Ενεργά ηχεία στο σαλόνι έως 3.500ε

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.306
Reaction score
128.441
Λόγω δυνατοτήτων για ιμερσιβ ήχο, ασύρματης διασύνδεσης και αυτόματου καλιμπραρίσματος, στα 3-3,5 χιλιάρικα βγαίνει ένα πλήρες πακέτο από σονος, με μια ηχομπαρα, 2 σαμπ και 2 δορυφόρους.

Η ευκολία χρήσης, θα κερδίσει όλη την οικογένεια, και η επέκταση του συστήματος της σονος και σε άλλα δωμάτια, ή/και με τα δικά του ακουστικά, είναι βέβαιη.

Γιατί να δώσεις 3-3,5 χιλιάρικα για ένα 2.2 σεταπ που θα συνδέεται ενσύρματα στην τηλεόραση, κι όχι για ένα ασύρματο ιμερσιβ σεταπ με σύνδεση κατευθείαν με το κινητό όλων σας, και με την τηλεόραση φυσικά, για να απολαμβάνετε και ταινίες.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.606
Reaction score
20.186
Καλημέρα..
Ωραίος χώρος.. :thumbsup:
Μην βάλεις ηχεία.. :tongue:
Κάτι σκέφτηκα :thumbsdown:

φαντάζεστε στο θρεντ να συμμετέχει και η ….. παντόφλα ; :thumbsup:

να έχουμε και τον αντίλογο βρε αδελφέ ,

Εκεί σας θέλω ….. γατάκια :dance2:
Μαζί γράφαμε, εδώ είμαι.. :cry:
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.680
Reaction score
6.074
Παίδες, να υπενθυμίσω ότι μιλάει αρχικά για στήσιμο συστήματος καθαρά για μουσική;
Ηχομπάρα για μουσική δεν θα πρότεινα όσα καλά και αν έχει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.466
Reaction score
29.050
Βάζει μια Arc για να έχει τα δύο sub αφού αυτή χρειάζεται, βάζει και τα δύο five, και στη μουσική χαμηλώνει εντελώς την Arc αλλά παίζουν τα five + subs. Αυτό γίνεται; Δεν ξέρω. Αν γίνεται η κουβέντα τελειώνει εδώ.

Άλλα δύο ERA αργότερα για πίσω και έτοιμο, δύο σε ένα, λευκό, ενεργό, ασύρματο και όμορφο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.256
Reaction score
21.039
Η αναπαραγωγή μουσικής θα γίνεται μέσω TV από την έξοδο ακουστικών σε rca.
Σε καμία περίπτωση. Αν η τηλεόραση έχει οπτική έξοδο, χρησιμοποίησε αυτήν.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.476
Reaction score
15.278
Οι "τάσεις" που προωθούνται στο forum όπως βλέπεις είναι 2.....
ή ακουμπάς >20 χιλιάρικα και στήνεις πολυκάναλο με επεξεργαστές και απ' όλα
ή παίρνεις Sonos ή ηχομπάρες για να είσαι πάλι στο πολυκάναλο... :p
εσένα σε πιάνει η δεύτερη περίπτωση λόγω κόστους...

Άκου/Δες και τα Sonos αν μπορείς, πάντως για μένα και το αρχικό σου πλάνο (2+2+streamer) είναι μια χαρά...

Το να μπαίνει πως θα συνδέσεις την τηλεόραση από την έξοδο των ακουστικών σαν αρνητική παράμετρος για να πας τελικά στα Sonos είναι γελοίο γιατί ήδη είπες πως θα είναι προσωρινό και σύντομα θα συνδεθεί streamer.
Πιθανότατα η τηλεόραση να έχει οπτική έξοδο που θα συνδέσεις στο streamer μια χαρά.
Μουσική με bluetooth είναι για περιστασιακά όχι για μόνιμα...
τα κινητά οριακά είναι εύκολα για ...τηλεκοντρόλ, όχι να παίζουν όλη μέρα...
ένα Wiim είναι σαφώς καλύτερο.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
117
Σε καμία περίπτωση. Αν η τηλεόραση έχει οπτική έξοδο, χρησιμοποίησε αυτήν.
Έχει οπτική και hdmi arc όμως δεν έχω dac. Όπως λέτε, μάλλον είναι απαραίτητο σε περίπτωση που πάω σε 2.2.
 


Μηνύματα
55
Reaction score
117
Οι "τάσεις" που προωθούνται στο forum όπως βλέπεις είναι 2.....
ή ακουμπάς >20 χιλιάρικα και στήνεις πολυκάναλο με επεξεργαστές και απ' όλα
ή παίρνεις Sonos ή ηχομπάρες για να είσαι πάλι στο πολυκάναλο... :p
εσένα σε πιάνει η δεύτερη περίπτωση λόγω κόστους...

Άκου/Δες και τα Sonos αν μπορείς, πάντως για μένα και το αρχικό σου πλάνο (2+2+streamer) είναι μια χαρά...

Το να μπαίνει πως θα συνδέσεις την τηλεόραση από την έξοδο των ακουστικών σαν αρνητική παράμετρος για να πας τελικά στα Sonos είναι γελοίο γιατί ήδη είπες πως θα είναι προσωρινό και σύντομα θα συνδεθεί streamer.
Πιθανότατα η τηλεόραση να έχει οπτική έξοδο που θα συνδέσεις στο streamer μια χαρά.
Μουσική με bluetooth είναι για περιστασιακά όχι για μόνιμα...
τα κινητά οριακά είναι εύκολα για ...τηλεκοντρόλ, όχι να παίζουν όλη μέρα...
ένα Wiim είναι σαφώς καλύτερο.

Η αλήθεια είναι πώς δεν με ενδιαφέρει ο πολυκαναλος ήχος για θέαση ταινιών. Είχα home cinema που έκανε καλά τη δουλειά του και τα πούλησα όλα για αυτό τον λόγο. Πλέον θέλω να πάω καθαρά σε σύστημα για ακρόαση μουσικής και να έχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα μόνο σε αυτό. Μου προτείνετε τα Sonos και η αλήθεια είναι ότι δεν μου πέρασε καν από το μυαλό σαν ενδεχόμενη λύση. Πιστεύετε ότι αν εξαιρέσουμε τον παράγοντα της εμφάνισης, βρίσκεται αρκετά κοντά σε ένα σύστημα 2+2+dac, σαν και αυτό που ανέφερα στο αρχικό μου ποστ;
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.680
Reaction score
6.074
Με το budget αυτό πάντως, αν το σκέφτεσαι σαν minimum spend, και δεν υπάρχει θέμα για κάποια μερεμέτια στον χώρο, μπορείς να κάνεις κάτι αρκετά καλό και με αντίστοιχα καλό αισθητικό αποτέλεσμα.

Η τηλεόραση σαν player, έστω και προσωρινό, μόνο μέσω HDMI ή στην πολύ χειρότερη μέσω optical σύνδεσης.
Το headphones output το διαγράφεις σαν ιδέα.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
117
Με το budget αυτό πάντως, αν το σκέφτεσαι σαν minimum spend, και δεν υπάρχει θέμα για κάποια μερεμέτια στον χώρο, μπορείς να κάνεις κάτι αρκετά καλό και με αντίστοιχα καλό αισθητικό αποτέλεσμα.
Σαν τι μερεμέτια εννοείς να γίνουν;
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.680
Reaction score
6.074
Πέρασμα καλωδίων όπου και αν χρειαστεί (εσωτερικά ή εξωτερικά με την ανάλογη πατέντα για να γίνουν αόρατα ή σχεδόν αόρατα). Αυτό κυρίως. Κατά τα λοιπά, 2 ωραία ηχεία, και ένας ολοκληρωμένος ή pre + wiim και είσαι άρχον.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
117
Πέρασμα καλωδίων όπου και αν χρειαστεί (εσωτερικά ή εξωτερικά με την ανάλογη πατέντα για να γίνουν αόρατα ή σχεδόν αόρατα). Αυτό κυρίως. Κατά τα λοιπά, 2 ωραία ηχεία, και ένας ολοκληρωμένος ή pre + wiim και είσαι άρχον.
Άμα δεις τα ηχεία στο πρώτο μου ποστ είναι πάνω στο τοίχο και από πίσω έχει κανάλια για τα καλώδια που καταλήγουν αρχικά πίσω από την τηλεόραση και στη συνέχεια φεύγουν κάτω και πίσω από το έπιπλο από εκεί γίνονται όλες οι συνδέσεις.. (Γενικά την ανακαίνιση του σπιτιού την επιμελήθηκα εγώ).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.606
Reaction score
20.186
Εγώ να σου πω επειδή έχεις πλησιάσει επικίνδυνα κοντά σε αυτά με το μπάτζετσ'.. :whistling:

https://www.genelec.com/8331a

Θα έσκιζα τα ιμάτιάμ' ?
Θα έκαμα υπομονή?
Θα κούρευα το γκαζόν του γείτονα?
Δεν ξέρω.. αλλά θα τα έβαζα κι αυτά στο στόχαστρο.. 8-)
Κι ας έχανα σε απόσταση ακρόασης κλπ, κλπ..
Και πανέμορφα σε λευκό..
Παύλες είν' αυτές όμως καθώς αντικειμενικά ''μικραίνουμε'' σε μέγεθος.. :whistling:

Αλλά εγώ βάζω την φωτίτσαμ' :fuckyou:


Τα Kef είναι μια χαρά λύση (και πολύ όμορφα), αλλά και Sonos ίσως έβαζα ιδιαίτερα αν σκεφτόμουν να ''μεγαλώσω'' το σύστημα σε αριθμό ηχείων στο μέλλον, αλλά και για τις ευκολίες.. ;)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.680
Reaction score
6.074
Άρα ούτε πολλά μερεμέτια αφού έχεις ήδη οδηγήσει καλώδια εκεί.
Αν μάλιστα έχεις βάλει μεγάλα conduit και μπορεί να γίνει και αλλαγή των καλωδίων, even better.
 

Μηνύματα
12.968
Reaction score
10.201
Μετά από μία μικρή έρευνα που έκανα μου φάνηκε σαν καλή επιλογή αγοράς τα δύο SVS SB1000 pro μαζί με δύο Kali IN-8 (ver2)


SB2000 Pro
Πλέον μπαίνει στο παιχνίδι και αυτο.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το 1000 είναι κάπως περιορισμένης απόκρισης στα χαμηλά. το 2000 είναι πιο καλή λύση. Με 2 τεμάχια SB2000 Pro θεωρώ ότι θα μείνεις ικανοποιημένος. Αν αποφασίσεις για dac, κοίτα το κάποιο miniDSP, πχ αυτό και με τα ρέστα πάρε 2 ενεργά ηχεία.
Τα Kali IN-8 (ver2) ή όποια άλλα καλύτερα μπορείς.

Επίσης προσωπικά δε γουστάρω τη SONOS και προτείνω να την αποφύγεις, έτσι, χωρίς λόγο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.310
Μηνύματα
2.896.583
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top