Featured Antonylogan's man cave

Μηνύματα
65
Reaction score
219
Μετά λύπης μου δεν βλέπω ανταπόκριση...
Αν είχαμε Home Theater σαν αυτό που είδαμε παραπάνω (όχι του ροζ πάνθηρα, το άλλο), πολύ ευχαρίστως να το παρουσιάζαμε. Τώρα τί να δείξουμε, το μυγόχεσμα; :laugh:
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Εμ, παρεξήγησες. Αυτό είναι το thread σου για την παρουσίαση του συστήματος σου. Αλλά μέλη έχουν κάνει αντίστοιχες παρουσιάσεις, στα δικά τους threads. Δεν έχει παρά να πλοηγηθείς σε αυτά, για να δεις τα συστήματα και τους χώρους που τα φιλοξενούν.:)

Όταν βρω χρόνο, θα σε "οδηγήσω" στο δικό μου.
Δεν εννοούσα στο δικό μου thread. Αλλά το for your eyes only που πηγαίνει χαμένο ελλείψει νέων παρουσιάσεων...
Αν είχαμε Home Theater σαν αυτό που είδαμε παραπάνω (όχι του ροζ πάνθηρα, το άλλο), πολύ ευχαρίστως να το παρουσιάζαμε. Τώρα τί να δείξουμε, το μυγόχεσμα; :laugh:
Τα πάντα φίλε μου...
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Δεν εννοούσα στο δικό μου thread. Αλλά το for your eyes only που πηγαίνει χαμένο ελλείψει νέων παρουσιάσεων...
Θέλετε να κάνουμε μια λίστα για ψήφισμα του στιλ :

ποιανού μέλους ηχοσυστημά έχετε καημό να δείτε? :biggrin:

Kefalas
Alexis
Thva
Dimis 777
n_Olympios
billpeppas
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Εγώ ρευ σαρδανάπαλε που μ' έβαλες δεν έχω ''ηχοσύστημα'' για παρουσίαση, σ' ένα γραφείο είμαι (κι αυτό υπό διάλυση τώρα) ο άμοιρος και ούτ΄καν το έχω κρατήσει κρυφό..
Υπάρχουν εικόνες - θέμα.. :rolleyes:
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Εγώ ρευ σαρδανάπαλε που μ' έβαλες δεν έχω ''ηχοσύστημα'' για παρουσίαση, σ' ένα γραφείο είμαι (κι αυτό υπό διάλυση τώρα) ο άμοιρος και ούτ΄καν το έχω κρατήσει κρυφό..
Υπάρχουν εικόνες - θέμα.. :rolleyes:
Καλά θα σε βγάλω, άδικα όμως διαμαρτυρεσαι, άλλοι θα μαζέψουν όλο το χαρτί :biggrin:
Στο καθιστικό δεν έχεις δλδ κάτι?

Θα την φτιάξω την ψηφοφορία το απόγευμα :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Καλά θα σε βγάλω, άδικα όμως διαμαρτυρεσαι, άλλοι θα μαζέψουν όλο το χαρτί :biggrin:
Στο καθιστικό δεν έχεις δλδ κάτι?

Θα την φτιάξω την ψηφοφορία το απόγευμα :biggrin:
Τώρα (εδώ και καιρό δηλ.) όχι.. :idk:
Άσε που σε όποια γωνιά τα ΄χω χώσει κατά διαστήματα όλο και κάπου έχω ''πετάξει'' εικόνες..
Αλλα στημένο σωστά - όπως πρέπει δεν είχα ποτές ώστε να υπερηφανευόμουν γι' αυτό ή να έκαμα βάση αυτού συγκρίσεις ή κριτική σε άλλους..


Υ.Γ.
Δεν είναι διαμαρτυρία, απλά λόγο των παραπάνω στερείται ουσίας η όποια συμμετοχή μου.. :idk:
Εκτός αν θες να σου παρουσιάσω τη θέση και του Μarshall που έχω (το μόνο που δεν έχω δείξει ποτές) να γελάσουμε.. :tongue::lolsign:




Α, έχω κι ένα ραδιοφωνάκι του μπαμπά.. ξέχασα. :rolleyes:
(μην μας πουν και κρυψίνους 8-))
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Αλλα στημένο σωστά - όπως πρέπει δεν είχα ποτές ώστε να υπερηφανευόμουν γι' αυτό ή να έκαμα βάση αυτού συγκρίσεις ή κριτική σε άλλους..
Αν το σωστό στήσιμο αποτελούσε προϋπόθεση για κριτική τότε πολύ πιθανόν μόνον ο Μπουτχιας να είχε το δικαίωμα για κάτι τέτοιο. :biggrin:
Μου φαίνεται θα βάλω τον Κογια στην θέση σου να πιάσω όλες τις τάσεις:biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.364
Φίλοι μου από ότι βλέπω... ''πολύ μέλι και τηγανίτα τίποτα''
Υποτίθεται πως σε αυτό το θέμα παρουσιάζονται στησίματα μηχανημάτων, χώρων κτλ. Μετά λύπης μου δεν βλέπω ανταπόκριση... Μπορούμε λοιπόν να προβάλουμε χώρους και λύσεις που μας αρέσουν και γιατί, όχι οι πιο καταρτισμένοι με το κατασκευαστικό κομμάτι και το κομμάτι της ακουστικής, να συμβουλεύουν αυτούς που θα ''τολμήσουν'' να φτιάξουν κάτι στον χώρο τους... Ελπίζω με το νήμα μου να έδωσα τροφή για σκέψη και θα χαρώ να βοηθήσω όπου μπορώ.
Δεν εννοούσα στο δικό μου thread. Αλλά το for your eyes only που πηγαίνει χαμένο ελλείψει νέων παρουσιάσεων...
Πολλοί από τους συμμετέχοντες έχουν φτιάξει τα συστήματά τους εδώ και χρόνια, και δεν υπάρχει κάτι καινούργιο να παρουσιαστεί.
Αλλά στα ήδη υπάρχοντα υπάρχουν φωτογραφίες, μετρήσεις, σχόλια και ξεκατίνιασμα. Ρίξε μια ματιά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Αν το σωστό στήσιμο αποτελούσε προϋπόθεση για κριτική τότε πολύ πιθανόν μόνον ο Μπουτχιας να είχε το δικαίωμα για κάτι τέτοιο. :biggrin:
Μου φαίνεται θα βάλω τον Κογια στην θέση σου να πιάσω όλες τις τάσεις:biggrin:
Να, πάρε 2-3 παλιές απ' το δωματιάκι (τώρα δεν είναι έτσι) για να μην λες.. :rolleyes:
Έχω ανεβάσει αρκετές (είναι διάσπαρτες) από διάφορα τεστ και χώρους αλλά για να κάνω ερωτήσεις κυρίως όχι παρουσίαση.. ;)
(τι να παρουσιάσω? :tongue:)

Στη μεσαία έχω και την θερμαντική στο γραφείο από τότε που ήμουν με πατερίτσες.. :tongue:


322486_9bea5852277dd1bf10fee1b4cc4c0005.jpg
322485_de3bdc207bdd28f24e9504373e79834e.jpg
256983_e883a5c3a2e13685139a3589bdde90e2.jpg
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Δεν ανεβαίνουν συστήματα, γιατί δεν στήνονται νέα συστήματα από τους νέους 25-35.

Κι όσα στήνονται, στην καλύτερη περίπτωση θα είναι με ηχομπάρες για home cinema, και τίποτε μονιτοράκια στο pc, οπότε τι να δείξουν. Οι υπόλοιποι με κινητά, άντε και με κάνα laptop και bluetooth ηχειάκια τη βγάζουν.

Μια κίνηση λόγω των atmos καναλιών στο ταβάνι διακρίνεται μόνο τελευταία, κι αυτό από παλιούς που θέλουν να ολοκληρώσουν την πολυκάναλη εκδοχή του συστήματός τους, καλή ώρα όπως εδώ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Μου φαίνεται θα βάλω τον Κογια στην θέση σου να πιάσω όλες τις τάσεις:biggrin:

Να βρήκα και ένα vintage στήσιμο που είχα κάμει κάποτες (γωνίτσα για ζεστή σοκολάτα) και με πικάπ.. :party:

Τι άλλο θες ?

DSC01297.tiffrg.jpggdrthgh.jpg


Ο οτινά'νες κι ο αστοχύμας συναντήθηκαν.
Πεσμ' οτ' είμαι ο αστοχύμας μ' αρέσ' περισσότερο.. :party:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.335
Reaction score
7.909
Να βρήκα και ένα vintage στήσιμο που είχα κάμει κάποτες (γωνίτσα για ζεστή σοκολάτα) και με πικάπ.. :party:

Τι άλλο θες ?

View attachment 321717



Πεσμ' οτ' είμαι ο αστοχύμας μ' αρέσ' περισσότερο.. :party:
Σαν να εχεις ενταξει τη ζωη σου στο ηχοσυστημα σε κοβω.
Για προσεχε…
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Υπάρχει και κατηγορία για παρουσίαση δικάναλων συστημάτων.


Παράδειγμα το σύστημα-o χώρος αναφοράς του @wizzy.

 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.914
Reaction score
11.236
Για σας τις νοικοκυρεμένες χαϊφιντελούδες, άμα έρθω σπίτι σας και δω ανόμοια ηχεία στο ιμερσιβ σεταπ, θα φύγω με το συρταράκι απορρυπαντικού του πλυντηρίου σας κρυμμένο στο μπουφάν μου.

Ή θα το χώσω σε καμιά κρυψώνα να μη το βρείτε ποτέ.

Σιγά μη σας αφήσω έτσι.
Όχι άλλο μπουλινγκ για όμοια ηχεία ιμερσιβ σεταπ.

Δεν υπάρχει σχετική προδιαγραφή - απαίτηση, ειδικά για την αναπαραγωγή περιεχομενου. Εδώ και για την παραγωγή, πρόσφατα και μπιλιον ντολαρ στουντια έχουν ανόμοια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.364
Δεν υπάρχει σχετική προδιαγραφή - απαίτηση, ειδικά για την αναπαραγωγή περιεχομενου. Εδώ και για την παραγωγή, πρόσφατα και μπιλιον ντολαρ στουντια έχουν ανόμοια.
Και ο Toole συμφωνεί:
The center channel is the most important channel in the system - in movies it does most of the work. Ideally it should be "identical" in performance to the L & R, but in reality it cannot be a tall floor stander, so it is reconfigured to be horizontal, creating a challenge for the engineer. It can be done, and done well, as can be revealed by spinoramas. Once you have access to spinoramas you will soon see that it is possible to mix and match models, even brands, that have used the same performance objectives. So, while sticking to the same brand and model line is easy, a labor saving device, it is not the only way to get timbrally similar L,C and R.

Η ομοιομορφία δεν απαιτεί απόλυτα όμοια ηχεία, αλλα timbrally matched ηχεία.

Και πράγματι ακόμα και στο Blackbird και στην 2L εχουν ηχεία διαφορετικού μεγέθους, ίδιας σειράς.

905B5A10-01E2-4E72-B45F-5EE75AFEC94F.jpeg
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και ο Toole συμφωνεί:
The center channel is the most important channel in the system - in movies it does most of the work. Ideally it should be "identical" in performance to the L & R, but in reality it cannot be a tall floor stander, so it is reconfigured to be horizontal, creating a challenge for the engineer. It can be done, and done well, as can be revealed by spinoramas. Once you have access to spinoramas you will soon see that it is possible to mix and match models, even brands, that have used the same performance objectives. So, while sticking to the same brand and model line is easy, a labor saving device, it is not the only way to get timbrally similar L,C and R.

Η ομοιομορφία δεν απαιτεί απόλυτα όμοια ηχεία, αλλα timbrally matched ηχεία.

Και πράγματι ακόμα και στο Blackbird και στην 2L εχουν ηχεία διαφορετικού μεγέθους, ίδιας σειράς.

View attachment 321750
Το "ολοιδια" ειναι το πιο safe ομως. Εγγυηση.
Το αλλο θελει ψαξιμο. Πολυ ψαξιμο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Μην παραδειγματίζεστε απ' τα βρωμοστούντιΑ και τσι τσιπιές τους, εδώ θα κάμουμε το ορθόδοξο, το σωστό..
Κάτι ξέρουν παραπάνω, αν μπεις στο τρύπακι να είναι όλα ίδια στο σπίτι τότε αναγκαστικά θα οδηγηθείς όχι μονον οικονομικά αλλά και πρακτικά σε μικρότερα ηχεία, ποιος θα βάλει πάνω βαρβατα ηχεία, έτσι λοιπόν αντί να βάλεις μπροστά 3 γαιδουρακια πίσω απ την οθόνη να τραβάνε κουπί και τα υπόλοιπα μικρότερου μεγέθους, θα καταληξεις με μικρά στα 2 μέτρα ακρόασης για να σου κάτσουν όλα. ΑΣΤΑΔΙΑΛΑ ΡΕ:biggrin:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.152
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top