Πλυντήριο ρούχων για Φίλο του Φόρουμ με δίχως Πρόσβαση

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.752
Reaction score
76.114
Στις τελευταίες τρεις πλύσεις το πλυντηριάκι του ΦτΦΜΔΠ δεν ολοκληρώνει την πλύση, πλένει και πλένει και πλένει, και πρέπει να το προχωρήσει στα μάλλινα για να τελειώσει κάποτε.
Το πήρε η γιαγιά του το 1986-7 και το κληρονόμησε πριν απο 15 χρόνια αλλά μέχρι το 2012 του έπλενε (περίπου) τα ρούχα η μαμά του, εντάξει; :tongue:

Με μεγάλο πόνο πήρε τη Miele και η καλή κυρία του είπε οτι είναι σχεδόν σίγουρα πλακέτα που έχει καταργηθεί. Μου φαίνεται απίθανο να είναι επισκευάσιμη ζημιά τέτοιου τύπου, timer υποθέτω σε chip, σωστά;

Πριν 2 χρόνια χρειάστηκε το πρώτο του σέρβις όπου αλλάχτηκε η αντλία, οπότε είναι πολύ θετικά διακείμενος προς την εταιρεία.

Για πείτε κορίτσια, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτεί; Θέλει απλό αξιόπιστο πλυντήριο, χωρίς πολλά προγράμματα.
Στο τωρινό έβαζαν πάντα όλα τα ρούχα, πετσέτες, σεντόνια μαζί, πάντα στο πρώτο πρόγραμμα χωρίς πρόπλυση στους 40°, ποτέ σε άλλο και έτσι θα συνεχίσουν. :p

Πείτε μου σας παρακαλώωωωω!
 

gid

Μηνύματα
8.098
Reaction score
9.322
Στο τωρινό έβαζαν πάντα όλα τα ρούχα, πετσέτες, σεντόνια μαζί, πάντα στο πρώτο πρόγραμμα χωρίς πρόπλυση στους 40°, ποτέ σε άλλο και έτσι θα συνεχίσουν. :p
Κι όμως, η αγορά νέου πλυντηρίου θα μπορούσε να λειτουργήσει ως κίνητρο να αρχίσετε να πλένετε πιο ορθολογικά τα ρούχα σας....
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.752
Reaction score
76.114
Υπάρχει ορθολογικότερος τρόπος απο το όλα μαζί; :tongue:
Έχουν στο δωμάτιο έξω απο το μπάνιο της υπόγας μόνιμα 2 απλώστρες ανοιχτές και είναι θεόστεγνος ο χώρος σχεδόν χωρίς να θερμαίνεται οπότε σε μία μέρα είναι πάντα έτοιμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.638
Reaction score
42.702
Εχουμε καμιά 20αρια χρόνια ένα siemens και είμαστε καλά!
Φίλος επαγγελματίας του χώρου είχα δει ότι είχε επιλέξει LG.
Αφού τα βάνεις όλα μαζί να δεις τότενες και τα μοντέλα που χωράνε 12-13 kg!
 
Last edited:


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.930
Reaction score
35.196
+1 για LG.
Μη συγκρίνουμε τα 'τεθωρακισμένα' Miele της δεκαετίας του 1980 με εκείνα από το 2000 περίπου και μετά (για τα εντελώς πρόσφατα δεν έχω άποψη). Είχαμε Miele του 2004 και μαρτυρήσαμε. Μόλις το είχαμε πάρει και θεωρήσαμε προτιμότερο να κρατήσουμε εκείνο αντί του επίσης Miele (του 1990) που βρήκαμε (μαζί με το αντίστοιχο στεγνωτήριο) στο σπίτι όταν το αγοράσαμε, γιατί θεωρήσαμε ότι πώς να το κάνεις το 3 μηνών είναι καλύτερο του 15 ετών.
Το καινούργιο μας έβγαλε την πίστη στα 9 χρόνια που το είχαμε (όλο σταματούσε το πλύσιμο λόγω αφρού, ποιότητας νερού δεν ξέρω γω), κάθε τρία χρόνια ήθελε αλλαγή το λάστιχο της πόρτας (100+ ευρώ στα Μiele), γενικά δεν μείναμε ευχαριστημένοι.

Πήραμε ένα LG 8κιλο (μεσαίο μοντέλο, σχεδόν στο 1/3 της τιμής του Miele το οποίο ήταν μόλις 5κιλο), το έχουμε κοντά 10 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Και σε 4μελή οικογένεια πλένει αβέρτα.

Το παλιό-παλιό Miele τώρα, το χαρίσαμε και δούλευε δίχως προβλήματα μέχρι πρόσφατα, αντικαταστάθηκε όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί ήταν και εκείνο 5κιλο και εκεί που το δώσαμε ήθελαν μεγαλύτερο. Σχεδόν 30 ετών πλυντήριο.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Ακόμη και τα πιο χάλια σημερινά πλυντήρια πλένουν πολύ καλύτερα και οικονομικότερα από κάποιο παλιό. Αν φτάνεις πάρε κάποιο μεσαίο Bosch , εκπληκτικά καλό στην πλύση.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.752
Reaction score
76.114
Το οικονομικότερα μου φαίνεται λίγο αμφίβολο.
Την ίδια ποσότητα νερού θερμαίνουν με παρόμοια αντίσταση, περίπου ίδιας ισχύος μοτέρ κάδου θα έχουν.
Άντε να κάνει λίγη οικονομία επειδή τα μοτέρ είναι inverter, αλλά δεν νομίζω να είναι τίποτα ισχυρά ώστε να κάνουν σοβαρή διαφορά κατανάλωσης και κόστους με 2-3 πλυντήρια την εβδομάδα.
 

Μηνύματα
3.389
Reaction score
11.175
Hoover
Πήραμε ένα 7κιλο πέρσι και ένα 9κιλο τώρα.
αψογο, αθόρυβο , inverter, WiFi και μπαίνουν όλα τα χρώματα μπερδεμένα χωρίς χρώμοπαγίδες
Πολύ ευχαριστημένη η σύζυγος.
Το σύνδεσα στο ζεστό νερό ;)
Το έκανα Α++++++. :biggrin:
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.752
Reaction score
76.114
Το σύνδεσα στο ζεστό νερό ;)
Αυτό μάλιστα, αλλά το μόνο μέρος του σπιτιού του ΦτΦΜΔΠ χωρίς σύνδεση στον ηλιακό είναι η υπόγα. Χρειάζονται μεγάλες μετατρόπες, οπότε δε γίνεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.121
Reaction score
134.425
Μίνιμουμ 13 κιλά θα έπαιρνα τώρα, τα 9 είναι πολύ λίγα. Βάζουμε μια φορά τη βδομάδα, και χρειάζονται έως 3 πλυντήρια στη σειρά..

Αν χαλάσει αυτό που έχω, θα πήγαινα σε 17-κιλο LG, κοντά στο χιλιάρικο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.930
Reaction score
35.196
Υπερβολές. 8-9 κιλά είναι υπεραρκετά για 4μελή+ οικογένεια, αλλά όχι μια φορά την εβδομάδα πλύσεις. Πρέπει να βάζουμε από 6 έως 8 πλύσεις την εβδομάδα. Γιατί καλά τα έπλυνες, πρέπει μετά να τα στεγνώσεις. Από το πλυντήριο όπως είναι μπαίνουν απέναντι στο στεγνωτήριο (τα περισσότερα φορτία τουλάχιστον). Αν πάρεις πλυντήριο-τέρας θα πρέπει να ε΄χεις και το αντίστοιχο στεγνωτήριο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.926
Reaction score
79.420
Στις τελευταίες τρεις πλύσεις το πλυντηριάκι του ΦτΦΜΔΠ δεν ολοκληρώνει την πλύση, πλένει και πλένει και πλένει, και πρέπει να το προχωρήσει στα μάλλινα για να τελειώσει κάποτε.
Το πήρε η γιαγιά του το 1986-7 και το κληρονόμησε πριν απο 15 χρόνια αλλά μέχρι το 2012 του έπλενε (περίπου) τα ρούχα η μαμά του, εντάξει; :tongue:

Με μεγάλο πόνο πήρε τη Miele και η καλή κυρία μου του είπε οτι είναι σχεδόν σίγουρα πλακέτα που έχει καταργηθεί. Μου φαίνεται απίθανο να είναι επισκευάσιμη ζημιά τέτοιου τύπου, timer υποθέτω σε chip, σωστά;

Πριν 2 χρόνια χρειάστηκε το πρώτο του σέρβις όπου αλλάχτηκε η αντλία, οπότε είναι πολύ θετικά διακείμενος προς την εταιρεία.

Για πείτε κορίτσια, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτεί; Θέλει απλό αξιόπιστο πλυντήριο, χωρίς πολλά προγράμματα.
Στο τωρινό έβαζαν πάντα όλα τα ρούχα, πετσέτες, σεντόνια μαζί, πάντα στο πρώτο πρόγραμμα χωρίς πρόπλυση στους 40°, ποτέ σε άλλο και έτσι θα συνεχίσουν. :p

Πείτε μου σας παρακαλώωωωω!
ρεματιά δεν έχει εκεί κοντά να πηγαίνει να τα πλένει να γνωρίσει και κουρίτσα? :laugh:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.409
Reaction score
7.688
Κλασικά δύσκολο θέμα, γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες, συν ότι η ποιότητα αλλάζει με τα χρόνια.

Για το LG που αναφέρθηκε, οι γονείς μου είχαν ένα για λίγο πάνω από 10 χρόνια, αλλά δεν βγήκε και φοβερό. Είχε χαλάσει (αρκετά σοβαρή βλάβη) μία ή δύο φορές, το επισκεύασαν, τώρα πάλι χάλασε και πήραν καινούργιο. Και φυσικά η χρήση που του έκαναν δεν ήταν πολύ μεγάλη, μόνο 2 άτομα.

Το καινούργιο πάλι ποιοτικά δεν φαίνεται κάτι φοβερό (τα πλαστικά του, η πόρτα κλπ.), σίγουρα όχι τόσο στιβαρό όσο το δικό μας Siemens. Αλλά για διάρκεια φυσικά δεν ξέρω.

Εμείς είχαμε παλιότερα ένα Bosch που εκτός από μικροπροβληματάκια άντεξε για πάρα πολλά χρόνια και το αλλάξαμε απλά για να πάρουμε πιο μεγάλο. Τα τελευταία 6 χρόνια έχουμε Siemens που δεν έχει κάνει κιχ. Μηδέν θέματα, μηδέν συντήρηση. Και μιλάμε για πολλά πλυντήρια την εβδομάδα, μικρά παιδιά γαρ.

Γενικά οι συσκευές της B/S/H έχουν μια μίνιμουμ ποιότητα ειδικά αν δεν μιλάμε για την πιο φθηνή σειρά και αν κάποιος θέλει να δώσει κάτι παραπάνω να πάει στο αντίστοιχο της Siemens (αντί για το πιο φθηνό Bosch) έχει και μια εξασφάλιση παραπάνω όσον αφορά την ποιότητα.

Αλλά ξαναλέω, όλα αυτά είναι πολύ ρευστά, αλλάζουν με το μοντέλο, αλλάζουν με τα χρόνια και σίγουρα μπορεί πάντα να υπάρχουν ευκαιρίες, π.χ. κάποιο συγκεκριμένο Hoover που αναφέρθηκε παραπάνω, ή Whirlpool που να έχει 200€ λιγότερα και αντίστοιχη ποιότητα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.121
Reaction score
134.425
Αν πάρεις πλυντήριο-τέρας θα πρέπει να ε΄χεις και το αντίστοιχο στεγνωτήριο.
Ναι, ποιο το πρόβλημα; 😂🤪😜😁

Άσε που το στεγνωτηριο είναι πολύ γρήγορο σε κάποια προγράμματα (15-20') ενώ το πλύσιμο αργεί περισσότερο.
Πρέπει να βάζουμε από 6 έως 8 πλύσεις την εβδομάδα
Άσε μας παιδάκι μου...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.236
Reaction score
30.027
Έχω εντοιχιζόμενο Whirlpool 15 χρόνια και μέχρι σήμερα (φτου φτου) όλα καλά.

Αν θα άλλαζα σήμερα πλυντήριο θα ήταν σίγουρα smart, διπλής παροχής για ζεστό κρύο, 10 kg τουλάχιστον.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.638
Reaction score
42.702
Δεν συνδέουμε το ζεστό νερό στο πλυντήριο εκτός (και σπεκουλάρω τώρα γιατί δεν ξέρω) αν έχει είσοδο ζεστού νερού με μείκτη και κάνει μίξη μετά με το κρύο για να φέρει τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει.
Για κάποια χρόνια στην αρχή απορούσα γιατί κόντεναν και μάζευαν τα ρούχα :whistling:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.236
Reaction score
30.027
Δεν συνδέουμε το ζεστό νερό στο πλυντήριο εκτός (και σπεκουλάρω τώρα γιατί δεν ξέρω) αν έχει είσοδο ζεστού νερού με μείκτη και κάνει μίξη μετά με το κρύο για να φέρει τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει.
Για κάποια χρόνια στην αρχή απορούσα γιατί κόντεναν και μάζευαν τα ρούχα :whistling:
Αν δεν έχεις είσοδο ζεστού στο πλυντήριο, μπορείς να το συνδέσεις κατευθείαν με το ζεστό με τρίοδι βαλβίδα. Αν για παράδειγμα η χαμηλότερη θερμοκρασία πλύσης είναι οι 40°C, ρυθμίζεις την βαλβίδα στους 40°C, και την μίξη την κάνει αυτή. Έτσι το νερό θα μπαίνει στη θερμοκρασία που θέλει το πρόγραμμα πλύσης με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται έξτρα ενέργεια για να το ζεστάνει. Αν η πλύση γίνει στους 60°C θα ζεστάνει από 40°C, όχι από 10°C, αν είναι χειμώνας.

Προσοχή εδώ, η θερμοκρασία στη βαλβίδα πρέπει να είναι η χαμηλότερη στη χρήση νερού. Αν θες 30°C και μπαίνει με 40°C, υπάρχει θέμα. Οπότε ρυθμίζεις στους 30°C.

Edit: Μην περιμένει κανείς βέβαια να είναι ακριβώς 40°C η έξοδος της βαλβίδας, αλλά κάτι θα κάνει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.638
Reaction score
42.702
η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα συνδέσει στο ζεστό νερό, ήταν για την ακρίβεια κλέψιμο παροχής από τη σωλήνα που πήγαινε στην είσοδο του ηλιακού αλλά για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα ποτέ κάποιες φορές έκανε επιστροφή ζεστού νερού από τον ηλιακό και έβγαιναν τα ρούχα αχνιστά :roflmao:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.126
Μηνύματα
2.929.936
Members
38.138
Νεότερο μέλος
Dai Funka
Top