Ακουστικά μέχρι 160-200 ευρώ

Μηνύματα
127
Reaction score
42
Καλησπέρα στην παρέα μετά από καιρό. Εύχομαι να είστε καλά και όσο το δυνατό λιγότερο επηρεασμένοι από τη δυσαρεστη επικαιρότητα και υγιείς.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά γύρω στα 150-160 ευρώ, άντε μέχρι 200 αν είναι κάτι ιδιαίτερα καλό. Η πηγή θα είναι, προς το παρόν το iFi Zen Air Dac. Τα θέλω για multimedia, ακρόαση μουσικής και gaming στο pc. Δεν έχω ιδιαίτερη προδιάθεση προς συγκεκριμένη μάρκα. Είχα κατά καιρούς Sennheiser, AKG και ήμουν ικανοποιημένος. Αν δε ζεσταίνουν και πολύ τα αυτιά, αυτό θα είναι ευπρόσδεκτο. Τί έχετε κατά νου;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.280
Reaction score
7.366
Μιλάς αποκλειστικά για over ear ή και άλλους τύπους, όπως IEMs;

Υπάρχουν αλλά χαρακτηριστικά που χρειάζεσαι; Π.χ. wireless ή noise cancelling;
 

Μηνύματα
127
Reaction score
42
θα προτιμήσω over ear ενσύρματα τα οποία θα συνδέονται στο Zen Air Dac. Ένα από αυτά που εξετάζω είναι το BeyerDynamic DT 770 Pro. Μου φαίνονται ωραία και τα 990 αλλά επειδή είναι ανοιχτά, από ότι διαβάζω, ακούγονται αρκετά στο χώρο ακόμα και σε μικρές εντάσεις.
 

Μηνύματα
1.681
Reaction score
1.525
Τι μουσικές ακούς? Γενικά πάντως τα beyerdynamic έχουν μπόλικα πρίμα.
Μήπως κανένα sennheiser 599? Κανένα 560?
 


Μηνύματα
1.681
Reaction score
1.525
Μέτρια είναι. Σκοτεινά και ταυτόχρονα τσιριχτα ψηλά, θολά στη μεσαία και με μπόλικο μπάσο. Αν τα θέλει για games μαμανε. Λόγω σκηνής και μπάσου. Εγώ τα έχω με έξτρα μικρόφωνο για να καταλάβεις.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
42
Μέτρια είναι. Σκοτεινά και ταυτόχρονα τσιριχτα ψηλά, θολά στη μεσαία και με μπόλικο μπάσο. Αν τα θέλει για games μαμανε. Λόγω σκηνής και μπάσου. Εγώ τα έχω με έξτρα μικρόφωνο για να καταλάβεις.
Ποια λες ότι είναι μέτρια; Ta Fidelio ή τα Beyerdynamic; Ακούω progressive rock/metal και ας πούμε ορχηστρική μουσική.
 

Μηνύματα
1.681
Reaction score
1.525
Ποια λες ότι είναι μέτρια; Ta Fidelio ή τα Beyerdynamic; Ακούω progressive rock/metal και ας πούμε ορχηστρική μουσική.
Τα fidelio. Για τα beyer σου έγραψα. Προσωπικά είχα τα 1990. Πολύ ωραίο articulated μπάσο, ίσως ένα κλικ πιο σεμνό αλλά ανοιχτού ακουστικού γαρ, αποδεκτό. Ψηλά κάτι ενοχλούσε όμως.
 

Μηνύματα
4.193
Reaction score
3.908
Το εν λόγω dac έχει ενισχυτή ακουστικών αλλά είναι κάτω του μετρίου.
Θα χαντακώσουν κατα πολύ τα ακουστικά σου.
Εγώ που το έχω τα ακουστικά μου τα κουμπώνω κατευεθείαν στο λάπτοπ και η ποιότητα είναι μια κλάση πάνω σε σχ'εση με το dac.
 

Μηνύματα
402
Reaction score
451
αν σου αρέσουν τα akg δες το Κ371 χωρίς το bluetooth, στα 150ευρώ περίπου
και προσπάθησε να τα ακούσεις. Ta έχω απευθείας στο laptop και μου ακούγονται μια χαρά.
Τα Κ361 είναι ακόμα φθηνότερα (100 ευρώ)και θεωρούνται επίσης καλά, αλλά δεν τα έχω ακούσει.
 

Μηνύματα
735
Reaction score
2.496
Πολύ καλά σε αυτό το εύρος τιμής είναι και τα sennheiser HD 560S. Μάλιστα έχει πέσει κάπως η τιμή τους απ'οτι είδα στο zkroutz. Παλιότερα κόστιζαν 190 ευρώ τώρα είναι στα 150.
Είναι ανοιχτου τύπου και ανταγωνιζονται τα HD 600.
 

Μηνύματα
1.316
Reaction score
2.189
Μιάς και θες και για gaming και για multimedia αλλα και μουσική, υπάρχει διαθέσιμο στις αγγελίες ενα audeze penrose. Θα σου πρότεινα να το εξετάσεις.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
42
@bonepeeler2 σε ευχαριστώ για την πρόταση! θα τα κοιτάξω και αυτά!


@SK7148 τα 560s είναι μία από τις επιλογές που εξετάζω καθότι είμαι εξοικειωμένος με την κατασκευή τους. Θεωρούνται ανώτερα από τα 599 της ίδιας μάρκας;
 

TGD

Μηνύματα
8.049
Reaction score
8.019
Κλειστού και ανοιχτού τύπου έχουν τελείως διαφορετική ακουστική αίσθηση.
Το πιο σοβαρό για μένα είναι η άνεση. Αν δεν δοκιμάσεις με τις ώρες το ακουστικό να καταλάβεις πως πατάει τα αυτιά σου... Το κεφάλι καθενός είναι διαφορετικό και η άνεση τελείως υποκειμενική.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
42
Το εν λόγω dac έχει ενισχυτή ακουστικών αλλά είναι κάτω του μετρίου.
Θα χαντακώσουν κατα πολύ τα ακουστικά σου.
Εγώ που το έχω τα ακουστικά μου τα κουμπώνω κατευεθείαν στο λάπτοπ και η ποιότητα είναι μια κλάση πάνω σε σχ'εση με το dac.
Φαίνεται ότι το λάπτοπ σου έχει καλό κύκλωμα ήχου. Εκτός του dac έχω στο ντουλάπι και τη Asus Xonar Essence STX. Το ενοχλητικό με το Zen Air είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις να μην παίζει ήχο ταυτόχρονα και από την RCA έξοδο και από την έξοδο ακουστικών.
Κλειστού και ανοιχτού τύπου έχουν τελείως διαφορετική ακουστική αίσθηση.
Το πιο σοβαρό για μένα είναι η άνεση. Αν δεν δοκιμάσεις με τις ώρες το ακουστικό να καταλάβεις πως πατάει τα αυτιά σου... Το κεφάλι καθενός είναι διαφορετικό και η άνεση τελείως υποκειμενική.
Εσύ τι θα προτιμούσες για ακρόαση μουσικής, ταινίες και περιστασιακό gaming (όχι competitive).
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.503
Μηνύματα
2.907.030
Members
38.054
Νεότερο μέλος
chriskdx
Top