Featured Όταν είσαι άρρωστος!

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.518
Reaction score
2.079
Βασικό: Η σύζυγος εξακολουθεί να παίζει, έστω και που και που, πιάνο ;
 

Μηνύματα
271
Reaction score
148
Ευχαριστώ για όλα παιδιά!
Απλώς όταν και όποτε κάνω την νέα αγορά, θα ενημερώσω πάλι.
Δες και το "μικρο" που εβαλα στο αλλο νημα και τελικα ειναι ποιο μεγαλο απο πολλα μεγαλα
 

Μηνύματα
948
Reaction score
801
@thva class d όπως λάμπα χωρίς τα μειονεκτήματα

 

Μηνύματα
15.277
Reaction score
17.347
@thva class d όπως λάμπα χωρίς τα μειονεκτήματα

GaN Fets, έχει μια ελπίδα να ακουστεί λίγο σαν καλό λαμπάτο (εάν το επιθυμήσει και με τις δυνατότητες σχεδιασμού που δίνουν αυτά) ... τα OTL του όχι. :D Καμία έκπληξη η επιλογή του - όπως του ριβιούερ - για αυτούς που γνωρίζουν βασικά πράγματα για την λάμπα και που πιθανά οφείλεται ο όποιος ήχος της αλλά και που κάθε επι μέρους ηχητικό χαρακτηριστικό της.

Δεν ασχολούμαι με το τι θεωρούν οι τρανζιστοράτοι για καλό λαμπάτο (και μάλιστα πάντα αυτοί που δεν έχουν ακούσει συνήθως κιόλας). Τα ξέρω χρόνια τώρα. Ο καθένας συνήθως περιμένει να ακούσει αυτό που ξέρει ότι "πρέπει" να ακούσει και έχει συνηθίσει ως καλό.

Πόσο κάνει ; (δεν το διάβασα το άρθρο , μόνο κάτι δευτερόλεπτα γρήγορη ματιά)
 
Last edited:

Μηνύματα
955
Reaction score
1.028
@thva class d όπως λάμπα χωρίς τα μειονεκτήματα

Πάει,χάλασε ο κόσμος!Ούτε στο παρελθόν όμως είχαν μειονεκτηματα.
GaN Fets, έχει μια ελπίδα να ακουστεί λίγο σαν καλό λαμπάτο (εάν το επιθυμήσει και με τις δυνατότητες σχεδιασμού που δίνουν αυτά) ... τα OTL του όχι. :D Καμία έκπληξη η επιλογή του - όπως του ριβιούερ - για αυτούς που γνωρίζουν βασικά πράγματα για την λάμπα και που πιθανά οφείλεται ο όποιος ήχος της αλλά και που κάθε επι μέρους ηχητικό χαρακτηριστικό της.

Δεν ασχολούμαι με το τι θεωρούν οι τρανζιστοράτοι για καλό λαμπάτο (και μάλιστα πάντα αυτοί που δεν έχουν ακούσει συνήθως κιόλας). Τα ξέρω χρόνια τώρα.

Πόσο κάνει ; (δεν το διάβασα το άρθρο , μόνο κάτι δευτερόλεπτα γρήγορη ματιά)
Ο καλός λαμπατους κι ο καλός τρανζίστορατους ακούγονται παρόμοια.Οι ΟTL Atma-Sphere συμπεριλαμβάνονται.
 

Μηνύματα
15.277
Reaction score
17.347
Πάει,χάλασε ο κόσμος!Ούτε στο παρελθόν όμως είχαν μειονεκτηματα.

Ο καλός λαμπατους κι ο καλός τρανζίστορατους ακούγονται παρόμοια.Οι ΟTL Atma-Sphere συμπεριλαμβάνονται.
Ποιός τα λέει αυτά ; Οι audio people θεωρίες , οι πωλητές τρανσιστόρ (99 % της αγοράς) και οι ριβιούερς ; :D

Πάω για σιέστα , καλή συνέχεια.
 

Μηνύματα
955
Reaction score
1.028
Ποιός τα λέει αυτά ; Οι audio people θεωρίες , οι πωλητές τρανσιστόρ (99 % της αγοράς) και οι ριβιούερς ; :D

Πάω για σιέστα , καλή συνέχεια.
Me,myself and i.Τα λέμε και οι τρεις.
Υ.Γ.Η ώρα κοινής ησυχίας μόλις πέρασε.Ετοιμασου για να σε βασανισουν τα db μου όπου και να βρίσκεσαι!
 

Μηνύματα
948
Reaction score
801
GaN Fets, έχει μια ελπίδα να ακουστεί λίγο σαν καλό λαμπάτο (εάν το επιθυμήσει και με τις δυνατότητες σχεδιασμού που δίνουν αυτά) ... τα OTL του όχι. :D Καμία έκπληξη η επιλογή του - όπως του ριβιούερ - για αυτούς που γνωρίζουν βασικά πράγματα για την λάμπα και που πιθανά οφείλεται ο όποιος ήχος της αλλά και που κάθε επι μέρους ηχητικό χαρακτηριστικό της.

Δεν ασχολούμαι με το τι θεωρούν οι τρανζιστοράτοι για καλό λαμπάτο (και μάλιστα πάντα αυτοί που δεν έχουν ακούσει συνήθως κιόλας). Τα ξέρω χρόνια τώρα. Ο καθένας συνήθως περιμένει να ακούσει αυτό που ξέρει ότι "πρέπει" να ακούσει και έχει συνηθίσει ως καλό.

Πόσο κάνει ; (δεν το διάβασα το άρθρο , μόνο κάτι δευτερόλεπτα γρήγορη ματιά)
Αρχικά 5700. Δες αυτά που γράφει ο σχεδιαστής τους
 

Attachments



Μηνύματα
7.059
Reaction score
1.066
Σιγά μη φύγει το πιάνο απο το σπίτι ... χάριν του συστήματος. Τι άλλο θα ακούοσυμε σαν συμβουλή απο τους audio people ; Όρθιο πιάνο στον τοίχο δεν είναι το κακόμοιρο ;

Ίσα ίσα να της πείς και να την ενθαρρύνεις να παίζει πιο συχνά.
Όταν ενθαρρύνεις τη γυναίκα μία φορά, τη δεύτερη θα φέρει τη μάνα της για να μείνει στο σπίτι, με όλα τα μουσικά της όργανα, μασέλες, μεταλλικές μαγκούρες, μουλινέξ αυθεντικό του 1980, ταψί για μουστοκούλουρα, ταψί για το μπακαλιάρο, πράσινο σαπούνι καθώς και έγχορδα, σύρμα για το άπλωμα των ρούχων .
Δεν πάτε καλά μου φαίνεται με τα ίσα δικαιώματα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.919
Reaction score
21.055
Βρε 'σεις εγώ περίμενα ως κοινωνία να έχουμε μαλακώσει λίγο διότι μεγαλώσαμε τα (περισσότερα) αγοράκια σε γενικές γραμμές μ' αγάπη και προδέρμ + τον βομβαρδισμό από παντού περί δικαιωμάτων - ισότητας κλπ..
Αλλά βλέπω κυκλοφορεί πολύ βαρύ ποπόνι 'κει όξω.. :whistling:

:lolsign:
 

Μηνύματα
15.277
Reaction score
17.347
Βρε 'σεις εγώ περίμενα ως κοινωνία να έχουμε μαλακώσει λίγο διότι μεγαλώσαμε τα (περισσότερα) αγοράκια σε γενικές γραμμές μ' αγάπη και προδέρμ + τον βομβαρδισμό από παντού περί δικαιωμάτων - ισότητας κλπ..
Αλλά βλέπω κυκλοφορεί πολύ βαρύ ποπόνι 'κει όξω.. :whistling:

:lolsign:
Εδώ την περίοδο του Ρομαντισμού και του Θεικού ιδεαλισμού που επικράτησε τότε, δεν αναγνωρίσανε - ούτε κάν σαν συζήτηση πλαισίου - τα δικαιώματα και την θέση της γυναίκας στην τέχνη που μπήκαν εξάλλου και όλες οι βάσεις για το σήμερα .... σήμερα περιμένεις να αλλάξει κάτι ; :D
 

Μηνύματα
526
Reaction score
702
Ο καλός λαμπατους κι ο καλός τρανζίστορατους ακούγονται παρόμοια.
Δεν νομίζω πως ισχυει. Αμα ισχυει, γιατι κοαμος δαπανει τόσα λεφτά για λαμπάτους; άσκοπο δεν είναι αμα ο ηχος ειναι ο ίδιος; Τι απλά τους αρέσουν οι λυχνίες που φέγκουν δηλαδή; Δεν ξέρω νομίζω πως δεν ειναι διαφορετικοί. Συν, τι θα πει "Καλός" ;; Άμα το πάμε Αντικειμενικά και Επιστημονικά κανένας δεν είναι "καλός" (απο οτι εχω δει και από όσο ξέρω τουλάχιστον, αμα ξέρετε εσείς κάποιο, διορθώστε με.) Το καλό ας πούμε θεωρείτε και οι ενισχυτες λυχνίας που δεν χρησημοποιούν καθόλου feedback, που αντικειμενικά, δεν είναι καλό. Αλλα εγώ πρωσοπικά πιστέυω πως το αποτέλεσμα δεν ειναι κακός ήχος. Οπότε, 2 ερωτήεις.

1. Άμα οι λάμπες και τα τρανζιστορ ειναι το ίδιο, γιατί υπάρχουν ακόμα λάτρεις των λυχνιών

Και

2. Τι είναι καλο; (Στη περίπτωση που δεν μιλάμε για αυτο που θεωρείται καλό επιστιμονικά, μετρητικά δηλαδή.)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.059
Reaction score
1.066
Το διάβασα όμως αν δεν ακούσω διπλα-διπλα τους 60(που τους έχω ακούσει αρκετές φορές)κι αυτόν...
Τους 60 κύκλους πρώτα, με το κατάλληλο πολυπριζο και μετά όλα τα άλλα
 

Μηνύματα
955
Reaction score
1.028
Δεν νομίζω πως ισχυει. Αμα ισχυει, γιατι κοαμος δαπανει τόσα λεφτά για λαμπάτους; άσκοπο δεν είναι αμα ο ηχος ειναι ο ίδιος; Τι απλά τους αρέσουν οι λυχνίες που φέγκουν δηλαδή; Δεν ξέρω νομίζω πως δεν ειναι διαφορετικοί. Συν, τι θα πει "Καλός" ;; Άμα το πάμε Αντικειμενικά και Επιστημονικά κανένας (από όσο ξέρω τουλάχιστον, αμα ξέρετε εσείς κάποιο, διορθώστε με.) Το καλό ας πούμε θεωρείτε και οι ενισχυτες λυχνίας που δεν χρησημοποιούν καθόλου feedback, που αντικειμενικά, δεν είναι καλό. Αλλα εγώ πρωσοπικά δεν πιστέυω πως το αποτέλεσμα ειναι κακός ήχος. Οπότε, 2 ερωτήεις.

1. Άμα οι λάμπες και τα τρανζιστορ ειναι το ίδιο, γιατί υπάρχουν ακόμα λάτρεις των λυχνιών

Και

2. Τι είναι καλο; (Στη περίπτωση που δεν μιλάμε για αυτο που θεωρείται καλό επιστιμονικά, μετρητικά δηλαδή.)
Η πλειοψηφία των λαμπατων συσκευών απευθύνεται στο κοινό στο οποίο αναφέρεσαι.Η μειοψηφία,σ' αυτούς που δεν τους αρέσει το παραμύθι όμως θεωρούν ότι θα πάρουν την αλήθεια από π.χ. Lamm κι όχι από π.χ.Boulder.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
801
Δεν νομίζω πως ισχυει. Αμα ισχυει, γιατι κοαμος δαπανει τόσα λεφτά για λαμπάτους; άσκοπο δεν είναι αμα ο ηχος ειναι ο ίδιος; Τι απλά τους αρέσουν οι λυχνίες που φέγκουν δηλαδή; Δεν ξέρω νομίζω πως δεν ειναι διαφορετικοί. Συν, τι θα πει "Καλός" ;; Άμα το πάμε Αντικειμενικά και Επιστημονικά κανένας (από όσο ξέρω τουλάχιστον, αμα ξέρετε εσείς κάποιο, διορθώστε με.) Το καλό ας πούμε θεωρείτε και οι ενισχυτες λυχνίας που δεν χρησημοποιούν καθόλου feedback, που αντικειμενικά, δεν είναι καλό. Αλλα εγώ πρωσοπικά δεν πιστέυω πως το αποτέλεσμα ειναι κακός ήχος. Οπότε, 2 ερωτήεις.

1. Άμα οι λάμπες και τα τρανζιστορ ειναι το ίδιο, γιατί υπάρχουν ακόμα λάτρεις των λυχνιών

Και

2. Τι είναι καλο; (Στη περίπτωση που δεν μιλάμε για αυτο που θεωρείται καλό επιστιμονικά, μετρητικά δηλαδή.)
Σχετικά με το feedback ένα ενδιαφέρον paper του Bruno Putzeys

 

Attachments


Μηνύματα
15.277
Reaction score
17.347
Η πλειοψηφία των λαμπατων συσκευών απευθύνεται στο κοινό στο οποίο αναφέρεσαι.Η μειοψηφία,σ' αυτούς που δεν τους αρέσει το παραμύθι όμως θεωρούν ότι θα πάρουν την αλήθεια από π.χ. Lamm κι όχι από π.χ.Boulder.
Σαν τα πολύπριζα και τα καλώδια επικρατούσα άποψη ένα πράγμα δηλαδή ε ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.843
Reaction score
133.440
Άμα είσαι ευγενικιά πσυχή, θες να βλέπεις τα νήματα της λάμπας να πυρακτώνουν για πάρτη σου, να νιώθεις πως κάποιος σ' αγαπάει.
 

Μηνύματα
526
Reaction score
702
Η πλειοψηφία των λαμπατων συσκευών απευθύνεται στο κοινό στο οποίο αναφέρεσαι.Η μειοψηφία,σ' αυτούς που δεν τους αρέσει το παραμύθι όμως θεωρούν ότι θα πάρουν την αλήθεια από π.χ. Lamm κι όχι από π.χ.Boulder.
Ποιοί ειναι αυτοί που ανσφέρω;
B.T.W. στην συζήτιση λάμπα VS τρανζιστορ υπάρχει αυτό. Ενδιαφέρον μου φαίνεται θα το δοκίμαζα
 

Μηνύματα
955
Reaction score
1.028
Ποιοί ειναι αυτοί που ανσφέρω;
B.T.W. στην συζήτιση λάμπα VS τρανζιστορ υπάρχει αυτό. Ενδιαφέρον μου φαίνεται θα το δοκίμαζα
Αυτοί που αναφέρεις είναι η πλειοψηφία των οπαδών της λάμπας που θέλουν γλυκα και παραμύθι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.020
Μηνύματα
2.925.711
Members
38.123
Νεότερο μέλος
fov
Top