Το καφενείο των φιλόζωων


Μηνύματα
4.160
Reaction score
3.811
Η στείρωση ψηφιστηκε με την λογική να ελαττωθούν τα άπειρα αδέσποτα.
Έλα μου ντε όμως που πάλι οι τυπικοί ιδιοκτήτες θα την πληρώσουν την νύφη.
Και οι τυπικοί κατα πλειοψηφία είναι στις αστικές περιοχές που έχουν τα ζώα σαν συντροφιά μέσα στο σπίτι και όχι απλώς σαν φύλακες κτλ. και οι τυπικοί σε περίπτωση γέννας θα ασχοληθούν και θα φροντίσουν για υιοθεσίες κτλ.
Οι μπαρμπάδες στις ημιαστικές περιοχές και ειδικά επαρχία τον σκύλο τον έχουν σαν "εργαλέιο".
Κανείς δεν θα τους ελέγξει και με την σειρά τους τροφοδοτούν αδέσποτα ασταμάτητα.
Στην Επανομή πχ 5-6 βοσκοί αφήνουν περί τα 100 αδέσποτα τον χρόνο (αυτά που βρίσκονται) νεογέννητα σε χωράφια κτλ.
Η ουσία είναι μια τρύπα στο νερό χωρίς αυστηρούς ελέγχους .
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Χθες προχθές μια γνωστή έφαγε κλήση στο κέντρο της Θεσσαλονίκης επειδή το σκυλάκι που έκανε βόλτα δεν είχε τσιπ.

Νομίζω 300€ είναι, μαζί με το αποδεικτικό τσιπαρίσματος.
Τόσο είναι, καθώς και η βόλτα χωρίς λουρί.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.210
Reaction score
33.624
Η στείρωση ψηφιστηκε με την λογική να ελαττωθούν τα άπειρα αδέσποτα.
Έλα μου ντε όμως που πάλι οι τυπικοί ιδιοκτήτες θα την πληρώσουν την νύφη.
Και οι τυπικοί κατα πλειοψηφία είναι στις αστικές περιοχές που έχουν τα ζώα σαν συντροφιά μέσα στο σπίτι και όχι απλώς σαν φύλακες κτλ. και οι τυπικοί σε περίπτωση γέννας θα ασχοληθούν και θα φροντίσουν για υιοθεσίες κτλ.
Οι μπαρμπάδες στις ημιαστικές περιοχές και ειδικά επαρχία τον σκύλο τον έχουν σαν "εργαλέιο".
Κανείς δεν θα τους ελέγξει και με την σειρά τους τροφοδοτούν αδέσποτα ασταμάτητα.
Στην Επανομή πχ 5-6 βοσκοί αφήνουν περί τα 100 αδέσποτα τον χρόνο (αυτά που βρίσκονται) νεογέννητα σε χωράφια κτλ.
Η ουσία είναι μια τρύπα στο νερό χωρίς αυστηρούς ελέγχους .

Η στείρωση είναι μια ιατρική πράξη που συνιστά ακραία επέμβαση πάνω στο ζώο και θα έπρεπε να δικαιολογείται με επιστημονικά κριτήρια και ανά περίπτωση όχι 'με ένα νόμο και ένα άρθρο'.

Κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο στους Θεοχάρηδες αυτού του τόπου.
 

Μηνύματα
4.160
Reaction score
3.811
Η στείρωση είναι μια ιατρική πράξη που συνιστά ακραία επέμβαση πάνω στο ζώο και θα έπρεπε να δικαιολογείται με επιστημονικά κριτήρια και ανά περίπτωση όχι 'με ένα νόμο και ένα άρθρο'.

Κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο στους Θεοχάρηδες αυτού του τόπου.
Συμφωνώ απλώς ανάφερα τον τρόπο σκέψης αυτών που το πρότειναν .
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε τόσο ανεύθυνοι σε πλειοψηφία που σε μερικούς τομείς δεν μας σώζει απολύτως κανένας νόμος ή ρύθμιση παρά η τιμωρία.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Μοιάζει όλοι να αποδέχονται σαν φυσιολογική μια κατάσταση που είχε και έχει άλλες επιλογές, εννοώ. Κάποια στιγμή άρχισαν με το μικροτσίπ και τώρα θα τηρήσουν αρχείο dna για δώδεκα χρόνια να ανακαλύπτουν το γονέα κάποιου αδέσποτου και τον ιδιοκτήτη του. Ο αρρενωπός γάτος πιθανόν να έχει αποβιώσει μέχρι τότε. Δεν μοιάζει με ανέκδοτο;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.210
Reaction score
33.624

Αρχίζει να γίνεται αστείο το πράγμα. Να τοποθετείται ο.... σύζυγος της κτηνιάτρου; Ελεος.
 

Μηνύματα
29.954
Reaction score
24.179
ΕΜ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ...

ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΦΑΡΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΣΚΥΛΟΥ.
 









Μηνύματα
14.893
Reaction score
1.961
Έχω σιχαθεί τη σκατοψυχία του κόσμου.
Να πετούν συνεχώς τα μπολ με το νερό και την τροφή για τα αδέσποτα.
Γύρισα σπίτι σκασμένη ακόμα μια φορά , χτες έβαλα σ'ενα σημείο ένα γυάλινο μπολ με τουλάχιστον 1 κιλό κροκέτες.
Το έκλεψαν.
 

Μηνύματα
29.954
Reaction score
24.179
Έχω σιχαθεί τη σκατοψυχία του κόσμου.
Να πετούν συνεχώς τα μπολ με το νερό και την τροφή για τα αδέσποτα.
Γύρισα σπίτι σκασμένη ακόμα μια φορά , χτες έβαλα σ'ενα σημείο ένα γυάλινο μπολ με τουλάχιστον 1 κιλό κροκέτες.
Το έκλεψαν.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...

ΕΒΑΖΑ ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΚΡΕΑΣ ΣΕ ΚΕΣΕ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΡΙΟΛΑ ΚΑΙ

ΤΑ ΠΕΤΑΓΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.

ΠΑΡΑΦΥΛΑΞΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΒΑΖΑ ΤΟΝ ΚΕΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.422
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top