Barista Corner

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
@coolmind Τι έχεις φτιάξει εκεί; Περιστροφική αντλία έχεις βάλει;
Όσον αφορά το δοχείο της airscape σκεφτομαι και εγώ κάτι αντίστοιχο. Θέλει και έξτρα αντλία για να δημιουργήσεις υποπίεση ; Πόσο παραπάνω χρόνο θεωρείς πως κερδίζεις χοντρικά; Για βάλε μας link από που αγόρασες να τα δούμε
Είχε κίνηση στο kudu black friday; Να πάω να πάρω φρέσκο καφεδάκι ή ακόμα έχουν καφέ ενός μήνα ;
Είναι αυτό; χωρίς αντλία κενού; απλά μειώνεις τον όγκο στην ουσία και κατα συνέπεια τον αέρα;;;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
@coolmind Τι έχεις φτιάξει εκεί; Περιστροφική αντλία έχεις βάλει;
Όσον αφορά το δοχείο της airscape σκεφτομαι και εγώ κάτι αντίστοιχο. Θέλει και έξτρα αντλία για να δημιουργήσεις υποπίεση ; Πόσο παραπάνω χρόνο θεωρείς πως κερδίζεις χοντρικά; Για βάλε μας link από που αγόρασες να τα δούμε
Είχε κίνηση στο kudu black friday; Να πάω να πάρω φρέσκο καφεδάκι ή ακόμα έχουν καφέ ενός μήνα ;
Είναι αυτό; χωρίς αντλία κενού; απλά μειώνεις τον όγκο στην ουσία και κατα συνέπεια τον αέρα;;;
Ναι εχω βαλει περιστροφικη αντλια,το airscape το πηρα για καλυτερο απο αυτο που ειχα(το απλο με το καπακι που πατας το κουμπι για να κλεισει βγαζοντας αερα),και ναι ειναι καλυτερο απο το απλο γιατι εχει το εσωτερικο καπακι και αφαιρει σχεδον ολη την ποσοτητα του αερα οποτε οκ. Κατα τα αλλα μην περιμενεις να δεις διαφορες απο αυτο και μονον.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.419

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Ο μύλος δεν έχει πρόβλημα με το νερό; Σκεφτόμουν να βγάλω απο το μύλο το αντιστατικό ελασματάκι που έχει καθώς συγκρατεί περίπου 0,3 gr καφέ και είτε να τον δούλευα χωρίς αυτό εάν δεν κόλλαγε ο καφές λόγο στατικού ηλεκτρισμού ή να ψέκαζα νεράκι και εγώ
 


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Ο μύλος δεν έχει πρόβλημα με το νερό; Σκεφτόμουν να βγάλω απο το μύλο το αντιστατικό ελασματάκι που έχει καθώς συγκρατεί περίπου 0,3 gr καφέ και είτε να τον δούλευα χωρίς αυτό εάν δεν κόλλαγε ο καφές λόγο στατικού ηλεκτρισμού ή να ψέκαζα νεράκι και εγώ
Καλα οσοι ψεκάζουν ,μερικες σταγονες ριχνουν σε ολη την δοση του καφε.Αν ο Μυλος σου εχει κατι για να σπάει τους κοκκους της πουδρας αφαιρεσε το οπως πολυ σωστα ειπες,γιατι σου κανει περισσοτερη ζημια απο αυτη που και καλα σε γλυτώνει.Εγω τα βγαζω ολα απο ολους τους μυλους,για να μπορω να τους καθαριζω οσο περισσοτερο και ευκολοτερα μπορω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.419
-30% η roundcup. (έχει δοκιμάσει κανείς; ),
Τώρα το είδα.

Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές από τη Rouncup. Καλή εταιρεία και παρόλο που στο site δεν έχει ημερομηνίες ψησίματος ήταν πάντα φρέσκος.
Ο λόγος που δεν παίρνω πιο συχνά είναι επειδή έχω το κόλλημα της φυσικής παρουσίας στον χώρο. Απεχθάνομαι τις ταχυδρομικές παραγγελίες σε όλα τα είδη που μπορώ να έχω πρόσβαση σε φυσικό κατάστημα.

Γενικότερα, ο καφές που πωλείται από τις καταξιωμένες specialty εταιρείες του χώρου είναι σχετικά "ισοδύναμος" ανά κατηγορία τιμής. Με τις τρέχουσες τιμές υπάρχουν χονδρικά 3 κατηγορίες ΙΜΟ:

1. Κάτω των 10€/250γρ: Blends και απλοί μονοποικιλιακοί, από αδιάφοροι μέχρι ικανοποιητικοί.
2. 10-14€/250γρ: Η πιο δημοφιλής ημί-hiend κατηγορία με τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Ποιοτικοί μονοποικιλιακοί με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Η πιο συμφέρουσα κατηγορία σε τιμή/απόδοση.
3. Άνω των 15€/250γρ: διαφορετικοί περισσότερο για τη ...διαφορετικότητα. Υπάρχουν και διαμάντια αν θέλουμε να κάνουμε ένα ξεχωριστό δώρο στον εαυτό μας.

Στη 2 κυκλοφορούν κυρίως οι ίδιοι καφέδες (ως προς την προέλευση) με το χαρακτηριστικό προφίλ ψησίματος της κάθε εταιρείας. Υποκειμενικές και ελάχιστες οι διαφορές.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.350
Reaction score
42.134
Η Kudu έχεις και τα office supplies, είναι για επαγγελματίες που αγοράζουν με τιμολόγιο και η συσκευασία είναι του 1 κιλού και ελάχιστη παραγγελία 2 κιλά.
Ο ακριβότερος, Ethiopia (κίτρινο χρώμα όπως τα τιμολόγια της ΔΕΗ :biggrin: ), είναι στα €51,30/2kg, €6,4/250gr, €5,17/250gr χωρίς το ΦΠΑ. Beat that!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.195
Reaction score
33.601
Φτηνό είναι, αλλά ελάχιστη παραγγελία 2 κιλά δεν είναι για εμάς, εμείς θέλουμε 1,2-1,3 κιλά το μήνα, θα μπαγιατέψει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.350
Reaction score
42.134
Με λίγο σωστή αποθήκευση νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι στη χρήση που κάνω (παίρνω "φασόλι", αλέθω και φτιάχνω φίλτρου). Αλλά και να υπήρχε μια μικρή αισθητή μείωση της ποιότητας του καφέ για αυτή την τιμή θα το δεχόμουν.
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
εμείς πάλι που θέλαμε να στείλουμε 2 κιλά συσκευασία στο γραφείο της κορέας αλλά χωρίς τιμολόγιο για να μην γίνουμε μύλος εσωτερικά δεν μας βόλεψε.
απλή αποδειξούλα ρε φίλε με φπα να κάνουμε καμιά δουλειά
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.419
Η Kudu έχεις και τα office supplies, είναι για επαγγελματίες που αγοράζουν με τιμολόγιο και η συσκευασία είναι του 1 κιλού και ελάχιστη παραγγελία 2 κιλά.
Ο ακριβότερος, Ethiopia (κίτρινο χρώμα όπως τα τιμολόγια της ΔΕΗ :biggrin: ), είναι στα €51,30/2kg, €6,4/250gr, €5,17/250gr χωρίς το ΦΠΑ. Beat that!
Η τιμή είναι καλή με τη διαφορά ότι τα office supplies είναι generic batches με μόνο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό τη χώρα προέλευσης. Κάτι αντίστοιχο ποιοτικά με το Κλασικό Ελαιόλαδο στο SM. Δεν το κατακρίνω, απλά λέω ότι δεν ικανοποιεί αυτόν που ψάχνεται με τους διαφορετικούς μονοποικιλιακούς.

Για μένα, ο πιο "φτηνός" από τους αγαπημένους μου καφέδες είναι ο Ethiopia της Area51:

ETHIOPIA Gedeo, Yirgacheffe - Area 51 Coffee Roasters
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.419
Κάτι τέτοια πετάει και δεν τον αφήνει να αγοράσει τον Φαίδρο.
Αυτός νομίζει ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι. Σαν να ζητάει ο robusta του Flocafe ίσα δικαιώματα με έναν φρουτώδη heirloom. 8-)
 


Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
@coolmind Ο καθαρισμός δεν είναι κάτι. Αφαιρείτε πολύ εύκολα το αντιστατικό λαμάκι και καθαρίζεται. Το θέμα μου είναι πως συγκρατεί καφέ και κάθε φορά αλέθω περίπου ενα γραμμάριο το πετάω για να βγαίνει φρέσκος καφές για παρασκευή. Τα μαχαίρια του μύλου δεν θα έχουν θέμα με την υγρασία; Ξέρω πως δε κάνει να τα πλένεις. Ή είναι λίγο το νερο απο το ψέκασμα και σώζεται απο τα έλαια του καφέ η κατάσταση
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.195
Reaction score
33.601
Espresso room, άλλως 'το ρομπουστάδικο';

Λέτε να πρόκειται για δάκτυλο των Ισραηλινών τώρα με αυτά στη Γάζα, να κόψουμε τον καφέ Αράμπικα;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.152
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top