Off Topic






wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.481
Reaction score
21.253
@Sotos65

Παρεμπιπτόντως, μιας και έχει γίνει κουβέντα για το πόσα δημόσια πανεπιστήμια χωράει ο τόπος, και για την ίδρυση τους και σχολών τους σκόρπια σε όλη την χώρα για να ικανοποιηθούν τοπικοί παράγοντες και κάτοικοι, αντίστοιχα, πόσα ιδιωτικά χωράει και πόσα θα ιδρυθούν άραγε;
Στην μικρή, μισή Κύπρο, του σκάρτου ενός εκατομμυρίου πληθυσμού, έχουμε εννιά (9) ιδιωτικά Πανεπιστήμια:

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Πανεπιστήμιο Frederick
Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου
Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus
University of Limassol
Philips University
American University of Beirut

κι ακόμα ένα που τώρα μου διαφεύγει.

Βγάζουν το "ψωμί" τους από φοιτητές προερχόμενους από την Ελλάδα, από την Κύπρο και από τρίτες χωρών (εκτός Ε.Ε) - κάποια από αυτά προσφέρουν κατευθύνσεις/πτυχία που δεν προσφέρονται στα τρία (3) δημόσια Πανεπιστήμια κάποια από αυτά προσφέρουν μεγάλη γκάμα πτυχίων με εξ αποστάσεως φοίτηση. Και ναι, όλα αξιολογούνται από έναν κρατικό ανεξάρτητο φορέα και ναι όλα έχουν δουλειά.

Υ.Γ.: Στα κατεχόμενα εδάφη λειτουργεί ένας σκασμός αλλά Πανεπιστήμια, τα πτυχία των οποίων, όμως, δεν αναγνωρίζονται σε ευνομούμενα κράτη.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.888
Reaction score
79.333
Θελω να πιστεύω στο "καλό" των ανθρώπων. :D Και αφού ο άνθρωπος δεν με ¨πειράζει¨ εμένα πορσωπικά .... ας είναι ότι θέλει.
όλα τα καλά έχει....αρκεί να μη του σπας τα @@... χα χα
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.888
Reaction score
79.333
Καλά κάνει, νορμάλ έτσι είμαι και εγώ και όλοι. χα χα Δεν είναι ανηθικότητα αυτό. Το αντίθετο.
ωραία τοτε....συνεννοηθήκαμε
χα χα
 



Μηνύματα
15.253
Reaction score
17.312
Δεν είμαι ανήθικος αλλά αηθικιστής.
Ναι το ξέρω. Αλλά να ξέρεις και το δεύτερο είσαι γιατί δεν έχεις καταλάβει ότι βαθιά φιλοσοφικά δεν υπάρχει ήθος που μπορεί να καθοριστεί απο τον άνθρωπο. Καθορίζεται απο αλλού (ακόμη το ψάχνουμε). Είσαι και λίγο μη "θρησκευτικός" (με την γενική έννοια της θρησκευτικότητας και πίστης σε κάτι, μην σου πάει το μυαλό μόνο στις θρησκείες) ή πνευματικός και αυτό δεν βοηθάει να καταλάβεις τι παίζεται σε αυτό το θέμα.

Βέβαια απο το να έχει κάποιος κάποια επικίνδυνη ιδεολογία ή πίστη ή ήθος ... καλύτερα να μην έχει καθόλου. Για αυτό και λέω είσαι ΟΚ και τίμιος με τον εαυτό σου και έχεις ανεπτυγμένο ένα κριτήριο μέχρι που μπορείς να φτάσεις και που όχι. Κρίμα όμως να μην τολμάς γιατί αυτό το κριτήριο και η τιμιότητα είναι σπάνιο χαρισμα και δεν θα έπρεπε να φοβάσαι. Ε, μάλλον έχεις "βολευτεί" λίγο. Δεν πειράζει θα έρθει η ζωη να σου το κατρρίψει με το ζόρι (για καλό ή για κακό). Είσαι και νεός πολύ.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.888
Reaction score
79.333
Ναι το ξέρω. Αλλά να ξέρεις και το δεύτερο είσαι γιατί δεν έχεις καταλάβει ότι βαθιά φιλοσοφικά δεν υπάρχει ήθος που μπορεί να καθοριστεί απο τον άνθρωπο. Καθορίζεται απο άλλου (ακόμη το ψάχνουμε). Είσαι και λίγο μη "θρησκευτικός" (με την γενική έννοια της θρησκευτικότητας και πίστης σε κάτι, μην σου πάει το μυαλό μόνο στις θρησκείες) ή πνευματικός και αυτό δεν βοηθάει να καταλάβεις τι παίζεται σε αυτό το θέμα.

Βέβαια απο το να έχει κάποιος κάποια επικίνδυνη ιδεολογία ή πίστη ή ήθος ... καλύτερα να μην έχει καθόλου. Για αυτό και λέω είσαι ΟΚ και τίμιος με τον εαυτό σου και έχεις ανεπτυγμένο ένα κριτήριο μέχρι που μπορείς να φτάσεις και που όχι. Κρίμα όμως να μην τολμάς γιατί αυτό το κριτήριο και η τιμιότητα είναι σπάνιο χαρισμα και δεν θα έπρεπε να φοβάσαι. Ε, μάλλον έχεις "βολευτεί" λίγο. Δεν πειράζει θα έρθει η ζωη να σου το κατρρίψει με το ζόρι (για καλό ή για κακό). Είσαι και νεός πολύ.
επαναλαμβάνω...

όλα τα καλά έχει....αρκεί να μη του σπας τα @@... χα χα
 

Μηνύματα
15.253
Reaction score
17.312
επαναλαμβάνω...
Αυτά τα γουστάρει αφού. Στήνει αυτί και δείχνει ενδιαφέρον όταν μιλάνε κάποιες φίλες του, που πάνε σε γκρούπ θέραπις .... έχει πεί.

Ας τον αφήσουμε ήσυχο. Ξελόγκαρε. ¨Εχει δουλειά μάλλον. :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.888
Reaction score
79.333
Αυτά τα γουστάρει αφού. Στήνει αυτί και δείχνει ενδιαφέρον όταν μιλάνε κάποιες φίλες του, που πάνε σε γκρούπ θέραπις .... έχει πεί.
εισαι φίλη του?
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.002
Μηνύματα
2.925.126
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top