Πρόβλημα με μπάφο στην πολυκατοικία

Μηνύματα
15.005
Reaction score
2.128
Είχα βρεθεί σε αυτή τη θέση πριν 2 χρόνια, η ενοικιάστρια μου 'χε δύο ενοίκια απλήρωτα.
Και πουλούσε και μαγκιά.
Πήγα δικαστικά (" διαταγή απόδοσης μισθίου και οφειλόμενων μισθωμάτων", κάπως έτσι) κι επειδή κι αυτή νόμιζε ότι αν πληρώσει τα ενοίκια μένει, μου τα πλήρωσε!

Αλλά δεν έμεινε, πήρε


Άρα το "αν στο μεταξύ πληρώσουν τα χρεωστουμενα μένουν" δεν ισχύει.

ΜΑΚΑΡΙ.
 

TGD

Μηνύματα
8.153
Reaction score
8.146
Μπορεί όμως να ζήτηση ανακοπή και να πάει σε τακτική δικάσιμο. Έτσι μου είπε ο δικηγόρος μου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.529
Reaction score
34.383
Δύο μήνες απλήρωτα νοίκια και μπορούν να πάνε οι ιδιοκτήτες στο δικαστήριο. Η διαδικασία κρατάει δύο μήνες, αλλά αν στο μεταξύ πληρώσουν τα χρεωστουμενα μένουν. Αν δεν πληρώσουν και θυροκολληθει η εξωση έχουν δύο εβδομάδες για να ζητήσουν ανακοπή από το δικαστήριο.
Οπότε μόνο αν γίνουν καταγγελίες στην αστυνομία και γίνει έξωση για αυτό το λόγο υπάρχει πιθανότητα να φύγουν νωρίτερα από το πεντάμηνο.
Και σκέψου ότι αυτή είναι η σύντομη διαδικασία, με βάση τις νεότερες ρυθμίσεις.

Όχι ακριβώς...
Εάν μετά από εξώδικη όχληση δεν πληρώσει ο μισθωτής τα χρωστούμενα εντός 15νθημερου, τότε μπορεί να ζητήσει ο εκμισθωτης διαταγή απόδοσης μισθιου και πληρωμής μισθωμάτων. Εάν χαθεί η πρώτη προθεσμία, δεν επηρεάζει πλέον η καταβολή την έξωση. Η δυνατότητα ανακοπης έτερον εκάτερον, δίνεται διότι η διαδικασία είναι έγγραφη δεν γίνεται δλδ δίκη, οπότε με την ανακοπή ανοίγει μεν δίκη, αλλά για βασιμους λόγους, και τέτοιος δεν είναι η εν τω μεταξύ (μετά όμως το 15νθημερο)εξόφληση. Επίσης ανακοπή μπορεί να ασκηθεί για χι ψι λόγους λχ για δικονομικη ακυρότητα στην εκτέλεση όπως σε κάθε εκτέλεση κάποιου τίτλου. Δεν σημαίνει κάτι αυτό.
 

Μηνύματα
15.005
Reaction score
2.128
Update (όχι πως ενδιαφέρει κανέναν :laugh: ) :

Τις προάλλες που επέστρεφα σπίτι, την ώρα που πήγαινα να μπω στην πολυκατοικία έβγαινε αυτός. Γυρίζει και μου λέει «επιτέλους θα ησυχάσετε από εμένα». Τον αγνοώ αλλά μετά σκέφτομαι «δεν θα τον αφήσω έτσι». Λέω «ορίστε;». Ξαναλέει «επιτέλους θα ησυχάσετε από εμένα». Του λέω «τόσο καιρό μας πεθάνατε από τους μπάφους». Και λέει «ε, τι να κάνουμε τώρα;». Λέω «σοβαρά; έχουμε αρρωστήσει τόσον καιρό, είσαι τελείως καμένος». Και λέει ο τύπος «ρε συ, άλλοι είναι καμένοι και χωρίς να πίνουν». Είναι τελείως στην κοσμάρα του, δεν έχει μείνει εγκεφαλικό κύτταρο.
Σήμερα δε, στις 4:15 το πρωί με ξύπνησε, για ακόμα μία φορά τα ξημερώματα, επειδή τσακωνόταν με τη γκόμενα στο μπαλκόνι.
Επίσης, έχει μηχανάκι χωρίς πινακίδες. Ένας φίλος μου πρότεινε να καλέσω την αστυνομία για να του το κατασχέσουν :biggrin:

Το καλό είναι πως επιτέλους ξεκουμπίζεται και θα ηρεμήσουμε.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.770
Reaction score
20.663
Το καλό είναι πως επιτέλους ξεκουμπίζεται και θα ηρεμήσουμε.
;)
Καλό για εσάς αυτό..

«ρε συ, άλλοι είναι καμένοι και χωρίς να πίνουν»
Σ' αυτό δεν νομίζω πως διαφωνώ.. :whistling:
ενα point το εχει εδω που τα λεμε :angel:
Με πρόλαβες μαρή.. ? :rolleyes:
Χάνω τη φόρμαμ' γαμώτ΄ 😕
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.451
Reaction score
40.228
.... καθοτι καπου στη γειτονια του μελους Giota - τα βλεπω πιο γρηγορα απο τους αλλους. :angel:
 

ika

News
Μηνύματα
15.215
Reaction score
13.968
......

Το καλό είναι πως επιτέλους ξεκουμπίζεται και θα ηρεμήσουμε.
Αλλά κάπου θα πάει και θα μεταφερθεί το πρόβλημα σε άλλους.

Ισχύει αυτό που λένε "μακριά από τον κ@λο μας κι ας είναι και της αδελφής μας"
:dance2: :boast: :gamer:
 






Μηνύματα
524
Reaction score
529
Θα την ακούτε μαζί, εκεί να δεις πως θα σφίξει το μπάσο
Τωωωωρα το μπασσο! Έχει ηδη σφιξει.Τωρα θ' αρχίσουν να σφίγγουν οι κώλοι.
Μην ζητάει παραγγελιές Μπομπ Μάρλεϊ
Κάποιος να του πει ότι δεν ακούω reggae γιατί οι παραγωγές της έχουν υπερβολικό χαμηλό.Loudness.
 

Μηνύματα
15.005
Reaction score
2.128
Αλλά κάπου θα πάει και θα μεταφερθεί το πρόβλημα σε άλλους.

Ισχύει αυτό που λένε "μακριά από τον κ@λο μας κι ας είναι και της αδελφής μας"
:dance2: :boast: :gamer:
Το μόνο σχόλιο που βρήκες να κάνεις ήταν αυτό, μάααλιστα.
 

Μηνύματα
1.068
Reaction score
880
Απορώ πώς άντεξες, μπράβο σου!
Αν ήταν γείτονάς μου, ίσως είχε πάθει...<<ατύχημα>>...
Συμβαίνουν, δεν συμβαίνουν;
 


Μηνύματα
15.005
Reaction score
2.128
Απορώ πώς άντεξες, μπράβο σου!
Αν ήταν γείτονάς μου, ίσως είχε πάθει...<<ατύχημα>>...
Συμβαίνουν, δεν συμβαίνουν;
Δεν άντεξα. Καλούσα και την αστυνομία και δεν ήρθε ποτέ. Απελπίστηκα. Αν δε χρωστούσε ενοίκια στην ιδιοκτήτρια ώστε να τον διώξει, θα συνεχίζαμε να υποφέρουμε.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.627
Μηνύματα
2.911.481
Members
38.077
Νεότερο μέλος
nikolaosA
Top