Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.318
Το μπουμαρισμα είναι σχεδόν πάντα ένδειξη ανεπάρκειας οδήγησης. Αυτή πάλι δεν είναι απαραίτητα θέμα ενισχυτή μόνο, είναι αρκετές φορές που οι χαλαρές ενώσεις χαλάνε το df. Θα το έψαχνα λίγο καθώς είναι πολύ εύκολο να βρεθεί.
Αν μιλάμε για το ίδιο θέμα φυσικά και όχι για κάποιο εγγενές θέμα του χώρου που προφανώς δεν διορθώνεται με τέτοιες λύσεις ούτε με ειδικές ακίδες με πατάκια.
Θεωρητικά δεν πρέπει να έχω τέτοιο θέμα. Οι ενισχυτές είναι monoblock Hypex NC400 (400W Ω). Το ηχείο από ο,τι λέει ο κατασκευαστής θέλει max 200W 8Ω οπότε είμαστε οκ νομίζω. Για DF δεν ξέρω (αλλά και εδώ δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα). Πάντως όπως έχω παρατηρήσει έχει πάρα πολύ διορθωθεί το "πρόβλημα" μετά από τις πρώτες 10+ ώρες που έχουν λειτουργήσει τα ηχεία (είναι καινούργια όπως είπαμε)
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.370
Reaction score
26.977
Revel Performa3 F206 Loudspeakers

Αυτά έχεις αγοράσει ?
Καλοάκουστα , και να τα χαίρεσαι .
Βέβαια όπως τα βλέπω δεν μπορεί να είναι 8ωμα , στις χαμηλές , αλλά τελικά και ποιά είναι .
Θεωρώ ότι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα στην οδήγηση , αλλά με τα ενισχυτικά που έχεις μια χαρά θα παίξουν .
Να τα χαρείς .
 

Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.318
Revel Performa3 F206 Loudspeakers

Αυτά έχεις αγοράσει ?
Καλοάκουστα , και να τα χαίρεσαι .
Βέβαια όπως τα βλέπω δεν μπορεί να είναι 8ωμα , στις χαμηλές , αλλά τελικά και ποιά είναι .
Θεωρώ ότι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα στην οδήγηση , αλλά με τα ενισχυτικά που έχεις μια χαρά θα παίξουν .
Να τα χαρείς .
Ευχαριστώ. Ναι αυτά είναι τα ηχεία που πήρα. Η ελάχιστη αντίσταση φτάνει νομίζω στα 3,7Ω (k;apoy στα 100Hz)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.817
Reaction score
6.422
Revel Performa3 F206 Loudspeakers

Αυτά έχεις αγοράσει ?
Καλοάκουστα , και να τα χαίρεσαι .
Βέβαια όπως τα βλέπω δεν μπορεί να είναι 8ωμα , στις χαμηλές , αλλά τελικά και ποιά είναι .
Θεωρώ ότι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα στην οδήγηση , αλλά με τα ενισχυτικά που έχεις μια χαρά θα παίξουν .
Να τα χαρείς .
Αυτά έχει ναι.
Με τους Hypex NC400 πετάνε τα ηχεία.
Τα έχω παίξει με ένα κάρο διαφορετικούς ενισχυτές.
Με τους Purifi και τους Hypex πετούσαν λέμε. Γκάζονες απαραμόρφωτα μέχρι να δεις το ντεσιμπελόμετρο :D
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.399
Reaction score
21.122
Το είχα διαβάσει παλιότερα και του ξαναεριξα μια ματιά τώρα.
Ηχητικά δηλαδη μεταφράζεται όλο αυτό σε
Έχεις πιο καθαρό ήχο, λόγω λιγότερου ίδιο συντονισμού της καμπίνας του ηχείου;
Αν θυμάμαι σωστά, ναι. Πάει καιρός που διάβασα το συγκεκριμένο thread.
 

Μηνύματα
1.335
Reaction score
2.208
Έμεινες με το στόμα ανοιχτό με αυτό που άκουσες, η με αυτό που είδες ;
Με την κατασκευή. Φαντάζομαι μονάχα πως θα παίζει και πολύ καλά.
Το θεωρώ απίθανο μετά από τόση λεπτομέρεια για την κατασκευή τους, να μην είχε γίνει η κατάλληλη έρευνα και στο θέμα του ήχου.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.514
Reaction score
40.441
.. ισως αρκετα ισως ακομα περισσοτερα με πιο ακριβές μοναδες. (Ακομα και ετσι ισως βγει φθηνότερα εν τελη απο καποια υπερτιμολογημενα προϊόντα)
... θα το ελεγα custom/diy , εχει καποια προτερηματα ... αλλα εξαρταται απο αρκετους παραγοντες, ειναι φαρμακο για μοναδικες και μοναχικες ασθενειες.
-> στο ηχειακο δειχνει να φενεται οτι αξιζει σε μεγαλες κλιμακες (αρα και μεγαλα κοστη).
~σχετικο βεβαια το αποτελεσμα σε συγκριση με εμπορικες υλοποιησεις~
-
(για τον ντγιουι - ειναι αλουνου παπα 'βαγγελιο)
... Προσθεσε στη λιστα σου και τον...Romy the Cat..😎
Screenshot_2024-09-14-19-43-45-780_com.brave.browser.jpg

Αυτη τη στιγμη λιγο πολυ ολες οι πιθανές υλοποιήσεις υπαρχουν στην αγορα, αν ειναι καποιος απολυτως σίγουρος(και διαθετει ή εχει προσβαση στα μεσα) οτι μπορει να το φτιαξει μονος του ας το κανει, ή αν εχει κατι στο νου του πολυ ύποπτο.
Ετσι, καταληγω στο πρώτο παράγοντα το ατομο τον ιδιο τον ιδιοκτήτη και το τι ακριβως εχει στο μυαλό του.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.025
Reaction score
55.463
Ευχαριστώ. Ναι αυτά είναι τα ηχεία που πήρα. Η ελάχιστη αντίσταση φτάνει νομίζω στα 3,7Ω (k;apoy στα 100Hz)
Να τα χαίρεσαι όπως και για το ότι αποτελούν upgrade σε σχέση με τα Amphion ανεξάρτητα από τους λόγους αλλαγής.
Την γειτόνισσα την έχεις γνωρίσει;

Το μαράζι όλο με πιάνει
με τα εξελάρ
και κολλήσεις έχω ξεκάνει
με το σεσουάρ

Μου λέει η γειτόνισσα
πως χαμηλές δεν τόνισα
και δίνω τον οβολό μου
μεσάνυχτα στο μυαλό μου

Πικάπ γυρίζει στα αυτιά μου
με τι στροφές
μακρύ θα γράφω το κοντό μου
με εντριβές

Με παίζει η γειτόνισσα
του νου μου απατεώνισσα
και χάνω τα λογικά μου
μαζί με τη σειρά μου
 

Μηνύματα
14.856
Reaction score
16.703
Θεωρητικά δεν πρέπει να έχω τέτοιο θέμα. Οι ενισχυτές είναι monoblock Hypex NC400 (400W Ω). Το ηχείο από ο,τι λέει ο κατασκευαστής θέλει max 200W 8Ω οπότε είμαστε οκ νομίζω. Για DF δεν ξέρω (αλλά και εδώ δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα). Πάντως όπως έχω παρατηρήσει έχει πάρα πολύ διορθωθεί το "πρόβλημα" μετά από τις πρώτες 10+ ώρες που έχουν λειτουργήσει τα ηχεία (είναι καινούργια όπως είπαμε)
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ισχύος. Το 3.7 Ohm δεν είναι τίποτα σπουδαίο για έναν καλό ενισχυτή και αυτόν να μην είχες. Το DF είναι άλλος ακόμη μύθος των audio people, το "τρώνε" έτσι και αλλιώς εκθετικά τα καλώδια ιδίως στα τρανζίστορ, κυκλοφορεί ακόμη ; Τα ηχεία σου και να μην πιστεύεις στο στρώσιμο ιδίως των γούφερ (που νομίζω και εταιρίες που τα στρώνουν , αυτά δεν τα στρώνουν) θέλουν να κάτσουν λίγο οι αναρτήσεις τους κανέναν 24 ώρο σίγουρα. Σε όλα τα καινούργια ηχεία το χαμηλό τους στην αρχή είναι για τα πανηγύρια συνήθως. Παίζουν άλλα ντάλον. Θα σε σκάσει - τρελάνει. . Εάν συνεχίσει μετά απο κάποιες ημέρες ή βδομάδες ανάλογα πόσο συχνά ακούς, τότε φταίει η κεφαλή σου που είναι κοντά στον τοίχο. Είναι το ίδιο ακριβώς σαν να είχες το ηχείο εκεί. Η λύση είναι (εάν δεν μπορείς να αλλάξεις θέση) να βρείς τρόπο να πλησιάσεις ακόμη πιο πολύ στον τοίχο. Κάπου στα 10 εκατοστά. Θα είναι έντονο, τονισμένο το χαμηλό αρκετά db αλλά θα είναι ομαλό λες και έχεις κάνει σιδέρωμα με EQ (χωρίς όμως φασικά προβλήματα) και πληρώσει ένα σωρό χρήματα. Εάν είσαι πιο μακρυά απο 10 εκ. (γιατί βλέπω έχεις βαθύ καναπέ) βάλε απορροφητκό (σκέτο, τίποτε άλλο σαν πρόσοψη κλπ). Μίνιμουμ 15 εκ εκατοστά. Ή όσο πιο βαθύ μπορείς. 30 εκ. είναι καλούτσικα. Δεν χρειάζεται να πιάνει μεγάλο μέγεθος. Όσο είναι αυτά κάπου 1.20 Χ 0.60 μέτρα είναι ΟΚ. Μέχρι τότε βάλε κανά δυο χοντρά μαξιλάρια με μέσα μπιλάκια πολυεστέρα.
 
Last edited:




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.765
Μηνύματα
2.916.584
Members
38.094
Νεότερο μέλος
margarita82!
Top