Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
186
Reaction score
99
Pc με dirac ή minidsp με dirac. Για την φουλ έκδοση με bass management για δικαναλο είναι κάνα 700ρι αν θυμάμαι καλά.
Οπότε ναι.
Πάρε ηχομπαρα και εσύ να γίνουμε πολύ να κοροϊδεύουμε τους υπόλοιπους
Ηχομπαρα καλη ιδεα απο αυτες ποθ ατμιζουν κιολας να κανουμε σκηνικο
 

Μηνύματα
14.601
Reaction score
16.434
Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα
Ένας λόγος που δεν συμμετέχει αρκετός κόσμος είναι και αυτός.
Καλημέρα
Δεν θέλουμε κόσμο. Είμαστε κατά βάθος όσο και να το αρνούμαστε, ιδεολόγοι και υπέρ του δημοσίου χαρακτήρα και λειτουργίας μιας ιδιωτικής επιχείρησης. :D :D
Ηχομπαρα καλη ιδεα απο αυτες ποθ ατμιζουν κιολας να κανουμε σκηνικο
Καλά ο τίτλος πρέπει να αλλάξει σε "Ηχεία εταιρίας ή DIY μόνο για πολυκάναλο σύστημα" :D :D
 
Last edited:

Μηνύματα
14.601
Reaction score
16.434
Τα Dutch & Dutch είναι πολύ ακριβά. 14000
Τι είναι τα χρήματα μπροστά στην απόλαυση και ευχαρίστηση βρε Ν.Κ. ; :D Τόσα και περισσότερα έχουμε δώσει όλοι για παπαύτσια των γυναικών μας (τι ψώνιο και αυτό με τα παπούτσια οι γυναίκες ?) σε μια πενταετία μόνο. :D
 

Μηνύματα
762
Reaction score
575
Ο άλλος σου είπε μερικά πράγματα αλλά δεν θέλεις να τα καταλάβεις ή δεν μπορείς.

Δεν μπορω ειναι πολυ δυσκολα.

Σου είπα ότι είναι μια ασφαλής επιλογή να αγοράσει κάποιος ηχεία από σοβαρή εταιρεία.

Ειπα εγω το αντιθετο?

Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν προϊόντα με υψηλό vfm.

Σωστα και παλι.

Για τα ενεργά σου εξήγησα ότι είναι αξιόπιστα αφού τέτοια χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικους χώρους καθημερινά και σε συνθήκες πιο σκληρές από ότι σε ένα σπίτι.

Εξηγησα για ποιους λογους σκεπτομουν γιατι να ειναι πιο ευπαθη τα ενεργα απο τα παθητικα. Δεν ειχα αποψη απλως ενδοιασμους

Μετα μου το γύρισες στον ηχο που έχουν τα μόνιτορ. Τι θέλεις δηλαδή να πεις? Υστερούν στην τονικότητα, τον ρεαλισμό, την εστίαση των οργάνων κτλπ? Πλάκα μας κάνεις?

Δε σου το γυρισα . Εσυ ειπες ειναι τζουφιος ο δικαναλος. Με τις δικες σου εμπειριες τζουφιος. Ε ναι αμα ακους απο κλειστου τυπου μονιτορ και δεν ειναι τεραστιο το ηχειο ειναι αστα να παν.... Αυτη ειναι η εντυπωση που αποκομισα τοσο απο ακροαση σε φυσικο χωρο οσο και απο πολλες εντυπωσεις αλλων ανθρωπων. Μου φαινεται ψευτικος ο ηχος του και οπως ειπα μου αρεσει η b&k in room και αυτη εχω.


Τα Dutch & Dutch είναι πολύ ακριβά. 14000 για δικάναλο είναι έτσι και αλλιώς καθαρή τρελά. Επειδή κάποιοι δίνουν τρελά λεφτά για στερεά δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Συνήθως είναι αδαείς που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν τα λεφτά τους.

Ειναι παρα πολλα λεφτα σιγουρα, σιγουρα θα υπαρχουν φτηνοτερες λυσεις πολυ ικανοποιητικες, δε ξερω ομως κατα ποσο ισαξιες.

Για το πολυκαναλο θα μιλάμε γιατί είμαστε στο 2024, δεν είμαστε στην δεκαετία του 70 για να μιλάμε για πικάπ και λάμπες. Εντάξει τα καλώδια είναι σχετικά καινούργιο φρούτο, ένας εύκολος τρόπος να βγάλει κάποιος λεφτά όταν διαπιστώσει ότι έχει να κάνει με αδαείς που πιστεύουν τα πάντα.

Ποιος μιλησε για πικαπ και λαμπες. Επισης πηγαινε να δεις καμια ταινια να ξελαμπικαρεις. Το πολυκαναλο δεν ειναι καινουριο φρουτο και δεν αρεσει σε ολους η δεν ενδιαφερονται ολοι για αυτο γιατι προτιμουν αλλη εμπειρια ηχου.

Το ότι αναφέρεις ότι το dutch είναι ένα ηχείο που θα το πετάξεις και στον χώρο και θα παίξει φανερώνει το μέγεθος της άγνοιας σου.

Ναι καταλαβα. Ψιρισε λιγο. Κουραστικουλης εισαι...
 

Μηνύματα
14.601
Reaction score
16.434
++ Ποιος μιλησε για πικαπ και λαμπες. ++

Για εμένα λέει, μην δίνεις σημασία. :D :D

Να ακούσει πραγματικό 3D απο τον λαμπάτο μου να πετάξει όλα τα ηχεία του απο το παράθυρο. :D Ούτε οι Ρομά της Γερμανίας δεν θα τα παίρνουνε. o_O :D
 

Μηνύματα
4.625
Reaction score
8.019
++ Ποιος μιλησε για πικαπ και λαμπες. ++

Για εμένα λέει, μην δίνεις σημασία. :D :D

Να ακούσει πραγματικό 3D απο τον λαμπάτο μου να πετάξει όλα τα ηχεία του απο το παράθυρο. :D Ούτε οι Ρομά της Γερμανίας δεν θα τα παίρνουνε. o_O :D
Τον οποίο ντρέπεσαι να μας αποκαλύψεις το όνομα του. 😂
Ποιός ξέρει πόσα λεφτά θα πετσξες και συ απ το παραθύρο 😀
 


Μηνύματα
6.862
Reaction score
662
Να δω ποιος θα τολμήσει να ηχογραφήσει ένα απλό ημίτονο, απο τη θέση ακρόασης, με το ιδιο ακριβώς μικρόφωνο που ρυθμίζει το συστημά του.
Οχι δυσκολες ασκήσεις.
50Hz, 100Hz , 1 KHz , 10KHz.

Ο τολμών νικά
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.565
Reaction score
15.641
Τον οποίο ντρέπεσαι να μας αποκαλύψεις το όνομα του. 😂
Ποιός ξέρει πόσα λεφτά θα πετσξες και συ απ το παραθύρο 😀
τουλάχιστον ο @thva ακούει και μουσικές! ... άλλους να κλαίς που ασχολούνται φανατικά και μουσική παίζει σπάνια.... :p
 

Μηνύματα
14.601
Reaction score
16.434
τουλάχιστον ο @thva ακούει και μουσικές! ... άλλους να κλαίς που ασχολούνται φανατικά και μουσική παίζει σπάνια.... :p
Ωχ, ώχ μην λές τέτοια ... θα μου καούν οι δίσκοι, τα cd και θα μου κοπεί και η συνδεση ιντερνετ. :D :D Ματιάζουν αυτοί, τους έχω δεί εγώ. :D Τυχερός Καρκίνος και γουρλής για όλους αντίθετα με το τι λέει ο φίλος μου ο Μπρέτσος ... αλλά ας μην προκαλούμε και την τύχη. :D
 

Μηνύματα
585
Reaction score
1.281
Ωχ, ώχ μην λές τέτοια ... θα μου καούν οι δίσκοι, τα cd και θα μου κοπεί και η συνδεση ιντερνετ. :D :D Ματιάζουν αυτοί, τους έχω δεί εγώ. :D Τυχερός Καρκίνος και γουρλής για όλους αντίθετα με το τι λέει ο φίλος μου ο Μπρέτσος ... αλλά ας μην προκαλούμε και την τύχη. :D
Να σου δάνεισω τον p6 να σου καει μέχρι και το φαγητό;
 

Μηνύματα
762
Reaction score
575
τουλάχιστον ο @thva ακούει και μουσικές! ... άλλους να κλαίς που ασχολούνται φανατικά και μουσική παίζει σπάνια.... :p
Ε πως να ακουσουν αφου ποναν τα αυτια τους ...
Να σου δάνεισω τον p6 να σου καει μέχρι και το φαγητό;
Υπαρχει κανενα firmware που το διορθωνει αυτο με το volume? φτιαχνεται?
 

Μηνύματα
14.601
Reaction score
16.434
Ε πως να ακουσουν αφου ποναν τα αυτια τους ...


Υπαρχει κανενα firmware που το διορθωνει αυτο με το volume? φτιαχνεται?
Βάζεις ένα στόπ με ταινία εκεί που θέλεις. :D
 

Μηνύματα
585
Reaction score
1.281
Βάζεις ένα στόπ με ταινία εκεί που θέλεις. :D
Είναι ηλεκτρονικό, δεν έχει στοπ γυρίζει εις το άπειρο.
Έχω στείλει στην Parasound και αναμένω. Όλα φτιάχνουν.
αναμένω
Το κουλο είναι ότι δεν το ξαναέκανε
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.783
Reaction score
20.676
Το αποτέλεσμα ενός DIY είναι εγγυημένο (μετρήσεις κ.λ.π);
Κάποιοι εδώ που ασχολούνται ενεργά με την κατασκευή ηχείων έχουν παρουσιάσει μετρήσεις για κατασκευές τους ή έχουν δηλώσει μέσα από περιγραφές πως κάνουν (δεν μπορώ να φανταστώ πως θα γινόταν κι αλλιώς, χωρίς έναν μπούσουλα δηλαδή.. :idk:).
Το πόσο αξιόπιστες είναι αυτές (σε σχέση με τις ΄΄πιο επίσημες'' :whistling: που βλέπουμε στο διαδίκτυο) ή σε τι συνθήκες γίνονται δεν γνωρίζουμε (αν έχει γραφτεί sorry δεν έτυχε να το δω).
Ούτε για πολλές εταιρίες ή reviewers θα ορκιζόμουν βέβαια.. 8-)
Τα υπόλοιπα που ρωτάς έχουν απαντηθεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο..
Όπως και να ΄χει για τέτοια βήματα (ειδικά αν πρόκειται να ξοδέψεις ένα σοβαρό ποσό) χρειάζεται να κάμεις ένα άλμα πίστης.. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
14.601
Reaction score
16.434
Είναι ηλεκτρονικό, δεν έχει στοπ γυρίζει εις το άπειρο.
Έχω στείλει στην Parasound και αναμένω. Όλα φτιάχνουν.

Το κουλο είναι ότι δεν το ξαναέκανε
Ηλεκτρονικό αλλά πάλι πρέπει να γυρίσεις ένα knob ή όχι ;

Εάν ναι ... βάζεις ενα στόπ στο knob και ένα εκεί που θέλεις στο πλαισιο και είσαι fixed. :D :D
 



TGD

Μηνύματα
8.159
Reaction score
8.156
Να δω ποιος θα τολμήσει να ηχογραφήσει ένα απλό ημίτονο, απο τη θέση ακρόασης, με το ιδιο ακριβώς μικρόφωνο που ρυθμίζει το συστημά του.
Οχι δυσκολες ασκήσεις.
50Hz, 100Hz , 1 KHz , 10KHz.

Ο τολμών νικά
Και μια κρουστική συνάρτηση.
 

Μηνύματα
14.601
Reaction score
16.434
Τι κρουστική ; Θα χρειαστώ και σφυρί δηλαδή για να βαρέσω τιο ηχείο ;

Επίσης στην άλλη ερώτηση μια απορία : να προσκομίσουμε συνημίτονο και εσείς να το μετατρέψετε σε ημίτονο γίνεται ;

:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.637
Μηνύματα
2.912.319
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top