Πρόβλημα με μπάφο στην πολυκατοικία

Μηνύματα
14.844
Reaction score
1.891
Είχα βρεθεί σε αυτή τη θέση πριν 2 χρόνια, η ενοικιάστρια μου 'χε δύο ενοίκια απλήρωτα.
Και πουλούσε και μαγκιά.
Πήγα δικαστικά (" διαταγή απόδοσης μισθίου και οφειλόμενων μισθωμάτων", κάπως έτσι) κι επειδή κι αυτή νόμιζε ότι αν πληρώσει τα ενοίκια μένει, μου τα πλήρωσε!

Αλλά δεν έμεινε, πήρε


Άρα το "αν στο μεταξύ πληρώσουν τα χρεωστουμενα μένουν" δεν ισχύει.

ΜΑΚΑΡΙ.
 

TGD

Μηνύματα
7.674
Reaction score
7.677
Μπορεί όμως να ζήτηση ανακοπή και να πάει σε τακτική δικάσιμο. Έτσι μου είπε ο δικηγόρος μου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.802
Reaction score
32.864
Δύο μήνες απλήρωτα νοίκια και μπορούν να πάνε οι ιδιοκτήτες στο δικαστήριο. Η διαδικασία κρατάει δύο μήνες, αλλά αν στο μεταξύ πληρώσουν τα χρεωστουμενα μένουν. Αν δεν πληρώσουν και θυροκολληθει η εξωση έχουν δύο εβδομάδες για να ζητήσουν ανακοπή από το δικαστήριο.
Οπότε μόνο αν γίνουν καταγγελίες στην αστυνομία και γίνει έξωση για αυτό το λόγο υπάρχει πιθανότητα να φύγουν νωρίτερα από το πεντάμηνο.
Και σκέψου ότι αυτή είναι η σύντομη διαδικασία, με βάση τις νεότερες ρυθμίσεις.

Όχι ακριβώς...
Εάν μετά από εξώδικη όχληση δεν πληρώσει ο μισθωτής τα χρωστούμενα εντός 15νθημερου, τότε μπορεί να ζητήσει ο εκμισθωτης διαταγή απόδοσης μισθιου και πληρωμής μισθωμάτων. Εάν χαθεί η πρώτη προθεσμία, δεν επηρεάζει πλέον η καταβολή την έξωση. Η δυνατότητα ανακοπης έτερον εκάτερον, δίνεται διότι η διαδικασία είναι έγγραφη δεν γίνεται δλδ δίκη, οπότε με την ανακοπή ανοίγει μεν δίκη, αλλά για βασιμους λόγους, και τέτοιος δεν είναι η εν τω μεταξύ (μετά όμως το 15νθημερο)εξόφληση. Επίσης ανακοπή μπορεί να ασκηθεί για χι ψι λόγους λχ για δικονομικη ακυρότητα στην εκτέλεση όπως σε κάθε εκτέλεση κάποιου τίτλου. Δεν σημαίνει κάτι αυτό.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.125
Μηνύματα
2.889.439
Members
37.993
Νεότερο μέλος
thanosmule
Top