Ενεργά ηχεία στο σαλόνι έως 3.500ε

Μηνύματα
12.968
Reaction score
10.201
Σκέφτομαι στην αγορά δύο subwoofers που θα τοποθετηθούν στις γωνίες των τοίχων δίπλα στο έπιπλο και δύο ενεργών ηχείων που θα τοποθετηθούν είτε επάνω στο έπιπλο και στις άκρες αυτού
Για να επανέλθουμε όμως στα ζητούμενα του νηματοθέτη.
 

Μηνύματα
1.302
Reaction score
2.584
Λοιπόν
Είχα βάλει τα five δίπλα στα genelec στο σαλόνι.
Αφρόντιστο χωρίς sub. Κάπου το έχω γράψει σε κάποιο νήμα.
Καλά ήταν ,αλλά genelec δεν ήταν ούτε για πλάκα.
Στην θέση σου και με αυτό το budget θα πήγαινα καρφί στα ηχεία του έαρ , ειδικά τώρα ,σε αυτήν την τιμή ( και οι βάσεις μέσα)

 

Μηνύματα
103
Reaction score
137
Λοιπόν
Είχα βάλει τα five δίπλα στα genelec στο σαλόνι.
Αφρόντιστο χωρίς sub. Κάπου το έχω γράψει σε κάποιο νήμα.
Καλά ήταν ,αλλά genelec δεν ήταν ούτε για πλάκα.
Στην θέση σου και με αυτό το budget θα πήγαινα καρφί στα ηχεία του έαρ , ειδικά τώρα ,σε αυτήν την τιμή ( και οι βάσεις μέσα)

Neuman 310 είναι εκπληκτικά ηχεία αλλά΄για σαλόνι μόνο αν η σύζυγος είναι dj ή μηχανικός ήχου
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.466
Reaction score
29.050
Neuman 310 είναι εκπληκτικά ηχεία αλλά΄για σαλόνι μόνο αν η σύζυγος είναι dj ή μηχανικός ήχου
Ούτε καν αυτό. Για studio και για μπουντρούμι είναι. Εκτός και δεν φαίνονται.
 
Last edited:

Μηνύματα
55
Reaction score
116
Καλημέρα παιδιά.. χθες διάβασα κ το μεγάλο ποστ στο φόρουμ σχετικά με τα Sonos. Αυτό που κατάλαβα και αν κάνω λάθος να με διορθώσετε είναι ότι σε περίπτωση που δεν θέλει κάποιος να αγοράσει την μπάρα και μόνο τα five για στέρεο τότε ο μόνος τρόπος σύνδεσης με την τηλεόραση είναι απο την έξοδο ακουστικών. Υπάρχει και η λύση αγοράς dac όμως διάβασα ότι τότε θα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στον ήχο που θα γίνεται αντιληπτό. Επίσης, τα five συνδιάζονται με ένα sub και όχι δύο χωρίς χρήση μπάρας. Αλλα ακόμα και μπάρα να πάρεις για να κάνεις τα five να δουλεύουν σωστά τότε δεν μπορούν να μπουν L και R. Μόνο surround. Άρα μουσική μπροστά θα ακούω από την μπάρα;
 
Last edited:


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.119
Reaction score
9.005
Μπάρα και five μπροστά δεν νοείται. Η μπάρα είναι Left-Center-Right μαζί.
Ή Five σκέτα ή μπάρα.
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.297
Η αναπαραγωγή μουσικής θα γίνεται μέσω TV από την έξοδο ακουστικών σε rca.
Τι δουλειά έχει η TV στην αναπαραγωγή μουσικής δεν κατάλαβα.

Στα Sonos δεν χρειάζεται να ανάβεις την TV για να παίξεις μουσική. Ούτε streamer χρειάζεται, ούτε dac, ούτε τίποτα.
Όλα μέσω wifi κατευθείαν στα ηχεία, με έλεγχο μέσω του app στο κινητό.

Παίρνεις δυο Five κι ένα Sonos Sub και τέλος, τίποτε άλλο.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
137
Καλημέρα παιδιά.. χθες διάβασα κ το μεγάλο ποστ στο φόρουμ σχετικά με τα Sonos. Αυτό που κατάλαβα και αν κάνω λάθος να με διορθώσετε είναι ότι σε περίπτωση που δεν θέλει κάποιος να αγοράσει την μπάρα και μόνο τα five για στέρεο τότε ο μόνος τρόπος σύνδεσης με την τηλεόραση είναι απο την έξοδο ακουστικών. Υπάρχει και η λύση αγοράς dac όμως διάβασα ότι τότε θα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στον ήχο που θα γίνεται αντιληπτό. Επίσης, τα five συνδιάζονται με ένα sub και όχι δύο χωρίς χρήση μπάρας. Αλλα ακόμα και μπάρα να πάρεις για να κάνεις τα five να δουλεύουν σωστά τότε δεν μπορούν να μπουν L και R. Μόνο surround. Άρα μουσική μπροστά θα ακούω από την μπάρα;
Ως προς το "Υπάρχει και η λύση αγοράς dac όμως διάβασα ότι τότε θα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στον ήχο που θα γίνεται αντιληπτό". Υπάρχουν πλέον ρυθμίσεις για μείωση της καθυστέρησης και συνήθως δεν γίνεται αντιληπτό. Εγώ είχα συνδέσει τα ERA 300 μου μέσω bluetooth, το οποίο επίσης έχει καθυστέρηση ως τεχνολογία, και δεν είχα θέμα (με άλλο ηχείο είχα).

Ως προς το «Άρα μουσική μπροστά θα ακούω από την μπάρα;» δεν είναι ακριβές. Υπάρχουν τα ακόλουθα σενάρια:
Μουσική στέρεο: Μπορείς να ακούς ή από όλα τα ηχεία και τα δύο κανάλια, ή να τα ακούς μόνο από τη μπάρα με τα surround να παίζουν κάποιες συχνότητες όμως με mix που φτιάχνει ο αλγόριθμος της Sonos. Γίνεται με μια απλή επιλογή στην εφαρμογή. Ο Flash κάνει το πρώτο και βάζει να παίζουν με αυξημένη ένταση τα πίσω ώστε να ακούει αυτά και όχι τη μπάρα.
Μουσική πολυκάναλη: Η μπάρα παίζει τα μπροστά, τα surround τα πίσω
 

Μηνύματα
55
Reaction score
116
Τι δουλειά έχει η TV στην αναπαραγωγή μουσικής δεν κατάλαβα.

Στα Sonos δεν χρειάζεται να ανάβεις την TV για να παίξεις μουσική. Ούτε streamer χρειάζεται, ούτε dac, ούτε τίποτα.
Όλα μέσω wifi κατευθείαν στα ηχεία, με έλεγχο μέσω του app στο κινητό.

Παίρνεις δυο Five κι ένα Sonos Sub και τέλος, τίποτε άλλο.
Θέλω και YouTube για βίντεο κλιπς κτλ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.605
Reaction score
20.186
Θέλω και YouTube για βίντεο κλιπς κτλ.
Εμ, αυτά κάμεις.. :tongue:
Λευκά ντιζαινάτα ηχεία, να κάμουν τούτο να κάμουν τ' άλλο.. :cry:

:lolsign:




Πέρα απ' την πλάκα όλες οι λύσεις (εφόσον πρόκειται για καθιστικό με τους γνωστούς περιορισμούς) θα έχουν τους συμβιβασμούς τους..
Ενεργά μόνιτορ όπως τα Yamaha ή τα Kali σε 8'' αν και είναι συμπαθητικά στο μάτι είναι λίγο γκουμούτσες.. :whistling:
Τα Kef είναι λίγο πιο μαζεμένα - ντιζαινάτα με τα δικά τους + -
Μια άλλη επιλογή κοντινή στα Kef είναι τα ενεργά της Q Acoustics τα active 200 τα οποία οπτικά ή αρέσουν πολύ ή όχι, είναι λίγο ιδιαίτερα.. :whistling:
Αλλά επειδή κάποιος είπε ''Kef και παιδί no'' λίγο πιο πίσω (προκαλούν) αυτά έχουν μεταλλική σίτα μπροστά νομίζω οπότε οκ..
Ηχητικά τι κάμουν δεν γνωρίζω, οικονομικά σου βγαίνουν πάντως στα 2.500 πάν' κάτ' μαζί με τις βάσεις τους οπότε μάλλον βολεύουν σε αυτόν τον τομέα.. ;)

Να σου πω εγώ θα μπορούσα να ζήσω άνετα σχεδόν με όλες τις επιλογές που σου έχουν προταθεί (και τις αρχικές δικές σου) οπότε.. :idk:
 



Μηνύματα
548
Reaction score
391
Λοιπον θα πω αυτο και δε θα μιλησω ξανα σε αυτο το θεμα. Ο m1 που προτεινα αν και πολυ καινουριος και δεν εχει δοκιμαστει ακομα... ειναι φτιαγμενος ιαπωνια , φανταζομαι δε θα ειναι load dependent οπως καποιοι class d, και σου δινει τη δυνατοτητα αν παρεις sub να ρυθμισεις το low pass στο sub και το high pass στο ηχειο. Αρα λοιπον να ρυθμισεις το ιδανικο παραθυρο αποκρισης ηχειου και sub και αρα κανει την ενσωματωση ευκολη, τουλαχιστον του ενος sub. Επισης εχει dolby digital decoding οποτε μπορει να σου δωσει καλη εμπειρια σε ταινιες. Σιγουρα λοιπον θα μπορεις να εχεις επιλογες σε ποιοτικα ηχεια βασης παθητικα και σε πολυ καλα sub. Το sonos θα σε κλεισει στα δικα του, και η ισοσταθμιση trueplay αν και σημαντικη δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να φερει το συστημα σε ενα hi fi επιπεδο.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
116
Λοιπον θα πω αυτο και δε θα μιλησω ξανα σε αυτο το θεμα. Ο m1 που προτεινα αν και πολυ καινουριος και δεν εχει δοκιμαστει ακομα... ειναι φτιαγμενος ιαπωνια , φανταζομαι δε θα ειναι load dependent οπως καποιοι class d, και σου δινει τη δυνατοτητα αν παρεις sub να ρυθμισεις το low pass στο sub και το high pass στο ηχειο. Αρα λοιπον να ρυθμισεις το ιδανικο παραθυρο αποκρισης ηχειου και sub και αρα κανει την ενσωματωση ευκολη, τουλαχιστον του ενος sub. Επισης εχει dolby digital decoding οποτε μπορει να σου δωσει καλη εμπειρια σε ταινιες. Σιγουρα λοιπον θα μπορεις να εχεις επιλογες σε ποιοτικα ηχεια βασης παθητικα και σε πολυ καλα sub. Το sonos θα σε κλεισει στα δικα του, και η ισοσταθμιση trueplay αν και σημαντικη δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να φερει το συστημα σε ενα hi fi επιπεδο.
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σου. Δεν έχω αποκλείσει τίποτα και κάθε γνώμη μετράει για μένα. Επίσης, πλέον σκέφτομαι και την αγορά παθητικών αρκεί ο ενισχυτής να είναι compact έως 32 cm και να έχει ευκολίες streaming.
Βλέπω ότι έχεις τα elac carina. Μου άρεσαν πολύ τα 247.4. Ξέρεις περισσότερες λεπτομέριες;
 

Μηνύματα
27.966
Reaction score
26.348
Ενεργά μόνιτορ όπως τα Yamaha ή τα Kali σε 8'' αν και είναι συμπαθητικά στο μάτι είναι λίγο γκουμούτσες.. :whistling:
Τα Kef είναι λίγο πιο μαζεμένα - ντιζαινάτα με τα δικά τους + -
Τι λες μαρή και συ ?
Αν αυτά είναι γκουμούτσες , τότε τι να πουν τα δικά μου ? με 2 15ιντσα , ένα τεράστιο mid 4ιντσών , και τα 2 tweeters 1,5 ίντσας επίσης τεράστια?
 


Μηνύματα
548
Reaction score
391
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σου. Δεν έχω αποκλείσει τίποτα και κάθε γνώμη μετράει για μένα. Επίσης, πλέον σκέφτομαι και την αγορά παθητικών αρκεί ο ενισχυτής να είναι compact έως 32 cm και να έχει ευκολίες streaming.
Βλέπω ότι έχεις τα elac carina. Μου άρεσαν πολύ τα 247.4. Ξέρεις περισσότερες λεπτομέριες;

1717418813186.png






1717418897789.png


1717418993597.png



1717419024958.png


Εγω τα βρισκω φανταστικα τα δικα μου βασης...! :)
 

Attachments



Μηνύματα
55
Reaction score
116
Τι λες μαρή και συ ?
Αν αυτά είναι γκουμούτσες , τότε τι να πουν τα δικά μου ? με 2 15ιντσα , ένα τεράστιο mid 4ιντσών , και τα 2 tweeters 1,5 ίντσας επίσης τεράστια?
Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον η δική μου γυναίκα φοράει πιο μεγάλο νούμερο παπουτσιού από τη δική σου.. αλλιώς θα είχα κάνει το σαλόνι dedicated ... :D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.309
Μηνύματα
2.896.579
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top