Featured Antonylogan's man cave

Μηνύματα
4.616
Reaction score
8.012
Αμ, το decorrelation που λέει τι είναι αυτό πάλι ; Να διακρίνεται η αναπαραγωγή απο μη συσχετισμό - ομογενοποίηση ειδών μουσικής ; :D:D Εγω του είχα πεί ότι είμαι κατά του large sweet spot και τρελλάθηκε. :D
Το decorelation είναι αυτό που δεν έχει το μόνο, αλλά έχει large sweet spot :biggrin:
 

Μηνύματα
14.543
Reaction score
16.383
Το decorelation είναι αυτό που δεν έχει το μόνο, αλλά έχει large sweet spot :biggrin:
Τι ; Κάνει "χώρο" στην σκηνή ; και "ξεσχετίζονται" τα όργανα ; Αυτό το καλό δικάναλο το έχει εδω και δεκαετίες. :D

Φτιαξανε επιτέλους πολυκαναλο ενισχυτή της προκοπής που δεν πέφτει το ένα όργανο πανω στο άλλο και οι φωνές όλες λες και κάθονται στην ίδια καρέκλα ; :D

Αυτά όλα ότι και να είναι ... δεν έχουν σχέση με το sweet spot βρέι. Έχουν ; :D
 
Last edited:

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Επομένως αν κατάλαβα σωστά προτιμάς να ακούς την μουσική σου με τα 2 ML χωρίς σαμπ και όχι από το πολυκαναλικο σύστημα, 5.1.4 είναι?
Αυτά για στέρεο ηχογραφήσεις με χρήση απμιξερ στο πολυκάναλο?
Επειδή είμαι old school είναι γεγονός πως προτιμώ - έχω συνηθίσει να ακούω στέρεο. Όπως έχω ξαναγράψει θα ήθελα πολύ να ακούσω μουσική σε ένα immersive - auro 3d - upmixing πολυκάναλο.
Tα ML είναι μαγικά ηχεία. Carambola nation. :party:
Δεν ξέρω αν είναι μαγικά...σίγουρα δεν είναι για όλους...
 

Μηνύματα
4.616
Reaction score
8.012
Τι ; Κάνει "χώρο" στην σκηνή ; και "ξεσχετίζονται" τα όργανα ; Αυτό το καλό δικάναλο το έχει εδω και δεκαετίες. :D

Φτιαξανε επιτέλους πολυκαναλο ενισχυτή της προκοπής που δεν πέφτει το ένα όργανο πανω στο άλλο και οι φωνές όλες λες και κάθονται στην ίδια καρέκλα ; :D

Αυτά όλα ότι και να είναι ... δεν έχουν σχέση με το sweet spot βρέι. Έχουν ; :D
Το decorrelation υπάρχει τόσο στο στέρεο όσο και στο πολυκαναλο,οπότε δεν μας απασχολεί, τα υπόλοιπα είναι τα ζητούμενα :D
 

Μηνύματα
14.543
Reaction score
16.383
Το decorrelation υπάρχει τόσο στο στέρεο όσο και στο πολυκαναλο,οπότε δεν μας απασχολεί, τα υπόλοιπα είναι τα ζητούμενα :D
Τι είναι ; Εγω δεν κατάλαβα. Αλήθεια. Απλώς υποθέτω απο την λέξη.

Ξεκίνησε ωραία με γέλιο πάντως η μέρα. Ελπίζω να μην μας βγεί ξυνό. :D Χρόνια Πολλά, παγκόσμια ημέρα ραδιοφώνου σημερα. Πάω να φτιάξω την κεραία μου γιατί μου χαλάσανε κάτι σταθμοί απο την νέα ρύθμιση που της έκανα πρίν 10 ημέρες.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.058
Reaction score
130.979
Το μέγεθος της σκηνής η χροιά και οι μεσαίες [γι αυτό άλλωστε και τα επέλεξα...jazz - blues και γενικότερα γυναικείες φωνές] των συγκεκριμένων ηχείων δεν υπάρχει...τα ακούσματά μου είναι ως επί το πλείστον jazz - blues - κλασική μουσική - όπερα και γενικότερα γυναικείες φωνές...μου αρέσει να έχω την Diana Krall prive στο σαλόνι μου...8-)
Προφανώς τα ml τα πήρες γιατί σου άρεσαν τα μεσαία της μεμβράνης τους, αυτό είναι το πρώτο δεδομένο.

Τα μπόλικα χρόνια που ακούς από αυτά, έχουν και μια έντονη δόση "συνήθειας" και "οικειότητας" με αυτές τις μεμβράνες, οπότε στην παρούσα φάση, οτιδήποτε άλλο τύχει να ακούσεις, ασυναίσθητα το συγκρίνεις με την "αναφορά" σου, και προφανώς το "καταδικάζεις" χωρίς πολλά πολλά.

Οι μεμβράνες της ml έχουν βεβαίως κάποια δυνατά στοιχεία, αλλά δεν έχουν μόνον θετικά, πράγμα αυταπόδεικτο, διότι αλλιώς θα είχαμε όλοι ml στο σαλόνι μας. Εμένα λόγου χάριν, ποτέ δεν μου "άρεσαν" οι μεμβράνες της ml, πάντα κάτι με ενοχλούσε στα ανώτερα μεσαία τους, και οι γυναικείες φωνές που λες, ποτέ δεν μου άρεσαν από αυτές τις μεμβράνες, ενώ αντιθέτως, οι μεμβράνες της μαγκνεπαν μου άρεσαν πολύ περισσότερο σε όλο το φάσμα των μεσαίων, αλλά και στα πρίμα πάντα άκουγα ως πολύ ανώτερο το αποτέλεσμα του ριμπον της μαγκνεπαν από οποιαδήποτε μεμβράνη της ml, γι'αυτό και είχα για δεκαετίες τα 3-αρια της μαγκνεπαν.

Οι καραμπολες της οπίσθιας ακτινοβολίας αυτών των ηχείων, με το οκτοειδές προφίλ λοβών, έχει επίσης κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα, αλλά και πάλι, εάν συγκρίνουμε τα μαγκνεπαν με τα ml, κερδαν τα μαγκνεπαν για το μεγαλύτερο εύρος οριζόντιας διασποράς τους, καθώς τα ml είναι σαφώς περισσότερο "ευαίσθητα" στην μετακίνησή σου δεξιά κι αριστερά της mlp, ενώ ταυτόχρονα το κοίλο της πρόσθιας επιφάνειας της μεμβράνης, μειώνει την οριζόντια διασπορά προς τα πίσω.

Και τα δύο ηχεία, λόγω μεγέθους της μεμβράνης έχουν μεγάλη μουσική σκηνή, μεγάλη σε ύψος, κάτι που λείπει από τα τυπικά ηχεία με ένα Τουίτερ, τα οποία πρακτικά δεν έχουν κανένα ύψος. Και πάλι τα μαγκνεπαν κερδανε στο θέμα του μεγέθους της εικόνας, λόγω μεγαλύτερου ύψους - μήκους του ριμπον, διότι το ml έχει το γουφερ κάτω.

Τα "ενδιαφέροντα" χαρακτηριστικά αυτών των ηχείων, όσον αφορά το ύψος της μουσικής σκηνής και την οπίσθια ακτινοβολία, εκτός από προτερήματα αποτελούν και μειονεκτήματα της σχεδίασής τους, διότι βγάζουν αφύσικα τεράστιο μουσικό είδωλο από ένα μικρό μουσικό όργανο, δηλαδή ακούς μια απλή μικρή ακουστική κιθάρα σε μέγεθος τανκς και το στόμα της αγαπημένης σου Ντιάνα κραλ αποκτά τέτοιο μέγεθος που ανετως καταπίνει τανκς..🤪😁😜

Οκ, σου (και μου) "αρέσει" η καραμπολα τους και το εντυπωσιακό (αλλά ψεύτικα μεγάλο) μέγεθος της μουσικής σκηνής, γνωστά αυτά, αλλά τρόπον τινά, αυτά αποτελούν το βωμό που θυσιάζεται το "accuracy" των στοιχείων της ηχογράφησης.

Είναι σα το one note bass, που όλες οι μουσικές έχουν το ίδιο (αλλά ευχάριστο) μπάσο, εις βάρος της ακρίβειας αναπαραγωγής του μπάσου.

Ας αναρωτηθούμε όμως, γιατί προτιμάει ο κόσμος που αγοράζει αυτά τα ηχεία μεμβράνης;

Γιατί την ευχαρίστηση (καραμπολες + μέγεθος σκηνής) από αυτά την παίρνεις εύκολα, ενώ αντιθέτως την (ανώτερη) ευχαρίστηση του accuracy πρέπει να καταβάλλεις πολύ μεγαλύτερες προσπάθειες για να την προσλάβεις. 😎

Η ευκολία της καραμπολας κυρίες και κύριοι.

Η ευκολία του μπάσου των χαρμπεθ.

Η ευκολία γενικώς.

Ωστόσο, η ακρίβεια στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, προσφέρει τελικά σημαντικότερη και μεγαλύτερη ευχαρίστηση στον ακροατή, κάνει διακριτά περισσότερα στοιχεία της ηχογράφησης, και είναι ανώτερος τρόπος αναπαραγωγής αντικειμενικά, κι όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, αρέσει σε όλους. Απλώς είναι δύσκολη στη υλοποίηση. 😎
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
@Antonylogan πες ότι δεν υπάρχουν τα ML στον χώρο και έχεις μόνον το πολυκάναλο. Προτιμάς να ακούς στέρεο από τα 2 Klipsch ή με το πολυκαναλο?
Είναι μικρά για στερεο...το μέγεθος βλέπεις...παίζει ρόλο... :p Μάλλον με το πολυκάναλο...λόγο sub και center.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.058
Reaction score
130.979
Άστο, είναι μεγάλο σεντόνι το μπάσο των μεμβρανών γενικώς.

Εμπίπτει στις ίδιες αρχές, ευκολίας vs accuracy.
 

Μηνύματα
4.616
Reaction score
8.012
Τι είναι ; Εγω δεν κατάλαβα. Αλήθεια. Απλώς υποθέτω απο την λέξη.

Ξεκίνησε ωραία με γέλιο πάντως η μέρα. Ελπίζω να μην μας βγεί ξυνό. :D Χρόνια Πολλά, παγκόσμια ημέρα ραδιοφώνου σημερα. Πάω να φτιάξω την κεραία μου γιατί μου χαλάσανε κάτι σταθμοί απο την νέα ρύθμιση που της έκανα πρίν 10 ημέρες.
Αυτό πρέπει να είναι :D
If two completely different sounds come from two speakers, then they don't overlap at all and the correlation is zero.
 



Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
E, πείτε και μια καλή κουβέντα για τα ML, μονίμως τα θάβετε. :)
Οι δικές μου αναμνήσεις από τα ML που είχα παλιά είναι πολύ καλές. Τα αναπολώ πολλές φορές.

Αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο, τα Purity, είχαν ένα μεγάλο μειονέκτημα. Σηκωνόσουν όρθιος και χάνονταν τελείως τα πρίμα. Αφού σκεφτόμουν να τα κρεμάσω από το ταβάνι, δεν παλευόταν η κατάσταση, γι' αυτό και τα έδωσα. Δυο ζευγάρια είχα, ήταν και πλήρως αυτοενισχυόμενα, μεγάλη ευκολία.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.598
Reaction score
28.594
Αφού όμως γίνεται και για Κλιψ κουβέντα, ρίξτε μια ματιά σε τούτο του φρέσκο ρηβγιού



Φαίνεται (δείτε και τις απρόσμενα καλές μετρήσεις) ότι η Κλιψ αποφάσισε να σοβαρευτεί επιτέλους, έβγαλε και ένα πολύ καλό 16ιντσο σαμπ πριν λίγο καιρό

 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Δεν είναι όμως το πρώτο που τα χαρακτηρίζει. Η μαγεία των μεσαίων όπως αναπαράγονται από τη μεμβράνη δεν έχει άμεση σχέση με την οπίσθια ακτινοβολία.
Θα έλεγα είναι το τρίτο χαρακτηριστικό στοιχείο των ML.
Πρώτο η μεμβράνη.
Δεύτερο το στιβαρό χαμηλό που έχουν όλα τα ML με ενσωματωμένο γούφερ.
Βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς το χαμηλό δεν είναι και τόσο στιβαρό...
 


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Όχι; Στo Purity ήταν απίστευτο.
Ίσως λόγο μεγέθους. Τα δικά μου τα 12αρια
Όχι; Στo Purity ήταν απίστευτο.
Ίσως λόγο μεγέθους. Τα δικά μου 12άρια δεν είναι ούτε γρήγορα ούτε ιδιαίτερα στιβαρά. Μπορεί βέβαια και λόγο γήρατος... :D
Αφού όμως γίνεται και για Κλιψ κουβέντα, ρίξτε μια ματιά σε τούτο του φρέσκο ρηβγιού



Φαίνεται (δείτε και τις απρόσμενα καλές μετρήσεις) ότι η Κλιψ αποφάσισε να σοβαρευτεί επιτέλους, έβγαλε και ένα πολύ καλό 16ιντσο σαμπ πριν λίγο καιρό

Klipsch μόνο κόρνες τιμωρία στις γωνίες...:p
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Ίσως λόγο μεγέθους. Τα δικά μου 12άρια δεν είναι ούτε γρήγορα ούτε ιδιαίτερα στιβαρά. Μπορεί βέβαια και λόγο γήρατος... :D
Από τα διπλά 6,5άρια των Purity έχω φάει τις σφαλιάρες της ζωής μου. Αδυσώπητα, ταχύτατα, με έλεγχο και φρένο.
Δεν μπόρεσε άλλο ηχείο που είχα έκτοτε να φτάσει τον παλμό τους, πλην του Adam S3H.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.627
Μηνύματα
2.911.331
Members
38.077
Νεότερο μέλος
nikolaosA
Top