Trinnov Altitude


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.223
Reaction score
131.469
Εάν γίνει διαθέσιμο το waveforming στο nova, τελείωσε το θέμα για όλους.

 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.808
Reaction score
6.399
Εάν γίνει διαθέσιμο το waveforming στο nova, τελείωσε το θέμα για όλους.

Λες για 2κάναλο + 4 subs ε;
Καθόλου άσχημο. Φθάνει να έχει σχετικά μικρό δωμάτιο για να μην χρειαστεί να πάει σε 5-6 subs+.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.223
Reaction score
131.469
Φθάνει να έχει σχετικά μικρό δωμάτιο για να μην χρειαστεί να πάει σε 5-6 subs+.
Η χρήση πολλών σαμπ στο waveforming κατά τη γνώμη μου δεν σχετίζεται τόσο με το μέγεθος του δωματίου, όσο με τον αριθμό των καθισμάτων στα οποία θέλεις να έχεις το τέλειο μπάσο.

Όσο πιο πολλά τα καθίσματα (και με διαφορετικό ύψος στις πίσω σειρές καθισμάτων), τόσο πιο πολλά σαμπ απαιτούνται.

Για το τυπικό πλάνο 1 θέσης, της mlp, ακόμα και τα 2+2 είναι ..πολλά. 😎

Ταυτόχρονα, οι περιορισμοί των αποστάσεων που υπάρχουν για καθίσματα με σωστό μπάσο (τουλάχιστον 1 μέτρο μακριά από κάθε τοίχο) και η μίνιμουμ απόσταση που απαιτείται από τα εμπρός emitters (2 μέτρα), αφήνουν στην συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών συστημάτων σε μικρούς χώρους 1-2 θέσεις ακρόασης.
 
Last edited:

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.808
Reaction score
6.399
Η χρήση πολλών σαμπ στο waveforming κατά τη γνώμη μου δεν σχετίζεται τόσο με το μέγεθος του δωματίου, όσο με τον αριθμό των καθισμάτων στα οποία θέλεις να έχεις το τέλειο μπάσο.

Όσο πιο πολλά τα καθίσματα (και με διαφορετικό ύψος στις πίσω σειρές καθισμάτων), τόσο πιο πολλά σαμπ απαιτούνται.

Για το τυπικό πλάνο 1 θέσης, της mlp, ακόμα και τα 2+2 είναι ..πολλά. 😎

Ταυτόχρονα, οι περιορισμοί των αποστάσεων που υπάρχουν για καθίσματα με σωστό μπάσο (τουλάχιστον 1 μέτρο μακριά από κάθε τοίχο) και η μίνιμουμ απόσταση που απαιτείται από τα εμπρός emitters (2 μέτρα), αφήνουν στην συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών συστημάτων σε μικρούς χώρους 1-2 θέσεις ακρόασης.
Ψιλοισχύει ναι.
Δεν έχω κάνει ακόμα... παράνομο setup (εκτός προδιαγραφών). Αλλά ελπίζω πως σύντομα θα βρω τον χρόνο να κάνω στον ίδιο χώρο πείραμα με το ιδανικό και ένα λειψό WF setup για καλύτερα συμπεράσματα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.722
Μηνύματα
2.914.766
Members
38.089
Νεότερο μέλος
matina65
Top