω στο παρόν μήνυμα ενδέχεται να είναι όλα σωστά, ή εν μέρει σωστά, ή και καθόλου σωστά. Εγώ νομίζω πως είναι όλα σωστά, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Αυτό που προτίθεσαι να αγοράσεις δεν είναι ηχεία, αλλά απωθημένο (το έχω κάνει κι εγώ, το έχω ζήσει). Αν κρίνεις πως αυτό το απωθημένο αξίζει 3200 ευρώ, αγόρασέ τα τα ηχεία, αλλά πάρε την απόφαση σύντομα, καθώς έρχονται ημέρες εργασιακά βαρυφορτωμένες για τον ταχυδρομικό κλάδο. Θα σου είναι μάλλον δυσάρεστο, να πληρώσεις μεθαύριο και να παραλάβεις τα ηχεία καθυστερημένα, μετά τις γιορτές.

Το πρόβλημα των αναρτήσεων των κώνων δεν είναι θέμα γνώμης, είναι πραγματικό και θα ανακύψει στο μέλλον - αν δεν έχει ήδη ανακύψει. Εάν συμβαίνει το πρώτο ενδεχόμενο, η μόνη αποδεκτή από εσένα λύση είναι, να τα στείλεις στον κατασκευαστή και να τα παραλάβεις επισκευασμένα, με τον ένα ή τον άλλον τρόπο, και έναντι αναλόγου τιμήματος, φυσικά.


Τα τρία συστατικά της ευτυχίας είναι η απόλαυση, η ικανοποίηση και το νόημα στη ζωή (το πόσο ευχάριστο, πόσο "γεμάτο" σου είναι το θέαμα, κοιτώντας πίσω απ 'τον ώμο σου, στο παρελθόν). Εδώ, μιλάμε για το πρώτο.

Λοιπόν, παράγγειλέ τα και καλοξόδευτα. Φρόντισε και τα άλλα δύο συστατικά όμως, ε;
Εξ' αρχής είχα μια αμφιβολία για το δέον αυτής της αγοράς, άλλωστε αν ήμουν αποφασισμένος δεν θα ζήταγα απόψεις από τα μέλη.
Η πρόθεσή μου, είναι να έχω ένα δεύτερο σύστημα εναλλακτικό ήχο των Magnepan μιας και διαθέτω υψηλής κατηγορίας ηλεκτρονικά που ¨κάθονται¨, όπως άλλωστε γράφω στο εναρκτήριο post.
Μετά από τις απαντήσεις θα έλεγα είμαι ακόμη πιο μπερδεμένος.
Η εμπειρία μου πάντως λέει σε αυτό χόμπι, αν ξέρεις τι ψάχνεις και περιμένεις συνήθως κερδίζεις.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.461
Reaction score
1.952
Αρα διαθέτεις ικανά σε οδήγηση ενισχυτικά που ¨κάθονται¨, και δεν βιάζεσαι . . .
ένα δεύτερο σύστημα εναλλακτικό ήχο των Magnepan
. . . και αυτό σημαίνει 2° σύστημα "σε άλλο χώρο", ή απλά "κάτι διαφορετικό" ;
Και στις δύο περιπτώσεις περίμενε. Στα 3Κ+ οπωσδήποτε κάτι πάρα πολύ καλό θα σκάσει

Εσκασε!!!!

Πάντως "αφρούς" (εν γένει), και μάλιστα από το εξωτερικό ποτέ δεν θα αγόραζα. Από τα μέρη μου τουλάχιστον, να μπορώ να ελέγξω. ΙΜΗΟ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.524
εναλλακτικό ήχο των Magnepan
Ως χρήστης μαγκνεπαν για δεκαετίες, ξέρω τι θες.

Πάρε Νιούμαν ενεργά, τα 310 εάν η απόσταση ακρόασης των 2,3-2,4μ σε εξυπηρετεί, ειδάλλως χρειάζονται πολλά λεφτά.

Με τις βάσεις τους (τα σαμπ).

Πάρε αυτό:

1000009559.jpg


Καρφωτά λέμε. Αυτά.
On wall η καλύτερη τοποθέτηση.
Σε επαφή με τον πίσω τοίχο. Κολλητά.
Και λίγη απορρόφηση από πίσω τους, καλό κάνει.

Οι άλλες εναλλακτικές προτάσεις, σε κάτοχο μαγκνεπαν, κοστίζουν πολύ περισσότερο.

Βεβαίως και τα Νιούμαν αυτά, με τα σαμπ τους, δεν είναι καθόλου "φτηνά", αλλά έχουν ενισχυτικά μέσα, και για αυτά που προσφέρουν, είναι τρομερά "φτηνά", κάτι που δύσκολα θα το καταλάβεις, εάν δε τα πάρεις να τα ακούς για κάνα δίμηνο, να τα μάθεις.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.483
Reaction score
28.113
Πάρε Νιούμαν ενεργά, τα 310 εάν η απόσταση ακρόασης των 2,3-2,4μ σε εξυπηρετεί, ειδάλλως χρειάζονται πολλά λεφτά.

Με τις βάσεις τους (τα σαμπ).
Πάρε αυτό:
Αυτό δεν λειτουργεί ως τετράδρομο με μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης? Κι αν θες προσθέτεις έξτρα σαμπζ.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.524
Αυτό δεν λειτουργεί ως τετράδρομο με μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης? Κι αν θες προσθέτεις έξτρα σαμπζ.
Όχι.

Η απόσταση ακρόασης δεν αυξάνεται με τη χρήση 4ου δρόμου (σαμπ).


Έχει ενισχυτικα που ‘’καθονται’’ ο άνθρωπος,τι να τα κάνει τα ενεργά 8-)
Ασχέτως διαθέσιμου εξοπλισμού, η ανεύρεση ήχου αντάξιου εμπειρίας και διαθέσιμου σεταπ από μαγκνεπαν, είναι πρόβλημα.

Προτείνω την "οικονομικότερη" επιλογή, χωρίς να "πετάει λεφτά για δοκιμές".

Στάνταρ, τεσταρισμένο από μένα. 😎

Και συ από μαγκνεπαν πήγες εκεί που πήγες, και ήταν αρκετά εύκολος ο δρόμος αυτής της εξέλιξης, επειδή το ενεργό που επέλεξες είχε συγκεκριμένα θετικά στοιχεία.

Δεν είναι εύκολο από τέτοια μεμβράνη να πας σε κουτί και να επιβιώσει το κουτί..

Τα ηχεία που μπορεί να "ανεχθεί" κανείς μετά από πολύχρονη εμπειρία με μαγκνεπαν, είναι ελάχιστα...

Ας πούμε τα Grimm με τα σαμπ τους, θα ήταν πολύ καλή επιλογή, όπως και τα kii με τα σαμπ τους, αλλά όλα αυτά, είναι σε πολύ υψηλότερα κοστολογια αυτού που πρότεινα.

Σε παθητικό ηχείο, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Προφανώς υπάρχουν κάποιες επιλογές, αλλά ακόμα ακριβότερες των προηγούμενων ακριβών ενεργών που πρότεινα (ξεκινώντας από τα γνωστά μικρά ακριβά φοκαλ, τις σούπρες, αλλά με σαμπ, όπως και τα παλιά κλιψχορν, όχι τα καινούρια ομως).

Τα μαγκνεπαν έχουν έναν ιδιαίτερο τρόπο να εκπαιδεύουν το αφτί σου, και μετά είναι αδύνατο να ανεχθείς πληθώρα προβλημάτων από τυπικά κουτιά, τα οποία δεν γίνονται αντιληπτά από ανθρώπους που δεν έχουν ανάλογη εμπειρία από τέτοια μεμβράνη.

Τα παλιά Γουίλσον (μια χαρά ξέρω ακριβώς πώς ακούγονται) δε τα θεωρώ συμβατά. Έχουν έναν ενδιαφέρον τονισμό στις μεσαίες, όπου λόγου χάριν ένα σόλο βιολί 🎻 θα ακουστεί "συμβατά", αλλά στα υπόλοιπα ακούσματα θα είναι "ξένο" και θα κουράσει.

Τα περισσότερα παθητικά φοκαλ, επίσης δε θα θεωρώ συμβατά, ενώ αντιθέτως, τα ενεργά φοκαλ, είναι αρκετά πιο συμβατά. Καλώς ή κακώς, έχουν άλλο "tuning". Η σειρά σούπρα, εξαιρείται, αλλά θα πληρώσει ακριβά την ενίσχυση.
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Ως χρήστης μαγκνεπαν για δεκαετίες, ξέρω τι θες.

Πάρε Νιούμαν ενεργά, τα 310 εάν η απόσταση ακρόασης των 2,3-2,4μ σε εξυπηρετεί, ειδάλλως χρειάζονται πολλά λεφτά.

Με τις βάσεις τους (τα σαμπ).

Πάρε αυτό:

View attachment 314388

Καρφωτά λέμε. Αυτά.
On wall η καλύτερη τοποθέτηση.
Σε επαφή με τον πίσω τοίχο. Κολλητά.
Και λίγη απορρόφηση από πίσω τους, καλό κάνει.

Οι άλλες εναλλακτικές προτάσεις, σε κάτοχο μαγκνεπαν, κοστίζουν πολύ περισσότερο.

Βεβαίως και τα Νιούμαν αυτά, με τα σαμπ τους, δεν είναι καθόλου "φτηνά", αλλά έχουν ενισχυτικά μέσα, και για αυτά που προσφέρουν, είναι τρομερά "φτηνά", κάτι που δύσκολα θα το καταλάβεις, εάν δε τα πάρεις να τα ακούς για κάνα δίμηνο, να τα μάθεις.
Συγνώμη αλλά απόσταση ακρόασης 2.4μ από μόνο του είναι προβληματικό! Εκτός αν τα θέλετε για το υπνοδωμάτιο! Ως πρώην κάτοχος των Magnepan MG20 ποτέ δε θα πήγαινα σε τέτοιο setup!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.286
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top