STREAMER DAC cOMBO εως 1000 1200 ΕΥΡΩ

Μηνύματα
13.758
Reaction score
6.743
Το κακό είναι ότι θέλεις να έχει οθόνη, διαφορετικά ένα mini pc ( ακόμα και ένα nuc παλιότερης γενιάς ) με ένα usb interface για να παρέχει την έξοδο AES/EBU, τρέχοντας το daphile μπορεί να παίξει αξιόλογα, ειδικά με τον real time kernel. Δωρεάν εφαρμογή, γεμάτη plugins ( tidal, qobuz, youtube, spotify ), μέχρι και FIR φίλτρα μπορείς να του φορτώσεις. Σε κάποιους ξενίζει η ανάγκη χρήσης ξεχωριστής συσκευής για τον έλεγχο του player, προσωπικά εμένα με εξυπηρετεί αφάνταστα το να μην έχω οθόνες αναμμένες όταν ακούω μουσική και να μπορώ να χειρίζομαι τα πάντα απο το κινητό μου. Χτυπάς την ip του daphile στον browser του κινητού, tablet, laptop, οτιδήποτε και έχεις στην οθόνη σου όλο το περιβάλλον χρήσης του daphile. Και είναι και εντελώς δωρεάν το λογισμικό.
spotify δεν έχει (πλέον).....μεγάλο αρνητικό. ειδικά όταν θα έρθει και η πολυαναμενόμενη hi-fi επιλογή.
 

Μηνύματα
1.126
Reaction score
1.677
δεν έβρισκα εύκολα
Μα δεν είναι πανάκεια η aes/ebu
Υπάρχουν αξιόλογοι μετατροπείς π.χ Hosa που δεν χάνεις τίποτα
(Τα ίδια ηχειά έχουμε)
δεν έβρισκα εύκολα μετατροπέα στην Ελλάδα ή αξιόπιστο όνομα σε Ευρώπη και τιμή κάτω από 500 ευρώ,

Αλλά το κυριότερο
η μετατροπή από S/PDIF σε AES/EBU εκτός από ηλεκτρική μετατροπή (αντίσταση εξόδου, τάση κλπ) θέλει και μετατροπή του format των δεδομένων καθώς υπάρχει διαφορετική ερμηνεία ενός bit σε κάθε πρωτόκολλο. Αυτό προφανώς θέλει ενργή μετατροπή στο άλλο πρωτόκολλο που προφανώς μπορεί να γίνει μόνο με κατάλληλο chip στον μετατροπέα. Υπό προϋποθέσεις μπορεί και να κάτσει καλά χωρίς μετατροπή.
https://www.ranecommercial.com/legacy/note149.html
Δε μπορούσα να το παίξω κορώνα γράμματα και να έχω την αμφιβολία αν παίζει όπως μπορεί να παίξει.

Η λύση του Pi με το κατάλληλο HAT είναι εκτός από τις φθηνότερες και από τις καλύτερες θεωρητικά, γιατί τα δεδομένα περνάνε απυθείας από τον κεντρικό επεξεργαστή στο βύσμα, χωρίς παρεμβολή καλωδίων και μετατροπέων (είτε USΒ, είτε οπτικό είτε οτιδήποτε).
 

Μηνύματα
1.314
Reaction score
2.634
δεν έβρισκα εύκολα


δεν έβρισκα εύκολα μετατροπέα στην Ελλάδα ή αξιόπιστο όνομα σε Ευρώπη και τιμή κάτω από 500 ευρώ,

Αλλά το κυριότερο
η μετατροπή από S/PDIF σε AES/EBU εκτός από ηλεκτρική μετατροπή (αντίσταση εξόδου, τάση κλπ) θέλει και μετατροπή του format των δεδομένων καθώς υπάρχει διαφορετική ερμηνεία ενός bit σε κάθε πρωτόκολλο. Αυτό προφανώς θέλει ενργή μετατροπή στο άλλο πρωτόκολλο που προφανώς μπορεί να γίνει μόνο με κατάλληλο chip στον μετατροπέα. Υπό προϋποθέσεις μπορεί και να κάτσει καλά χωρίς μετατροπή.
https://www.ranecommercial.com/legacy/note149.html
Δε μπορούσα να το παίξω κορώνα γράμματα και να έχω την αμφιβολία αν παίζει όπως μπορεί να παίξει.

Η λύση του Pi με το κατάλληλο HAT είναι εκτός από τις φθηνότερες και από τις καλύτερες θεωρητικά, γιατί τα δεδομένα περνάνε απυθείας από τον κεντρικό επεξεργαστή στο βύσμα, χωρίς παρεμβολή καλωδίων και μετατροπέων (είτε USΒ, είτε οπτικό είτε οτιδήποτε).
Καλά δεν το συζητάμε ότι και σε σχέση πάντα με την τιμή του ,η λύση με το Pi φαντάζει ιδανική.
Θα ήθελα πάντως να κάνω μια σύγκριση το πως ακούγεται σε σχέση με την λύση που επέλεξα bluesound node 130 +hosa


 

Μηνύματα
94
Reaction score
71
Καλά δεν το συζητάμε ότι και σε σχέση πάντα με την τιμή του ,η λύση με το Pi φαντάζει ιδανική.
Θα ήθελα πάντως να κάνω μια σύγκριση το πως ακούγεται σε σχέση με την λύση που επέλεξα bluesound node 130 +hosa


Από το PI για να βγει καλός ήχος πρέπει να τα χώσεις χοντρά σε καλά hat για να πάρεις αντίστοιχη λειτουργία και σε software.
 


Μηνύματα
1.126
Reaction score
1.677
Καλά δεν το συζητάμε ότι και σε σχέση πάντα με την τιμή του ,η λύση με το Pi φαντάζει ιδανική.
Θα ήθελα πάντως να κάνω μια σύγκριση το πως ακούγεται σε σχέση με την λύση που επέλεξα bluesound node 130 +hosa


θα μπορούσαμε κάποια στιγμή να το δούμε, να και αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν ακουστές διαφορές


Eversolo A6 μονόδρομος, ηχος,οθόνη, super stremer, ευκολίες
για μένα θα ήταν αδιέξοδο
γιατί έψαχνα να έχει έξοδο AES/EBU, χωρίς αυτήν μένει μόνο το streamer κομμάτι που το έχω να το φτιάξω μόνος μου


Από το PI για να βγει καλός ήχος πρέπει να τα χώσεις χοντρά σε καλά hat για να πάρεις αντίστοιχη λειτουργία και σε software.
τα αποκλειστικά ψηφιακά ΗΑΤ (δηλαδή όχι DAC) δεν έχουν και πολύ ποικιλία, λίγα συγκεκριμένα chip είναι που κάνουν τη δουλειά, συνδέονται απευθείας στο GPIO και εκτός από το βύσμα εξόδου δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσαν να βελτιώσουν
Δεν ξέρω αν τα ακριβά εμπορικά streaners έχουν κάτι παραπάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι
 

Μηνύματα
1.126
Reaction score
1.677
@todkos

είχα γράψει πιο πάνω σαν απάντηση στο μήνυμά σου

θα μπορούσαμε κάποια στιγμή να το δούμε, να και αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν ακουστές διαφορές
αλλά έκανα ταυτόχρνα και άλλα μαζί, και κατά λάθος το έβαλα μέσα στο quote του δικού σου μηνύματος και ίσως δεν το είδες
 

Μηνύματα
94
Reaction score
71
για μένα θα ήταν αδιέξοδο
γιατί έψαχνα να έχει έξοδο AES/EBU, χωρίς αυτήν μένει μόνο το streamer κομμάτι που το έχω να το φτιάξω μόνος μου




τα αποκλειστικά ψηφιακά ΗΑΤ (δηλαδή όχι DAC) δεν έχουν και πολύ ποικιλία, λίγα συγκεκριμένα chip είναι που κάνουν τη δουλειά, συνδέονται απευθείας στο GPIO και εκτός από το βύσμα εξόδου δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσαν να βελτιώσουν
Δεν ξέρω αν τα ακριβά εμπορικά streaners έχουν κάτι παραπάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι
Απο τα καλυτερα και προσανατολισμενα σε hifi προιοντα για PI εδω
Υπαρχουν βεβαια και αλλα καλα.
Διαφορες παρα πολλες ιδιως σε θεματα τροφοδοσιας απομονωσης θορυβου κα. Μονο το κουτι να βαλεις φθανει. Δες σοβαρες υλοποιησεις με προιοντα του link και θα καταλαβεις.
Για κοστη θα βρεις στο audiophonics . Φθανουν ακριβο στρεαμερ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.428
Μηνύματα
2.903.438
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top