Αναβαθμιση καλωδιων XLR ;

TGD

Μηνύματα
7.633
Reaction score
7.619
Δεδομένου ότι όλες οι μάρκες που είναι σε υπόληψη στο forum (Μογαμι, Βελδεν, Κανάρε) βγάζουν καλώδια με διαφορετικές προδιαγραφές και τιμές είναι αστείο να λέμε ότι δεν υπάρχουν διαφορές.
Δεν αξίζεις να δώσεις τα λεφτά, ΟΚ. Δεν αξίζουν οι διαφορές, ΟΚ. Αλλά δεν υπάρχουν;
Οπότε κάνε ότι είπε ο Κόγιας. Πάρε δανεικό το καλώδιο από ένα μαγαζί (οι περισσότεροι δεν έχουν αντίρρηση) βάλτο, άκου τις διαφορές -αν υπάρχουν- και μετά βγάλτο και ξαναβάλε το παλιό. Αν ακούς διαφορές και στις δύο περιπτώσεις και σου αρέσουν, το τι λέμε εμείς περισσεύει.
Προσοχή στο β' μέρος. Μπορείς να ακούς αλλαγές βάζοντας το νέο καλώδιο, αλλά πιο σημαντικό είναι να ακούς τις ανάποδες αλλαγές γυρνώντας στο παλιό. Συχνά προσέχεις περισσότερο κατά την αλλαγή και διαπιστώνεις πράγματα που υπήρχαν αλλά δεν τους έδινες σημασία. Επιστρέφοντας στο παλιό επιβεβαιώνεις ότι όντως άλλαξε κάτι. Προσωπικά πολλές φορές γυρνώντας πίσω δεν διαπίστωσα διαφορά, ενώ ακούγοντας το καινούργιο μου φαινόταν καλύτερο.
 


Μηνύματα
12.932
Reaction score
10.163
:o



Τεχνική μελέτη είναι αυτό; Ας γελάσω! :roflmao:
Έχεις δίκιο, διότι έτσι που το ανέβασες δεν το είδα καν. Τώρα μόλις το κατέβασα. Το διαβάζω και τα ξαναλέμε.
βασικά... δεν υπάρχει κανένα pdf εκεί (ή είμαι τυφλός)
μόνο μια περιγραφή του πόσο ...χαρακτήρα έχει το καλώδιο...
Δεν έχεις κάνει hacker στα νιάτα σου, για αυτό. Τελευταία γραμμή του μηνύματος, διάβασε καλά.
 


ika

News
Μηνύματα
14.613
Reaction score
13.434
Όπως πάει η κατάσταση, σε λίγο θα συνδέονται τα πάντα ασύρματα. Εκεί μετά να μας δω. Που θα ξοδεύουμε τα ....μπικικινια μας? Εξ αλλου όλα για αυτά γίνονται.
Αμφιβάλεις πως θ' αρχίσουν να βγαίνουν και high-end BT receivers & transmitters?
 

TGD

Μηνύματα
7.633
Reaction score
7.619
Έχουν βγει ήδη. Ένα μηδέν από πίσω στην τιμή σημαίνει ότι παίζω από το σαλόνι στον κήπο, ενώ αλλιώς δεν περνάει το τσιμέντο για να συνδεθεί από την άλλη μεριά του τοίχου στη βεράντα.
 


Μηνύματα
7.324
Reaction score
11.903
Mε Nike oχι , δε θα τρεξει γρηγοροτερα ο ανημπορος γερος. Αν του αλλαξεις ομως τα παλια κ πιθανον σκληρα κ στενα του παπουτσια με αλλα πιο μαλακα ανατομικα ,παλι δεν θα μπορει να τρεξει αλλα σιγουρα θα βαδισει πιο ανετα.
Κ με τι παρομοιαζεις τον γερο; Μενα ας πουμε πιο παλιο κ μετριας αξιας ηχοσυστημα; Ακομα κ εκει σεναν 40χρονο vindage ενισχυτη που εχω οταν αλλαξα ..μου αλλαξαν...το καλωδιο ρευματος με ενα καινουργιο κατα πολυ καλυτερο , ναι η διαφορα ηταν εμφανης ...σε σωμα- ροη κυριως.
Ατοπο το παραδειγμα σου.
Κάποτε υποστήριζα τα ίδια μ'εσένα ( γι'αυτό άλλωστε είχα και full set απο Kimber, 8TC, KS1016, Hero ). Μέχρι που έπιασα συζήτηση με τους παλαβούς εδώ πέρα ( και τους έλεγα ακριβώς τα ίδια που λες κι εσύ ) και άρχισα να το σκέφτομαι λίγο παραπάνω. Κάποτε, κάποιος Γιάνννης ( με τρία 'ν' ) πόσταρε αυτό το video:
Αν θέλεις δες το απο την αρχή μέχρι το τέλος και μετά έλα να μου εξηγήσεις τί ακούτε εσύ και οι reviewers ακριβώς.
 



kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.055
Reaction score
8.809
Έχει δοκιμάσει κάποιος την προσευχή πριν την ακρόαση σαν μέθοδο βελτίωσης του ήχου;
Εγώ έχω ακούσει διαφορές σε σώμα, δομή, όγκο, πίεση, βαρομετρικό, στεγανωτικά υλικά και στις γωνίες των μεσο-υψηλών.

Αν δε, έρθουν οι γωνίες σε φάση σε σχέση με ένα καλό ανυψωμένο καλώδιο μπορούμε να κάνουμε και τριγωνάκια με τον ήχο τα οποία είναι ιδανικά για χρήση και σε άλλες περιπτώσεις όπως στα κάλαντα.

Μην ειρωνευτείτε. Αυτές τις διαφορές τις ακούνε τα αυτιά μου που έχουν κοτζάμ 40 χρόνια πείρα.
 




Μηνύματα
7.324
Reaction score
11.903
Επειδή πρόσθεσα δύο επιπλέον ηχεία στο σύστημα, από 5.1.4. σε 7.1.4, αγόρασα δύο καινούργια xlr.

Αντικατέστησα δύο από αυτά https://www.monoprice.com/product?p_id=4754,

με δύο Mogami 2549 - Neutrik NC3MXX & NC3FXX plugs

Καμία διαφορά
Λογικό. $9,99 το μέτρο και θες να ακούσεις διαφορά; Ας είχες καλώδιο με 1000 ευρώ το μέτρο και να το αντικαθιστούσες με το 2549 και να μας έλεγες μετά αν άκουσες διαφορά!
Χμ, για μια στιγμή. Αυτό έκανα εγώ. :p :p :p
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.893
Επειδή πρόσθεσα δύο επιπλέον ηχεία στο σύστημα, από 5.1.4. σε 7.1.4, αγόρασα δύο καινούργια xlr.

Αντικατέστησα δύο από αυτά https://www.monoprice.com/product?p_id=4754,

με δύο Mogami 2549 - Neutrik NC3MXX & NC3FXX plugs

Καμία διαφορά
Άρα το σύστημά σου δεν είναι αναλυτικό, δεν αναδεικνύει τις διαφορές. Χώρια δηλαδή που το μογκάμι παίζει να είναι ακόμα τελείως άστρωτο. Να τα λέμε κι αυτά!
 

Μηνύματα
3.774
Reaction score
6.756
Γεια σας παιδια ,τις διαφορες απο ακριβοτερα-"καλυτερα" καλωδια ηχειων και ρευματος τις εχουμε δει, ακουσει ολοι πιστευω.
Συμβαινει το ιδιο ...κ σε τι ποσοστο περιπου αναλογικα με τιμη .. και στα xlr ;
Μιλαω για συνδεση προενισχυτη με τελικο , που ηδη η συνδεση ειναι με xlr κ σκεφτομαι να τα αναβαθμισω με 3πλασιας περιπου τιμης και της ιδιας εταιρειας με τα καλωδια ηχειων που ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Αξιζει λετε;
Σίγουρα θα ακούσεις τεράστιες διαφορές με οποιαδήποτε αλλαγή αλλά προσωπικά σε συμβουλεύω να μην επενδύσεις ούτε δέκα λεπτά σε καλώδια xlr τα οποία δεν κάνουν για hifi αλλά για άλλες εφαρμογές, εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει το hifi και σου αρέσει η φασαρία.
Τέσπα να μην μακρυγορώ εγώ την πάτησα διαβάζοντας εδώ μέσα συμβουλές από τους γνωστούς φωστήρες επιστήμονες που τα ξέρουν όλα βάζοντας xlr στο σύστημα και ακούγοντας μόνιμα λάθος για αυτό και σου αφήνω τα δύο μου σεντ που λένε και κάνε ότι νομίζεις ή έστω κάνε μία αλλαγή σε interconnect για δοκιμή.
Αν το σύστημα σου είναι σωστά τοποθετημένο στον χώρο θα εκπλαγείς με την "ησυχία" που θα ακούσεις!
😀😀
 


Μηνύματα
27.769
Reaction score
26.103
Oχι ρε συ για το βιβλίο λέει , δεν κατηγορεί άμεσα κάποιον , ή έστω και έμμεσα . :gotcha:
 

Μηνύματα
502
Reaction score
357
Σίγουρα θα ακούσεις τεράστιες διαφορές με οποιαδήποτε αλλαγή αλλά προσωπικά σε συμβουλεύω να μην επενδύσεις ούτε δέκα λεπτά σε καλώδια xlr τα οποία δεν κάνουν για hifi αλλά για άλλες εφαρμογές, εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει το hifi και σου αρέσει η φασαρία.
Τέσπα να μην μακρυγορώ εγώ την πάτησα διαβάζοντας εδώ μέσα συμβουλές από τους γνωστούς φωστήρες επιστήμονες που τα ξέρουν όλα βάζοντας xlr στο σύστημα και ακούγοντας μόνιμα λάθος για αυτό και σου αφήνω τα δύο μου σεντ που λένε και κάνε ότι νομίζεις ή έστω κάνε μία αλλαγή σε interconnect για δοκιμή.
Αν το σύστημα σου είναι σωστά τοποθετημένο στον χώρο θα εκπλαγείς με την "ησυχία" που θα ακούσεις!
😀😀
Με το xlr αποφευγεις τα ground loops και παντα εχεις λιγοτερο θορυβο και παραμορφωση σε σχεση με την rca συνδεση. Ποιο ειναι το πλεονεκτημα του rca?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.220
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top