Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.269
Reaction score
85.303
Έτσι το λέμε τώρα, όταν σπάει ο κρόκος ένεκα η άτσαλη ρίψις? :biggrin:
Κι όμως είναι εσκεμμένη ενέργεια. Η σύζυγος θέλει αυγά μάτια κι εγώ ομελέτα. Συμβιβαστική λύση (κι εδώ) λοιπόν. :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.272
Reaction score
44.658
Κι όμως είναι εσκεμμένη ενέργεια. Η σύζυγος θέλει αυγά μάτια κι εγώ ομελέτα. Συμβιβαστική λύση (κι εδώ) λοιπόν. :biggrin:
Εεε σιάξε αυγά μάτια στη σύζυγο και για εσένα ομελέτα, στη παραπάν εικόνα λείπουν μερικές μπάμιες στο κέντρο για να έρθει να δέσει το σύνολο :roflmao:
Ασε που βλέπω φουλ βούτυρο...



Πλένω βλήτα για σαλάτα, σιάχνω κότα με πατάτες στο φούρνο και μόλις κρύωσε η γαλατόπιτα και έκοψα δγιό κομμάτια να τα καταπιώ!
Βρήκα και ωραίο έτοιμο φύλο για αυτή τη δλειά, νόστιμο και στέκεται ώστε να υποστηρίξει τη ρευστότητα της κρέμας.
IMG_20240620_111726.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.272
Reaction score
44.658
Το είδα που άφριζε και υπέθεσα ότι ήταν βούτυρο, και το λάδι αποφεύγω, τη ομελέτα τη σιάχνω συνήθως σε αντικολλητικό και άμα το σκεύος δεν είναι της προκοπής και πρόκειται να κολλήσει αλείφω με ένα πινέλο ελάχιστο ελαιόλαδο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.988
Reaction score
127.657
Δεν βάζω βούτυρο. Αγνό παρθένο ελαιόλαδο σε χαμηλή φωτιά.
Κακώς.
Δοκίμασε με 2-3 είδη βούτυρου, θα βρεις ένα που να "κάθεται" στη γεύση σου και θα απογειώσει το αποτέλεσμα.

Εγώ έχω βρει ένα γερμανικό, με σκόρδο μέσα. Απίθανος συνδυασμός!
 

Μηνύματα
15.440
Reaction score
21.611
απλή επάλειψη σε οποιοδήποτε σκεύος (σχεδόν σε οποιοδήποτε) με βούτυρο (μη μετρήσιμη ποσότητα, ούτε το 1/5 από αυτό που θα άλειφε κανείς σε μια μικρή φρυγανιά κάνοντας δίαιτα) έχει καταπληκτικές αντικολλητικές ικανότητες που το λάδι αποτυγχάνει να δώσει σε αντίστοιχη ποσότητα καθώς με το ζέσταμα "ξεκολλάει" από την επιφάνεια και επειδή δεν υπάρχει κανένα σκεύος που να κρατάει σχήμα όταν ζεσταθεί το παίρνει η κατηφόρα.
η ποσότητα που θα μείνει στα 2 δάχτυλα σέρνοντάς τα πάνω στο σκληρό φρέσκο βούτυρο φτάνει για ένα μεγάλο τηγάνι για τουλάχιστον 2 χρήσεις.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.269
Reaction score
85.303
Το είδα που άφριζε και υπέθεσα ότι ήταν βούτυρο, και το λάδι αποφεύγω, τη ομελέτα τη σιάχνω συνήθως σε αντικολλητικό και άμα το σκεύος δεν είναι της προκοπής και πρόκειται να κολλήσει αλείφω με ένα πινέλο ελάχιστο ελαιόλαδο
Βασικά πεινούσαμε και θέλαμε κάτι άμεσα με ό,τι υλικά είχα πρόχειρα. Η ομελέτα που θα ήθελα αν είχα οργανωθεί δεν έχει καμία σχέση με την μπούρδα που έφτιαξα.


Κακώς.
Δοκίμασε με 2-3 είδη βούτυρου, θα βρεις ένα που να "κάθεται" στη γεύση σου και θα απογειώσει το αποτέλεσμα.

Εγώ έχω βρει ένα γερμανικό, με σκόρδο μέσα. Απίθανος συνδυασμός!
Η σχέση μου με τα βούτυρα είναι τυπική. Μου αρέσει το αποτέλεσμα αλλά δεν θέλω να γευτώ βουτυρίλα γιατί με αηδιάζει. Στα αλμυρά αλλά και στα γλυκά.
 












ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.110
Μηνύματα
2.888.991
Members
37.989
Νεότερο μέλος
vproadie
Top