Ηχεία εταιρείας ή DIY

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.731
Reaction score
12.466
Nα ακούσεις το Revel Performa 3 F206.
Παρε τηλέφωνα σε όσους το διαθέτουν προς επίδειξη .
Τέτοιο ηχείο δεν φτιάχνεται εύκολα ως ιδιοκατασκευή από επαγγελματία , με κόστος 4Κ €
Τα μεγάφωνα του Revel κοστίζουν περίπου 700 ευρώ.
Μαζί με στιβαρές και δεμένες καμπίνες, που θα ζυγίζουν αρκετά πάνω από τα 26,5 κιλά του εργοστασιακού, σοβαρά υλικά στα crossovers μαζί με καλωδιώσεις και όχι σαβούρες...
10.png

τα ηχεία θα κόστιζαν σαν υλικά λίγο πάνω από 2 Κ.

Από την άλλη, αν κάνεις όλη αυτή την διαδικασία δεν βάζεις 6ιντσα στα χαμηλά αλλά 8ιντσα.
Το ηχείο ανεβαίνει τουλάχιστον δύο κατηγορίες (ισχύ, χαμηλό, ευαισθησία) και το κόστος υλικών ανέρχεται πλέον στα 2400 ευρώ.
 

Μηνύματα
737
Reaction score
551
Τι ενισχυτές λέτε; Ότι και να πάρει με hypex nc400 είναι καλυμμένος. Το κόστος είναι πολύ μικρότερο από ενεργή εκδοχή.
Εγώ άλλο λέω ..

Ένα είναι αν χαλάσουν τα ηλεκτρονικά επισκευάζονται εύκολα ; Με τι κόστος ;

Επίσης είναι πολύ κοντά τα ενισχυτικά στα ηχεία . Οι θερμοκρασίες από τα ενισχυτικά τόσο κοντά δε τα φθείρουν ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.070
Reaction score
131.022
Δεν θα άκουσες Rehdeko , μάλλον θα άκουσες Rendekο κινέζικα .
Δυστυχώς για σένα, όχι.

Από φίλο στη Θεσσαλονίκη, που τα αγόρασε σε λίαν τσουχτερή τιμή από τον επίσημο Έλληνα αντιπρόσωπο, εκείνη την εποχή.

Έφαγα αρκετές ώρες στο σαλόνι του. Ξέρω καλά σου λέω. Και δοκιμές καλωδίων ηχείων, εννοείται. Κέρδιζαν κάτι λεπτά μονοκλωνα ασήμια. Τότε ήταν της μόδας κι αυτά.

Ήταν το μεγάλο ρεντεκο, με τα δύο μεγάφωνα, το ένα οβάλ, τα ξέρεις υποθέτω.

Θεωρητικά, το καλύτερο ηχείο της φίρμας.
Και το ακριβότερο, με μεγάλη διαφορά μάλιστα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.823
Reaction score
5.948
Η αλήθεια είναι ότι εξαρτάται από την εταιρεία και την κατασκευή. Θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός σε πολύ ακριβά μοντέλα μιας και μια ζημιά μπορεί να βγει πανάκριβη. Έχει όμως πλεονεκτήματα σοβαρά και πρέπει να τα ζυγίσεις. Το κόστος των nc400 πλέον είναι γελοίο και κάνει τα σωστά υλοποιημένα παθητικά αρκετά ελκυστική επιλογή. Επίσης @musicfanatic υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάποια υπέρβαση σε Perlisten;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.070
Reaction score
131.022
τα ηχεία θα κόστιζαν σαν υλικά λίγο πάνω από 2 Κ.

Από την άλλη, αν κάνεις όλη αυτή την διαδικασία δεν βάζεις 6ιντσα στα χαμηλά αλλά 8ιντσα.
Το ηχείο ανεβαίνει τουλάχιστον δύο κατηγορίες (ισχύ, χαμηλό, ευαισθησία) και το κόστος υλικών ανέρχεται πλέον στα 2400 ευρώ.
Ωραία, 2 + χιλιάρικα τα υλικά.

Προφανώς κι εσύ θες μια λογική αμοιβή για να κάτσεις να τα φτιάξεις, να τα μετρήσεις, μέχρι να τα παραδώσεις στον πελάτη.
Άφθονες εργατοώρες, που πρέπει να πληρωθούν. Εννοείται.

Στο τέλος θα έχει ένα σπουδαίο παθητικό ηχείο, αντίγραφο των ρέβελ, οκ, αλλά χωρίς επίσημη αντιπροσωπεία αν πάθει κάτι, κι άμα συ μας χαιρετήσεις, και βγεις στη σύνταξη ρε παιδάκι μου, λόγω μέσης, πες οποιοδήποτε λόγο, πάει το ποίημα, τέλος.

Αντιθέτως, πληρώνοντας τη φίρμα, έχει μια επίσημη αντιπροσωπεία από πίσω να τον στηρίζει στο πέρασμα των χρόνων, σταθερά.

Δε ξέρω, τι θα κάνει ο φίλος, αλλά προσωπικά θα έφτιαχνα DIY ηχεία ενός σημαντικού κοστολογίου, μόνον εφόσον μπορώ μόνος μου να τα συντηρώ, δηλαδή μπορώ να τα κατασκευάσω. Σα χόμπι πες.

Άμα μπορεί, ας το σκεφτεί.

Ο Άλεξ ας πούμε, που ξέρει και μπορεί, καλώς τα φτιάχνει μόνος του. Κι άμα κάψει κάτι, ξέρει μόνος του να το συμμαζέψει. Μια χαρά.αμα έχεις τη γνώση και την όρεξη, σίγουρα κερδίζεις χρήματα, τα οποία βέβαια τα πληρώνεις με την προσωπική σου εργασία. Ποιος ξέρει πόσες ώρες έχει φάει ο Άλεξ στα ηχεία του; 😁🤣🤭
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.731
Reaction score
12.466
Ωραία, 2 + χιλιάρικα τα υλικά.

Προφανώς κι εσύ θες μια λογική αμοιβή για να κάτσεις να τα φτιάξεις, να τα μετρήσεις, μέχρι να τα παραδώσεις στον πελάτη.
Άφθονες εργατοώρες, που πρέπει να πληρωθούν. Εννοείται.

Στο τέλος θα έχει ένα σπουδαίο παθητικό ηχείο, αντίγραφο των ρέβελ, οκ, αλλά χωρίς επίσημη αντιπροσωπεία αν πάθει κάτι, κι άμα συ μας χαιρετήσεις, και βγεις στη σύνταξη ρε παιδάκι μου, λόγω μέσης, πες οποιοδήποτε λόγο, πάει το ποίημα, τέλος.

Αντιθέτως, πληρώνοντας τη φίρμα, έχει μια επίσημη αντιπροσωπεία από πίσω να τον στηρίζει στο πέρασμα των χρόνων, σταθερά.

Δε ξέρω, τι θα κάνει ο φίλος, αλλά προσωπικά θα έφτιαχνα DIY ηχεία μόνον εφόσον μπορώ μόνος μου να τα συντηρώ, δηλαδή μπορώ να τα κατασκευάσω. Σα χόμπι πες.

Άμα μπορεί, ας το σκεφτεί.

Ο Άλεξ ας πούμε, που ξέρει και μπορεί, καλώς τα φτιάχνει μόνος του. Κι άμα κάψει κάτι, ξέρει μόνος του να το συμμαζέψει. Μια χαρά.αμα έχεις τη γνώση και την όρεξη, σίγουρα κερδίζεις χρήματα, τα οποία βέβαια τα πληρώνεις με την προσωπική σου εργασία. Ποιος ξέρει πόσες ώρες έχει φάει ο Άλεξ στα ηχεία του; 😁🤣🤭
Θέλεις να σου αναφέρω πόσες αντιπροσωπείες δεν έχουν ανταλλακτικά για τα ηχεία τους μετά από 10-15 χρόνια;
Μην πας μακριά, ομοκεντρικά tweeters της Kef για ηχεία 15ετίας ούτε για δείγμα. Και βοήθεια μηδέν.

Γιαυτό και είναι καλό να ξέρουμε τι μονάδες φοράνε τα ηχεία μας και να είναι από εταιρίες με παρελθόν και παρόν. Έχεις πολλές ελπίδες να μην ξεμείνεις στο μέλλον.
Ας μην ξεχνάμε πως η Audio Spectrum και η Roister κάποτε μεσουρανούσαν και έχουν πουλήσει πολλές χιλιάδες ζευγάρια ηχείων.
 

Μηνύματα
6.824
Reaction score
637
Ημ
Δυστυχώς για σένα, όχι.

Από φίλο στη Θεσσαλονίκη, που τα αγόρασε σε λίαν τσουχτερή τιμή από τον επίσημο Έλληνα αντιπρόσωπο, εκείνη την εποχή.

Έφαγα αρκετές ώρες στο σαλόνι του. Ξέρω καλά σου λέω. Και δοκιμές καλωδίων ηχείων, εννοείται. Κέρδιζαν κάτι λεπτά μονοκλωνα ασήμια. Τότε ήταν της μόδας κι αυτά.

Ήταν το μεγάλο ρεντεκο, με τα δύο μεγάφωνα, το ένα οβάλ, τα ξέρεις υποθέτω.

Θεωρητικά, το καλύτερο ηχείο της φίρμας.
Και το ακριβότερο, με μεγάλη διαφορά μάλιστα.
Είμαι σίγουρος ότι τα αξιολόγησες με άλλα κριτήρια. Δεν είναι της πλάκας τα συγκεκριμένσ ούτε τα φτηνότερα με το ένα μεγάφωνο

Εδω ο γείτονας ο αντιπρόσωπος στο Νέο Κόσμο τα έπαιζε με τα δικά του καλώδια τα DNM Reson.
Ακόμα και το μικρό με το ένα μεγάφωνο μου άρεσε πολύ.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
88
Μας έχετε ανάψει φωτιές και μας βάζετε στην μπριζα….
δλδ από τα λίγα που κατέχω εγώ η εμείς με τα φτωχά 6,5 άρια γουφερ στα ηχεια μας, χωρίς sub υπολειπόμαστε από τις αρχικές δυο οχτάδες και εν τελεί νομίζουμε πως ακούμε;
Πέτρο ;…..και να ξέρεις σε ξεμάτιασα με αυτά περί μέσης που λέει πιο πάνω ο συμφορουμιτης χαχαχαχαχαχα.
 

Μηνύματα
3.823
Reaction score
5.948
Όπως το βλέπω εγώ αν είναι να πας σε ιδιοκατασκευή το κάνεις για να χρησιμοποιήσεις κορυφαία υλικά όπου σε έτοιμο ηχείο η τιμή θα ήταν άπιαστη. Εγώ αρχικά ξεκίνησα με την λογική να φτιάξω κλώνους m2. Επειδή δεν υπήρχε τρόπος να αντιγράψω το reflex είχα ήδη πάρει την απόφαση να πάω σε sealed καμπίνα και ίσως 2 15" σε 2.5 δρόμων υλοποίηση αφού έτσι κι αλλιώς είχα ήδη 4 σαμπ. Η διασπορά ήταν ο βασικός λόγος που με απέτρεψε αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλο νήμα. Το θέμα είναι ότι σε υλικά αυτό έβγαινε περίπου 2.5 χιλιάρικα ανά ηχείο με την καμπίνα μαζί. Το έτοιμο m2 στην καλύτερη το έβρισκα στα έξι χιλιάρικα το τεμάχιο. Με δεδομένο ότι χρειάζονταν 3 το κόστος ξέφευγε. Έτσι κάπως ξεκίνησε η ιδέα του diy. Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο και να ξέρεις τι θες δεν ξέρω αν αξίζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.070
Reaction score
131.022
Θέλεις να σου αναφέρω πόσες αντιπροσωπείες δεν έχουν ανταλλακτικά για τα ηχεία τους μετά από 10-15 χρόνια;
Μην πας μακριά, ομοκεντρικά tweeters της Kef για ηχεία 15ετίας ούτε για δείγμα. Και βοήθεια μηδέν.

Γιαυτό και είναι καλό να ξέρουμε τι μονάδες φοράνε τα ηχεία μας και να είναι από εταιρίες με παρελθόν και παρόν. Έχεις πολλές ελπίδες να μην ξεμείνεις στο μέλλον.
Ας μην ξεχνάμε πως η Audio Spectrum και η Roister κάποτε μεσουρανούσαν και έχουν πουλήσει πολλές χιλιάδες ζευγάρια ηχείων.
+1

Συμφωνώ σε όλα, και επαυξάνω.

Η magnepan, μπορεί ανά πάσα στιγμή να ρίξει λουκέτο, κι άντε γεια. Κι η B&W βεβαίως.

Η τζενελεκ κι η Νιούμαν, όχι, όπως κι η ATC, JBL, κλπ.

Η ρέβελ, όχι. Χαρμαν. Μεγάλος.

Και το τι ακριβώς υποστήριξη έχουν οι ανωτέρω φίρμες στη χώρα μας, είναι επίσης ένα σημαντικό ζήτημα. Άλλο να είναι "αντιπρόσωπος" ο κυρ Μπάμπης ο σουγιάς, εκεί στο μαγαζάκι στην Κυψέλη, κι άλλο ο Φίλιππος Νάκας. Λέμε τώρα.

Η κάθε audio spectrum, ρίχνει χαλαρά ένα λουκέτο ανά πάσα στιγμή, για χίλιους δυο λόγους.

Όπως και η ΝΜ acoustics, του φίλου μου του Μενδρινού. Ωραιότατα ηχεία έβγαζε, κλάσεις ανώτερα των μπιενταμπλεγιου που μεσουρανούσαν τότε. Κλείσαμε πουλήσαμε. Γεια σας.
 
Last edited:


Μηνύματα
6.824
Reaction score
637
Τα μεγάφωνα του Revel κοστίζουν περίπου 700 ευρώ.
Μαζί με στιβαρές και δεμένες καμπίνες, που θα ζυγίζουν αρκετά πάνω από τα 26,5 κιλά του εργοστασιακού, σοβαρά υλικά στα crossovers μαζί με καλωδιώσεις και όχι σαβούρες...
View attachment 341278
τα ηχεία θα κόστιζαν σαν υλικά λίγο πάνω από 2 Κ.

Από την άλλη, αν κάνεις όλη αυτή την διαδικασία δεν βάζεις 6ιντσα στα χαμηλά αλλά 8ιντσα.
Το ηχείο ανεβαίνει τουλάχιστον δύο κατηγορίες (ισχύ, χαμηλό, ευαισθησία) και το κόστος υλικών ανέρχεται πλέον στα 2400 ευρώ.
Με αυτή τη λογική ναι συμφωνώ.
Εφόσον ήσουν εσύ αυτός που θα τα σχεδίαζε . Για άλλους δεν γνωρίζω.
Μακάρι να κάτσετε μαζί να αποφασίσετε ιτι ακριβώς θα φτιάξετε, με καλά μεγάφωνα της Scan-Speak.

Τέλεια λύση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.070
Reaction score
131.022
Ναι, οποιαδήποτε από αυτά
Όλα αυτά, χάνουν μπροστά στα ρέβελ 208, και τα 208 χάνουν πανηγυρικά μπροστά στα τζενελεκ που πρότεινα (τα μεγάλα της σειράς the ones). 🤭
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.059
Reaction score
82.413
Όλα αυτά, χάνουν μπροστά στα ρέβελ 208, και τα 208 χάνουν πανηγυρικά μπροστά στα τζενελεκ που πρότεινα (τα μεγάλα της σειράς the ones). 🤭
Και αυτά και τα perlisten και όλα τα σωστά ηχεία.
Όταν εξασφαλίζεται πως το ηχείο είναι σωστό, και το μέγεθος αυτό που ταιριάζει στην απόσταση, μετά μετράει το αισθητικό και οι μικρουποκειμενικές διαφορές στο πως ακούγεται στον αγοραστή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.070
Reaction score
131.022
Είμαι σίγουρος ότι τα αξιολόγησες με άλλα κριτήρια.
Ναι, εντελώς διαφορετικά κριτήρια έχουμε μεις οι δυό.

Εγώ πλησιάζω περισσότερο στο Μάρκου, που τα μπιενταμπλεγιου που είχες τα θεωρεί κομοδίνα.

Εσύ πλησιάζεις στον νταποστ, που τον φώτισε ο θεός και πήρε ενεργά ATC.
 

Μηνύματα
737
Reaction score
551
Έχω μια εντύπωση ότι ο ήχος από τα genelec είναι λεπτός χωρίς σώμα . Ψιλοκουραστικος τσίκι τσικι μεταλλικός . Χαχα . Όσα μόνιτορ επαγγελματικά έχω ακούσει δε μου άρεσαν
 


Μηνύματα
6.824
Reaction score
637
@costasEar Να πάρεις και Sansui για να ταιριάζεται τα δυο σας περισσότερο. Ο Γιάννης σε ξεπέρασε με τις ηχειάρες του, έφτιαξε κανονικά ηχεία ανθρώπινα οχι μαύρα πλαστικά με αλουμίνιο.
Είναι ενεργές σήμερα αυτές οι πηγές προϊόντων του Λίνκβιτζ ?
@toulou Σε αυτό το ερώτημα απάντησα. Το 'πηγές' το διάβασα απο το κινητο ως 'τιμές'
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.774
Reaction score
20.663
Για το σαλόνι δεν κάνουν για καθαρά αισθητικούς λόγους.
Περί ορέξεως θα πεις αλλά η τελευταία σειρά της Genelec (One) εμφανισιακά εμένα μια χαρά μου φαίνεται (ειδικά τα λευκά). :idk:
Άνετα τα έβαζα σε καθιστικό (με ανάλογη διακόσμηση βέβαια) πράγμα που δεν μπορώ να πω για πολλά μόνιτορ ηχεία.
 

Μηνύματα
6.824
Reaction score
637
Έχω μια εντύπωση ότι ο ήχος από τα genelec είναι λεπτός χωρίς σώμα . Ψιλοκουραστικος τσίκι τσικι μεταλλικός . Χαχα . Όσα μόνιτορ επαγγελματικά έχω ακούσει δε μου άρεσαν
Τα Dynaudio σειρά Contour που έχω ενώ θεωρούνται monitors η θέση τους είναι στο σαλόνι Τα Δενεζικα ξύλα ειναι πανέμορφα δεν αναδεικνύονται σωστά σε ενα studio χώρο εργασίας.
Όλοι τα χαζεύουν γιατί ειναι δανεζικα έπιπλα. Και παίζουν μαγικά τα άτιμα
Εγώ δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην επίπλωση του χωρου που ζω. Δεν είναι studio ούτε φοιτητικό το σπίτι που κατοικώ. Genelec θα έβαζα στο εξοχικό για ένα χωρο dedicated που ετοιμάζω στον κάτω όροφο για home cinema.
Εγώ δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην επίπλωση του χωρου που ζω. Δεν είναι studio ούτε φοιτητικό το σπίτι που κατοικώ. Genelec θα έβαζα ενδεχομένως στο εξοχικό για ένα χωρο dedicated που ετοιμάζω στον κάτω όροφο για home cinema.
Η Bon Studio τα έχει, σωστά ?
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.629
Μηνύματα
2.911.597
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top