Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.571
Reaction score
129.273
Το συνολικό gain ενός τελικού ενισχυτή ισχύος, ισούται με το άθροισμα του gain των προενισχυτικων σταδίων που εμπεριέχει μέσα στο κουτί του, συν το gain των τελικών σταδίων ισχύος.

Αναλόγως βύσματος εισόδου, μπορεί να έχει επιπρόσθετο gain, διότι προστίθενται ενεργά στάδια προενισχυσης.

Αυτά προστίθενται υποχρεωτικά όταν ο τελικός ενισχυτής έχει και XLR και RCA εισόδους, ώστε το output στα ηχεία να είναι όμοιο και στις δύο περιπτώσεις, στην ίδια θέση του volume control.

Ειδάλλως, θα έπαιζε πιο δυνατά στην XLR σύνδεση.

50€.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.571
Reaction score
129.273
Δεν προστίθεται το gain των Rca σε αυτό των XLR.
Ή το ένα ή το άλλο θα έχεις.
Κάνεις λάθος.

Αλλά δεν θα επανέλθω επ'αυτού, βαρέθηκα.

Εδώ ο άλλος πήρε ενισχυτή φουλ μπαλανσντ, και δε το ήξερε, μόνο να διαλέξει καβλώδια ερσεά ήξερε, άσε με παιδάκι μου..
 

Μηνύματα
6.609
Reaction score
387
εγω διάβασα κάπου ότι δεν υπήρχε διαφορά στη στάθμη , μεταξύ των δύο εισόδων, από την πλευρα του τελικού.
Τι ισχύει επομένως ;
 

Μηνύματα
28.115
Reaction score
26.517
Σύνελθε , μη λες κουλά . Οταν παίζεις από rca έχεις το gain αυτής της εισόδου . Οποιο και αν είναι αυτό .
Οταν παίζεις απο xlr έχεις το gain της xlr εισόδου , όποιο και αν είναι αυτό . ΔΕΝ προστίθενται . Που να χτυπιέσαι κάτω.
 


Μηνύματα
28.115
Reaction score
26.517
Αλλο πράγμα αν κάποιοι κατασκευαστές για δικούς τους λόγους , αυξάνουν το gain μίας εισόδου , για να ακούγεται το ίδιο με την άλλη. Δεν είναι καμιά επιστήμη , αλλαγή κάποιων αντιστάσεων είναι , εντός λογικών ορίων βέβαια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.490
Reaction score
15.331
Σύνελθε , μη λες κουλά . Οταν παίζεις από rca έχεις το gain αυτής της εισόδου . Οποιο και αν είναι αυτό .
Οταν παίζεις απο xlr έχεις το gain της xlr εισόδου , όποιο και αν είναι αυτό . ΔΕΝ προστίθενται . Που να χτυπιέσαι κάτω.
άλλα είπε πως προστίθενται... διάβασε πάλι, πριν κάνεις ...ταραχή!!!!

"...άθροισμα του gain των προενισχυτικων σταδίων που εμπεριέχει μέσα στο κουτί του, συν το gain των τελικών σταδίων ισχύος ... Αναλόγως βύσματος εισόδου, μπορεί να έχει επιπρόσθετο gain, διότι προστίθενται ενεργά στάδια προενισχυσης. "
 

Μηνύματα
6.609
Reaction score
387
Αυτά τα έχω διαβάσει κι εγώ από τότε που τον αγορασα όμως πως εξηγείται η διαφορά στο gain;Ακουστικά πάντως δεν έχω εντοπίσει διαφορα.
Το παραπάνω σχόλιο με μπέρδεψε . Μήπως τελικά άλλαζες στον pre τη θέση του ποτενσιόμετρου (volume) για να φέρεις τις ίδιες ακιβώς στάθμες στα ηχεία ?
 
Last edited:


Μηνύματα
28.115
Reaction score
26.517
άλλα είπε πως προστίθενται... διάβασε πάλι, πριν κάνεις ...ταραχή!!!!

"...άθροισμα του gain των προενισχυτικων σταδίων που εμπεριέχει μέσα στο κουτί του, συν το gain των τελικών σταδίων ισχύος ... Αναλόγως βύσματος εισόδου, μπορεί να έχει επιπρόσθετο gain, διότι προστίθενται ενεργά στάδια προενισχυσης. "
Διάβασα τι έγραψε μιά χαρά και απάντησα και μου ανταπάντησε.
Τι δεν καταλαβαίνς ? ξαναδιάβασε εσύ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.490
Reaction score
15.331
Primare Gain: 30dB unbalanced, 26dB balanced

Είναι σημαντική η διαφορά
το gain στο balanced ειναι μικρότερο διότι το σωστό balanced έχει περισσότερα volts από το unbalanced, χρειάζεται λοιπόν λιγότερο gain

μην το "ψειρίζεις" πολύ! έβαλες το σωστό καλώδιο, διάλεξε ένταση και βάλε ένα δίσκο να παίζει!!!


Διάβασα τι έγραψε μιά χαρά και απάντησα και μου ανταπάντησε.
Τι δεν καταλαβαίνς ? ξαναδιάβασε εσύ.
μια χαρά τα κατάλαβα όλα... έγραψε ότι έγραψε, του απάντησες malakia, και σου ανταπάντησε malakia δεν ξέρω γιατί, βαριότανε...και τέλος πάντων συνεχίστε, δεν έχω λόγο να είμαι στη μέση, είπα μπας και το λήξω γρηγορότερα αλλά αφού δεν... πάω να βάλω και γω κανα δίσκο να παίξει! :p

 
Last edited:

Μηνύματα
99
Reaction score
78
@g.kar Ιδανικά αν τους αλλάξει και λάδια κανείς μετά το στρώσιμο και βάλει φουλ συνθετικά , πολλαπλού ιξώδους .

Αφού έχει την διπλή τάση , δεν θα έχει διαφορά στο gain ? Αυτονόητο.
Διπλή τάση αύξηση 6db η διαφορά του gain.
Η διαφορά στο gain ειναι 4 db υπέρ των rca στον Primare.Στο ATC τα νούμερα είναι ξεκάθαρα υπέρ των xlr.
 

Μηνύματα
6.609
Reaction score
387
Αυτά τα έχω διαβάσει κι εγώ από τότε που τον αγορασα όμως πως εξηγείται η διαφορά στο gain;Ακουστικά πάντως δεν έχω εντοπίσει διαφορα.
Η αλήθεια είναι ότι πήγαινα για τον μεγαλύτερο a35.2 που έχει τη δεύτερη γενιά uhfd όμως έπεσα σε μια μεγάλη προσφορά για τον μικρότερο κι έτσι τον προτίμησα.
Ο ATC pre έχει τις ακόλουθες προδιαγραφές :
Input sensitivity for 2V output: Aux inputs: 600mV (voltage gain 10,5 dB) και 400mV (voltage gain 14dB) στην είσοδο των 3.5mm.
Maximum output level: RCA, 9.2V RMS; XLR 18.4V RMS.

To gain του τελικού :
30dB unbalanced,
26dB balanced

δεν έκουσε ο Π.Α.Η τη μικρή διαφορά στη στάθμη μεταξύ XLR και RCA (0,5 dB)
 
Last edited:


Μηνύματα
6.609
Reaction score
387
Γράψτε λάθος !

σήμα στην unbalanced (RCA) είσοδο του τελικού : 10.5 dB (pre)+ 30 dB (τελικός) = 40.5 dB (total gain)
σήμα στην balanced (XLR) είσοδο του τελικού : 10.5 dB (pre) + 26 dB ( τελικός) = 36,5 dB (total gain)

Θα έπρεπε να υπάρχει διαφορά στα ηχεία με σταθερή στάθμη στο volume του pre
 
Last edited:

Μηνύματα
99
Reaction score
78
Εγώ είμαι μαζί σου ως προς αυτό και πιστεύω ότι είναι ακόμα και ο Κώστας. Διαφορά μεταξύ single ended και balanced σύνδεσης ΜΠΟΡΕΙ να ακουστεί, όμως δεν θα οφείλεται στη χαϊεντοσύνη του καλωδίου, αλλά στις ιδιότητες της balanced σύνδεσης, της απόρριψης θορύβου καθώς και του σπασίματος βρόγχων γείωσης. Προσωπικά, έχω ακούσει διαφορές απο SE σε BAL. Η πλάκα είναι ότι τις άκουσα βάζοντας το VDH D102 MK3 με neutrik βύσματα, ιδιοκατασκευή απο εμένα, έναντι του KS1016 που χρησιμοποιούσα σαν SE interconnect, άρα πάει περίπατο το αφήγημα της χαϊεντοσύνης των καλωδίων, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.
Έλα όμως που στην περίπτωση μου δεν είναι έτσι! Χρησιμοποιώντας ήδη rca καλώδια(τα είχα πριν από την αγορά του ATC) δανείστηκα προς δοκιμή ένα καλώδιο xlr της Siltech δύο μοντέλα πιο πάνω από το επίμαχο Siltech που χρησιμοποιώ τωρα.Τα πήγε σαφώς χειρότερα από το rca( αμφότερα ασημένια)και το επέστρεψα.Ψαχνοντας την αιτία,διάβασα 30 db gain στις rca και 26 db στις xlr του τελικού ενισχυτη και σκέφθηκα ότι δε χρειάζεται να βασανιστώ ξανά με xlr.Κι έρχεται ενας φίλος κι επιμένει ν' ακούσω το εισαγωγικό xlr της Siltech(μονοκρυσταλλικος χαλκός).Και πετυχαίνει εκεί που δεν πέτυχε ο μεγαλύτερος αδελφός του.Αρα η επιτυχία δεν πιστώνεται μόνο στην xlr σύνδεση αλλά και στο ίδιο το καλώδιο.Τωρα γιατί το φθηνότερο πήγε πολυ καλύτερα από το(2,5 φορές) ακριβότερο;Αυτό είναι κάτι που έχει συμβεί πολλές φορές,το έχω αναγνωρίσει κι αυτός είναι ο λόγος που δεν "κολλω" στις φανερές συγκρίσεις.Δεν επηρεάζομαι.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.609
Reaction score
387
Πείραζες το volune του προενισχυτή όταν άλλαζες είσοδο στον τελικό, μεταξύ RCA & XLR ?

Υπαρχει διαφορά κέρδους 4 dB όπως βλέπεις παραπάνω, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου.
Δεν γίνεται να είχες σταθερό το volume και να μην άκουγες διαφορά στη στάθμη ακρόασης από τα ηχεία
Έλα όμως που στην περίπτωση μου δεν είναι έτσι! Χρησιμοποιώντας ήδη rca καλώδια(τα είχα πριν από την αγορά του ATC) δανείστηκα προς δοκιμή ένα καλώδιο xlr της Siltech δύο μοντέλα πιο πάνω από το επίμαχο Siltech που χρησιμοποιώ τωρα.Τα πήγε σαφώς χειρότερα από το rca( αμφότερα ασημένια)και το επέστρεψα.Ψαχνοντας την αιτία,διάβασα 30 db gain στις rca και 26 db στις xlr του τελικού ενισχυτη και σκέφθηκα ότι δε χρειάζεται να βασανιστώ ξανά με xlr.Κι έρχεται ενας φίλος κι επιμένει ν' ακούσω το εισαγωγικό xlr της Siltech(μονοκρυσταλλικος χαλκός).Και πετυχαίνει εκεί που δεν πέτυχε ο μεγαλύτερος αδελφός του.Αρα η επιτυχία δεν πιστώνεται μόνο στην xlr σύνδεση αλλά και στο ίδιο το καλώδιο.Τωρα γιατί το φθηνότερο πήγε πολυ καλύτερα από το(2,5 φορές) ακριβότερο;Αυτό είναι κάτι που έχει συμβεί πολλές φορές,το έχω αναγνωρίσει κι αυτός είναι ο λόγος που δεν "κολλω" στις φανερές συγκρίσεις.Δεν επηρεάζομαι.
Πέρα από τα ποιοτικά υποκειμενικά κριτήρια, υπάρχει και μια μικρή μεν αλλά σημαντική διαφορά κέρδους μεταξύ των δύο εισόδων του τελικού σου
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.571
Reaction score
129.273
Διάβαζμα κανείς θέλει;

Ή μόνο δοκιμές καβλωδίων ερσεά; 🤣😁😜


Υπάρχουν 4 κύριες προδιαγραφές τάσης στο line level σήμα.

Η κάπως χαλαρή consumer προδιαγραφή για την τάση του σήματος στο line level των RCA είναι 2V και στα XLR είναι 4V.

Υπ'οψιν πως:
2Vrms = 5.66V peak-peak (2.83V peak)
Γράψτε λάθος !

σήμα στην unbalanced (RCA) είσοδο του τελικού : 10.5 dB (pre)+ 30 dB (τελικός) = 40.5 dB (total gain)
σήμα στην balanced (XLR) είσοδο του τελικού : 10.5 dB (pre) + 26 dB ( τελικός) = 36,5 dB (total gain)

Θα έπρεπε να υπάρχει διαφορά στα ηχεία με σταθερή στάθμη στο volume του pre
Λάθος.

Ξανασκεψου το.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
78
Πείραζες το volune του προενισχυτή όταν άλλαζες είσοδο στον τελικό, μεταξύ RCA & XKR ?

Υπαρχει διαφορά κέρδους 4 dB όπως βλέπεις παραπάνω, σύμφωμα με τους υπολογισμούς μου.
Δεν γίνεται να είχες σταθερό το volume και να μην άκουγες διαφορά στη στάθμη ακρόασης
Κι όμως γίνεται.Πιστευω ότι δεν κουφαθηκα ακόμα.Μαλιστα ίσως το γεγονός ότι το Siltech είναι πιο "λεπτοηχο"(μην ταραζεστε,από τη διατομή του προκύπτει αυτό) να "ανεβαζε" απατηλά κι άλλο τη διαφορά στάθμης.Και να ήθελα να πειράξω το volume δε μπορούσα γιατί οι καταραμένοι Άγγλοι δεν έχουν βάλει ένα λαμπάκι στην ένδειξη του ούτε η μετακίνηση του έχει ανταπόκριση στην οθόνη άρα δε θα ήμουν σίγουρος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.397
Μηνύματα
2.901.728
Members
38.036
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top