Ενεργα ηχεια

gid

Μηνύματα
7.726
Reaction score
8.937
Το ηχείο όπως το ίδιο γράφει πάνω στην είσοδο περιμένει balanced input καλώδιο. Το ίδιο γράφει και το επίσημο εγχειρίδιο του κατασκευαστή που ανάρτησα. Είναι όντως πιθανό να αρκεί και το TS jack. Πιθανό, όχι σίγουρο.
 

Μηνύματα
850
Reaction score
1.038
Το ηχείο όπως το ίδιο γράφει πάνω στην είσοδο περιμένει balanced input καλώδιο. Το ίδιο γράφει και το επίσημο εγχειρίδιο του κατασκευαστή που ανάρτησα. Είναι όντως πιθανό να αρκεί και το TS jack. Πιθανό, όχι σίγουρο.
Σαφώς και περιμένει balanced, παρόλα αυτά, αν δώσεις unbalanced πάλι θα δουλέψει, απλά ίσως έχει 'τσιμπήσει' θόρυβο και νομίζω χάνει ελάχιστη ένταση λόγω του ότι λείπει το cold. Εάν είχε έξοδο balanced η κονσόλα, δεν το συζητάμε, trs.
 

Μηνύματα
1.566
Reaction score
1.923
Λοιπόν η κονσόλα Pioneer DDJ-FLX4

1716308406576.png



Τελικά ποιο από τα δύο είδη ;

1716308642965.png



Μήπως κάτι τέτοιο :

1716309091226.png
 
Last edited:

Μηνύματα
28.004
Reaction score
26.376
Υπάρχουν και αντάπτορες με Μετ/στή που βγάζουν ισορροπημένο σήμα.
Νομίζω είχε ποστάρει ο Κόγιας κάτι στο παρελθόν.
Το σωστό είναι να πάρει στην είσοδό του ισορροπημένο σήμα.
 

Μηνύματα
1.566
Reaction score
1.923
Κάτι απλό θέλω Γιάννη , το ισορροπημένο ειλικρινά δεν το κατάλαβα (δεν κατέχω το θέμα ) , ο νεαρός τώρα ξεκινά και θέλω να συνδέσω απλά την κονσόλα του με τα ηχεία , μετά (αν το συνεχίσει βέβαια ) ας ψαχτεί να πάρει τα μέγιστα από τον εξοπλισμό του .
 






symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.232
Reaction score
7.261
Τιμιότατο τιμολογιακά
"Τιμιότατο" το no name στις 5.000 λίρες το ζευγάρι για 8άρι monitor;

Και αυτό το ονομάζουν και "half price"; Με τι το συγκρίνουν δηλαδή;
 

Μηνύματα
15.603
Reaction score
21.818
Ξεκινά φτιάξτο μονος σου και δες πόσο κοστίζει. Οι μονάδες και τα ενισχυτικά πάνε κοντά 2500 αγορά.
Χ2 ετοιμο προϊόν είναι τσάμπα , όταν το σύνηθες είναι χ5 και πάνω.
 

Μηνύματα
15.603
Reaction score
21.818
μλκ έγραψα σόρρυ δεν είναι 2.5 χιλιάρικα τα υλικά

https://www.soundimports.eu/en/purifi-ptt80x04-nab-01.html

1400 τα δύο,


700 τα δύο


270 ζεύγος

και επειδή δεν βλέπω ανεμιστήρα

1300 ζεύγος

σοβαρά τώρα ;;;; υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα προτιμήσει να φτιάξει μόνος του ηχείο με κορυφαίες μονάδες σαν αυτές με 3500 κόστος υλικών συν καμπίνες συν χρόνος και δεν θα πάρει ένα έτοιμο ρυθμισμένο μετρημένο (που παίζει και οριζόντιο αν χρειαστεί) με λιγότερο απο 2000 καπέλο;
και σου δίνει και option για βηρύλλιο με άλλες 1500 (που σαν υλικά έχουν 1600 ευρώ καπέλο)
 
  • Like
Reactions: TGD

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.232
Reaction score
7.261
σοβαρά τώρα ;;;; υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα προτιμήσει να φτιάξει μόνος του ηχείο με κορυφαίες μονάδες σαν αυτές με 3500 κόστος υλικών συν καμπίνες συν χρόνος και δεν θα πάρει ένα έτοιμο ρυθμισμένο μετρημένο (που παίζει και οριζόντιο αν χρειαστεί) με λιγότερο απο 2000 καπέλο;
Δύσκολα. Εφόσον θες ηχείο με αυτές τις μονάδες συγκεκριμένα, συμφέρει να αγοράσεις αυτό παρά να πειραματίζεσαι.

Εμένα δεν ήταν εκεί η ένστασή μου, αλλά στο selling point του κατασκευαστή που λέει ότι τα ηχεία του είναι "half price" σε σχέση με τα επώνυμα monitors. Πως γίνεται όμως να είναι half price όταν το 8άρι τους είναι πιο ακριβό από το 310 της Neumann;

Και αν έπρεπε να επιλέξω μεταξύ ενός monitor με την εγγύηση (και το όνομα, και τις μετρήσεις, και τα reviews) της Neumann και ενός "no name" monitor που έχει όμως "καλές μονάδες", σίγουρα θα επέλεγα το πρώτο ακόμα και αν ήταν στην ίδια τιμή (πόσο μάλλον αν ήταν φθηνότερο το επώνυμο).

Αν πάλι υποστηρίζουν πως είναι καλύτερο, ιδού η Ρόδος, έχουν όμως πολύ δρόμο μπροστά τους. Και σε κάθε περίπτωση ας μας πουν με ποιο monitor πρέπει να το συγκρίνουμε για να ισχύει αυτό το "half price". Ναι, είναι half price σε σχέση με τα 901 της MeG, αλλά είναι και... half the monitor, ε; (8inch vs 16). Κατά τα άλλα ούτε τα Genelec δεν βλέπω να κοστίζουν τόσο πολύ (στο 8άρι ή αντίστοιχο).
 

Μηνύματα
15.603
Reaction score
21.818
δεχόμενος τον ισχυρισμό σου ως σωστός γιατί άλλο πράγμα να επιλέγεις μονάδες από το πάνω ράφι και άλλο να φτιάχνεις ηχείο από το πάνω ράφι, αναγνωρίζω ωστόσο οτι τόσο ακριβές μονάδες (με εξαιρετικά χαρακτηριστικά , απολύτως χαμηλές τιμές παραμορφώσεων, τις χαμηλότερες που θα βρεις στην αγορά) είναι χάρισμα η τιμή του αν είναι στοιχειωδώς σωστά συναρμολογημένο (διότι εγκλήματα κατά την συναρμολόγηση βλέπουμε και σε ακριβότερα ηχεία με φθηνότερες μονάδες)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.335
Μηνύματα
2.898.141
Members
38.029
Νεότερο μέλος
nikpeg
Top