Ενεργά ηχεία στο σαλόνι έως 3.500ε


Μηνύματα
27.966
Reaction score
26.348
Οχι μόνο δεν τα κατέστρεψαν , άλλά τα λάτρεψαν , αγαπητέ τραχανοπλαγιά.
Αλλά που να πάρεις χαμπάρι εσύ? :tongue:
 




Μηνύματα
12.968
Reaction score
10.201
Εκτός του ότι είναι βλάξ ο τύπος , είναι και άσχετος.
Είναι κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή να δω; Είδα 3 λεπτά στην αρχή, αλλά 38 λεπτά δεν τον αντέχω.
 

Μηνύματα
1.827
Reaction score
2.667
Αγαπητέ Μαρκήσιε :p δεν μετράει η γνώμη σου γιατί είσαι ο κάτοχος. Η Επερεσία θα αποφανθεί. Μην τα ξαναλέμε.
 



Μηνύματα
71
Reaction score
65
Προσωπικα με το budget αυτο θα προσπαθουσα να παω σε παθητικα ηχεια ,tower, και οσα περισσοτερα separates μπορουσα αλλα αυτο ειναι δικο μου προβλημα που θελω αλλαγες . Παντως σε λυση κονσερβα sonos κλπ με τοσα χρηματα με τιποτα ειναι ψυχολογικο το θεμα.
Στο θεμα μας ριξε μια ματια εδω
και βλεπεις και για sub αφου το θες
 


Μηνύματα
71
Reaction score
65
Oι κονσέρβες είναι τα separates.

Κονσερβα εξ'ορισμου ειναι οτι σε αποκλειει απο το περιβάλλον, οποτε ταιριαζει ακριβως εκει που το ανεφερα.

Η φρεσκάδα είναι το streaming να γίνεται κατευθείαν στα ηχεία, χωρίς κουτιά-κονσέρβες από το παρελθόν στο παλιακό ρακ.
Τα ηχεια που ανεφερα εμπεριεχουν και streamer , δυστυχως, αλλα τουλαχιστον μπορουν να συνδεθουν με οτι αλλο εχεις αν θελεις.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
115
Καλησπέρα και πάλι στα παιδιά του φόρουμ. Λοιπόν έγινε το πρώτο βήμα. Εδώ και μία εβδομάδα απέκτησα το https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-power μαζί με το μικρόφωνο umik1. Ο λόγος επιλογής της συγκεκριμένης συσκευής ήταν γιατί έχει όλα τα καλούδια σε ένα! Ενσωμάτωση subs με mains, ΕQ, streamer και power amplifier (..γιατί ακόμη δε ξέρω εάν θα πάω σε ενεργά ή όχι) μαζί με Dirac! Οκ.. η τιμή του είναι λίγο αλμυρή...
Είχα κρατήσει στην αποθήκη τα ηχεία του home cinema και το subwoofer τους (που φαίνονται στις εικόνες) μήπως στο μέλλον τα έβαζα στο παιδικό δωμάτιο της κόρης μου.. ☺ Αφού λοιπόν παρέλαβα το minidsp είπα να τοποθετήσω ξανά τα ηχεία και να ξεκινήσω τις μετρήσεις να δώ πόσο βελτιώνεται η κατάσταση.. Δεν είμαι ψημένος στο REW αλλά τα βασικά τα κάνω...
Αφού λοιπόν βρήκα πού περίπου κατεβαίνουν τα ηχεία, τα έκοψα σε σημείο που έδεσαν με το sub και έτρεξα dirac...
Εν ολίγοις, κατά την αναπαραγωγή μουσικής έχει επιλογή στο control να βάζεις και να βγάζεις το dirac. Η διαφορά χωρίς υπερβολή είναι χαοτική. Χωρίς dirac νοιώθεις σαν να παίζει μουσική από παντού χωρίς να είναι κάπου εστιασμένη. Μόλις πατήσω το κουμπί έρχεται ακριβώς στο κέντρο. Σαν να βγαίνει από την τηλεόραση. Εννοείται πως τα ηχεία παίζουν πολύ καλύτερα από ότι έπαιζαν με τον denon 2600x και το audyssey xt. Επίσης στα δύο μέτρα μετρημένα με την εφαρμογή του κινητού πιάνουν στο τέρμα κοντά στα 90-95 db ανάλογα το τραγούδι.. Καλή ένταση για μένα που μένω σε διαμέρισμα..
Επόμενος στόχος λοιπόν δύο subs λευκά ώστε να ενσωματωθούν με τα ηχεία που ήδη έχω και αργότερα αλλαγή των ηχείων. :wink:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.503
Reaction score
78.611
Η διαφορά χωρίς υπερβολή είναι χαοτική. Χωρίς dirac νοιώθεις σαν να παίζει μουσική από παντού χωρίς να είναι κάπου εστιασμένη. Μόλις πατήσω το κουμπί έρχεται ακριβώς στο κέντρο. Σαν να βγαίνει από την τηλεόραση. Εννοείται πως τα ηχεία παίζουν πολύ καλύτερα
άντε τώρα αυτό να το εξηγήσεις σε πιουρίστες που κάνουν ισοστάθμιση με καλώδια... :biggrin:
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.309
Μηνύματα
2.896.551
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top