Featured Antonylogan's man cave

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
Εγώ ενδιαφέρομαι για μόνο. Για μόνο κάνει;
Κάνει.

Οι αηδιες που διαβάζεις πως δεν αρκεί το 310 για δικαναλο, είναι απλώς αηδιες.

Χρειάζεται φυσικά:

1. να τηρούνται οι αναγκαίες αποστάσεις ακρόασης ώστε να μπορεί να βγάλει στάθμη αναφοράς από την 3η οκτάβα και πάνω, όπως προβλέπεται

και 2. να έχεις επαρκή σαμπ για τις πρώτες 2 οκτάβες ώστε να έχεις ασυμπιεστα στάθμες αναφοράς στην 1η οκτάβα (εκεί θα το πληρώσεις το παραμύθι, και θα το πληρώσεις ακριβά, αναλόγως όγκου του χώρου, διότι ότι είναι η απόσταση ακρόασης για το δορυφόρο, αυτό είναι ο όγκος του χώρου για τα σαμπ, εκεί πάνε τα λεφτά, σε απόσταση ακρόασης και όγκο δωματίου, τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για άγριους χαϊεντάδες).

Για μονοκαναλο η απόσταση ακρόασης μπορεί να είναι έως και 2μ.

Το γράφημα max SPL είναι τελεσίδικο για να καθορίσεις τη μέγιστη απόσταση ακρόασης αναλόγως απαιτούμενης μέγιστης στάθμης.

Το gain του χώρου στο δορυφόρο (και δη στην 3η οκτάβα) μπορεί να είναι σημαντικό, αναλόγως τοποθέτησης (Μαξ σε εντοιχισμένο, κι αμέσως επόμενη βέλτιστη λύση το on wall).
Οι μαμά ρυθμίσεις για on wall είναι -5dB στο γουφερ, δηλαδή έχουν μετρήσει πως τόσο είναι το gain που θα έχεις:

1000010504.png


Όλα μετρημένα κουκιά είναι.
Πολύ καλά μετρημένα μάλιστα. 😎
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Άρα σε δορυφόρο που παίζει καλά τα μεσοϋψηλά (310), απαραίτητη προσθήκη γούφερ (750), στο κρος του οποίου πρέπει να γίνει μετατροπή DIY με κολλητήρι.
Και το σετ θα χρειαστεί τέσσερα υπογούφερ (870) στις τέσσερις γωνίες για μέγιστη απολαβή, γιατί το ένα αν το ζορίσεις με κάνα δύσκολο κομμάτι βγάζει πορδές, αφού το καημένο το 10ιντσο δεν είναι για πολλά-πολλά.
Ιδανικά, κρος και στα 870, ώστε τα πολύ χαμηλά να τα αναλάβουν πιο ικανά σαμπ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Αυτα ειναι στουντιακά, δεν κανουν για σπιτι

View attachment 322305
Δικά σου? :rolleyes:



Αν ναι (χωρίς καμμιά διάθεση ''κριτικής'' για το στήσιμο), η τοποθέτηση δεν σου δημιουργεί θέματα? (το ένα πολύ κοντά στον τοίχο και το άλλο με ''αέρα'')

Κατά τ' άλλα καλοάκουστα.. :thumbsup:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Αυτα ειναι στουντιακά, δεν κανουν για σπιτι

View attachment 322305
Δεν κάνουν έτσι όπως είναι εγκατεστημένα στη φωτό, με το δεξί κανάλι κολλητά σε τοίχωμα και το αριστερό στο αχανές διάστημα με βάρκα την ελπίδα. Κερασάκι το σύνθετο με την TV να καταλαμβάνει ολόκληρο το μεσοδιάστημα και ιδίως στη διάσταση του ύψους.
Δεν δίνω δεκάρα άμα έτσι του ΄΄έκατσε΄΄ από οιαδήποτε ανώτερη βία, το setup χαραμίζεται.
Άρα σε δορυφόρο που παίζει καλά τα μεσοϋψηλά (310), απαραίτητη προσθήκη γούφερ (750), στο κρος του οποίου πρέπει να γίνει μετατροπή DIY με κολλητήρι.
Και το σετ θα χρειαστεί τέσσερα υπογούφερ (870) στις τέσσερις γωνίες για μέγιστη απολαβή, γιατί το ένα αν το ζορίσεις με κάνα δύσκολο κομμάτι βγάζει πορδές, αφού το καημένο το 10ιντσο δεν είναι για πολλά-πολλά.
Ιδανικά, κρος και στα 870, ώστε τα πολύ χαμηλά να τα αναλάβουν πιο ικανά σαμπ.
Χώρια το ότι η επέμβαση θα καταργούσε και την εργοστασιακή εγγύηση... Τα δε sub αυτομάτως σε γωνίες είναι για... φλώρους χρήστες που βαριούνται να ίδρωναν το... μικρόφωνο. :roflmao:
Α όχι, εγώ το έχω κρατήσει το μεσαίο.

Εεε δηλαδή...
Εσύ μου φαίνεται να έχεις κρατήσει μονάχα... το μεσαίο. Δεν χρειάζεται να πήγαινες αυτομάτως σε immersive και αβανταδόρικους pre/pro... Αρκούσε να έχεις AVR με pre-outs και να πρόσθετες ένα όμοιο κεντρικό στα στάνταρ L-R του δικαναλικού.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.050
Reaction score
82.369
Έχω μια απορία για τα 750:
Μήπως κάνουν extra A to D conversion?
Γιατί αν κάνουν, δεν θα τα ήθελα ακόμα και αν αλλάζαμε το σημείο cross με κολλητήρι.
Μόνο με Trinnov
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
Έχω μια απορία για τα 750:
Μήπως κάνουν extra A to D conversion?
Γιατί αν κάνουν, δεν θα τα ήθελα ακόμα και αν αλλάζαμε το σημείο cross με κολλητήρι.
Μόνο με Trinnov
Υπάρχει έκδοση που κάνει, υπάρχει έκδοση και χωρίς.
Αυτή που κάνει, έχει και ψηφιακή είσοδο.

Έτσι κι αλλιώς, μόνον με τρινοβ γίνεται πρακτικά αυτό που εξήγησα. 😎



ΥΓ
Η αλλαγή των τιμών των υλικών του εσωτερικού line level αναλογικού κρος στις πλάτες των σαμπ ώστε να διαφοροποιηθεί η συχνότητα κρος, μπορεί να είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία, αλλά θα έχει συνέπειες στο group delay, γι'αυτο και δεν το επιτρέπουν οι μηχανικοί της Νιούμαν. Οι ίδιοι, είναι υπέρ της χρήσης του τρινοβ για υλοποίηση δορυφόρου 4 δρόμων με το 750.
Όσο αλλόκοτες ερωτήσεις κι αν τους έκανα, πήρα απαντήσεις εντός μισάωρου. Αλλά έχοντας 13 τεμάχια 310 και 2 τεμάχια 870, μάλλον θεωρούμαι "καλός πελάτης" και μου απαντάνε άμεσα. 😜😁🤪
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944

View attachment 322328
Το ίδιο 10"-ιντσο μεγάφωνο βγαίνει σε 3 εκδόσεις σαμπ, σε μια ψηφιακή και μια αναλογική δικαναλη, και σε μια 7-καναλη (810G). Η 7-καναλη έκδοση, όλως περιέργως, έχει υψηλότερα max SPL. Όλως περιέργως; Όχι βέβαια. Είναι μπας ριφλεξ, ενώ το 750 είναι κλειστής καμπίνας, ιδανικό για 4ο δρόμο όπως είπα.😎

Μια πολύ ενδιαφέρουσα δυνατότητα που έχουν, φαίνεται εδώ:

1000010507.png


Είναι μεγάλοι μάστορες...
 
Last edited:


Μηνύματα
116
Reaction score
472
Αναρωτιέμαι... [με τόσες ώρες διαβάσματος, αναλύσεων, γραφημάτων και ψαξίματος] αν έχετε χρόνο να χαρείτε τα μηχανήματά σας... Το σύστημα πρέπει να είναι μέσο...όχι σκοπός...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
Παράξενο.

Στα 810 και 805 δεν ίσχυε αυτό.
110.7 το 805 (2.0/0.1),

110.7 και το 810 (7.1)
Είναι μπας ριφλεξ τα 805/810.

Κλειστή καμπίνα τα 750.
5 dB μικρότερο max SPL, αλλά.. σα την κλειστή καμπίνα δεν εχ.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
E, το ξέρω, μπροστά μου τα έχω και τα μεν και τα δε.

Εννοώ διαφορά μεταξύ 805 (2.1 bass management) και 810 (7.1 bass management) δεν βλέπω, όπως λες ότι έχει 750 με δικάναλο bass management και 750 με 7.1 bass management.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
όπως λες ότι έχει 750 με δικάναλο bass management και 750 με 7.1 bass management.
Όχι, είπα έχει διαφορά max SPL μεταξύ 810/750.

Έχεις 2 τεμάχια 750?
Δεν κάνουν έτσι όπως είναι εγκατεστημένα στη φωτό, με το δεξί κανάλι κολλητά σε τοίχωμα και το αριστερό στο αχανές διάστημα με βάρκα την ελπίδα. Κερασάκι το σύνθετο με την TV να καταλαμβάνει ολόκληρο το μεσοδιάστημα και ιδίως στη διάσταση του ύψους.
Δεν δίνω δεκάρα άμα έτσι του ΄΄έκατσε΄΄ από οιαδήποτε ανώτερη βία, το setup χαραμίζεται.
Σωστά.

Ο ιδιοκτήτης τους, έχει κάνει πολλαπλά και απανωτά σφάλματα.

Το σημαντικότερο σφάλμα όλων, είναι πως έχει τα 750 ως σαμπ, στην ίδια θέση με τους δορυφόρους, και ως γνωστόν, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι ίδια η ιδανική τοποθέτηση δορυφόρου και σαμπ.

Εάν ήταν φυσιολογικά και συμμετρικά τα πλαϊνά τοιχώματα, θα ήταν ενδιαφέρον ένα τέτοιο πακέτο, με το 750 αμέσως επάνω από τον δορυφόρο, ώστε να έρχεται στη μέση του ύψους του δωματίου ο υπεύθυνος της 3ης οκταβας.

Και σε άλλη τοποθέτηση, οι άλλοι υπεύθυνοι για τις 2 πρώτες οκτάβες.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Α, νόμισα έγραψες ότι υπάρχει 750 με 7.1 bass management με μεγαλύτερο max spl από το 750 με 2.1, ή το πρόσθεσες με edit αποσαφηνίζοντας ότι εννοείς το 810.

1x750 + 2xKH80 έχω στη δουλειά

2x805 + 2x S3H στο σπίτι


Τα 805 κακώς τα κατήργησαν, ήταν καλή περίπτωση με χαμηλότερο κόστος από τα 810. Πανομοιότυπα με μόνη διαφορά το 7.1 bass management.


Αναρωτιέμαι... [με τόσες ώρες διαβάσματος, αναλύσεων, γραφημάτων και ψαξίματος] αν έχετε χρόνο να χαρείτε τα μηχανήματά σας... Το σύστημα πρέπει να είναι μέσο...όχι σκοπός...
Είναι ένα χόμπι κι αυτό, να μιλάς
όλη μέρα για το ψάρεμα, χωρίς να πηγαίνεις για ψάρεμα. :)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.042
Reaction score
130.944
2x805 + 2x S3H στο σπίτι
Τι τα θες τα 805 με τα Άνταμ, δε ξέρω. 😁🤪😜😁

Τα Άνταμ θέλουν δύο 15-αρια Άνταμ σαμπ.
Ή ακόμα καλύτερα, τέσσερα 12-αρια Άνταμ σαμπ.
Ίδια λεφτά και τα μεν και τα δε, λίγο φτηνότερα θα σου βγουν τα 12-αρια.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Τους ρώτησα προ δεκαετίας στην Adam πότε θα ανανεώσουν την γκάμα τους σε σαμπ, πήρα τα @@ μου.

Στα @@ τους και τα σαμπ, ποτέ δεν τα ανανέωσαν.
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Λάθος, προ πενταετίας τους ρώτησα για νέα σαμπ.
Το Sub15 μου φαινόταν και το 2019 παλιάς σχεδίασης, που είχε βγει το 2014.
Αλλά και σαν σουλούπι αδιάφορο, σε σχέση με το μοντέρνο κι επιθετικό S3H.

Και για μια τρύπα bass-reflex στο πάτωμα δεν δίνω έξι χιλιάρικα. Προτιμώ
να γεμίσω παντού Sonos Sub.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Λάθος, προ πενταετίας τους ρώτησα για νέα σαμπ.
Το Sub15 μου φαινόταν και το 2019 παλιάς σχεδίασης, που είχε βγει το 2014.
Αλλά και σαν σουλούπι αδιάφορο, σε σχέση με το μοντέρνο κι επιθετικό S3H.

Και για μια τρύπα bass-reflex στο πάτωμα δεν δίνω έξι χιλιάρικα. Προτιμώ
να γεμίσω παντού Sonos Sub.
Ή έστω να ... πήγαινες για ψάρεμα. :roflmao:
Πρωτεύουσα σημασία σ'ένα bass reflex έχει το ύψος συντονισμού καθώς και το Q αυτού, δηλαδή πόσο ψηλότερα θα επεκτείνεται η εκπομπή του καθώς και το ενδεχόμενο ύπαρξης παρασιτικών θορύβων σε ανώτερες συχνότητες κατά τη λειτουργία του. Γι αυτό και δεν είναι όλα τα bass reflex καταδικαστέα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.173
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top