Να επιλέξω την xlr σύνδεση;



Μηνύματα
6.604
Reaction score
385
@marlboro, δεν σου έχουν πει παιδί μου γλυκό να μην πειράζεις τους ηλικιωμένους , ειδικά αυτούς που καταναλώνουν πολλά κοψίδια και αλλαντικά ;
 


Μηνύματα
6.604
Reaction score
385
Κατά τη μέτρηση του χαμηλού κάποιοι ειδικοί μετράνε μόνο το σώμα, κι όχι την κεφαλή που μπορεί λόγω της αρμονικής παραμόρφωσης να δημιουργήσει συχνοτικές προεκτάσεις (αρμονικές) και το χαμηλό τελικά να βρωμίσει μέχρι και τη μεσαία περιοχή.
Γιγαντισμός. Μεγαλύτερες διαστάσεις οργάνων από το πραγματικό μέγεθος του οργάνου ,της αυθεντικής ηχογράφισης

bird measurement.png
 
Last edited:

Μηνύματα
7.346
Reaction score
11.940
Ξέρεις,μ' ενοχλεί να μου στέλνει κάποιος τον "καθηγητή" ο οποίος θα με "διδάξει".Προτιμώ ο,τι θέλει το μέλος να το λέει από μόνο του.Μ' ενοχλεί το "σπασμένο τηλέφωνο".Γι αυτό κι εγώ δεν έφερα δικό μου "καθηγητή".
Μην ασχολειστε λοιπόν μαζί μου.Ας ασχοληθούν μόνο αυτοί που θ' απαντήσουν στο ερώτημα που έθεσα.
Μα, σου έχουμε πει αρκετοί εδώ μέσα ( οι περισσότεροι ) τί ισχύει για τα καλώδια. Το βίντεο απλά τεκμηριώνει με τεχνικό τρόπο όσα λέμε και θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις. Εμένα πάντως με έβαλε, καθώς το είδα πρώτη φορά όταν είχα ακόμα ένα μικρό κατάλοιπο του μικροβίου της... καλωδιολαγνείας!
Διαφωνώ όμως δεν έχει σημασία.Θυμησε μου όταν έλθω να σου φέρω και μια βάση.Τυφλη η ανοιχτοματα.Ευχομαι άριστο αποτέλεσμα με τις εργασίες στο χώρο ακρόασης.Εγω είμαι ανεπροκοπος.Και θα παραμείνω.
Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να κάνω όσα προτάθηκαν για τη βελτίωση του χώρου μου απο πλευράς ακουστικής. Βέβαια, έχει φάει αρκετό μονωτικό υλικό η οροφή και πριν τη καπακώσουν με τη γυψοσανίδα, ήταν πραγματικά αισθητή η ηχομόνωση που παρείχε, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να βάλω διάτρητη γυψοσανίδα. Είμαι όμως περίεργος και θα κάνω μετρήσεις όταν ξαναστήσω το σύστημα για να δω τί ψάρια πιάνει ο χώρος, αν άλλαξαν οι ιδιότητές του έστω και κατ'ελάχιστον. Ως προς τη θερμοκρασία πάντως, πετύχαμε διάνα!
Αν είχα τα 3200 θα πουλούσα τα ηχεία,τον τελικό ενισχυτή και καλώδια και θ' αγόραζα ένα ζευγάρι ενεργά PMC η ATC.Εχω δύο ιδια μακρια καλώδια ρευματος(ασήμι κατά το ήμισυ για να μη χαλάσει η "συνταγή") και το μόνο που θα μου λειψει τότε θα είναι ένα διμετρο interconnect.Με ενεργά ATC έπαιζε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του προενισχυτη μου.
Y.Γ.Sub μόνο REL.
Τα ενεργά της ATC μικρός δεν τα είχα σε εκτίμηση, τα θεωρούσα άψυχα, ξερά. Τώρα... Μακάρι να είχα ένα ζευγάρι απο δαύτα. Αν κοιτάξεις τα νήματά μου, θα δεις ότι έχω μετατρέψει ένα παθητικό ηχείο ( καλό στην εποχή του ) σε ενεργό έχοντας αφαιρέσει το παθητικό κροσόβερ και οδηγώντας τους τελικούς μου με το minidsp 2x4HD. Απο αυτή τη δοκιμή πείστηκα για τις αρετές των ενεργών ηχείων και πλέον τα παθητικά ηχεία ούτε ζωγραφιστά δεν θέλω να τα βλέπω. Αν αγόραζα τώρα ηχεία, είτε θα έπαιρνα ένα έτοιμο ζευγάρι γνωστού κατασκευαστή, είτε θα αγόραζα κουφάρια με μεγάφωνα και θα οδηγούσα πάλι ενεργά τις μονάδες με τους τελικούς μου ή ένα πολυκάναλο. Αν και δεν έχω τελειώσει με τα πειράματα του δικού μου ηχείου καθώς αν βρω ένα καλό τρίδρομο ενεργό κροσόβερ, θα ήθελα να τα δοκιμάσω σε λειτουργία 2 1/2 δρόμων.
 



Μηνύματα
12.980
Reaction score
10.213
Κατά τη μέτρηση του χαμηλού κάποιοι ειδικοί μετράνε μόνο το σώμα, κι όχι την κεφαλή που μπορεί λόγω της αρμονικής παραμόρφωσης να δημιουργήσει συχνοτικές προεκτάσεις (αρμονικές) και το χαμηλό τελικά να βρωμίσει μέχρι και τη μεσαία περιοχή.
Γιγαντισμός. Μεγαλύτερες διαστάσεις οργάνων από το πραγματικό μέγεθος του οργάνου ,της αυθεντικής ηχογράφισης

View attachment 338656
Αρχίσαμε να μετράμε όργανα; Άντε, επιτέλους!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.882
Reaction score
81.646
Τα έχουν μετρήσει άλλοι
IMG_3174.jpeg

Όπως έχουμε ξαναπεί, αν δεν μπορείτε να αναπαράγετε κάτω από τα 80Hz, όλα τα διαγραμμένα δεν τα ακούτε.
Ακούτε μόνο τις αρμονικές. Μια περίληψη δηλαδή.
Ή να το πούμε αλλιώς, κατανοείτε το νόημα από τα συμφραζόμενα.
Δεν βαριέσαι, υγεία.
 

Μηνύματα
14.115
Reaction score
15.944
ΟΚ ότι πούν τα Γαλλιά .
Γλώσσα είναι αυτή ; ή άντε μη πω. Μιλάνε και γρήγορα έχουν και λέξεις που όταν τις μεταφράσεις σε άλλες γλώσσες θές ολόκληρες προτάσεις και δεν προλαβαίνω να διαβάσω τους υπότιτλους ακόμη και στα αργά κουλτουριάρικα έργα τους που βλέπω (έβλεπα) και παράλληλα να βλέπω και το έργο. :D Φαντάσου στα άλλα τι θα γίνεται.

Δεν ξέρω τι άποψη έχει ο Κος Χρήστος @christos77 επι του θέματος μου, που ξέρει και τη Γαλλικήν. 😍
 

Μηνύματα
86
Reaction score
67
Ε τώρα παίζουμε με τις λέξεις.
Ωραία δεν ακούγονται όλα το ίδιο. Πως μετριούνται διαφορετικά ?
Με άλλη μεθοδολογία? ποιά είναι αυτή ?

και καπου ειχα δει και στο ASR αλλα δεν μπορω τωρα να το ψαξω
 

Μηνύματα
322
Reaction score
330
Στην επιλογή σύνδεσης δύο συσκευών, balanced ή unbalanced δηλαδή, σημασία έχει το είδος των συγκεκριμένων συσκευών.

Φυσικά το ερώτημα προκύπτει αν έχουμε ανόμοιες συσκευές balanced και unbalanced, διότι βέβαια σε όμοιες συσκευές δεν τίθεται ζήτημα.

Τώρα υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

α) η συσκευή που δίνει σήμα (οδηγεί, π.χ. πηγή, προενισχυτής) είναι unbalaced και η συσκευή που δέχεται το σήμα, (προ, mixer, τελικός ) είναι balanced, σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν πολλοί τρόποι (αντάπτορες, καλώδια RCA σε XLR κ.λ.π.) για να επιτευχθεί η διασύνδεση, η οποία λειτουργεί χωρίς προβλήματα, αλλά βεβαίως η σύνδεση ουσιαστικά είναι unbalanced.

β) η συσκευή που δίνει το σήμα είναι balanced και η συσκευή που δέχεται το σήμα είναι unbalanced.
Αυτή η περίπτωση είναι κάπως πιο περίπλοκη, πρώτα γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι υλοποίησης της ζυγισμένης εξόδου: ηλεκτρονικά κυκλώματα, μετασχηματιστές, διαφορικοί ενισχυτές κ.α., αλλά δεν χρειάζεται να μπούμε πολύ στο τεχνικό, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η σύνδεση θα λειτουργήσει, όμως υπάρχουν ακραίες περιπτώσεις που μπορεί ακόμη και να προκαλέσουν ζημιά στην συσκευή balanced, γι' αυτό είναι καλό να συμβουλευτούμε το manual των συσκευών ή ακόμη και τον κατασκευαστή τους.

Και σε αυτή την περίπτωση επίσης το σήμα είναι unbalanced.

Τώρα όσο έχω καταλάβει από τον νηματοθέτη, έχει ένα προ "true" balanced που θέλει να τον συνδέσει σε ένα τελικό single ended, που ως φαίνεται διαθέτει και xlr βύσματα εισόδου, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για αντάπτορες που επιτρέπουν σύνδεση με αντίστοιχες συσκευές.

Λογικά λειτουργικό πρόβλημα δεν θα υπάρχει, υπάρχει μόνο η περίπτωση, αν η συνδεσμολογία των pin είναι αντίστροφη, να οδηγείτε ο τελικός με αντεστραμμένης πολικότητας σήμα (το - του προ στο + του τελικού).
Κα

Είναι καλό πάντως να γνωστοποιήσει ο νηματοθέτης τα συγκεκριμένα μοντέλα των συσκευών.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.604
Reaction score
385
Στην περίπωση του Π.Α.Η. και οι δύο συσκευές , προ & τελικός διαθέτουν από τον κατασκευαστή διεπαφές XLR .
Πιθανόν ο τελικός να έχει ακριβώς μετά στην είσοδο κάποα συστοιχία τελεστικών ενισχυτών (opamps) για τη μετατροπή του σήματος από balanced σε unbalanced.
Οπότε από ηλεκτρικής πλευράς θα υπάρχει ακύρωση θορύβου μόνο στο κομμάτι της διασύνδεσης , όχι end-to end.

Η φτηνή λύση

xlr_.jpg


Υποκειμενικά, κάποιος μπορεί να προτιμά την single ended διασύνδεση, αν δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα θέματα θορύβου. Λιγότερα ενεργά κυκλώματα και κολλήσεις στην πορεία του σήματος. Κανείς δεν κολλάει τα εξαρτήματα και τα καλώδια με κόλληση της furutech, όπως κάνω εγώ ο άρρωστος
 
Last edited:

Μηνύματα
28.115
Reaction score
26.514
Δεν χρειάζονται τελεστικοί για να μετατραπεί το balanced σε unbalanced.
Απλά συνδέεται μόνο το Hot ή θετικό σήμα ή non inverted , και μένει το cold ή αρνητικό ή inverted , στον αέρα.
 

Μηνύματα
6.604
Reaction score
385
Δεν χρειάζονται τελεστικοί για να μετατραπεί το balanced σε unbalanced.
Απλά συνδέεται μόνο το Hot ή θετικό σήμα ή non inverted , και μένει το cold ή αρνητικό ή inverted , στον αέρα.
Λάθος. Αυτό που λέτε είναι η φτηνή λύση.

Δείτε τις παρακάτω προτάσεις με καλύτερες λύσεις:

images.jpeg


και ένα ακόμα καλυτεραο κύκλωμα του Elliott , super balanced input stage.

balanced-io-f10.gif


Το παραπάνω κύκλωμα δουλεύει απίστευτα καλά, για το κόστος του πάντα
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.489
Reaction score
15.327
Αυτό είναι αποδεκτό αν θες να δώσεις από unbalanced σε balanced
Αν θες απο balanced σε unbalanced, δε θα το υλοποιούσα διότι βραχυκυκλώνει τη έξοδο cold (που έχει σήμα) με τη γη.


Υποκειμενικά, κάποιος μπορεί να προτιμά την single ended διασύνδεση, αν δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα θέματα θορύβου. Λιγότερα ενεργά κυκλώματα και κολλήσεις στην πορεία του σήματος.
το λέω συνέχεια.... ειδικά αν έχεις συσκευές που δεν έιναι τελείως balanced από την αρχή μέχρι το τέλος και απλά έχουν κύκλωμα unbal->bal η μία και bal->unbal η άλλη


Δεν χρειάζονται τελεστικοί για να μετατραπεί το balanced σε unbalanced.
Απλά συνδέεται μόνο το Hot ή θετικό σήμα ή non inverted , και μένει το cold ή αρνητικό ή inverted , στον αέρα.
Αν θες απλά να πάρεις ήχο.
Αν όμως θες να εκμεταλλευτείς την ακύρωση θορύβου που προσφέρει το balanced, τότε θα χρειαστούν και τελεστικοί.
 
Last edited:

Μηνύματα
28.115
Reaction score
26.514
Στα περισσότερα μηχανήματα χρησιμοποιείται αυτό που περιγράφω.
Από sansui ,accuphase, mark levison , krell και ότι άλλο έχω δεί .
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και άλλα κυκλώματα , αλλά ο πιό απλός τρόπος που δουλεύει είναι αυτός που έγραψα. Αποδεδειγμένα.
 

Μηνύματα
6.604
Reaction score
385
Στην περίπτωση του ΠΑΗ το έχουμε ξαναπεί. To pro είναι true (?) balanced
Στα περισσότερα μηχανήματα χρησιμοποιείται αυτό που περιγράφω.
Από sansui ,accuphase, mark levison , krell και ότι άλλο έχω δεί .
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και άλλα κυκλώματα , αλλά ο πιό απλός τρόπος που δουλεύει είναι αυτός που έγραψα. Αποδεδειγμένα.
Τότε που κατασευάστηκαν οι παραπάνω αρχαιολογίες δεν υπήρχαν καλοί και φτηνοί τελεστικοί. Εχουν μόνο αρχαιολογική αξία , σαν τις λάμπες του 1800 που λειτουργούσαν με φαλαινόλαδο που όμως συλλέγω με πάθος. Βέβαια, η LED λάμπα της ΚΑΥΚΑΣ των 4W φωτίζει καλύτερα και καταναλώνει λιγότερο.
Καλό είναι κάποια στιγμή να τελειώνουν τα ψέματα και να καταρρίπτονται οι μύθοι
 
Last edited:

Μηνύματα
14.115
Reaction score
15.944
Αυτό είναι αποδεκτό αν θες να δώσεις από unbalanced σε balanced
Αν θες απο balanced σε unbalanced, δε θα το υλοποιούσα διότι βραχυκυκλώνει τη έξοδο cold (που έχει σήμα) με τη γη.



το λέω συνέχεια.... ειδικά αν έχεις συσκευές που δεν έιναι τελείως balanced από την αρχή μέχρι το τέλος και απλά έχουν κύκλωμα unbal->bal η μία και bal->unbal η άλλη



Αν θες απλά να πάρεις ήχο.
Αν όμως θες να εκμεταλλευτείς την ακύρωση θορύβου που προσφέρει το balanced, τότε θα χρειαστούν και τελεστικοί.
Έτσι ακριβώς όλα.

Τώρα τι θα έχουμε να λέμε όμως ; :D Χάλασες το νήμα. :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.397
Μηνύματα
2.901.682
Members
38.036
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top