Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
871
Reaction score
700
Αυτο που μ' αρέσει θα τ' ακούσω και στο ραδιοφωνακι και θα το απολαύσω όπως όταν ήμουν μικρός.Αν ασχολούμαι με το hi-fi,είναι για να απολαμβάνω σε όσο μεγαλύτερο βαθμό μου επιτρέπει η τσέπη μου.
Αν σε ενοχλεί η μη τέλεια εγγραφή,δεν σε ενοχλεί η μη τέλεια εκτέλεση;
όλα μετράνε σίγουρα …
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Ένα απόγευμα στου EAR και μια... Οδύσσεια στου Μαρκησίου και θα έχουμε κλείσει ως ακροαματικόφιλοι... Τι κρίμα που δεν μεταφέρεται ή εγκαθίσταται άνετα για συγκριτικές δοκιμές η παρακάτω ΄΄βασιλομήτωρ΄΄ των Geithain ...

Τα μικρά παίζουνε και είναι τόσο χάλια ο ήχος ; Τα Grimm wipe the floor with these. :D
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.388
Reaction score
27.040
Ένα απόγευμα στου EAR και μια... Οδύσσεια στου Μαρκησίου και θα έχουμε κλείσει ως ακροαματικόφιλοι... Τι κρίμα που δεν μεταφέρεται ή εγκαθίσταται άνετα για συγκριτικές δοκιμές η παρακάτω ΄΄βασιλομήτωρ΄΄ των Geithain ...

Ενα δίκιο τόχεις πάντως , είναι γκουμούτσες .
Βέβαια τα δικά μου είναι ακόμη μεγαλύτερες γκουμούτσες , με τρία ενισχυτικά , θα μας πέσει η μέση και ενεργό κρός . Αυτό είναι αστείο , 2κιλά και αν .
Μόνο τα ενισχυτικά είναι 38 , 46 , 20 , κιλά
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Τα μικρά παίζουνε και είναι τόσο χάλια ο ήχος ; Τα Grimm wipe the floor with these. :D
Μα τι υπερβατικό ον είσαι που αποφαίνεσαι μέσα από βιντεάκια και μάλιστα διάρκειας 15 δευτερολέπτων.
Ενα δίκιο τόχεις πάντως , είναι γκουμούτσες .
Βέβαια τα δικά μου είναι ακόμη μεγαλύτερες γκουμούτσες , με τρία ενισχυτικά , θα μας πέσει η μέση και ενεργό κρός . Αυτό είναι αστείο , 2κιλά και αν .
Μόνο τα ενισχυτικά είναι 38 , 46 , 20 , κιλά
Έστω και αν κοψομεσιαστούμε σημασία έχει να μην πέφτει κάτι άλλο... :sneaky:
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Μα τι υπερβατικό ον είσαι που αποφαίνεσαι μέσα από βιντεάκια και μάλιστα διάρκειας 15 δευτερολέπτων.

Έστω και αν κοψομεσιαστούμε σημασία έχει να μην πέφτει κάτι άλλο... :sneaky:
Είδες τι ωραία όμως παίζανε τα Coral (αλλά και το Grimm) στα αντίστοιχα βίντεο ;

Εγώ αυτά ακούω , αυτά κρίνω. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Είδες τι ωραία όμως παίζανε τα Coral (αλλά και το Grimm) στα αντίστοιχα βίντεο ;

Εγώ αυτά ακούω , αυτά κρίνω. :D
Αφού θέλεις να σημειωθεί , στο βίντεο με τα CORAL αυτό που έπαιζε ήταν ένας τυπικός συνδυασμός κρουστών όπως έχουμε σιχαθεί τόσες φορές σε εκθέσεις hi-end. Το βίντεο με τα Grimm δεν μπαίνω καν σε κόπο να παρακολουθήσω αφού έχω διαμορφώσει γνώμη για εκείνα από πρώτο χέρι κι επανειλημμένα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.388
Reaction score
27.040
Εε ναι λοιπόν να συμπληρώσω , πως αν ακούσεις κρουστά από CORAL μπορεί και να σου φύγουν τα σφραγίσματα , αν έχεις.
Εγώ δεν έχω , άρα την έχω βγάλει καθαρή μέχρι στιγμής.
ΟΜΩΣ ! τα κρουστικά των CORAL τα πηγαίνουν απίστευτα καλά . Είναι εξόχως γρήγορα ως μεγάφωνα .
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Άστον να λέει John. Και τους άλλους. Μόνο ότι δεν το βρίσεκις δείχνει τι διαμάντι μεγάφωνο θα είναι. :D 😍

Τα καινούργια τα μεγάφωνα τους είναι τόσο αργά όσο οι χελώνες. Μόνο ο Γουίλσον στα Αλεξάντρια τα πρώτα ήταν γρήγορα για ανεξήγητο τεχνικά λόγο κιόλας. :D Μόνο καλές κόρνες τα ξεπέρναγαν αλλά και πάλι μπορεί να χάνανε και σε μουσικότητα.
 

Μηνύματα
4.673
Reaction score
8.141
Ένα στούντιο όμως δεν έχουμε δει εξοπλισμένο με κοραλ.
Τι κρίμα όλες οι παραγωγές και μίξεις να γίνονται με εμφανώς υποδεέστερα ηχεία από τα κοραλ :biggrin:
Το ίδιο και για τα σανσουγια :lolsign:
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Ένα στούντιο όμως δεν έχουμε δει εξοπλισμένο με κοραλ.
Τι κρίμα όλες οι παραγωγές και μίξεις να γίνονται με εμφανώς υποδεέστερα ηχεία από τα κοραλ :biggrin:
Το ίδιο και για τα σανσουγια :lolsign:
Για αυτό έχουν τα χάλια τους οι ηχογραφήσεις.
 


Μηνύματα
664
Reaction score
1.463
Τα κοραλ του Johnny walker τα άκουσα....
Αυτός ο μαυρουλης ο ντράμερ ο πεθαμένος πήγε να με πεθάνει ο γαμ...νοε ουκ ολίγες φορές.
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν ότι πέρναγες τα ηχεία , τα είχες πίσω σου δηλαδή και τα μπουρδέλα είχαν ακόμα fantom center.
Eιχες τίποτα αλλά κρυμμένα πιο πίσω μωρη κουφάλα και με τρολαρες;
 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.650
Reaction score
28.789
Ήμουν ακόμα στο δημοτικό (τρίτη? τετάρτη? δεν θυμάμαι ακριβώς) όταν ήρθε η κοκακόλα στην Ελλάδα. Ήταν αγριεμένη τότε. Έπρεπε να προσέξειςπώς βάζεις το καλαμάκι στο μπουκάλι, αν το έριχνες άγαρμπα, άφριζε, φούσκωνε και χυνόταν απέξω!
Λίγο μετά ήρθε αυτό!!

1726430171067.png


και ήταν ακόμα πιο άγριο. Και πιο νόστιμο.
Έχει εξαφανιστεί εδώ και χρόνια. Τελευταία φορά που το βρήκα ήταν 1977.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.388
Reaction score
27.040
Λοιπόόν , για να ξέρουμε τι λέμε , τι συζητάμε , και τα ρέστα .
Μεγάφωνα σαν τα CORAL , δεν έβγαλε ποτέ κανείς , άλλος.
Γιατί ? γιατί ήταν πανάκριβα , με κορυφαία τεχνολογία , κορυφαία υλικά , και γνώσεις που δεν είχε κανείς άλλος.
Δεν είναι τυχαίο , που τα MIDS της CORAL ΔΕΝ έχουν ξεπεραστεί ποτέ , ούτε καν σήμερα.
Το ίδιο και τα TWEETERS της , δεν τα πιάνει κανένα σύγχρονο μεγάφωνο.
Γιατί , δεν επενδύουν στο να φιάξουν καλά μεγάφωνα. Γιατί δεν συμφέρει .
Η CORAL είχε επενδύσει για πολλά χρόνια πολλά κεφάλαια και είχε τεχνογωσία .
Ψάξτε , στο διαδύκτυο πόσα εκατομμύρια κιτς πουλούσε σε όλη την ευρώπη , και στις σκανδιναβικές χώρες .
Μιλάμε ότι ειδικά στην σκανδιναβία πούλαγαν σαν ζεστά ψωμιά .
Αυτοί που δεν τα πολυγούσταραν ήταν οι ίδιοι οι Ιάπωνες , γιατί ως γνωστόν ήταν ψωνάρες και τους άρεσαν τα αγγλικά .
Ανώμαλοι άνθρωποι.
Ας μιλήσει ο @AndreasLav περισσότερο ή ο @christos77 .
Μιλάμε δεν υπάρχει ο ήχος τους και τα δυναμικά τους .
 


Μηνύματα
871
Reaction score
700
Λοιπόόν , για να ξέρουμε τι λέμε , τι συζητάμε , και τα ρέστα .
Μεγάφωνα σαν τα CORAL , δεν έβγαλε ποτέ κανείς , άλλος.
Γιατί ? γιατί ήταν πανάκριβα , με κορυφαία τεχνολογία , κορυφαία υλικά , και γνώσεις που δεν είχε κανείς άλλος.
Δεν είναι τυχαίο , που τα MIDS της CORAL ΔΕΝ έχουν ξεπεραστεί ποτέ , ούτε καν σήμερα.
Το ίδιο και τα TWEETERS της , δεν τα πιάνει κανένα σύγχρονο μεγάφωνο.
Γιατί , δεν επενδύουν στο να φιάξουν καλά μεγάφωνα. Γιατί δεν συμφέρει .
Η CORAL είχε επενδύσει για πολλά χρόνια πολλά κεφάλαια και είχε τεχνογωσία .
Ψάξτε , στο διαδύκτυο πόσα εκατομμύρια κιτς πουλούσε σε όλη την ευρώπη , και στις σκανδιναβικές χώρες .
Μιλάμε ότι ειδικά στην σκανδιναβία πούλαγαν σαν ζεστά ψωμιά .
Αυτοί που δεν τα πολυγούσταραν ήταν οι ίδιοι οι Ιάπωνες , γιατί ως γνωστόν ήταν ψωνάρες και τους άρεσαν τα αγγλικά .
Ανώμαλοι άνθρωποι.
Ας μιλήσει ο @AndreasLav περισσότερο ή ο @christos77 .
Μιλάμε δεν υπάρχει ο ήχος τους και τα δυναμικά τους .
Μπορει να ειναι πολυ καλα, αλλα βγηκαν το 1985. Ποσο πιθανον ειναι να μην ξεπεραστηκαν?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.578
Reaction score
15.700
Μπορει να ειναι πολυ καλα, αλλα βγηκαν το 1985. Ποσο πιθανον ειναι να μην ξεπεραστηκαν?
Και την παραμικρή ιδέα να μην έχεις από μεγάφωνα.... αυτή είναι η πρώτη απορία που έρχεται στο μυαλό....
Η δεύτερη είναι πως μπορεί κάποιος να λέει πως ένα μεγάφωνο είναι το καλύτερο στον κόσμο... έχει ακούσει/μετρήσει/δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα???
Παρ' όλα αυτά κάποιοι επιμένουν... δε βαριέσαι, "τι α κανς.. α κατς α μαλοεις?" :p
Δεν υπάρχει λόγος... έτσι κ αλλιώς το "άθλημα" του HiFi έχει πολύ υποκειμενικότητα....
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Και την παραμικρή ιδέα να μην έχεις από μεγάφωνα.... αυτή είναι η πρώτη απορία που έρχεται στο μυαλό....
Η δεύτερη είναι πως μπορεί κάποιος να λέει πως ένα μεγάφωνο είναι το καλύτερο στον κόσμο... έχει ακούσει/μετρήσει/δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα???
Παρ' όλα αυτά κάποιοι επιμένουν... δε βαριέσαι, "τι α κανς.. α κατς α μαλοεις?" :p
Δεν υπάρχει λόγος... έτσι κ αλλιώς το "άθλημα" του HiFi έχει πολύ υποκειμενικότητα....
Δεν πάει έτσι το πράγμα. Το 1985 ήταν το απόγειο της εποχής του audio. Πολλοί μορφωμένοι και με παιδεία άνθρωποι ασχολούνταν και εργάζονταν σε αυτό που μετά λόγω χαμηλών μισθών, ευκαιρίων κλπ εγκατέλειψαν για άλλους τομείς στην βιομηχανία. Επίσης και το τεχνικό επίπεδο ήταν υψηλό όπως και το κατασκευαστικό.

Για να επιμένει ο Μάρκου ότι είναι καλά που έχει ακούσει τόσα πολλά , θα μπορούσε να έχει τόσα πολλά άλλα και όμως επιμένει σε αυτά και είναι και επιφανές μέλος του site... πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν σοβαρά. Εγώ δεν τον πάω και πολύ γιατί είναι παρά πάνω απο το στάνταρ μου αντικειμενικός :D 😍 αλλά η αλήθεα είναι αυτή.

Ευτυχώς η γενιά σας είχε εκεί τον Τούλ και κάτι έχετε να λέτε. :D

John ρίχτου τώρα διαγράμματα και χαρακτηριστικά απο τα μεγάφωνα .... να τον αποτελειώσουμε. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
700
Δεν πάει έτσι το πράγμα. Το 1985 ήταν το απόγειο της εποχής του audio. Πολλοί μορφωμένοι και με παιδεία άνθρωποι ασχολούνταν και εργάζονταν σε αυτό που μετά λόγω χαμηλών μισθών, ευκαιρίων κλπ εγκατέλειψαν για άλλους τομείς στην βιομηχανία. Επίσης και το τεχνικό επίπεδο ήταν υψηλό όπως και το κατασκευαστικό.

Για να επιμένει ο Μάρκου ότι είναι καλά που έχει ακούσει τόσα πολλά , θα μπορούσε να έχει τόσα πολλά άλλα και όμως επιμένει σε αυτά και είναι και επιφανές μέλος του site... πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν σοβαρά. Εγώ δεν τον πάω και πολύ γιατί είναι παρά πάνω απο το στάνταρ μου αντικειμενικός :D 😍 αλλά η αλήθεα είναι αυτή.

Ευτυχώς η γενιά σας είχε εκεί τον Τούλ και κάτι έχετε να λέτε. :D

John ρίχτου τώρα διαγράμματα και χαρακτηριστικά απο τα μεγάφωνα .... να τον αποτελειώσουμε. :D
Το 1985 ήταν το απόγειο ; Εντάξει τώρα αν θελουμε να κοροϊδευόμαστε… Δεν υπαρχει καμία λογική σε αυτό . Όλες οι εταιρίες του χώρου ανεξαιρέτως ξεπέρασαν τον εαυτό τους πολλές φορές από τότε . Μόνο τα coral είχαν θέση τον πήχη τόσο ψηλά με την εξωγήινη τεχνογνωσία τους ;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.790
Μηνύματα
2.917.634
Members
38.097
Νεότερο μέλος
George Balsamas
Top