Πλυντήριο ρούχων για Φίλο του Φόρουμ με δίχως Πρόσβαση

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
Δεν ήξερα οτι υπάρχουν πλυντήρια με χωρητικότητα κάδου πάνω απο 10 κιλά. Όχι οτι θα έπαιρνε ο ΦτΦΜΔΠ. :tongue:
Προτιμά ευρωπαϊκή εταιρεία, ιδίως οι κορεάτικες δε τον ψήνουν καθόλου για κάτι εκτός τηλεοράσεων και κινητών και αγοράζει μόνο απ' αυτήν που έχει και τα 2. :biggrin:

Να πάρει το φθηνότερο Miele και να χώσει την επέκταση εγγύησης 10 χρόνων να τελειώνουμε;
Τότε θα είναι σχεδόν 70 και στ' @@ του το πλυντήριο στο γηροκομείο. Θα έχουν επαγγελματικό. :roflmao:
 


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
bosch-siemens λέμε
Άσε μωρή Μελίνα, ξέχασες μάλλον εκείνη τη μέρα που ήσουν μεθυσμένος και μας εκμυστηρεύτηκες οτι παίρνεις προμήθεια 2€ για κάθε λευκή συσκευή BSH που πωλείται σε όοολα τα Βαλκάνια. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Δεν ήξερα οτι υπάρχουν πλυντήρια με χωρητικότητα κάδου πάνω απο 10 κιλά.
Για διπλό πάπλωμα και κουβέρτα, είναι ο,τι πρέπει.




Έχω 2 υπερδιπλα παπλώματα (φουλ μέγεθος διπλού κρεβατιού) και υπέρδιπλες κουβέρτες, όλα θέλουν πλύσιμο, δε χωράνε με τίποτα στον κάδο 9kg που έχω τώρα. Ούτε για πλάκα.

Αυτά τα μεγάλα, έχουν ειδικά προγράμματα για κλινοσκεπασματα. Έχουν και ατμό, που δεν έχει το Μπος μου..😭😭😭

Εκτός αυτού, θα με βολεψει να βάζω 1 πλυντήριο και μετά 2 φορές να παίζει στο στεγνωτηριο, πιο γρήγορα θα τελειώνει η ιστορία από ότι τώρα. Εννοείται, 1 φορά τη βδομάδα, μεσοβδόμαδα δε κάνουμε τέτοια, έχουμε και δουλειές.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.716
Reaction score
29.083
Εμείς LG έχουμε, εφτά χρόνια τώρα. Μην το ματιάσω, 10 πλύσεις τουλάχιστον τη βδομάδα δεν έχει βγάλει βλάβη.

Πάρε ενεργά :roflmao:
 


Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Αυτό μάλιστα, αλλά το μόνο μέρος του σπιτιού του ΦτΦΜΔΠ χωρίς σύνδεση στον ηλιακό είναι η υπόγα. Χρειάζονται μεγάλες μετατρόπες, οπότε δε γίνεται.
Δεν έχει κανένα λουτρό κοντά εκεί που είναι το πλυντήριο ;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Άσε μωρή Μελίνα, ξέχασες μάλλον εκείνη τη μέρα που ήσουν μεθυσμένος και μας εκμυστηρεύτηκες οτι παίρνεις προμήθεια 2€ για κάθε λευκή συσκευή BSH που πωλείται σε όοολα τα Βαλκάνια. ;)
Ήσουν τόσο μεθυσμένος που δεν θυμάσαι ότι ειχα πει €5 για κάθε BSP συσκευή στη νοτιοανατολική Ευρώπη.
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Δεν συνδέουμε το ζεστό νερό στο πλυντήριο εκτός (και σπεκουλάρω τώρα γιατί δεν ξέρω) αν έχει είσοδο ζεστού νερού με μείκτη και κάνει μίξη μετά με το κρύο για να φέρει τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει.
Για κάποια χρόνια στην αρχή απορούσα γιατί κόντεναν και μάζευαν τα ρούχα :whistling:
Δεν πλένουμε ποτέ κάτω απο 40 βαθμούς (εμείς) οπότε δεν υπάρχει θέμα. Αν τώρα επιλέξουμε πχ 60 βαθμούς , τότε το πλυντήριο αναλαμβάνει να πάει απο 40 στο 60 , μόνο 20 επιπλέον, αλλιώς αν πρέπει το 15 να το πάει 60 , πρέπει να κάψει παραπάνω ρεύμα για τους 45 βαθμούς.


Α ναι και με ατμό λέει η σύζυγος
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Ποσά λίτρα νερό χρησιμοποιεί στην πλύση ένα πλυντήριο, ξέρει κανείς;

πολλά ρούχα, τουλάχιστον από αυτά που φοράω εγώ, η οδηγία είναι για πλυσιμο στους 30
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
Δεν έχει κανένα λουτρό κοντά εκεί που είναι το πλυντήριο ;
Είναι μέσα στο μπάνιο της υπόγας μα δεν μπορεί να πάρει απ' τους ηλιακούς χωρίς σωλήνες. Υπάρχει θερμοσίφωνας εκεί που έχει ν' ανάψει δέκα χρόνια. :biggrin:
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Ποσά λίτρα νερό χρησιμοποιεί στην πλύση ένα πλυντήριο, ξέρει κανείς;

πολλά ρούχα, τουλάχιστον από αυτά που φοράω εγώ, η οδηγία είναι για πλυσιμο στους 30
Τα νέα πλυντήρια «αποφασίζουν» τα ίδια , την ποσότητα του νερου και του απορρυπαντικού , αφού πρώτα ζυγίσουν τα ρούχα

που ζεις χρυσέ μου , :roflmao: Απο που σε φέρανε :biggrin::dance2:
Είναι μέσα στο μπάνιο της υπόγας μα δεν μπορεί να πάρει απ' τους ηλιακούς χωρίς σωλήνες. Υπάρχει θερμοσίφωνας εκεί που έχει ν' ανάψει δέκα χρόνια. :biggrin:
Δηλ στο μπάνιο της υπόγας , όταν ανοίξεις τη βρύση του ζεστού νερου στο νεροχύτη , δεν θα έρθει ζεστό νερό ; Μόνο απο το θερμοσίφωνο , που δεν δουλεύει ,υπάρχει δυνατότητα για ζεστό νερό ;
 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.712
Reaction score
75.962
Δηλ στο μπάνιο της υπόγας , όταν ανοίξεις τη βρύση του ζεστού νερου στο νεροχύτη , δεν θα έρθει ζεστό νερό ; Μόνο απο το θερμοσίφωνο , που δεν δουλεύει ,υπάρχει δυνατότητα για ζεστό νερό ;
Ναι, θα έρθει παγωμένο.
Όταν τοποθετήθηκαν οι ηλιακοί συνδέθηκαν μόνο στα τρία μπάνια ισογείου-πρώτου και στην κουζίνα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Ε και το μπάνιο της υπόγας δεν είναι κάτω από κάποιο άλλο του ισογείου να περάσεις έναν σωλήνα ζεστού?
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Ναι, θα έρθει παγωμένο.
Όταν τοποθετήθηκαν οι ηλιακοί συνδέθηκαν μόνο στα τρία μπάνια ισογείου-πρώτου και στην κουζίνα.
Είθισται τα Λουτρά να βρίσκονται στην ίδια κατακόρυφο
Μήπως υπάρχει λουτρό ή κουζίνα από πάνω ;
Αν ναι, με ένα ξετρυπημα , φέρνεις σωλήνα με ζεστό νερό.
Ε και το μπάνιο της υπόγας δεν είναι κάτω από κάποιο άλλο του ισογείου να περάσεις έναν σωλήνα ζεστού?
Μαζί γράφαμε :thumbsup:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Ε ναι, τα μεταξωτά κομπινεζόν είναι ευαίσθητα... :biggrin:
Τα κομπινεζόν δεν είναι πρόβλημα, στην τελική τα βγάζεις μετά από λίγο, με τα στριγκάκια έχω ένα θέμα που όταν μικραίνουν με τραβάνε όταν κάθομαι στο αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Τα κομπινεζόν δεν είναι πρόβλημα, στην τελική τα βγάζεις μετά από λίγο, με τα στριγκάκια έχω ένα θέμα που όταν μικραίνουν με τραβάνε όταν κάθομαι στο αυτοκίνητο.
Έχει στριγκάκια 8XL :dance2:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Τα νέα πλυντήρια «αποφασίζουν» τα ίδια , την ποσότητα του νερου και του απορρυπαντικού , αφού πρώτα ζυγίσουν τα ρούχα

που ζεις χρυσέ μου , :roflmao: Απο που σε φέρανε :biggrin::dance2:
:biggrin: I come in peace

τώρα που το λες ναι κάπου το έχω προσέξει :roflmao:, νομίζω τέτοιο είναι και το δικό μου - IQ λέει και καλά -
με το ερώτημα μου ψάχνω να δω τι ποσότητα νερού θα χρειαστεί να θερμάνει ένα πλυντήριο σε μια τυπική πλύση και από κει να καταλάβω για τι κατανάλωση ενέργειας μιλάμε.
Φαντάζομαι το ξέπλυμα το κάνει με κρύο νέρο ή όχι;
Αν μάντευα θα έλεγα ότι το 70-80% της κατανάλωσης ενέργειας του πλυντηρίου είναι ο κάδος που γυρίζει.
Έχει στριγκάκια 8XL :dance2:

αυτό δεν είναι στριγκάκι καλέ, αυτό είναι το λάσσο του τζον του γουέϊν!
 

Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
:biggrin: I come in peace

τώρα που το λες ναι κάπου το έχω προσέξει :roflmao:, νομίζω τέτοιο είναι και το δικό μου - IQ λέει και καλά -
με το ερώτημα μου ψάχνω να δω τι ποσότητα νερού θα χρειαστεί να θερμάνει ένα πλυντήριο σε μια τυπική πλύση και από κει να καταλάβω για τι κατανάλωση ενέργειας μιλάμε.
Φαντάζομαι το ξέπλυμα το κάνει με κρύο νέρο ή όχι;
Αν μάντευα θα έλεγα ότι το 70-80% της κατανάλωσης ενέργειας του πλυντηρίου είναι ο κάδος που γυρίζει.
🖖 :biggrin:

Η αντίσταση είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρα για το ζέσταμα του νερου.

Και σίγουρα τα ρούχα δεν βγαίνουν κρύα
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.039
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top