DACs - τελειωμό δεν έχουν

TGD

Μηνύματα
7.949
Reaction score
7.913
Τα εξωτερικά ρολόγια είναι απαραίτητα σε στούντιο που θέλεις ένα ρολόι να συγχρονίζει όλη την αλυσίδα. Στο σπίτι δεν νομίζω ότι χρειάζεται.
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Αλήθεια τώρα?

Εξωτερικα ρολογια του τυπου εχουν σημαντικη επιρροη στο τελικο αποτελεσμα. Οποιος εχει πχ ενα USB Interface απο την Mutec που δεχεται το συγκεκριμενο σημα, θα παρατηρησει οτι ακουει με μεγαλυτερη αναλυση και πιο εντυπωσιακη στερεοφωνικη εικονα. Εγω χρησιμοποιουσα ενα αντιστοιχο ρολοι της Ιαπωνικης Cybershaft.

Και για να εχει ενδιαφερον το debate να επισημανω οτι οσο καλυτερης ποιοτητας BNC καλωδιο χρησιμοποιουσε καποιος τοσο καλυτερη ποιοτητα ηχου επαιρνε. Ειχα δοκιμασει απο to ασημενιο Neotech μεχρι το πανακριβο Stereolab Tron του Sommovigo.

Ακομα χειροτερα ομως τα πραγματα ηταν με τα καλωδιο ρευματος. Οι διαφορες ηταν απλα τραγικες και οχι αναλογα με τα λεφτα που εδινες. Απλα αλλαζες καλωδιο ρευματος και αλλαζε ο ηχος οχι παντα προς το καλυτερο.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
4.520
Κατ' αρχας πρεπει να υπαρχει η καταλληλη προβλεψη και υποδοχη
πραγμα που συνηθως δεν συμβαινει.
Επειτα πρεπει η υλοποιηση master clock να ειναι υψηλοτερης ποιοτητας απο το τοπικο,
πραγμα που δεν ειναι σιγουρο.
Σκοπος τους οπως αναφερθηκε ειναι να συγχρονισουν πολλαπλες ψηφιακες συσκευες σε studio.
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα βελτιωσουν ενα μεμονωμενο συστημα.
Εχω διαβασει αμφιλεγομενα αποτελεσματα σε ξενα φορουμ για την τελευταια περιπτωση.
Μαλλον δεν αξιζει να ασχοληθει κανεις..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.504
Reaction score
28.232
Μην το ψάχνετε άλλο.
Πουλήστε τη βίλα και ευτυχείτε. :cool:

 



Μηνύματα
86
Reaction score
68
Δεν ειναι ολα τα ρολογια τοσο ακριβα. Υπαρχει εδω και αρκετο καιρο ομως μια συζητηση του αν και σε ποιες συσκευες εχουν βελτιωση καθως και το ποια πρεπει να ειναι η συχνοτητα. Το 10mhz προς το παρον χρησιμοποιειται για λογους συμβατοτητας(αυτο εχουν οι περισσοτερες συσκευες που δεχονται εξωτερικο ρολοι) αλλα υπαρχουν και αλλοι που θεωρουν οτι για να υπαρχει σωστο αποτελεσμα πρεπει να δουμε αλλες συχνοτητες.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
4.520
217 χιλιάρικα το δικαναλο Ντακ.
Καλο clock, δυνατο τροφοδοτικο, σχεδιαση dual mono,
πολλοι πυκνωτες και αφθονο αλουμινιο,
μπορει και καμια αμφιλεγομενη πατεντα.
Για να κλεψω κι εγω κατι
" O θανατος του εταιρικου ηθους".

Εμπιστευτειτε με και φτιαξτε ενα αντιστοιχο συστημα
με αυτο που περιγραφω στο νημα μου για το youtube,
ξοδευοντας φυστικια..
Ολη η δισκογραφια και βαλε, σε near cd quality..
Ακραια μουσικοτητα μειον ορισμενες ανασες...
Με ευχαριστειτε αργοτερα.
Βεβαια δεν ειμαι νυχτεριδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
100
Reaction score
85
217 χιλιάρικα το δικαναλο Ντακ.

Ξεκινάω ντακαποταμιευτικό πρόγραμμα, θα βάζω 1€ την μέρα στην άκρη. Που θα πάει θα τα μαζέψω.
Δεν πρόσεξες καλά.Η τιμή είναι σε λίρες Αγγλίας.Θα χρειαστείς μερικές μέρες παραπάνω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.490
Reaction score
15.339
Εμπιστευτειτε με και φτιαξτε ενα αντιστοιχο συστημα
με αυτο που περιγραφω στο νημα μου για το youtube,
ξοδευοντας φυστικια..
βάλε και κανένα link για αυτούς που δεν τα πάνε καλά στην αναζήτηση :)
 

Μηνύματα
1.841
Reaction score
2.687
Τα Dcs είναι άντως ακριβά, όλα! Μην τα ακούσετε όμως σε καλοστημένο σύστημα γιατί θα ξεχάσετε το όνομα σας. Αν ακούτε καλά και χωρίς παρωπιδές δεν θα μπορέσετε να ξαναακούσετε οποιοδήποτε ψηφιακό μέσον έχετε σπίτι σας. Εκτός αν έχετε κάτι άλλο αντίστοιχο βέβαια.. Δυσκολάκι όμως.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.286
Reaction score
39.627
αυτο το ντακ ανασταινει και πικαπ.. :beach:
(με τετοιο αντιτιμο, μπορεις να παρεις εναν τοσο εκτεταμενο αριθμο απο δισκους... και να μπορεις πεις "αμα θελω το βαζω και οριτσιναλ" :angel: -ασχετα απο το ηχητικο μερος βεβαια)
 

Μηνύματα
1.841
Reaction score
2.687
Αν δεν ξέρεις για το τι πρόκειται μην γράφεις ότι να'.ναι. Γίνατε ολοι ειδικοί με 1-2 συστήματα που έχετε στήσει στη ζωή σας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.398
Μηνύματα
2.901.791
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top