Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη ψάχνοντας για ηχεία...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.242
Reaction score
128.275
Εγώ άκουγα μεταξύ άλλων περισσότερη φυσικότητα στις φωνές και τα φυσικά όργανα στο ηχόχρωμα τους, δηλαδή στις μεσαίες και υψηλές, ενώ το DSP πείραξε τον ήχο κυρίως κάτω από τα 200 Hz.!
Πάντα βελτιώνεται η περιοχή των μεσαίων, όταν καθαρίζει το μπάσο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Δεν με ακούει εμένα ο Bhutia, πες του εσύ που σε ακούει να περάσει απο το "ένα απόγευμα στου Ear", χάααανει. :D 😍

Και εδώ καλά , δεν λέω, αλλά .... :D
Ύστερα από την επίδειξη-σοκ με Perlisten & Trinnov λέω να το έριχνα σε μονοτελικές λυχνίες κι ευκολοοδήγητα ηχεία - εννοείται συνοδεία των απαραίτητων sub - για να ξεγελιόμουν πως κάτι ελκυστικό θ'άκουγα και με συμβατικά δικαναλικά setup.
 

Μηνύματα
13.828
Reaction score
15.711
Ύστερα από την επίδειξη-σοκ με Perlisten & Trinnov λέω να το έριχνα σε μονοτελικές λυχνίες κι ευκολοοδήγητα ηχεία - εννοείται συνοδεία των απαραίτητων sub - για να ξεγελιόμουν πως κάτι ελκυστικό θ'άκουγα και με συμβατικά δικαναλικά setup.
Ναι αλλά στο άλλο νήμα λένε ότι ήταν χάλια. Για αυτό σου λέω χάνεις.

Καλά τις λάμπες δεν τις ξεπερνάει τίποτε, μην αρχίζουμε τώρα τα κουφάαααα.

:D
 

Μηνύματα
134
Reaction score
416
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ψόφησα στο γέλιο λέμε! 🤣

Πες απαιτούμενη απόσταση ακρόασης, επιθυμητές στάθμες, και διαθέσιμο μπάτζετ, να δούμε τουλάχιστον τι μεγάφωνα χρειάζεται και θα δούμε.


Σημαντική παράμετρος, που θα πρέπει να την λάβεις εξ'αρχης πολύ σοβαρά, είναι πως για όλα τα σύγχρονα πολυκάναλα φορμάτ, όλα τα κανάλια έχουν ίδιες απαιτήσεις στάθμης και συχνοτικού εύρους στις επίσημες προδιαγραφές των φορμάτ, άρα εάν είναι "ακριβό" το ένα ζευγάρι ηχείων, θα είναι σημαντικά ακριβότερο (και πιθανός λόγος ακύρωσης της περαιτέρω εξέλιξης του σεταπ) το να πας από δικαναλο σε απλό πολυκάναλο, πόσο μάλλον σε ιμερσιβ.

Βλέποντας το μέλλον του σεταπ σου, όσο περισσότερα ηχεία φαντάζεσαι πως μπορεί να έχει στην τελική του μορφή, τόσο χαμηλότερη θα πρότεινα να είναι η τιμή του πρώτου ζεύγους, ώστε να μη ματωσεις στην πορεία, ή να αναγκαστείς να κάνεις γενναίες εκπτώσεις στα υπόλοιπα ηχεία.

Ταυτόχρονα, όπως μας δίδαξε εμπράκτως δια του παραδείγματος ο μπουτχιας, είναι συνετό να ξοδέψεις μεγαλύτερο ποσό στα σαμπ, απ'οτι στα ηχεία. Άρα, κάνε συνετή χρήση στο διαθέσιμο μπάτζετ. 😎
Ας ανοίξουμε λοιπόν τα χαρτιά μας.



1. Ο χώρος. 



Ζω σε ένα διαμέρισμα, από το οποίο σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα ή με φορείο θα με βγάλουν, ή σε φέρετρο.

Αναφέρομαι στην υψηλή ποιότητα ζωής που προσφέρει, στον όμορφο τόπο που είναι, στο ύψος του μισθώματος που δίνω σε σχέση με το που έχουν φτάσει τα μισθώματα και στη γεωγραφική σταθερότητα που απέκτησε η δουλειά μου. Είμαι παντρεμένος με αυτό το διαμέρισμα τουλάχιστον για τα επόμενα 8 χρόνια. Τουλάχιστον.




Το διαμέρισμα είναι πανέμορφο αρχιτεκτονικά, αλλά ο χώρος για το ηχοσύστημα είναι δύσκολος, με ασυμμετρίες, ανακλάσεις και αντηχήσεις.

Προσπάθησα σε αυτό το νήμα να δείξω λίγο τι συμβαίνει, μέχρι που ήρθε ο Bhuthia που μίλησε για τις „έκτοπες ανακλαστικές συνιστώσες“ και με αποτελείωσε.



Ο χώρος ως σαλονοτραπεζαρία μεγάλος 43τμ. ο όγκος ακόμα μεγαλύτερος γιατί το ταβάνι είναι ανοιχτό και βγάζει σε …κατάστρωμα από πάνω, ενώ το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης σε κάθε περίπτωση παραμένει κάτω των 3 μέτρων, λόγω χωροθέτησης. Ας πούμε 2,6 μέτρα. Αυτό μάλλον καλό είναι.

Το ύψος των αυτιών κατά την ακρόαση κυμαίνεται μεταξύ 75 και 105 εκ, ανάλογα με τη στάση ...στον καναπέ. Εντάσεις ακρόασης στη θέση ακρόασης; Μέχρι τώρα γύρω στα 70±5db, συχνά χαμηλότερα, άλλοτε δυνατότερα. Προφανώς και με peaks στα 80db++.

Όσο αυξάνεται η ένταση όλο και πιο ενοχλητικός ο ήχος στις μεσαίες και υψηλές στο χώρο μου. Οξύς, κοφτερός, επιθετικός, μεταλλικός. Υποθέτω ότι με περιποιημένο ακουστικά χώρο θα άκουγα δυνατότερα, χωρίς να ένιωθα ότι θα ήταν δυνατότερα. Εδώ παίζουν ρόλο προφανώς η αμπασία στην πρώτη οκτάβα, το ανισόρροπο μπάσο γενικά, οι πρώτες ανακλάσεις, RT 60 κοκ, που 100% θέλουν βελτίωση. Και φυσικά οι …λάγνες ...έκπτωτες ..αναπλαστικές "συνιστώσες Bhuthia".


Εδώ κλασσική πάντα, από φουλ ορχήστρα έως σόλο, μέχρι και μπαρόκ σύνολα με όργανα εποχής (Bach να κλαίς), όλα τα ακουστικά όργανα του κόσμου, πολλές φωνές, άντρες, γυναίκες, ευνούχοι, divers, χορωδίες- λατρεύουμε τις φωνές, πολλά πολλά soundtracks -τα λιώνουμε τα soundtracks, ambient με μπόλικα ακουστικά όργανα, λίγη ήρεμη jazz, κάποια 80’s, 90’s και από όλα τα υπόλοιπα είδη εκλεκτές επιλογές, χωρίς να αποκλείεται τίποτα. Μέχρι και Behemoth ακούω σπάνια, όταν κολάζομαι. (Αυτός μου τους έμαθε, o Σατανάς να τον έχει καλά.)

Α, και πολύ μόμπι βέβαια, ε μα ναι. 🤗




Αυτά για το χώρο και τις συνθήκες ακρόασης. Ακολουθούν και τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
134
Reaction score
416
2. Μελλοντικός αριθμός ηχείων:

Αυτή τη στιγμή είμαι εδώ και 3 χρόνια σε ένα σύστημα 4.0.

Μπρος δεξιά, αριστερά, πίσω δεξιά, αριστερά. Δύο Matrix 802 μπροστά και δύο Matrix 804 πίσω με ..καναρινί κώνους.

Κυρίως ακούω μουσική δικάναλα, έχοντας όμως και κάποια εξαιρετικά multichannel SACD τα οποία ακόμα και στο κολοβό μου σύστημα με τα δύο πίσω surround ακούγονται μαγικά. Στις ταινίες και σειρές από νετφλιξ παίζουν πάντα και τα 4 κανάλια. Δεν με ενδιαφέρουν οι αμερικανιές με εκρήξεις και εφέ, όμως η εμπειρία όλων των soundtracks κατά τη θέαση και η ατμόσφαιρα που δημιουργείται γενικά με τον surround ήχο δεν έχουν καμία σχέση με την εμπειρία του δικάναλου ακόμα και μόλις με 4.0.
(Κατανοώ Dimifoot, όταν κάπου γράφει ότι δεν (καταδέχεται πλέον να) ακούει δικάναλο ήχο.)

Τα 2 surround ηχεία όμως δεν θα μπορέσουν μάλλον ποτέ να ακουστούν σωστά λόγω χώρου 😕: Το ένα ακουμπάει σε τοίχο, το άλλο απέχει κοντά 2 μέτρα από τοίχο ώστε να έχουν ίση απόσταση από τη θέση ακρόασης. Τα ακούμε ευχάριστα μεν γνωρίζοντας δε ότι δεν πρόκειται ποτέ να είναι ακριβές το αποτέλεσμα τους.

Έτσι έχω το δικάναλο ήχο κυρίως για „ακριβή“ μουσική συντροφιά (ο θεός να την κάνει) και τα πίσω 2 κανάλια για το μαγικό κουκούλωμα του surround (ο θεός να το κάνει) Γι αυτό και αναζητώ αρχικά τα δύο κύρια κανάλια. 



Σκέφτομαι ότι στο μέλλον θα αποκτήσω και κεντρικό ηχείο, και όπως έγραψα και 2 υποβαθύφωνες μονάδες λόγω ανυπαρξίας πρώτης οκτάβας και προσπάθειας διευθέτησης μπάσου. Περισσότεροι δορυφόροι, δορυφόροι οροφής στην ..ανύπαρκτη οροφή, κατασκευές, μπασοπαγίδες, γυψοσανίδες, και μεγάλες επεμβάσεις στο μισθωμένο διαμέρισμα για διάφορους λόγους δεν μπορώ να φανταστώ, τα θεωρώ ανέφικτα.

Άρα κάποια στιγμή 5.2 σύστημα; Με κάποιες (ήπιες) ακουστικές επεμβάσεις; Μάλλον ναι, με τη δικάναλη μουσική στον πυρήνα του. Μέχρι εκεί φτάνει ο ορίζοντας μου αυτή τη στιγμή. 


 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.752
Reaction score
81.228
Δεν θα επένδυα αυτή τη στιγμή σε ηχεία, έχεις πιο σημαντικά να ασχοληθείς.
Θα ψαχνόμουν για σαμπς, κεντρικό, επεξεργαστή, treatments. Ίσως και ενισχυτικά.
 

Μηνύματα
134
Reaction score
416
3. Πάμε τώρα στα οικονομικά 💸

Το ποσό τελικά που μπορεί να διατεθεί από το καλοκαίρι και μετά για τα 2 main ηχεία είναι περίπου 13 κιλά ευρώ. 



Υπομονή για τις επόμενες και μεθεπόμενες κινήσεις έχω. 



Από τα μοντέλα ηχείων που ονειρεύομαι τα περισσότερα είναι παθητικά και ..ηττοπαθή.



Ως φετίχ βιώνονται τα Revel Ultima Salon 2 τα οποία δεν έχω καταφέρει μέχρι στιγμής ούτε να ακούσω, ούτε να τα βρω στη Γερμανία που είμαι. Ενα ζεύγος που υπήρχε στην Αθήνα (!) πουλήθηκε πρόσφατα πριν προλάβω να το δω.

Τα ηχεία αυτά έχουν μυθικά τεχνολογικά χαρακτηριστικά, είναι τα ηχεία του Amir στο ASR, όλοι γράφουν ότι είναι αξεπέραστα.

 Kυμαίνονται μεταχειρισμένα περίπου σε αυτή την τιμή, 12 με 13K όταν σπάνια εμφανίζονται σαν κομήτες σε ευρωπαϊκό έδαφος. Δυστυχώς από το 2019 και μετά νομίζω δεν παράγονται. Ίσως αυτό να θέτει θέμα παλαιότητας αργότερα και έλλειψης ανταλλακτικών.

Οπότε στα ίδια χρήματα πιθανόν να ήταν καλύτερο να επενδύσει κανείς σε κάτι πιο καινούριο; 

Εδώ έρχονται τα Revel F 328 Be.

Το συγκεκριμένο είναι το κορυφαίο μοντέλο της Revel αυτή τη στιγμή και βρίσκεται με 12000€ στη Γερμανία, καινούριο. Ούτε αυτό το έχω ακούσει, αλλά έχοντας φιλοξενούμενα τα „μικρά“ F 206 στο χώρο μου τα οποία ακούγονται πολύ καλύτερα σε σχέση με τα Matrix 802, θα αγόραζα τα 328Be τυφλά. Η Revel τα σπάει.



Μία φωνή στο εσωτερικό κοινοβούλιο του μυαλού επιμένει ενοχλητικά ότι πρέπει να δώσω στα Dutch & Dutch 8c μία ευκαιρία.
Πρόκειται για τεχνολογικά θαύματα. Ενεργητικά. Nικηφόρα!



Φυσικά όλα τα παραπάνω ηχεία παρουσιάζουν εξαιρετικά σπινοράματα και αξιολογήσεις, και μετά από την εμπειρία μου με τα 206 της "μεσαίας" σειράς της Revel δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνω κάτι λάθος αν δεν βρω ποτέ τα Salon 2 και βρεθώ πχ. με τα 328Be στο σπίτι. Ή κάτι αντίστοιχο:

Εδώ εμφανίζονται και τα Perlisten 7Rt στο προσκήνιο ως καινούρια, ή και τα 7St (!) ως μεταχειρισμένα. Πέρα από την άριστη ποιότητα έχουν και το DPC-Array τους με μεσαίες και υψηλές στη μέση, κάτι που μπορεί να ταιριάζει με το σχετικά χαμηλό ύψος ακρόασης ( ; )



Το είχε γράψει ο Costas Ear κάπου, ότι μπορεί να αγοράζει ηχεία χωρίς να τα ακούσει, αν οι μετρήσεις είναι άριστες.

Αρχίζω πραγματικά να νιώθω τι εννοεί. 



Μπορείτε να αρχίσετε το μαστίγιο με το αλάτι τώρα, με τον προβλεπόμενο πόνο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
7.194
Δεν φαίνεται να έχεις ξεκαθαρίσει τι θες να κάνεις.

Τώρα ακούς (κάπως) πολυκάναλα, θεωρείς το πολυκάναλο ανώτερο, έχεις σκοπό να φτάσεις κάποια στιγμή σε πιο "πλήρες" 5.1 και τώρα έχεις 13 χιλιάρικα budget και θα το δώσεις σε... 2 mains.

Does not compute.
 



Μηνύματα
159
Reaction score
119
απο ολα τα ακαταλαβίστικα που διάβασα τυχαια εδω, παρανοια 😂😂😂με μετρησεις, εταιρειες που δεν τις ξέρει η μάνα τους κλπ, τα πολυκαναλα sacd ειχαν ενδιαφερον. 😅😅😅😂😂😂 (πχ τα proac, tannoy, klipsch κλπ κλπ τα ξερει κανενας;; 😅😅)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
απο ολα τα ακαταλαβίστικα που διάβασα τυχαια εδω, παρανοια 😂😂😂με μετρησεις, εταιρειες που δεν τις ξέρει η μάνα τους κλπ, τα πολυκαναλα sacd ειχαν ενδιαφερον. 😅😅😅😂😂😂 (πχ τα proac, tannoy, klipsch κλπ κλπ τα ξερει κανενας;; 😅😅)
summer camp.png
 


Μηνύματα
13.828
Reaction score
15.711


Ερωτήματα για τα παιδιά της Α' Λυκείου.
  1. Να σχολιάσετε το νόημα των στίχων 9-10.
  2. Τι είναι κατά την άποψή σας η Ιθάκη του ποιήματος;
  3. Ποια συγκεκριμένα θέλγητρα παρουσιάζει το ταξίδι για την Ιθάκη; (Να στηρίξετε την απάντησή σας κυρίως στη δεύτερη στροφή).
  4. Να αναπτύξετε το νόημα του ποιήματος γραπτά σε μια περιεκτική παράγραφο ως δέκα γραμμές.
  5. Είναι αισιόδοξο ή απαισιόδοξο το μήνυμα της Ιθάκης; Να δικαιολογήσετε την άποψή σας.
  6. Ο ποιητής χρησιμοποιεί στο ποίημα το β' ενικό πρόσωπο: α) Σε ποιον νομίζετε ότι απευθύνεται; β) Τι πετυχαίνει με αυτό τον εκφραστικό τρόπο;
 

Μηνύματα
134
Reaction score
416
απο ολα τα ακαταλαβίστικα που διάβασα τυχαια εδω, παρανοια 😂😂😂με μετρησεις, εταιρειες που δεν τις ξέρει η μάνα τους κλπ, τα πολυκαναλα sacd ειχαν ενδιαφερον. 😅😅😅😂😂😂 (πχ τα proac, tannoy, klipsch κλπ κλπ τα ξερει κανενας;; 😅😅)
παρανοια, τρελοί που μετράνε τα μαγαζιά που πηγαίνουν με μικρόφωνα λες και πάνε για εξορκισμό με το σταυρό στο χέρι, μετρήσεις σε κάδρα κρεμασμένες σαν από τρίπλεξ, revél, perlel απορρυπαντικά, ιπτάμενοι ολλανδοί,

Όλα ΛΑΘΩΣ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.752
Reaction score
81.228


Μηνύματα
134
Reaction score
416
4 x RL940 + 1 x RL940C σε ό,τι φινίρισμα τραβάει η όρεξή σου:
Μέσα στον προϋπολογισμό σου. Θα χρειαστείς και μερικά σαμπάκια βέβαια...
Μου αρέσουν, κι ευχαριστώ για την ιδέα. Αν και είμαι καχύποπτος με τα γερμανικά hifi προϊόντα.

Η σειρά είναι αυτή: Ακόμα είμαι κολλημένος στο κεφάλι με την παθητικότητα των παθητικών ηχείων. Όλη η εφηβεία και τα μετέπειτα χρόνια αυτό πόθησαν. Είναι σαν τα πρώτα ερωτικά περιοδικά που κρατήσαμε (γκουχ!)
Αφήνουν κατάλοιπα για πάντα.

Προφανώς όλοι που έχουν πετάξει τα παθητικά από τους χώρους τους και έχουν επενδύσει σε ενεργητικά, πόσο μάλλον πολυκάναλα, δεν είναι τρελοί.

Ακουσα μία φορά και τα ομοαξονικά 8351 της Genelec, ακόμα και σχεδόν 2 χρόνια μετά δεν έχω ξεχάσει τη μοναδική εμπειρία. Δεν είμαι κουφός.

Θα έρθουν όλα αυτά, όταν ωριμάσουν οι συνθήκες.

Εναλλακτικά, όταν βρεθώ κάποια στιγμή στο ναό του αγίου Κυματοφορμιστή στη Θεσσαλονίκη (μεγάλ' η χάρη του!), έχω ακούσει ότι γίνονται ενεργά θαύματα εκεί: Μπαίνεις όρθιος ξέροντας τι θέλεις και ποιος είσαι και βγαίνεις στα τέσσερα προσκυνώντας το θεό Εγκέλαδο, με αμνησία.

Μετά από τέτοιο συγκλονισμό μάλλον θα θέλω κι εγώ άμεσα ενεργά.

Αλλιώς, αργότερα, όταν καρδούλα.jpg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.242
Reaction score
128.275
Το ποσό τελικά που μπορεί να διατεθεί από το καλοκαίρι και μετά για τα 2 main ηχεία είναι περίπου 13 κιλά ευρώ.
Οκ, με αυτά τα δεδομένα πας στην κορυφή της πυραμίδας, και πρακτικά έχεις 2 επιλογές (τέλος).

Είτε αυτά:


Είτε αυτά:


Τέλος.

Και τα δύο βγαίνουν σε πολύ πολύ μεγάλη ποικιλία χρωμάτων, για κάθε γούστο.

Αν έχεις μεγάλο χώρο, πας στα δεύτερα, θα χωράνε (θέλουν κι ελεύθερο χώρο από πίσω τους). Σε πιο μικρό χώρο, τα πρώτα μπαίνουν ιδανικά πάνω στον τοίχο, και θα σπέρνουν ατελείωτο τρόμο.

Εκεί στη Γερμανία που είσαι, θα τα βρεις και τα δύο για δήθεν "ακρόαση". Καλού κακού πάρε υποστήριγμα σαγονιού, μη σου πέσει στο πάτωμα κι έχουμε τίποτα άσχημα κατάγματα. 😜😁🤪🤣

ΥΓ. Άμα δε φτιάξεις καλή ηχητική περιποίηση στο χώρο σου, πεταμένα λεφτά. Δώστα σε μένα καλύτερα.

ΥΓ.2. πάρε σαμπςςςς. Και οι δύο ανωτέρω φίρμες έχουν πολύ αξιόλογα σαμπ. Μείνε στην φίρμα που θα επιλέξεις, ομοσταυλα. Αν δε πάρεις σαμπ, πεταμένα λεφτά. Ξέρεις που να τα δώσεις. Σε μένα φυσικά.

ΥΓ. 3. Βγαίνουν με συνοπτικές διαδικασίες εκτός επιλογής οι προτάσεις επίσης πολύ αξιόλογων πακετων από περλιστεν και ρεβελ, διότι θα χρειαστείς περισσότερα λεφτά, που καλά κάνεις και δε τα δίνεις, διότι πρακτικά θα είναι τζάμπα κι άδικα. Δώστα σε μένα καλύτερα, άμα σου περισσεύουν, και θες να ελαφρύνεις από το βάρος τους. Εγώ είμαι δω για σένα.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.279
Μηνύματα
2.895.103
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top