Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
846
Reaction score
669
Αυτο που μ' αρέσει θα τ' ακούσω και στο ραδιοφωνακι και θα το απολαύσω όπως όταν ήμουν μικρός.Αν ασχολούμαι με το hi-fi,είναι για να απολαμβάνω σε όσο μεγαλύτερο βαθμό μου επιτρέπει η τσέπη μου.
Αν σε ενοχλεί η μη τέλεια εγγραφή,δεν σε ενοχλεί η μη τέλεια εκτέλεση;
όλα μετράνε σίγουρα …
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Ένα απόγευμα στου EAR και μια... Οδύσσεια στου Μαρκησίου και θα έχουμε κλείσει ως ακροαματικόφιλοι... Τι κρίμα που δεν μεταφέρεται ή εγκαθίσταται άνετα για συγκριτικές δοκιμές η παρακάτω ΄΄βασιλομήτωρ΄΄ των Geithain ...

Τα μικρά παίζουνε και είναι τόσο χάλια ο ήχος ; Τα Grimm wipe the floor with these. :D
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.376
Reaction score
26.995
Ένα απόγευμα στου EAR και μια... Οδύσσεια στου Μαρκησίου και θα έχουμε κλείσει ως ακροαματικόφιλοι... Τι κρίμα που δεν μεταφέρεται ή εγκαθίσταται άνετα για συγκριτικές δοκιμές η παρακάτω ΄΄βασιλομήτωρ΄΄ των Geithain ...

Ενα δίκιο τόχεις πάντως , είναι γκουμούτσες .
Βέβαια τα δικά μου είναι ακόμη μεγαλύτερες γκουμούτσες , με τρία ενισχυτικά , θα μας πέσει η μέση και ενεργό κρός . Αυτό είναι αστείο , 2κιλά και αν .
Μόνο τα ενισχυτικά είναι 38 , 46 , 20 , κιλά
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.028
Reaction score
55.476
Τα μικρά παίζουνε και είναι τόσο χάλια ο ήχος ; Τα Grimm wipe the floor with these. :D
Μα τι υπερβατικό ον είσαι που αποφαίνεσαι μέσα από βιντεάκια και μάλιστα διάρκειας 15 δευτερολέπτων.
Ενα δίκιο τόχεις πάντως , είναι γκουμούτσες .
Βέβαια τα δικά μου είναι ακόμη μεγαλύτερες γκουμούτσες , με τρία ενισχυτικά , θα μας πέσει η μέση και ενεργό κρός . Αυτό είναι αστείο , 2κιλά και αν .
Μόνο τα ενισχυτικά είναι 38 , 46 , 20 , κιλά
Έστω και αν κοψομεσιαστούμε σημασία έχει να μην πέφτει κάτι άλλο... :sneaky:
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Μα τι υπερβατικό ον είσαι που αποφαίνεσαι μέσα από βιντεάκια και μάλιστα διάρκειας 15 δευτερολέπτων.

Έστω και αν κοψομεσιαστούμε σημασία έχει να μην πέφτει κάτι άλλο... :sneaky:
Είδες τι ωραία όμως παίζανε τα Coral (αλλά και το Grimm) στα αντίστοιχα βίντεο ;

Εγώ αυτά ακούω , αυτά κρίνω. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.028
Reaction score
55.476
Είδες τι ωραία όμως παίζανε τα Coral (αλλά και το Grimm) στα αντίστοιχα βίντεο ;

Εγώ αυτά ακούω , αυτά κρίνω. :D
Αφού θέλεις να σημειωθεί , στο βίντεο με τα CORAL αυτό που έπαιζε ήταν ένας τυπικός συνδυασμός κρουστών όπως έχουμε σιχαθεί τόσες φορές σε εκθέσεις hi-end. Το βίντεο με τα Grimm δεν μπαίνω καν σε κόπο να παρακολουθήσω αφού έχω διαμορφώσει γνώμη για εκείνα από πρώτο χέρι κι επανειλημμένα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.376
Reaction score
26.995
Εε ναι λοιπόν να συμπληρώσω , πως αν ακούσεις κρουστά από CORAL μπορεί και να σου φύγουν τα σφραγίσματα , αν έχεις.
Εγώ δεν έχω , άρα την έχω βγάλει καθαρή μέχρι στιγμής.
ΟΜΩΣ ! τα κρουστικά των CORAL τα πηγαίνουν απίστευτα καλά . Είναι εξόχως γρήγορα ως μεγάφωνα .
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Άστον να λέει John. Και τους άλλους. Μόνο ότι δεν το βρίσεκις δείχνει τι διαμάντι μεγάφωνο θα είναι. :D 😍

Τα καινούργια τα μεγάφωνα τους είναι τόσο αργά όσο οι χελώνες. Μόνο ο Γουίλσον στα Αλεξάντρια τα πρώτα ήταν γρήγορα για ανεξήγητο τεχνικά λόγο κιόλας. :D Μόνο καλές κόρνες τα ξεπέρναγαν αλλά και πάλι μπορεί να χάνανε και σε μουσικότητα.
 

Μηνύματα
4.661
Reaction score
8.118
Ένα στούντιο όμως δεν έχουμε δει εξοπλισμένο με κοραλ.
Τι κρίμα όλες οι παραγωγές και μίξεις να γίνονται με εμφανώς υποδεέστερα ηχεία από τα κοραλ :biggrin:
Το ίδιο και για τα σανσουγια :lolsign:
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Ένα στούντιο όμως δεν έχουμε δει εξοπλισμένο με κοραλ.
Τι κρίμα όλες οι παραγωγές και μίξεις να γίνονται με εμφανώς υποδεέστερα ηχεία από τα κοραλ :biggrin:
Το ίδιο και για τα σανσουγια :lolsign:
Για αυτό έχουν τα χάλια τους οι ηχογραφήσεις.
 


Μηνύματα
661
Reaction score
1.459
Τα κοραλ του Johnny walker τα άκουσα....
Αυτός ο μαυρουλης ο ντράμερ ο πεθαμένος πήγε να με πεθάνει ο γαμ...νοε ουκ ολίγες φορές.
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν ότι πέρναγες τα ηχεία , τα είχες πίσω σου δηλαδή και τα μπουρδέλα είχαν ακόμα fantom center.
Eιχες τίποτα αλλά κρυμμένα πιο πίσω μωρη κουφάλα και με τρολαρες;
 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.645
Reaction score
28.757
Ήμουν ακόμα στο δημοτικό (τρίτη? τετάρτη? δεν θυμάμαι ακριβώς) όταν ήρθε η κοκακόλα στην Ελλάδα. Ήταν αγριεμένη τότε. Έπρεπε να προσέξειςπώς βάζεις το καλαμάκι στο μπουκάλι, αν το έριχνες άγαρμπα, άφριζε, φούσκωνε και χυνόταν απέξω!
Λίγο μετά ήρθε αυτό!!

1726430171067.png


και ήταν ακόμα πιο άγριο. Και πιο νόστιμο.
Έχει εξαφανιστεί εδώ και χρόνια. Τελευταία φορά που το βρήκα ήταν 1977.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.376
Reaction score
26.995
Λοιπόόν , για να ξέρουμε τι λέμε , τι συζητάμε , και τα ρέστα .
Μεγάφωνα σαν τα CORAL , δεν έβγαλε ποτέ κανείς , άλλος.
Γιατί ? γιατί ήταν πανάκριβα , με κορυφαία τεχνολογία , κορυφαία υλικά , και γνώσεις που δεν είχε κανείς άλλος.
Δεν είναι τυχαίο , που τα MIDS της CORAL ΔΕΝ έχουν ξεπεραστεί ποτέ , ούτε καν σήμερα.
Το ίδιο και τα TWEETERS της , δεν τα πιάνει κανένα σύγχρονο μεγάφωνο.
Γιατί , δεν επενδύουν στο να φιάξουν καλά μεγάφωνα. Γιατί δεν συμφέρει .
Η CORAL είχε επενδύσει για πολλά χρόνια πολλά κεφάλαια και είχε τεχνογωσία .
Ψάξτε , στο διαδύκτυο πόσα εκατομμύρια κιτς πουλούσε σε όλη την ευρώπη , και στις σκανδιναβικές χώρες .
Μιλάμε ότι ειδικά στην σκανδιναβία πούλαγαν σαν ζεστά ψωμιά .
Αυτοί που δεν τα πολυγούσταραν ήταν οι ίδιοι οι Ιάπωνες , γιατί ως γνωστόν ήταν ψωνάρες και τους άρεσαν τα αγγλικά .
Ανώμαλοι άνθρωποι.
Ας μιλήσει ο @AndreasLav περισσότερο ή ο @christos77 .
Μιλάμε δεν υπάρχει ο ήχος τους και τα δυναμικά τους .
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.777
Μηνύματα
2.916.981
Members
38.095
Νεότερο μέλος
Βανεσα
Top