DACs - τελειωμό δεν έχουν

TGD

Μηνύματα
7.951
Reaction score
7.913
Τα εξωτερικά ρολόγια είναι απαραίτητα σε στούντιο που θέλεις ένα ρολόι να συγχρονίζει όλη την αλυσίδα. Στο σπίτι δεν νομίζω ότι χρειάζεται.
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Αλήθεια τώρα?

Εξωτερικα ρολογια του τυπου εχουν σημαντικη επιρροη στο τελικο αποτελεσμα. Οποιος εχει πχ ενα USB Interface απο την Mutec που δεχεται το συγκεκριμενο σημα, θα παρατηρησει οτι ακουει με μεγαλυτερη αναλυση και πιο εντυπωσιακη στερεοφωνικη εικονα. Εγω χρησιμοποιουσα ενα αντιστοιχο ρολοι της Ιαπωνικης Cybershaft.

Και για να εχει ενδιαφερον το debate να επισημανω οτι οσο καλυτερης ποιοτητας BNC καλωδιο χρησιμοποιουσε καποιος τοσο καλυτερη ποιοτητα ηχου επαιρνε. Ειχα δοκιμασει απο to ασημενιο Neotech μεχρι το πανακριβο Stereolab Tron του Sommovigo.

Ακομα χειροτερα ομως τα πραγματα ηταν με τα καλωδιο ρευματος. Οι διαφορες ηταν απλα τραγικες και οχι αναλογα με τα λεφτα που εδινες. Απλα αλλαζες καλωδιο ρευματος και αλλαζε ο ηχος οχι παντα προς το καλυτερο.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
4.521
Κατ' αρχας πρεπει να υπαρχει η καταλληλη προβλεψη και υποδοχη
πραγμα που συνηθως δεν συμβαινει.
Επειτα πρεπει η υλοποιηση master clock να ειναι υψηλοτερης ποιοτητας απο το τοπικο,
πραγμα που δεν ειναι σιγουρο.
Σκοπος τους οπως αναφερθηκε ειναι να συγχρονισουν πολλαπλες ψηφιακες συσκευες σε studio.
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα βελτιωσουν ενα μεμονωμενο συστημα.
Εχω διαβασει αμφιλεγομενα αποτελεσματα σε ξενα φορουμ για την τελευταια περιπτωση.
Μαλλον δεν αξιζει να ασχοληθει κανεις..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.505
Reaction score
28.235
Μην το ψάχνετε άλλο.
Πουλήστε τη βίλα και ευτυχείτε. :cool:

 



Μηνύματα
86
Reaction score
68
Δεν ειναι ολα τα ρολογια τοσο ακριβα. Υπαρχει εδω και αρκετο καιρο ομως μια συζητηση του αν και σε ποιες συσκευες εχουν βελτιωση καθως και το ποια πρεπει να ειναι η συχνοτητα. Το 10mhz προς το παρον χρησιμοποιειται για λογους συμβατοτητας(αυτο εχουν οι περισσοτερες συσκευες που δεχονται εξωτερικο ρολοι) αλλα υπαρχουν και αλλοι που θεωρουν οτι για να υπαρχει σωστο αποτελεσμα πρεπει να δουμε αλλες συχνοτητες.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
4.521
217 χιλιάρικα το δικαναλο Ντακ.
Καλο clock, δυνατο τροφοδοτικο, σχεδιαση dual mono,
πολλοι πυκνωτες και αφθονο αλουμινιο,
μπορει και καμια αμφιλεγομενη πατεντα.
Για να κλεψω κι εγω κατι
" O θανατος του εταιρικου ηθους".

Εμπιστευτειτε με και φτιαξτε ενα αντιστοιχο συστημα
με αυτο που περιγραφω στο νημα μου για το youtube,
ξοδευοντας φυστικια..
Ολη η δισκογραφια και βαλε, σε near cd quality..
Ακραια μουσικοτητα μειον ορισμενες ανασες...
Με ευχαριστειτε αργοτερα.
Βεβαια δεν ειμαι νυχτεριδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
102
Reaction score
92
217 χιλιάρικα το δικαναλο Ντακ.

Ξεκινάω ντακαποταμιευτικό πρόγραμμα, θα βάζω 1€ την μέρα στην άκρη. Που θα πάει θα τα μαζέψω.
Δεν πρόσεξες καλά.Η τιμή είναι σε λίρες Αγγλίας.Θα χρειαστείς μερικές μέρες παραπάνω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.490
Reaction score
15.341
Εμπιστευτειτε με και φτιαξτε ενα αντιστοιχο συστημα
με αυτο που περιγραφω στο νημα μου για το youtube,
ξοδευοντας φυστικια..
βάλε και κανένα link για αυτούς που δεν τα πάνε καλά στην αναζήτηση :)
 

Μηνύματα
1.846
Reaction score
2.700
Τα Dcs είναι άντως ακριβά, όλα! Μην τα ακούσετε όμως σε καλοστημένο σύστημα γιατί θα ξεχάσετε το όνομα σας. Αν ακούτε καλά και χωρίς παρωπιδές δεν θα μπορέσετε να ξαναακούσετε οποιοδήποτε ψηφιακό μέσον έχετε σπίτι σας. Εκτός αν έχετε κάτι άλλο αντίστοιχο βέβαια.. Δυσκολάκι όμως.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.287
Reaction score
39.634
αυτο το ντακ ανασταινει και πικαπ.. :beach:
(με τετοιο αντιτιμο, μπορεις να παρεις εναν τοσο εκτεταμενο αριθμο απο δισκους... και να μπορεις πεις "αμα θελω το βαζω και οριτσιναλ" :angel: -ασχετα απο το ηχητικο μερος βεβαια)
 



Μηνύματα
515
Reaction score
685
Και μια προσωπική άποψη χωρίς καμμία αξία και βαρύτητα. Μετά από dacs της AKM και της ESS άκουσα ξανά μετά από χρόνια το HDAM (format CD) και μου φάνηκε τόσο γλυκόηχο που ξαναγύρισα στο παλιό καλό 67 SE. Νοσταλγία ίσως. Vinyl addiction μπορεί. Να είστε καλά.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.052
Reaction score
3.061
Και μια προσωπική άποψη χωρίς καμμία αξία και βαρύτητα. Μετά από dacs της AKM και της ESS άκουσα ξανά μετά από χρόνια το HDAM (format CD) και μου φάνηκε τόσο γλυκόηχο που ξαναγύρισα στο παλιό καλό 67 SE. Νοσταλγία ίσως. Vinyl addiction μπορεί. Να είστε καλά.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Βρήκα το Marantz CD60 εδώ στο site σε άψογη κατάσταση/τιμή και συμπλήρωσα τον Marantz Cinema 60 και δεν έχω σταματήσει να ακούω τα παλιά μου cd. Όντως το HDAM είναι πολύ γλυκοηχο.
 

Μηνύματα
515
Reaction score
685
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Βρήκα το Marantz CD60 εδώ στο site σε άψογη κατάσταση/τιμή και συμπλήρωσα τον Marantz Cinema 60 και δεν έχω σταματήσει να ακούω τα παλιά μου cd. Όντως το HDAM είναι πολύ γλυκοηχο.
Το ίδιο και εγώ. Είχα παροπλισμένα πάνω από 600 CD που μου ακούγονταν μηχανικά, ψυχρά κλπ. Σκεφτόμουν πως θα τα ξεφορτωθώ. Από τύχη, μετά από μια συντήρηση επισκευή σε ένα άλλο μηχάνημα, ο Χρήστος Μπλιμές με προέτρεψε να επισκευάσω το Marantz (laser) και αν δεν μου αρέσει να του το πουλήσω και από τότε δεν σταμάτησα να ακούω CD.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.399
Μηνύματα
2.901.925
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top