Ηχεία εταιρείας ή DIY


Μηνύματα
6.824
Reaction score
637
Περί ορέξεως θα πεις αλλά η τελευταία σειρά της Genelec (One) εμφανισιακά εμένα μια χαρά μου φαίνεται (ειδικά τα λευκά). :idk:
Άνετα τα έβαζα σε καθιστικό (με ανάλογη διακόσμηση βέβαια) πράγμα που δεν μπορώ να πω για πολλά μόνιτορ ηχεία.
Σε άσπρο καλύτερα, για το χώρο που τα θέλω .
Έχεις λάθος εντύπωση.
Γιατί βρε δικτάτορα δεν αφήνεις τον κόσμο νσ πει τη γνωμη του. Εσένα ρωτήσανε;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.062
Reaction score
82.413
Γιατί βρε δικτάτορα δεν αφήνεις τον κόσμο νσ πει τη γνωμη του. Εσένα ρωτήσανε;
Να πάει να τα ακούσει πρώτα, τα σωστά ones για την απόσταση, και μετά ας γράψει.
Οχι υποθέσεις.
 

Μηνύματα
6.824
Reaction score
637
Μας έχετε ανάψει φωτιές και μας βάζετε στην μπριζα….
δλδ από τα λίγα που κατέχω εγώ η εμείς με τα φτωχά 6,5 άρια γουφερ στα ηχεια μας, χωρίς sub υπολειπόμαστε από τις αρχικές δυο οχτάδες και εν τελεί νομίζουμε πως ακούμε;
Με 6,5 άρια μεγάφωνα θα περιμένεις την ευτυχία να σου χτυπήσει την πόρτα κρατώντας καλώδια.
Να πάει να τα ακούσει πρώτα, τα σωστά ones για την απόσταση, και μετά ας γράψει.
Οχι υποθέσεις.
Δεν νομίζω ότι κάνει υποθέσεις.
Δεν τα ακούει τα ηχεία στα όνειρά του
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.900
Reaction score
4.713
Εγώ με τα ενεργά έχω ενδοιασμό για το πόσο θα αντέξουν στο χρόνο . Θεωρώ παθητικά και separates πιο ασφαλή επιλογή .
Πως προκύπτει αυτό το σκεπτικό?
 

Μηνύματα
737
Reaction score
552
Πως προκύπτει αυτό το σκεπτικό?
Δεν είμαι κατά των ενεργών . Ίσα ίσα Dutch & Dutch ονειρεύομαι αλλά

Εγώ άλλο λέω ..

Ένα είναι αν χαλάσουν τα ηλεκτρονικά επισκευάζονται εύκολα ; Με τι κόστος ;

Επίσης είναι πολύ κοντά τα ενισχυτικά στα ηχεία . Οι θερμοκρασίες από τα ενισχυτικά τόσο κοντά δε τα φθείρουν ;


 
Last edited:

Μηνύματα
4.617
Reaction score
8.013
Δεν είμαι κατά των ενεργών . Ίσα ίσα Dutch & Dutch ονειρεύομαι αλλά
Δεν ισχύει αυτό, σκέψου ότι η συντριπτική πλειοψηφία σε επαγγελματικά στούντιο που βγάζουν το ψωμί τους απ αυτή την δουλειά χρησιμοποιούν ενεργά μόνιτορς και μάλιστα ώρες ολόκληρες σε πραγματικές συνθήκες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.775
Reaction score
20.663
Έχεις λάθος εντύπωση.
Είπε βέβαια πως όσα μόνιτορ έχει ακούσει δεν..
Οπότε υποθέτω δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τα Genelec (εκτός αν για το κάθε ένα ήταν τελείως διαφορετικοί οι λόγοι που δεν.. :whistling:).
Βασικά αν έλεγα πως θα 'θελα ν' ακούσω τα Genelec One (ή τα όποια ηχεία) για να έχω άποψη θα έλεγα βλακεία..
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να ζήσω με αυτά και να ''παίξω'' για ένα διάστημα στο χώρο μου.
Ποτέ δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα από περιορισμένη ακρόαση.. (αυτό αφορά μόνο εμένα και το πως λειτουργώ)
 

Μηνύματα
737
Reaction score
552
Δεν ισχύει αυτό, σκέψου ότι η συντριπτική πλειοψηφία σε επαγγελματικά στούντιο που βγάζουν το ψωμί τους απ αυτή την δουλειά χρησιμοποιούν ενεργά μόνιτορς και μάλιστα ώρες ολόκληρες σε πραγματικές συνθήκες.
Έχουν για κάποιο λόγο άλλο ήχο . Δεν έχεις τον ήχο που ακούς από ένα παραδοσιακό καλό hi fi .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.775
Reaction score
20.663
Δεν ισχύει αυτό, σκέψου ότι η συντριπτική πλειοψηφία σε επαγγελματικά στούντιο που βγάζουν το ψωμί τους απ αυτή την δουλειά χρησιμοποιούν ενεργά μόνιτορς και μάλιστα ώρες ολόκληρες σε πραγματικές συνθήκες.
Και εγώ έχω μια ανασφάλεια με τις ακριβές συσκευές που έχουν συσσωρευμένες τεχνολογίες - δυνατότητες all in one αλλά ίσως να είναι fake ανασφάλεια και να έχεις δίκιο (τουλάχιστον όσο αφορά σοβαρά επαγγελματικά μόνιτορ).
 

Μηνύματα
737
Reaction score
552
Είπε βέβαια πως όσα μόνιτορ έχει ακούσει δεν..
Οπότε υποθέτω δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τα Genelec (εκτός αν για το κάθε ένα ήταν τελείως διαφορετικοί οι λόγοι που δεν.. :whistling:).
Βασικά αν έλεγα πως θα 'θελα ν' ακούσω τα Genelec One (ή τα όποια ηχεία) για να έχω άποψη θα έλεγα βλακεία..
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να ζήσω με αυτά και να ''παίξω'' για ένα διάστημα στο χώρο μου.
Ποτέ δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα από περιορισμένη ακρόαση.. (αυτό αφορά μόνο εμένα και το πως λειτουργώ)
Βασικά διορθώνω . Ήταν genelec όχι τελευταια μοντέλα και μια άλλη επαγγελματική μάρκα που δε θυμάμαι. Το στυλακι ήταν το ίδιο στον ήχο .
 


Μηνύματα
737
Reaction score
552
Δεν ισχύει αυτό, σκέψου ότι η συντριπτική πλειοψηφία σε επαγγελματικά στούντιο που βγάζουν το ψωμί τους απ αυτή την δουλειά χρησιμοποιούν ενεργά μόνιτορς και μάλιστα ώρες ολόκληρες σε πραγματικές συνθήκες.
Για μένα και πολλούς άλλους το hi fi πρέπει να προσφέρει ένα ήχο τρισδιάστατο γεμάτο και ταυτόχρονα ξεκούραστο και μη ενοχλητικό που να σε κάνει να ξεχνιέσαι από την πίεση της ημέρας . Να προφέρει την ψευδαίσθηση του αληθινού. Είναι η δουλειά του στουντιακου μόνιτορ αυτή ; Μπορείς να κανεις ένα genelec με eq να ακούγεται όπως ένα οποιοδήποτε άλλο ηχείο ;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.562
Reaction score
15.629
Βασικά διορθώνω . Ήταν genelec όχι τελευταια μοντέλα και μια άλλη επαγγελματική μάρκα που δε θυμάμαι. Το στυλακι ήταν το ίδιο στον ήχο .
τα genelec και πολλά παρεμφερή.... ΔΕΝ κάνουν για αρκετό κόσμο....

όταν ψάχνεις "χαρακτήρα" στο ηχείο, κοίτα αλλού....
 

Μηνύματα
175
Reaction score
96
Δεν πιστεύω σε τίποτα.

Όλα είναι μετρήσιμα.
Κριμα δεν ξερεις τι χανεις. Οι μεγαλυτερες ανακαλυψεις εγιναν γιατι καποιος πιστευε κατι και ασ μην ηταν μετρησιμο(εκεινη την στιγμη). Θεωρειες λεγονται αυτες και ειναι υπευθυνες για τα μεγαλυτερα επιτευγματα του ανθρωπου.
 

Μηνύματα
13.105
Reaction score
10.377
Εγώ με τα ενεργά έχω ενδοιασμό για το πόσο θα αντέξουν στο χρόνο . Θεωρώ παθητικά και separates πιο ασφαλή επιλογή .
27-1-2017 Αγόρασα τα δικά μου, φτηνά JBL LSR 305. Από τότε παίζουν κάθε μέρα λίγες ώρες, μερικές μέρες πολλές ώρες. Δεν έπαθαν τίποτα ακόμα, 7μιση χρόνια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.062
Reaction score
82.413
D&D
IMG_7400.jpeg
IMG_7405.jpeg


Genelec 8351
IMG_7403.jpeg
IMG_7404.jpeg


Δεν απέχουν πολύ στην «χροιά».
Έχουν άλλες διαφορές, στην διασπορά, στο μέγιστο spl, στις παραμορφώσεις, άρα θα ακούγονται διαφορετικά. Αλλά όχι πολύ. Πιθανόν στον έναν να αρέσει το Α και στον άλλον το Β.

Πολύς κόσμος έχει στρεβλή εικόνα για κάποια μόνιτορς για δυο λόγους: τα ακούει σε λάθος απόσταση για το μέγεθος τους, και ακούει τα πολύ εισαγωγικά (φτηνά) μοντέλα.

Δεν λέω πως υποχρεωτικά θα αρέσουν σε όλους, αλλά πριν βγουν συμπεράσματα θα πρέπει τουλάχιστον να τηρούνται κάποιες προϋποθέσεις στις ακροάσεις, σύμφωνα με τις προδιαγραφές των ηχείων.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.062
Reaction score
82.413
Και το 8361, μάλλον πιο κοντά στα χρήματα των D&D

IMG_7406.jpeg
IMG_7407.jpeg


Παρόμοια (φυσικά) 😉
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.787
Reaction score
6.330
τα genelec και πολλά παρεμφερή.... ΔΕΝ κάνουν για αρκετό κόσμο....

όταν ψάχνεις "χαρακτήρα" στο ηχείο, κοίτα αλλού....
Όταν έχουν μάθει/συνηθίσει να ακούνε έτσι:

FRBAD1.png


FRBAD2.png


Δεν θα εκτιμήσουν αυτό...

FRGOOD.png


Αν δεν ακούσουν άλλα 5-6 παρεμφερή καλά ηχεία που παίζουν παρόμοια γιατί δεν επιβάλλουν την... "preference" του κοινού της εταιρίας.

Σε τυφλές δοκιμές στον ίδιο χώρο, είναι τυχαίο που αρέσουν στον ίδιο ακροατή όλα τα παρακάτω ηχεία που ήταν διαθέσιμα στην ακρόαση;

Kef R11 Meta, Kef R3 Meta, Revel F228Be, Revel F206, Revel M106 ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.629
Μηνύματα
2.911.609
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top