Wilson Audio WATT2/PUPPY1 γνώμες?

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Παίζω με μεγάλα Wilson σε stereo, είχα τα Watt Puppy 6, alex τα έχεις ακούσει και εσύ στον παλιό χώρο στο κέντρο. Εκπληκτικό ηχείο και όσοι δεν το άκουσαν (ελάχιστοι ήταν τυχεροί) ΔΕΝ μπορούν να καταλάβουν γιατί όλοι παραμιλούσαν με αυτα. ΑΛΛΑ, υπάρχει ένα μεγάλο αλλά, μετά το 5 άλλαξαν τα πάντα στο ηχείο. Άρα τα 2 που αναφέρει εδώ ο φίλος δε θα τα αγόραζα ποτέ! Μόνο το σχήμα είναι παρόμοιο! Δεν είναι τυχαίο ότι δε βρίσκεις σε καλή τιμή κανένα Watt Puppy 6,7,8 , δεν τα δίνει κανεις αν δεν έχουν πρόβλημα οι μονάδες. Και πιστέψτε με, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΘΗΝΕΣ για αντικατάσταση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.036
Reaction score
130.909
Συγνώμη αλλά απόσταση ακρόασης 2.4μ από μόνο του είναι προβληματικό! Εκτός αν τα θέλετε για το υπνοδωμάτιο! Ως πρώην κάτοχος των Magnepan MG20 ποτέ δε θα πήγαινα σε τέτοιο setup!
Συγχωρεμένος, αλλά δεν είναι "υπνοδωματίου" αυτή η απόσταση ακρόασης.😎

Μπορεί να είναι αλλιώς συνηθισμένος κάποιος με μαγκνεπαν, αλλά με "κουτιά" για φαρφιλντ χρειάζονται πολύ περισσότερα λεφτά από ότι κοστίζουν τα μαγκνεπαν (γι'αυτό και θεωρούνται "φτηνά" για αυτά που προσφέρουν).
 

Μηνύματα
9.809
Reaction score
1.907
Πάντα αδιάφορα ήταν, μια χρυσή μετριότητα, δεν έκαναν τίποτα πολύ καλά ουτέ το αντίθετο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.036
Reaction score
130.909
Για φαρφιλντ βλέπω μια ωραία αγγελία


Σε παθητικό, έχει μια ακόμα ακριβότερη


Αλλά θα προτιμούσα τα ATC τα 100-αρια, πολύ σοβαρά ηχεία, και θα τα προτιμούσα διότι θα βγουν και πιο φτηνά, παρότι πακέτο με τα ενισχυτικά. 😎

Τα ρεβελ, προφανώς είναι άριστα ηχεία, αυτό δεν είναι θέμα συζήτησης. Και μετράνε άριστα, μάλλον καλύτερα από τα ATC, μα εκτοξεύεται κατά +50% το κόστος (στις εν λόγω αγγελίες) συν το κόστος ενισχυτικων..

Αμφότερα, κλάσεις ανώτερα από Γουίλσον, ασυζητητί.
 
Last edited:

Μηνύματα
340
Reaction score
349
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους, όσους έγραψαν τις γνώμες τους, και να περάσω σε μια διευκρίνιση, δεν σκοπεύω να καταργήσω τα Magnepan, αλλά να έχω ένα δεύτερο ποιοτικό σύστημα άλλης σχολής, με μεγάφωνα.
Επειδή τώρα έχω δύο ισχυρούς τελικούς Jeff Rowland με αντίστοιχους προενισχυτές καθώς και Jadis, μόνο αν πούλαγα κάποια θα σκεφτόμουνα τα ενεργά, επίσης οι κόρνες λογικά αποκλείονται, αν και δεν γνωρίζω αν κάποιες είναι συμβατές με δυνατά τρανζίστορ.
Δεν είμαι της λογικής των αποκλεισμών, κάθε ¨σχολή" σχεδίασης έχει τα συν και τα πλην.
Ποικιλία στο τραπέζι!
 

Μηνύματα
849
Reaction score
1.032
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους, όσους έγραψαν τις γνώμες τους, και να περάσω σε μια διευκρίνιση, δεν σκοπεύω να καταργήσω τα Magnepan, αλλά να έχω ένα δεύτερο ποιοτικό σύστημα άλλης σχολής, με μεγάφωνα.
Επειδή τώρα έχω δύο ισχυρούς τελικούς Jeff Rowland με αντίστοιχους προενισχυτές καθώς και Jadis, μόνο αν πούλαγα κάποια θα σκεφτόμουνα τα ενεργά, επίσης οι κόρνες λογικά αποκλείονται, αν και δεν γνωρίζω αν κάποιες είναι συμβατές με δυνατά τρανζίστορ.
Δεν είμαι της λογικής των αποκλεισμών, κάθε ¨σχολή" σχεδίασης έχει τα συν και τα πλην.
Ποικιλία στο τραπέζι!
Πουλήστε τα και αγοράστε ενεργά αν θέλετε αξιόπιστο και σωστό αποτέλεσμα. Η λύση Neumann KH 310+ τα sub τους θα σας λύσει τα χέρια σε σχετικά οικονομική τιμή ειδικά αν δώσετε τα περίσσια μηχανήματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.036
Reaction score
130.909
Πιο ακριβή αλλά σωστή και παθητική επιλογή, ώστε να παίξεις με τα ενισχυτικά σου, θα βρεις σε περλιστεν.


Φυσικά με σαμπ, και φυσικά αποκλειστικά και μόνον με τα δικά τους σαμπ.

Όπως είπα, ακριβές λύσεις έχω πολλές, και όσο πιο μεγάλες οι απαιτήσεις σε απόσταση ακρόασης, τόσο πιο ακριβές θα είναι οι λύσεις, αυτά παν πακέτο.

Επίσης σε me geithain, τα 801 ή 901, αναλόγως απόστασης ακρόασης, τα λένε στα χαρακτηριστικά τους. Βγαίνουν και παθητικά και ενεργά, διαλέξτε και πάρτε. Λεφτά να έχετε, έχουν και καρδιοειδή σαμπ.


Κλπ κλπ κλπ.

Πιο φτηνή λύση από τα ανωτέρω Νιούμαν, εάν ήξερα, θα την έπαιρνα και γω. 😁🤣😂😎


ΥΓ.
Επι της ευκαιρίας, έχω 2 σαμπ της Νιούμαν στις αγγελίες. ❤
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Επίσης σε me geithain, τα 801 ή 901, αναλόγως απόστασης ακρόασης, τα λένε στα χαρακτηριστικά τους. Βγαίνουν και παθητικά και ενεργά, διαλέξτε και πάρτε.
Δεν τα βλέπω να βγαίνουν σε παθητικά. Έχει άλλα παθητικά η MeG, αλλά διαφορετικά και όχι καρδιοειδή.
 

Μηνύματα
1.420
Reaction score
1.165
...Τα περισσότερα παθητικά φοκαλ, επίσης δε θα θεωρώ συμβατά, ενώ αντιθέτως, τα ενεργά φοκαλ, είναι αρκετά πιο συμβατά. Καλώς ή κακώς, έχουν άλλο "tuning". Η σειρά σούπρα, εξαιρείται, αλλά θα πληρώσει ακριβά την ενίσχυση.
Τι διαφορά έχει η σειρά Sopra; Παρακολουθώ τα Focal από την πρώτη εκδοχή των Utopia (εποχή JmLab) και όσο και αν θέλω να μου αρέσουν (λόγω εντυπωσιακής κατασκευής) με αφήνουν αδιάφορο, είτε τα Utopia είτε κατώτερες σειρές. Λάμπες, τρανζίστορ, καταστήματα, συνεδριακοί χώροι ή μικρά δωμάτια σε εκθέσεις...δεν με κέρδισαν ποτέ.

Γι' αυτό το λόγο επιμένω ότι ένα άκουσμα πρέπει να το ΄χεις πριν προβείς σε αγορά ηχείου. Για παράδειγμα αν αύριο έπαιρνα ATC ή JBL ξέρω πως ηχούν έστω και αν δεν έχω ακροαστεί όλα τα μοντέλα. Το ίδιο και για τα KEF - Focal που τα θαυμάζω κατασκευαστικά αλλά... Mπορεί να μετράνε άψογα αλλά δεν με προκαλούν να ακούσω μουσική, τουλάχιστον σε αφρόντιστο χώρο που είναι και ο δικός μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.036
Reaction score
130.909
Τι διαφορά έχει η σειρά Sopra; Παρακολουθώ τα Focal από την πρώτη εκδοχή των Utopia (εποχή JmLab) και όσο και αν θέλω να μου αρέσουν (λόγω εντυπωσιακής κατασκευής) με αφήνουν αδιάφορο, είτε τα Utopia είτε κατώτερες σειρές.
Συμφωνώ, και μένα αδιάφορο με αφήνουν, μάλιστα έχω και μια ένσταση με τα πρίμα τους, κάτι εκεί πάνω στο φάσμα με ενοχλεί.

Τα σόπρα τι διαφορά έχουν; Σίγουρα έχουν διαφορετικά μεγάφωνα, και το μικρό τουλάχιστον, που είδα το σπινοραμα, δείχνει άριστο, σα να βλέπεις το γράφημα του Νιούμαν είναι. Πιθανώς πρωτόγνωρο για φοκαλ. Βεβαίως, είναι πολύ υπερτιμημένο, για ένα μικρό διδρομο ηχειακι, και θέλει οπωσδήποτε σαμπ για να σταθεί σοβαρά.

Επίσης, τα ενεργά της φοκαλ, τα "επαγγελματικά", έχουν εντελώς διαφορετικό ήχο από σειρά utopia, άντε πες μου εσύ γιατί το κάνουν αυτό..

ΥΓ. Τα Νιούμαν τα 310, αν και φτηνότερα, παρότι με ενισχυτικά στάδια εντός της τιμής τους, κατά την προσωπική μου εμπειρία, παίζουν κλάσεις ανώτερα από το καλύτερο φοκαλ. Φυσικά, χωρίς σαμπ ούτε δοκιμή δε χρειάζεται , δε παίζουν, δεν. Πακέτο με τα σαμπ τους όμως, είναι ήχος μαγικός σε οποιοδήποτε μουσικό είδος, χωρίς εξαιρέσεις, από κλασική μέχρι ραπ και θρας μέταλ δεξερωγωτι. Αλλά: όχι πάνω από 2,4μ, είναι νιαρφιλντ το ηχείο. Για μεγάλη απόσταση ακρόασης, τα 420 δίνουν πόνο, να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει. Βάλτο και στα 8 μετρα, θα σε πυροβολεί μέχρι να ψοφήσεις. Εννοείται ότι για πολύ μεγάλο χώρο, και τα 420 θέλουν σαμπ, και τα μεγάλα της φίρμας. Αυτά που έχω 2 σε αγγελία. 😁
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.036
Reaction score
130.909
Για να έχουν διαφορετικά target groups.
Σωστό.

Πριν από αρκετά χρόνια, είχα πάθει ένα βραχυκύκλωμα με ενεργά Νιούμαν, αυτά που έχει τώρα ο ζιζικος. Στο σπίτι φίλου, τα είχα μετρήσει, έδωσα ελάχιστη ισοστάθμιση να διορθωθούν κάποιες μικρές ατασθαλίες, και μετά, μα τον τουτάτη, έπαιζαν υπερβολικά όμοια με αυτό που ήξερα από το σπίτι μου, με τα μαγκνεπαν (σωστά μετρημένα και με EQ). Τρελή ομοιότητα στο άκουσμα.

Εννοείται, ο ήχος αυτών των ενεργών φοκαλ, δεν είχε καμία απολύτως σχέση με τις παθητικές χαϊεντάδικες σειρές της φίρμας, ανεξαρτήτως κόστους.
 

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.846
Τα χαιεντάδικα FOCAL έχουν πολύ μεσόπριμο . Οχι πρίμο.
Αλλά λόγω του κροςς που εφαρμόζουν βγαίνουν γενικά τσιριχτά.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.795

-
...... δεν σκοπεύω να καταργήσω τα Magnepan, αλλά να έχω ένα δεύτερο ποιοτικό σύστημα άλλης σχολής, με μεγάφωνα.
-
....μετά από τον " επιθετικό " ήχο των Magnepan δεν θα πήγαινα σε ήχο ....βιτάμ .
Θα πήγαινα στον εναλλακτικό ήχο των klipsch cornwall III - II που είναι ταμάμ για τους ενισχυτές που έχεις .

κοντα στα άλλα ηχεία που είναι στην λίστα σου , βάλε και αυτά .
Ναί , στην κόρνα τους .
-

-
 
Last edited:

Μηνύματα
531
Reaction score
700
FB_IMG_1701890483194.jpg

Ενεργά και πράσινα άλογα...Σπινοράματα και φλατ αποκρίσεις...
Αυτά είναι αδύνατο να μην παίζουν καλά. Γλυπτική, μουσική παράδοση (Ιταλία), ένας από τους πιο ταλαντούχους σχεδιαστές.
Και μόνο που τα βλέπεις την ακούς. Αν είναι δυνατόν να ευχαριστηθείς μουσική από μπαούλα.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.726
Reaction score
12.456
Με κάνατε να θυμηθώ πάλι ιστορίες από τα παλιά, σαν τα παππούδια...
Έτος 1998. Κατασκευή ηχείου απομίμηση του wilson, για το φίλο μου το Δημητράκη.
Woofers της Peerless δεν θυμάμαι το μοντέλο, midwoofer το Seas P17 και tweeter Dynaudio D-260.
Με οδήγηση από τον Luxman M03 χοροπηδούσε το δισκάκι εντός του CD player και έψαχνα γιατί κάνει διακοπές ο ήχος!
367966411_897363675348104_4692452347732296135_n.jpg

398282538_372317125166131_5131642827093487865_n.jpg
 

Μηνύματα
7.382
Reaction score
12.023
Με κάνατε να θυμηθώ πάλι ιστορίες από τα παλιά, σαν τα παππούδια...
Έτος 1998. Κατασκευή ηχείου απομίμηση του wilson, για το φίλο μου το Δημητράκη.
Woofers της Peerless δεν θυμάμαι το μοντέλο, midwoofer το Seas P17 και tweeter Dynaudio D-260.
Με οδήγηση από τον Luxman M03 χοροπηδούσε το δισκάκι εντός του CD player και έψαχνα γιατί κάνει διακοπές ο ήχος!
View attachment 314703
View attachment 314704
Εγώ θα το οδηγούσα ενεργά πάντως! :p
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.606
Μηνύματα
2.910.949
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top